fbpx
728 x 90

СВІТОВИЙ РИНОК ЯБЛУК

СВІТОВИЙ РИНОК ЯБЛУК

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку яблук

Південна півкуля нині передає естафету збору врожаю яблук і груш на північ. Очікується, що перехід у торгівлі буде плавним, без великих проблем. У більшості країн, де збирання яблук тільки починається, відбулося скорочення валових зборів. Це пов’язано здебільшого із сонячними опіками, весняними заморозками, градом та штормами. Обсяги зростають переважно за рахунок збільшення площі насаджень. Ціни виросли і залишаються високими майже скрізь із початком нового врожаю.

Нідерланди: вищі ціни, ніж на початку минулого сезону

У Нідерландах нині урожай яблук пройшов половину шляху. Більшість виробників «Ельстару» (Elstar) нині роблять другу виборку, тоді як інші вже закінчують. «Джонаголд», «Ред Принц», «Канзі» (Jonagold, Red Prince, Kanzi) та інші зимові сорти збиратимуть далі. За словами голландського торговця, ще рано давати прогноз щодо урожайності.

«У будь-якому разі, попит хороший, але насправді він хороший місяцями. Ринок був порожнім, а імпортні яблука розпродано, тож усі в Європі переходять на власне виробництво. Перспективи хороші, хоча все стане проясниться, як тільки збиремо врожай. Я особисто сподіваюся, що продажі в Нідерландах і надалі йтимуть безперебійно. Яблук стає менше, і це, безумовно, призведе до зростання цін, у порівнянні з минулорічними».

зимові сорти яблук. Проріджування завязі

Бельгія: менший урожай через сонячні опіки та морози

У цьому році врожай бельгійських яблук помітно менший, ніж у попередні. Плоди сильно постраждали від морозу, але також зазнали сонячних опіків у спекотні дні. Це призводить до значних відмінностей у якості між партіями продукції.

Попит і пропозиція мають гарний баланс. Частково це пов’язано з тим, що на початку сезону ринок був майже порожнім. Все добре виглядає на ринку бельгійських літніх яблук. Якість цих плодів чудова, і попиту, безумовно, достатньо.

Німеччина: домінує місцеве виробництво

Вітчизняні яблука домінують у німецькій торгівлі фруктами та овочами. «Ельстар», «Дельбарестіваль» та «Джонаголд» (Elstar, Delbare, Jonagold) — найпоширеніші сорти, а «Тенрой», «Боскоп» та «Кокс Орендж» (Tenroy, Boscoop та Cox Orange) доповнюють асортимент. Збільшився також обсяг продукції сортів «Голштайнер Кокс» та «Пінова» (Holsteiner Cox and Pinova).

весняні заморозки в Польщі

Південний Тіроль, німецькомовний регіон на півночі Італії, традиційно є основним постачальником німецького фруктового сектору. «Роял Гала», «Голден Делішес» та «Гренні Сміт» (Royal Gala, Golden Delicious та Granny Smith) нині є основними сортами у регіоні. Нарешті, Франція також присутня на ринку з «Ельстаром» (Elstar) та «Галою» (Gala). Водночас Іспанія також намагається закріпитися на німецькому ринку з відносно дешевими яблуками «Роял Гала», «Голден Делішес» та «Гренні Сміт» (Royal Gala та Granny Smith). Загалом, на думку продавців, на ринку спостерігається невелика надлишкова пропозиція.

Франція: невеликий, але якісний урожай

Французький сезон яблук уже розпочався. Обсяги невеликі (загалом, за оцінками становитиме 1,4 млн т), але якість у всіх відношеннях чудова. Тому трейдери з оптимізмом ставляться до ціни і очікують сезону без зайвих труднощів. Обсяги класичних сортів, таких як «Голден» та «Гренні», зменшилися на 19% порівняно з минулим роком. Урожай клубних сортів прогнозують на 5% менший, ніж у 2019 році.

італійські яблука отримали доступ до ринку Таїланду. Південний Тіроль

Великобританія: очікується плавний перехід до внутрішнього сезону

Збір врожаю яблук в Англії розпочався близько десяти днів тому, і гарна погода цього тижня дуже сприяє врожаю «Бреберна» та «Роял Гали» (Braeburn and Royal Gala).

Для британських виробників яблук це складний сезон із нестабільними погодними умовами та постійним впливом коронавірусу, проте цьогорічні яблука, як очікується, будуть особливо смачними. За прогнозами британські виробники цьогоріч збируть 1,3 млрд шт. яблук та груш (148 тис. т). Погода протягом усього сезону забезпечувала серйозні втрати. Валовий збір майже на 20% нижчий від очікуваного, і майже аналогічний обсягу в 2019 році.

«Гала» (Gala) — найпоширеніший сорт серед виробників у Великобританії. Обсяги зросли на 224% за останні 10 років і, за оцінками, цього року становитимуть 72 тис. т. «Кокс» (Cox) залишається популярним, разом із «Бребурном» і «Джазом» (Braeburn, Jazz), які також вирощуються на значних площах. Клубні сорти, такі як Камео, Цунамі, Рубенс, Евеліна та Опал (Cameo, Junami, Rubens, Evelina and Opal), становлять дедалі важливішу частку національного виробництва.

сортимент яблуні в світі. Royal Gala

За словами виробника, обсяги відповідають прогнозам, і збільшення буде досягнуто завдяки здійсненим інвестиціям та новим насадженням. Перехід до внутрішнього сезону буде плавним. «Це останній тиждень з постачаннями з південної півкулі, і перехід на наше місцеве яблуко пройде плавно. Через гарні погодні умови все відбувається вчасно». Попит зараз високий, особливо на півдні, де люди з нетерпінням чекають можливості придбати британські яблука нового сезону.

Італія: погані ринкові умови на початку сезону органічних яблук

Виробництво яблук в Італії оцінюється у 2 млн 79 тис. 972 т, що відповідає минулорічним цифрам, та майже на 8% нижче середнього показника за попередні 5 років (без остаточного показника за 2017 рік) . Італійське органічне виробництво встановило новий рекорд — майже 178 тис. т, що становить 8,5% від валового збору яблук в країні. Це робить Італію найбільшим виробником органічних яблук у Європі.

Не у всіх регіонах спостерігається однакова тенденція. Виробництво в Південному Тіролі (South Tyrol) скоротилося на 7%, тоді як у Трентіно (Trentino) зросло на 5%, порівняно з минулим сезоном. Структурне зростання у П’ємонті (Piedmont) продовжується, і цей виробничий регіон нині є другим за значимістю в Італії, після Трентино-Південного Тиролю (Trentino-South Tyrol). У регіоні багато молодих садів, а також він реалізує великі проєкти сортозаміни. Урожайність у Венеції, Фріулі-Венеції-Джулії та Ломбардії (Venice, Friuli-Venezia Giulia and Lombardy) дещо відновлюється. В Емілії-Романьї (Emilia-Romagna) врожай яблук зменшився майже на 8% через весняні заморозки.

інтенсивне садівництво. сад яблуні

У цьому році італійські яблука отримали доступ до ринку Таїланду. У першій декаді вересня 450 тис. шт яблук (60 т) сорту «Роял Гала» (Royal Gala) виробництва Marlene з нового врожаю було відвантажено до Катару, Таїланду та Об’єднаних Арабських Еміратів.

Перші 15 днів вересня були поганими для органічних яблук в Італії. Ціни були низькими, і причина цього не зовсім зрозуміла. Трейдер каже, що не розуміє, чому деякі компанії продають товар поспіхом. Яблука хорошої якості, і через кілька тижнів це може лише покращитися. На півночі Європи є багато фруктів з південної півкулі, але ніхто не повідомляє про надлишок на ринку. Торговець також зазначає, що цього року не варто очікувати максимального врожаю, оскільки весняні заморозки в Польщі та інших східних країнах значно зменшили виробничий потенціал.

прогноз виробництва яблуні. Постачання яблук

Іспанія: немає минулорічних запасів; підвищення ціни на ринку

Іспанський сезон яблук розпочався цьогоріч з кращими цінами та вищим експортним попитом. З моменту спалаху коронавірусної кризи, продажі яблук значно зросли, тому новий урожай розпочнеться цього літа без запасів попереднього сезону. Крім того, сезон кісточкових фруктів у цьому році закінчився майже на два тижні раніше через брак врожаю та з дуже хорошими результатами, залишаючи більше місця для продажу яблук.

Понад це, цьогорічний обсяг врожаю зменшиться майже на 15%. Є деякі проблеми з плямистістю на шкірочці плодів, тому товарний обсяг буде меншим. Найвідчутніше впало виробництво таких сортів: «Ред Делішес», «Голден Делішес», «Гренні Сміт» (Red Delicious, Golden and Granny Smith). Загалом ціни вищі, і сектор сподівається, що виробники зможуть компенсувати зростаючі, внаслідок пандемії, витрати у виробничому ланцюзі.

холодильник з РГС. Apple ULO

Польща: більше плодів другого сорту, через град та мороз

Збір перших яблук сорту «Гала» у Польщі може розпочатися «з години на годину». Через вплив весняних заморозків обсяг, як очікується, буде на 10-15% нижчим за середній багаторічний показник, але більшим, ніж у минулому році. Через пошкодження, менша кількість яблук буде придатною для експорту. За останні місяці ціна зросла, і ця тенденція, як очікується, збережеться на початку нового врожаю. Що стосується цін, сезон очікується кращим, ніж попередній.

Туреччина: позиція залишається стабільною

Існує хороший попит на турецьку «Галу». Виробництво яблук у країні зросло порівняно з минулим роком, як і виробничі витрати. Однак, завдяки обмінному курсу між лірою та доларом США, ціни для покупців особливо не змінились. Продукція, в основному, користується попитом в Індії та країнах Арабської затоки; проте Росія та інші азіатські країни, також показали себе чудовими ринками для турків у цьому сезоні.

складний сезон для виробників яблук із нестабільними погодними умовами та постійним впливом коронавірусу

Південна Африка: перспектива хорошого сезону завдяки сприятливій зимі

Нещодавній огляд світового ринку плодів груші уже дав зрозуміти, що в Кейпі (Cape) була одна з найкращих зим за останні роки, і нині вона все ще холодна і волога. Яблуневі сади зараз повільно прокидаються в Західному Кейпі (Western Cape). Першими яблуками нового сезону є місцеві сорти з Лімпопо. Вони з’являються на ринку за тиждень до Різдва і в основному призначені для локального продажу. Виробники вже працюють над проріджуванням врожаю, який видається дуже хорошим. На 2—3 тижні року надходять яблука зі сходу: Вільний штат та Мпумаланга (Free State and Mpumalanga). Тамтешній врожай становить 2% від загального виробництва; вирощують конвенційні сорти з вищою холодостійкістю. Місцеві яблуневі сади саме цвітуть нині, і якщо не настане похолодання, урожай, як очікується, буде середнім.

Минулий сезон був гарним, що стосується якості, але були логістичні проблеми (сезон перекривався коронавірусним блокуванням та проблемами в Кейптауні), але за словами торговця, експорт яблук принаймні дав хороші результати (на ринках які не були сильно порушені), оскільки здорове харчування стало пріоритетом для споживачів.

регульоване газове середовище. зберігання яблук

Індія: імпорт падає через новий місцевий урожай

З початком збору власного врожаю, в Індії імпорт втратить актуальність, у тому числі популярні яблука з Чилі та Нової Зеландії. Вітчизняні яблука дешевші, тож із серпня по січень саме вони подобаються споживачам. Виробництво яблук в Індії цього року буде значно меншим через складні погодні умови. Північна Індія збере на 30% менше яблук. Інша проблема — відсутність великих калібрів. Країна також шукає альтернативи на імпортному ринку, і Сербія може стати новим постачальником найближчими тижнями.

Обсяг експорту впав, а його вартість зменшилася. експорт яблук

Китай: небажання продавати на ринку яблук

Ціна на китайські яблука з холодильників в провінції Шаньдун нещодавно зросла на 0,2 юаня (0,025 євро / 0,03 дол. США). Деякі виробники та торговці все ще не хочуть продавати. Причина полягає в тому, що ціна як на ранні яблука, так і на останні зимові яблука зі зберігання є важливою перед щедрим урожаєм. Ціна червоних яблук Фуджі (Fuji) на кінець вересня та початок жовтня буде залежати від ціни на яблука раннього сезону та останні яблука зі зберігання. Четвертого вересня 19 т яблук сорту «Фуджі» з Ганьсу (Gansu) було експортовано до Австралії. Яблука з цієї провінції вперше відправляються на австралійський ринок.

упаковані яблука для експорту. ящик бушель

США. Пенсильванія: початок сезону з вищими цінами

Виробництво в Пенсильванії зазнало впливу весняних заморозків і скоротилося майже на 25%. Розміри плодів нині видаються меншими, ніж зазвичай. Погода вплинула на постачання «Ред Делішес» (Red Delicious). Нині попит великий, особливо на яблука в лотках, оскільки споживачі дуже бояться заразитися від яблук насипом. Аграрний департамент США (USDA) вилучив з ринку мільйони дрібних яблук, щоб подарувати їх американським сім’ям. Ціни, напередодні осені, високі, на 1–2 долари вищі, ніж минулого року, за винятком «Хані Крісп» (Honeycrisp). На початку жовтня очікується, що ціни будуть порівнянні з минулорічними.

технологія вирощування яблуні. яблуневий сад

США. Нью-Йорк: зростає популярність клубних та класичних сортів

У штаті Нью-Йорк, у сезоні 2020-21, очікується великий урожай; подібно до попередньої кампанії. Виробники розраховують зібрати більше «Хані Крісп», «Гали» та «Фуджі» ( Honeycrisp, Gala, Fuji). Валовий збір клубних сортів, таких як «СвіТанго», «Кору», «Снеп Дрегон», «РубіФрост» та «Евекрісп» (SweeTango, KORU, SnapDragon, RubyFrost, Evercrisp) також зростає. «Сміттен» (Smitten) вперше з’явиться на ринку цьогоріч, а «Рейв» (Rave) дасть перший значний урожай. Попит на нью-йоркські яблука в країні високий, особливо в районі від Техасу до Вісконсена. На західному узбережжі деякі класичні нью-йоркські сорти також користуються попитом, а в таких країнах, як В’єтнам, покупці шукають клубні сорти, такі як SnapDragon та KORU. Ринкові ціни ще не стабілізувались.

Клубні сорти яблуні. Cameo, Junami, Rubens, Evelina, Opal, SweeTango, KORU, SnapDragon, RubyFrost, Evercrisp

США. Вашингтон: високий попит на упаковані яблука

Штат Вашингтон очікує збільшення обсягу на 10% завдяки новим насадженням; проте погодні умови додають невизначеності. Виробникам у штаті доводилося стикатися з димом від нещодавніх пожеж на західному узбережжі, а шторм на початку вересня завдав плодам серйозної шкоди. Деякі виробники також вважають, що очікувана пропозиція Вашингтона дещо зменшиться, і це вплине на загальний урожай. За даними вашингтонської яблучної комісії (Washington Apple Commission), на початку серпня прогнозований урожай штату становив 134 млн ящиків, що порівнянно зі 133,9 млн ящиків 2019 року, хоча ця цифра впаде на 5–10 відсотків (стандартний ящик свіжих яблук важить 40 фунтів, що дорівнює майже 18 кг. — Прим. ред.).

збутово-виробничий ланцюг яблук. внаслідок пандемії зросли виробничі витрати

Однак, попит все ще є викликом. Виробники бачать, що роздрібні торговці ще повинні перейти з літніх фруктів на яблука й груші. Попит на упаковані яблука великий. Проблема полягає в тому, що для цього формату, як правило, використовують дрібніші плоди, а цьогорічні яблука, видаються більшими. Враховуючи, що врожай буде меншим, ніж очікувалося, ціни зростуть і, ймовірно, сягнуть рівня вище середнього. Збір врожаю все ще може бути відкладений (по всій Північній Америці) через брак робітників.

валовий збір яблук у світі. органічні яблука

Чилі: кампанія завершується

Сезон для Чилі нині закінчується, оскільки внутрішній ринок яблук у США починає активізовуватися. Чилі забезпечує 2% світового виробництва яблук, і експорт є основною діяльністю для країни. У цьому році планують експортувати від 1,6 до 1,7 млн. т. За останні 5 років спостерігається зменшення площі вирощування яблук на 13%. «Роял Гала» (Royal Gala) становить 45% сортименту. Також нещодавно відбулася диверсифікація експорту, причому країни Південної Америки займають більшу частку, ніж у минулому.

Найпоширеніші сорти яблуні. Elstar, Delbare, Jonagold, Tenroy, Boscoop та Cox Orange

Аргентина: орієнтація на традиційні сорти

Експорт Аргентини з роками зменшився майже на 40%. Основна причина полягає в тому, що у виробництві яблук переважають традиційні сорти, такі як «Ред Делішес» та «Гренні Сміт» (Red Delicious, Granny Smith). У 2019 р. виробництво становило майже 550 тис. т, з яких 100 тис. т було експортовано. Дані за 2020 р ще не доступні.

менший урожай яблук через сонячні опіки та морози. урожайність яблуні

Нова Зеландія: з 2012 року вартість експорту яблук подвоїлася

Від 2012 р. вартість експорту яблук з Нової Зеландії подвоїлася, і до кінця 2019 р. становить понад 820 млн. новозеландських доларів (466,2 млн. євро). На такі новозеландські сорти, як «Джаз», «Енві» та «Пасифік» (Jazz, Envy, Pacific) припадає більше ніж чверть експорту, але «Роял Гала» (Royal Gala) забезпечує найвищу частку експорту — 31%. Європа (22%) була основним пунктом призначення для новозеландських яблук, далі йшли Великобританія / Ірландія (12%), тоді як на Північну Америку та Китай припадало 11%. Загалом у 2019 році в Новій Зеландії було вироблено 395 тис. т яблук.

імпортні яблука розпродано. зимові сорти яблук

Австралія: зростаюча вартість ринку яблук

Вартість австралійського виробництва яблук зросла на 10% у 2019 МР, що закінчився у червні, і досягла 512,8 млн. австралійських доларів (317,2 млн. євро). Однак обсяг впав на 1%, до 310 тис. 875 т. Обсяг експорту також впав на 13%, до 4416 т, а його вартість зменшилася на 6%, до 10,6 млн. австралійських доларів (65,6 млн. Євро).

70% всього виробництва в Австралії пішло на свіжий ринок, а решту 30% — на переробку. Найпоширенішим сортом є «Пінк Леді» Pink Lady (41%), далі йдуть «Роял Гала» Royal Gala (23%) та «Гренні Сміт» Granny Smith (18%).

Один з найновіших брендів яблук в Австралії — «Канзі» (Kanzi), закрив сезон трохи раніше очікуваного через менший урожай. На обсяги вплинула суха погода, лісові пожежі, повені та град.

Джерело: https://www.freshplaza.com

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів