fbpx
728 x 90

Світовий ринок суниці

Світовий ринок суниці

Сучасний стан кон’юнктури світового ринку суниці

Світовий ринок суниці нині дуже відрізняється у розрізі країн. Пропозиції в ЄС обмежені, оскільки холодна погода в Іспанії призвела до зниження виробництва. Нещодавно запроваджені зміни у митних правилах Великобританії призвели до великих затримок у постачанні на острів. Дощовий вегетаційний період сповільнив виробництво в Китаї, внаслідок чого нині врожаї нижчі, хоча очікується, що це призведе до надлишку пропозиції на місцевому ринку невдовзі, коли ягода масово дозріватиме. У Північній Америці наразі попит перевищує пропозицію, і, як очікується, зросте наступного місяця напередодні Дня Святого Валентина, оскільки суниця традиційно надзвичайно популярна під час цього свята.

Нідерланди/Бельгія: обмежена пропозиція суниці з теплиць

Поставки голландської та бельгійської суниці, вирощеної у теплицях з додатковим освітленням, наразі обмежені, що нормально для даної пори року. Ціна залежить від доступного добового обсягу. Через достатньо високу ціну, суниця в основному реалізовується через вітчизняну роздрібну торгівлю. При таких цінах експорт незначний. Ринок дійсно орієнтований на іспанський продукт, але на даний момент ця пропозиція не надто велика. За словами одного кооперативу, надходження нового врожаю сповільнилося.

Німеччина: місцеве вирощування на підйомі

У Гамбурзі дефіцитні партії з Іспанії коштували значно вище, аніж доступні, проте не повністю дозрілі єгипетські ягоди. У Східній Німеччині попит помітно впав після свят, і пропозиція з Єгипту, Греції, Нідерландів та Туреччини була відповідно відкоригована. Ціни коливалися від 3,50 до 16 євро/кг.

Внутрішнє вирощування тепличної суниці на даний момент зростає, про що свідчить постійне збільшення площ. Суниця в теплиці дуже прибуткова, як надрання, так і восени, частково через більший вихід з м2.

Велика Британія: хороші поставки з-за кордону, але митні зміни, обумовлені Brexit, спричиняють затримки

На даний момент існує гарне постачання суниці, ягоди надходять до Великобританії як з Іспанії, так і з Марокко. Є також єгипетські ягоди, але в цьому сезоні були проблеми з якістю. Марокканський сезон почався повільно ще в листопаді, але тепер він пожвавився. Іспанський сезон, який розпочався в середині грудня, зараз триває, і там багато ягоди. Зараз в Іспанії досить холодно, нічні температури опускаються до 1-2 градусів, але це компенсується великою кількістю сонячного світла вдень і повним місяцем вночі, що викликає зміну забарвлення плодів.

Високий рівень освітлення забезпечує чудову якість і хорошу доступність, яка триватиме кілька тижнів. До середини лютого Марокко, ймовірно, матиме хороші запаси.

Велика Британія 1 січня запровадила нові митні правила відповідно до Brexit: увесь імпорт й експорт має проходити митне оформлення, що призводить до великих затримок під час проведення перевірок.

Один імпортер сказав, що у них виникли проблеми з деякими збірними вантажами з Марокко. На вантажівці можуть бути товари від 3 або 4, іноді навіть 5 різних імпортерів, кожен імпортер може використовувати різного оператора митного оформлення, тому вантажівка повинна під’їхати до кожного, перш ніж ягоди можуть бути розвантажені. Найбільша затримка, яку вони мали, була 5 днів, і для вантажу м’яких ягід це занадто довго.

Італія: Базиліката провідний регіон за площею

Понад місяць тому розпочалася італійська кампанія з виробництва суниці, особливо на ділянках з ранніми сортами. Регіон Базиліката залишається провідним за площею під суницею, сьогодні це 1162 га в порівнянні з 998 у попередньому сезоні. Також кілька днів тому розпочався збір ягід сортів Саброза-Кандонга, Інспір і Россетта (Sabrosa-Candonga, Inspire and Rossetta). Нині в районах вирощування клімат сприятливий, з м’якими та переважно сонячними днями. Замовлення та реалізаційні ціни також відмінні.

Згідно зі статистичними даними, суниця є однією з найулюбленіших ягід для італійських сімей: понад 19,2 мільйона сімей (73,6% італійських сімей) купували її принаймні один раз за останній рік, закінчуючи листопадом 2021 року. Важливим також є показник «частота покупок» — в середньому сім’ї купували суницю 6,9 разів за рік, тоді як середні витрати становлять близько 3 євро на покупку. В середньому за один раз італійські сім’ї купують близько 700 грамів ягід суниці.

Іспанія: низьке виробництво через холодну погоду, але хороша якість

Перша половина січня в Іспанії відзначалася холодом, і така погода затримує дозрівання ягід в Уельві. Особливо  це стосується суниці, обсяги якої на сьогодні на 20% нижчі від звичайного. Через дефіцит обсягів, ціни на суницю вищі, ніж минулого року, але попит і пропозиція збалансовані, враховуючи, що січень зазвичай не є місяцем високого попиту. Виробники вже отримують замовлення від імпортерів із Центральної та Північної Європи на тиждень, що передує Дню Святого Валентина, коли споживання ягід, особливо суниці, має тенденцію до стрімкого зростання. Цього року холодна зима, тому обсягів все ще може бути мало.

За словами представника іспанської асоціації, яка представляє більшість виробництва ягід в Іспанії, перша частина кампанії була дуже позитивною з точки зору якості ягід. Ринки привітали іспанських експортерів із цим, на відміну від інших років, коли було більше труднощів. Виробники сподіваються, що на дозрівання ягід зараз не вплинуть різкі перепади температури, тому вони також зможуть отримати хорошу якість у лютому місяці й надалі.

Південна Африка: хороші продажі та ціни на південноафриканську суницю в місцевий сезон

Місцевий сезон суниці, який триває з червня по грудень, закінчився, але все ще збирають ягоди з прохолоднішої частини Південного мису. Однак зараз більшість споживачів купують імпортну єгипетську суницю. На ринку Йоханнесбурга середня ціна на суницю зараз становить 65 рандів (3,74 євро) за кілограм.

Місцевий виробник суниці каже, що цього року ціни були стабільними, більшими аніж зазвичай, особливо у пікові періоди жовтня. Продажі були постійно хорошими.

Протягом останніх двох років експорт суниці з Південної Африки на Близький Схід, Далекий Схід та Європу зростав, а нещодавно відбулося розширення південноафриканського суничного сектору.

«Наші постачальники із Західного мису та Східного мису все ще збирають місцеві ягоди. Відсутність місцевої суниці з роками стає все меншою, і ми маємо місцеві пропозиції майже протягом 12 місяців», — повідомляє південноафриканський роздрібний продавець, який зазначає, що суницю зараз імпортують з Єгипту та Ефіопії.

Китай: високі ціни через затримку виробництва

Як правило, на початку січня ціна на суницю знаходиться на низькому рівні, але цього року ціна за кошик (трохи більше 600 грамів) становить близько 20 юанів (майже 90 гривень). Така висока ціна пов’язана з дощовою погодою в 2021 році, що призвело до пізнього дозрівання ягід та зниження виробництва. Очікується, що через тиждень, не пізніше Свята весни (1 лютого 2022 р.), ціна на суницю повернеться до відносно нормального рівня з появою великої пропозиції на ринку.

Нещодавно на ринку Сіньфаді (Xinfadi) в Пекіні середня ціна рожевої суниці та кремової суниці становила близько 12 юанів, тоді як ціна суниці Цзюцзю (Jiujiu) дорожча, в середньому – 21 юань. У порівнянні з кінцем 2021 року ціна на ці три різновиди суниці знизилася на 30–40%. Але у порівнянні з аналогічним періодом минулих років, суниця зовсім не дешева, особливо сорт Цзюцзю з Даньдуна (Dandong) провінції Ляонін (Liaoning), ціна на яку приблизно на 30% вище, ніж у минулому році.

Sichuan Shuangliu Air Transport Winter Strawberry Sweet Strawberry Hongyan Strawberry Chocolate Strawberry Fresh Gift Box 4

Основними видами суниці на ринку Пекіна є кремова суниця з Шаньдуна (Shandong) та суниця Цзюцзю з Даньдуна, Ляонін. Різниця в ціні між ними майже вдвічі. В останні роки також були виведено деякі нові сорти суниці, але через складність просування ринок Пекіна для них поки не відкритий. Від суниці «Fengxiang», яка мала велику частку ринку в попередні роки, до суниці «Hongyan», яка добре продається сьогодні, цикл заміни найбільш продаваних сортів зазвичай становить близько семи або восьми років.

Очікується, що коли затримана через погодні умови суниця надійде на ринок, ціна буде відносно нормальною, і продукту буде більше. Тоді ціна буде знижуватися.

Північна Америка: обмежені запаси на ринку на фоні захморного попиту

Обсяги суниці в Північній Америці незабаром зростуть.

Один із виробників-експортерів, що базується у Каліфорнії каже, що через високий попит на ягоди поточні поставки суниці обмежені. «Очікується, що в найближчі тижні обсяги в Центральній Мексиці та Флориді будуть постійно зростати. Ми очікуємо, що суниця в Мексиці та Флориді досягне піку до Дня Святого Валентина», – каже вона.

Тим не менш, поточні обсяги приблизно на 15 відсотків вищі завдяки хорошим погодним умовам, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Зараз виробник збирає суницю в Окснарді і Санта-Марії, що в Каліфорнії, а також у Флориді та Мексиці. «Окснард зібрав свій перший урожай у перший тиждень року, і він швидко досягне свого піку в березні. Санта-Марія отримало свій перший урожай на другому тижні січня і подвоїться в обсязі тиждень за тижнем у березні», – кажуть вони. «Наші виробники у Флориді та Мексиці швидко працюють над досягненням об’єму пікових періодів, що сприятиме надходженню більшої частини нашого врожаю до Дня Святого Валентина».

Інший виробник із Флориди каже, що обсяги суниці у Флориді також нещодавно скоротилися. «У нас були пристойні запаси на грудень. Потім минулого тижня ми зіткнулися з прохолодною погодою, тож ми всі отримали трохи зниження врожаю», – каже він. «Прохолодні ночі трохи гальмують збирання врожаю. У нас ще теплі дні, але трохи пасмурно і мінлива хмарність».

Він додає, що цього року очікується підвищення загального виробництва ягід.

«Наш Brilliance [сорт] досить добре плодоносить і дає хороші, стабільні врожаї ягід. Цього року ми маємо більше площі під органічними насадженнями, які також плодоносять краще. Якість була дуже хорошою, а розмір був дуже хорошим. Ми в середньому оцінювали у 18-20 нашу суницю, а це сорти Sensation та Brilliance».

Історично в цю пору року поставки суниці були більш обмеженими. «Після пандемії споживання суниці зросло», – каже каліфорнійський виробник. Звісно, це також час, коли новорічні обіцянки, дані собі споживачами, щодо здорового харчування діють, що також стимулює попит на свіжі продукти.

Ці обмежені запаси зустрічають «захмарний попит» на ягоди Флориди, каже виробник. «Ми навіть не встигаємо за попитом. Незважаючи на те, що ми отримуємо кращі цифри, це все ще дуже мало».

Хоча зменшені поставки в Каліфорнії також сприяють підвищенню попиту у Флориді, проблеми з ланцюгом поставок впливають на послідовне переміщення продукції – додає виробник. «У Мексиці також виникли проблеми з якістю, і ми не бачили виходу великого обсягу продукції з Мексики. Я думаю, що це внаслідок поєднання всього переліченого».

Крім того, на горизонті також День Святого Валентина, свято, яке часто асоціюється з суницею, і роздрібні продавці також планують закуповувати на свята. «Ми очікуємо великий обсяг суниці на День Святого Валентина і зазвичай спостерігаємо високий попит на ягоди з довгими плодоніжками в цю пору року. Більшість наших районів вирощування суниці почнуть нарощувати постачання до значних обсягів наприкінці лютого», – додає каліфорнійський виробник.

Австралія: можливості для австралійської суниці на експортних ринках

В Австралії триває літній сезон суниці, але повідомлення від виробників є неоднозначними. Для одних виробників сезон 2021-2022 був сезоном, коли вони змогли відновити виробництво суниці після зупинки протягом кількох сезонів через посуху. Але на споживчому фронті не відбулося значного падіння цін, яке спостерігалося в попередні роки, коли 250-грамові паннетки продавалися за ціною менше 2 австралійських доларів. Цього року великі супермаркети продають за понад 3 долари США. На це також міг вплинути сплеск штаму COVID-19 Omicron, коли багато робітників та персоналу ланцюга поставок були вимушені залишити роботу через зараження вірусом або через «тісний контакт». Це призвело до дефіциту свіжої продукції в певних місцях, а замовлення були скасовані або зменшені.

Тим часом грант австралійського уряду у розмірі майже 250 000 доларів США Berries Australia Limited допоможе надати ягідній галузі інструменти, необхідні для розширення на експортні ринки. У році, що закінчився у червні 2020 року, з Австралії було експортовано 5084 т ягід ( на суму 42 млн доларів), а суниці – 4678 тон (33,4 млн доларів). За словами представника Berries Australia, проєкт має на меті зміцнити довіру експортерів і збільшити експорт на ринках із високим темпом зростання, таких як Сінгапур, Індія, Таїланд та ОАЕ.

«Фінансування надасть можливість експортерам відновити переговори та побудувати відносини з імпортерами та роздрібними продавцями на цільових ринках. Навіть якщо виробники самі не є експортерами, вони також виграють, оскільки цей грант допоможе підігріти ринок і збільшити прибуток для всіх виробників».

Джерело: https://www.freshplaza.com

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів