fbpx
728 x 90

Світовий ринок лохини

Світовий ринок лохини

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку лохини

Сезон перуанської лохини закінчився, і нині на світовому ринку переважає Чилі. Однак у цій південноамериканській країні бракує робітників для збору врожаю, через що очікується падіння обсягів постачання до Європи починаючи з 7-го тижня. Згодом сезон перенесеться на країни Середземномор’я, такі як Іспанія та Марокко. Обидві країни прогнозують запізнілий початок збору врожаю, що потенційно може створити нішу на ринку. У Північній Америці можливе накопичення продукції на Східному узбережжі, та зменшення поставок на Західне узбережжя через логістичні проблеми в порту Лос-Анджелеса. Водночас у Південній Африці обсяги на внутрішньому ринку зараз зменшуються після обвалу цін, внаслідок великої пропозиції вітчизняної лохини.

Нідерланди: неспокійний ринок лохини

За словами голландського імпортера, ринок лохини нині є неспокійним. «Ми боремося з великою кількістю затримок постачання з Чилі морем. Традиційно в Німеччині проводяться великі акції, які дозволяють ринку звільнитися від надмірних об’ємів, тому повсякденна торгівля знаходиться під тиском. Цей тиждень є останнім тижнем прибуття лохини з Чилі, після цього пропозиція швидко зменшиться. З шостого-сьомого тижня буде доступно лише 50% від поточного обсягу. Чилі має серйозні проблеми з робочою силою, тому ягоди не завжди можна збирати вчасно. Це відображається в якості продукції (багато перестиглих і прим’ятих ягід). Ціни на чилійську ягоду становлять від 5 до 5,50 євро (оптом)».

«Марокко повільно починає сезон. Через холодну погоду його початок трохи затримався. Нині це призводить до приємної ціни близько 9 євро за кілограм», – говорить імпортер. «Ми очікуємо, що збір ягід дійсно закінчиться в Чилі на сьомому тижні, й Марокко тоді матиме великі об’єми, доступні з восьмого тижня, так що сезони не будуть накладатися один на одного».

Німеччина: дефіцит та проблеми з якістю у роздрібній торгівлі

У Німеччині нині дуже складна ситуація на ринку лохини. Більшість поточних об’ємів надходить з Чилі, але проблема COVID-19 призвела там до значного дефіциту збирачів та пакувальників. «Тому ми спостерігаємо явний дефіцит в експорті до Європи», – розповідає німецький імпортер. – «Багато виробників збирають ягоди занадто пізно, що робить їх непридатними для експорту до Європи, їх навіть не можна постачати до США. У нас також є проблеми з перевезенням вантажів у Роттердамі. Наші товари нерідко прибувають із запізненням на тиждень, що звісно, не має позитивного впливу на якість товару».

На противагу цьому, попит у німецькій роздрібній торгівлі залишається високим. «Закриття готельного та ресторанного бізнесу, звичайно, залишило прогалину в секторі оптової торгівлі. Однак це в значній мірі компенсується продажами у роздрібної торгівлі. Ми спостерігали цей високий попит вже протягом деякого часу. Обсяги під час чилійського сезону щороку зростають, але попит збільшується теж. Тому надлишків немає, а ситуація на ринку залишається тією ж».

Через зазначені проблеми чилійський сезон закінчується на кілька тижнів раніше. Очікується, що останні великі партії надійдуть у третьому тижні лютого. «За нормальних умов, чилійська продукція присутня на ринку ще й у березні. Це означає, що ми перейдемо на марокканську та іспанську ягоду набагато раніше, ніж зазвичай». Ціни на чилійську лохину наразі становлять 6-8 євро/кг, на іспанську та марокканську – майже 10 євро/кг.

Великобританія: менше експорту з Чилі, аніж очікувалося

Сезон південноамериканської лохини розпочався добре після раннього завершення європейського. Це забезпечило високі ціни у вересні та жовтні. З кінця жовтня і протягом листопада, через значні обсяги експорту з Перу, на ринок чинився певний тиск. У грудні ринок почав демонструвати ознаки відновлення. Січень був пристойним місяцем, оскільки Чилі не експортувало так багато як ми очікували.

Франція: попит низький

Основним постачальником на ринок Франції нині є Чилі. Якість та кількість продукції задовольняють французьких торговців. Після Чилі надійде лохина з Іспанії. Однак попит на ринку нині досить слабкий.

Італія: продажі залишаються стабільними

Оптовий продавець на півночі Італії задоволений станом ринку лохини, незважаючи на відсутність каналу реалізації у сектор громадського харчування. Кондитерські та ресторани завжди були потужними покупцями лохини, але зважаючи на закриття через пандемію, бракує покупців. На ринку нині є продукція з Чилі, а раніше переважала ягода з Перу. Лохину імпортують літаком або кораблем, і оптовий трейдер отримує її упакованою у лотки по 125 г. Оптова ціна коливалась у січні від 8 до 11 євро/кг. Якість хороша. Імпорт з Північної Африки та Марокко починається, а місцева італійська ягода з’явиться наприкінці весни: спочатку на півдні, а потім у центральній та північній Італії. Навесні та влітку існує конкуренція із польським продуктом.

Іспанія: можливе вікно на ринку через пізніший урожай

Незважаючи на пандемію та жорсткі обмеження у всьому світі, попит на лохину залишається високим. Лохина з Південної Америки (Аргентина, Чилі та Перу) продається дуже добре. Однак обсяги цього року, здається, менші. Останні поставки чилійської ягоди надійдуть до Європи між першим та другим тижнями лютого, хоча південноамериканський сезон зазвичай закінчується на початку березня. Небагато перуанської лохини надійде в останні тижні лютого. Оскільки на початку січня в Іспанії були хуртовини та морози, виробництво буде затримуватися. Марокко цьогоріч також дуже повільно набирає обертів. Тому очікується дуже обмежена кількість лохини на ринку між останніми тижнями лютого та першими березня. Відтепер іспанські об’єми поступово збільшуватимуться.

Польща: сезон, наповнений проблемами

Польща пережила важкий сезон лохини минулого літа, після того як морози зменшили врожай ранніх сортів майже на 30-40%. На початку сезону попит був дуже зниженим, але поступово збільшувався. Минулого сезону ціна на лохину з Польщі була вищою через погоду та пандемію. Вартість вирощування лохини вища, порівняно із іншими ягодами, і крім того, Польща мала проблему зі збирачами, оскільки пандемія ускладнила приїзд працівників з України. Польська лохина продається по всьому світу, але європейські країни, а також країни Близького Сходу та Азії залишаються основними ринками збуту продукції.

Південна Африка: більше продажів на місцевому ринку через логістичні проблеми

До кінця 2020 року було експортовано 15 636 т південноафриканської лохини. Більше, ніж у сезоні 2019/2020, коли експорт становив 12 221 т. Пік експорту був між 41 і 46 тижнями. Однак сильні опади та холодна погода знизили прогнози врожаю. Через брак вантажних авіаційних перевезень та затримки в логістиці багато виробників вирішили продавати свою продукцію на місцевому ринку, що призвело до падіння цін. Індустрія також поставила за мету експортувати більше лохини кораблями, оскільки вартість авіаперевезень дуже висока і зросла ще більше в 2020 році.

Минулого тижня ціна лохини на внутрішньому ринку становила 100,47 ZAR (5,45 євро) за кілограм. У міру скорочення поставок, нині ціни зросли на 77% – до 177,33 ZAR (9,46 євро) за кілограм. Велика частина експорту направляється до Великобританії та ЄС. Близький Схід та Азія також залишаються важливими напрямками.

США: затримка в портах може ускладнити сезон

Пропозиція лохини в Північній Америці нижча за норму, в основному через логістичні проблеми. Більшість лохини надходить з Чилі, яке почало постачати продукцію з кінця року. В основному продукція надходить на східне узбережжя. Мексиканська лохина переважно прибуває на західне узбережжя. Нині у чилійців бракує збирачів. Перу також закінчило сезон раніше, ніж очікувалося. Крім того, нині у порту Лос-Анджелеса є значні затримки. Тому відвантаження іноді затримуються на кілька днів. Однак продукція є досі доступною на ринку. Імпортер на східному узбережжі частково стурбований цим розвитком подій, оскільки об’єми фактично призначені для західного узбережжя можуть залишитися на східному. Це в свою чергу призведе до збільшення конкуренції.

Нині попит на ринку стабільний, але пропозиція стає все меншою та меншою. Споживачі також все більше цікавляться сімейною упаковкою. Ціни продовжували зростати протягом останніх двох тижнів, що вигідно виробникам з Мексики та Чилі. Пікові поставки з Чилі повинні тривати до березня.

Китай: зростання виробництва та потенціалу ринку

Для лохини із Чилі цей ринок раніше був не надто привабливим. У міру зростання ринку все більше експортерів бачать потенціал китайського ринку і починають виходити на нього. Але деякі нові експортери незнайомі з поведінкою китайського ринку і не знають, яких ягід хочуть місцеві клієнти. Деякі надсилають на ринок неякісну продукцію. Купівельна спроможність щодо дорогих імпортних ягід, як правило, нижча через коронавірус. Продажі цього року не такі хороші, як у попередні роки. Частково через страх перед вірусом.

Хоча обсяг імпорту лохини в Китай з кожним роком швидко зростає, кількість теплиць із лохиною в Юньнані (Yunnan) зростає так само стрімко. Місцеві компанії мають величезну перевагу щодо вирощування лохини та загального обсягу виробництва. Лохина має величезний ринковий потенціал. Все більша кількість міжнародних компаній інвестує в китайських виробників лохини. Це чинить величезний тиск на ринок лохини.

Південні сорти високорослої чорниці присутні з 2018 року. Понад 80% нещодавно висаджених площ у теплицях на північних територіях, а також понад 60% виробництва у неопалюваних теплицях у провінції Шаньдун (Shandong) – представлені саме південними сортами. Сорти «O’Neill», «Misti», «Legosi», «Emerald», «Jewelry» стали домінуючими сортами лохини на південь від річки Янцзи (Yangtze River).

Австралія: пік продажів

Сезон австралійської лохини в самому розпалі, а ціни в магазинах зросли. У минулому році було вирощено 19000 т лохини, що відповідає приросту обсягу на 13%. Вартість продукції зросла на 10% до 338,7 млн AUD (212,7 млн EUR).

Нова Зеландія: зростання споживання лохини

Статистика, опублікована в грудні, показує, що минулого сезону новозеландці з’їли рекордних 8 мільйонів порцій лохини на суму понад 30 млн новозеландських доларів (17,6 млн євро). Це збільшення на 1,1 мільйона порцій (15,2%). Галузева асоціація виробників лохини в Новій Зеландії очікує, що цього літа через коронавірус продажі можуть зрости ще більше. До речі: 60% новозеландської лохини експортується, в основному, до Австралії та Азії.

Джерело: https://www.freshplaza.com/

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів