fbpx
728 x 90

Світовий ринок малини, ожини, порічок

Світовий ринок малини, ожини, порічок

Сучасний стан кон’юнктури світового ринку малини, ожини та порічок

Ринок малини пережив кілька важких тижнів. До Великодня ціни досягли високих рівнів, але потім вони впали через збільшення обсягів. Водночас на ринку з’явилася перша нідерландська та бельгійська малина. Ситуація також була складною для ожини: через падіння виробництва в Іспанії, пропозицію довелося покривати мексиканською ожиною. Постачання з Центральної Мексики йшло без перешкод. Зараз голландський сезон порічок закінчився. Це була хороша кампанія з безперебійним ланцюгом поставок. Порічки, які зараз представлено на ринку, походять з Чилі, але через зниження якості продукції постачання незабаром закінчиться.

Нідерланди: падіння ринку малини та дефіцит ожини

«У нас були дуже важкі тижні на ринку малини, і ми спостерігаємо більші обсяги, що надходять після Великодня», – говорить голландський торговець м’якими ягодами. – «До Великодня ціни були дуже високими, але потім обсяги зросли, а ціни впали. Якісно малина з Марокко та Португалії краща за іспанську».

«Крім того, ми спостерігаємо великий дефіцит ожини. Іспанське виробництво впало, тому пропозиція була доповнена мексиканською ожиною. Ціни на ягоди надзвичайно стабільні», – сказав торговець. «Голландські виробники порічок мали непоганий сезон, обсяги яких з часом плавно знижувались. Якість чилійських ягід, що зараз представлені на ринку, починає знижуватися, закінчуючи довгий сезон».

Бельгія: популярність малини та ожини продовжує зростати

Сезон бельгійських ягід розпочався у квітні: малина – на початку місяця, а ожина – в середині квітня. В останні роки популярність малини значно зросла. Постійно зростаюча популярність малини також відображається в розширенні площі під насадженнями культури у найбільшому кооперативі Бельгії. Основним сортом залишається Кванза (Kwanza). «Цей сорт характеризується не тільки вишуканим смаком, але також твердими, червоними плодами та тривалим періодом лежкості на полиці магазину (shelf life). Це робить їх придатними для експорту».

Популярність ожини також значно зросла за останні роки. Останні дані дослідницької фірми GFK показують, що споживання ожини в Бельгії за останні 5 років зросло на 59%.

 

Німеччина: помірний попит за високими цінами

У Німеччині ринок м’яких ягід знаходиться в тупиковій ситуації. Напередодні Великодня попит на малину та ожину зростав, але за останній тиждень він значно впав.

«У споживачів знизився інтерес до м’яких ягід у цю холодну погоду» – повідомляє один з імпортерів. Нині основна частина м’яких ягід надходить з Іспанії, Португалії та Марокко, а останні партії ягід з Чилі також зараз перебувають в торговельній мережі. «Пропозиція більш ніж гарна, особливо у випадку з малиною. Ціни є високими. Зазвичай ціни починають падати відразу після Великодня, але цього року імпортери все ще чекають, коли це станеться».

 

Італія: високі ціни на ожину

Незважаючи на невисокі температури, італійці купують ожину, малину та порічки. Торговець з півночі Італії повідомляє, що наявні нині на ринку порічки, в основному походять з Чилі, а частина також з Нідерландів. Середня оптова ціна порічок становить 19-20 євро за кілограм. На ожину наразі попит вищий за пропозицію, тому ціни є високими – 20 євро за кілограм. Ожина надходить з Мексики. Що стосується малини, то зараз присутня продукція з Марокко, Іспанії та Португалії. Ціна становить майже 15 євро за кілограм.

За словами виробника, сицилійський сезон добре розпочався як за якістю, так і за кількістю. «Продажі також йдуть добре. У наших широтах можна вирощувати м’які ягоди майже цілий рік». На півдні Італії сезон малини стартує на початку травня, а перша ожина очікується в середині травня. Німеччина, Швейцарія, Австрія та Східна Європа є важливими експортними напрямками для італійських ягід.

Іспанія: на 25% менше малини

Малина зазнала впливу негоди в перші місяці року. Врожай в Іспанії впав майже на 25%. Незважаючи на це, ціни залишаються прийнятними і без значних коливань, оскільки попит залишається стабільним. Минулого тижня середня ціна, заплачена виробникам малини, становила 5,81 євро за кілограм.

Польща: останніми роками обсяг експорту малини зменшився через брак працівників, посилення конкуренції та падіння цін на світовому ринку

У Польщі свіжа малина та ожина зафіксували найбільший приріст продажів за перші дев’ять місяців 2020 року. Вартість експорту ягід зросла на 42% порівняно з 2019 роком і досяг 23,4 млн доларів. Проте зростання доходів від експорту головним чином було зумовлене зростанням експортних цін на малину в 2020 році, тоді як обсяги експорту зросли лише на 14%.

Раніше Польща експортувала значно більше свіжої малини, але в останні роки дефіцит робочої сили, посилення конкуренції та падіння цін на світовому ринку малини зменшили обсяги експорту. Наразі рано говорити, якими будуть обсяги в новому сезоні; однак холодна погода могла пошкодити частину врожаю.

Сполучені Штати: незначна пропозиція ожини

США відчувають дефіцит на ринку ожини. За словами торговця, що базується в Каліфорнії, урожай сповільнила прохолодна погода.

«Очікується більший обсяг, але він надійде із затримкою до 2 тижнів». Торговець з Іллінойсу вважає, що перехід на різні сорти також впливає на пропозицію ожини. «Врожайність сорту (Tupy) протягом кількох років була нижчою, тому площі під цим сортом зменшились. У деяких районах, плодоношення (Tupy) закінчилося рано. Деякі інші сорти також не дають належних результатів». Окрім мексиканської, є також ожина з Гватемали.

Постачання малини з центральної Мексики є стабільним. «Багато хто думав, що ціни впадуть із збільшенням обсягів, але попит є чудовим», – зазначає торговець. Окрім Мексики, в Окснарді (штат Каліфорнія), є насадження, але вони ще не вступили у товарне плодоношення. Ціни на малину залишаються дуже стабільними – майже 20 доларів. Надходитимуть нові обсяги, але ціна, як очікується, залишиться на рівні 20 доларів. Однак ціна на малину може впасти залежно від обсягів Центральної Мексики та Південної Каліфорнії. Очікується, що пік пропозиції буде цього тижня, але затримки можуть це змінити.

Стосовно порічок, то в січні-лютому Чилі постачає їх до Північної Америки. А з березня по червень на ринку їх не так багато. Це сезонний продукт, і влітку є продукція з північного заходу країни.

Австралія: обсяги малини значно зросли за останні роки

За даними Berries Australia, категорія Rubus (малина, ожина та ін), без сумніву, зростає найбільше, хоча вона залишається малою порівняно з суницею та лохиною. Виконавчий директор організації зазначає: «Малина досягла феноменального зростання. За останні три роки обсяги зросли більш ніж удвічі. Ожина – це новачок на ринку з експоненціальним зростанням за останні роки, хоча слід нагадати, що вона починала дуже несміливо».

Згідно з Статистичним довідником (Horticulture Statistics Handbook), вартість категорії ягід зросла на 11% з червня 2020 року, досягнувши 1,04 мільярда доларів. Малина, ожина та інші ягоди зросли у вартісному виразі на чотири відсотки – до 216 мільйонів доларів, а обсяги продукції також зросли на п’ять відсотків, до 9 тис. 932 т. Експортується лише дуже мала кількість (13 т). Якщо розбити за видами ягід, малина становить 75% виробництва, ожина – 25%, інші ягоди – менше 1%, а пропозиція досягає максимуму в літні місяці.

Джерело: https://www.freshplaza.com/

 

 

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів