fbpx
728 x 90

СОК «Big Berry» — високотехнологічний трамплін для української лохини

СОК «Big Berry» — високотехнологічний трамплін для української лохини

Об’єднання у кооператив розширило бізнес можливості українських виробників лохини

Об’єднання трьох українських виробників лохини у сільськогосподарський обслуговуючий кооператив дозволило сформувати товарні партії ягід, та у перший ж рік відкрити об’ємні продажі у міжнародних мережах, які були недосяжними для компаній поодинці.

У 21 столітті лохина стала фавориткою не лише у споживачів, а й у засобів масової інформації, які, зокрема, відносять її до так званих «суперфудів», завдяки наявності у ягодах антиоксидантів та інших важливих фітонутрієнтів. Ягоди сучасних сортів ідеально підходять для споживання у свіжому вигляді, оскільки відмінно транспортуються та мають високу лежкість на полиці супермаркету; також вони придатні для механізованого збирання й виготовлення продуктів переробки для харчової індустрії. Зростаючий інтерес до цієї культури на межі тисячоліть, сприяв швидкій навколосвітній мандрівці лохини та появі виробничих насаджень у різних регіонах планети, як у південній, так і північній півкулі.

Українська лохина на мапі світу

Комерційне виробництво ягід лохини або чорниці високорослої (Vaccinium corymbosum L.) в Україні має відносно коротку історію. Перші виробничі насадження цієї культури в країні з’явилися лише після 2010 року на Житомирщині. Хоча місцеве населення добре знайоме з її «дикою» родичкою — чорницею низькорослою (V. Myrtillus L.) — українці здавна займаються заготівлею дикорослої чорниці в лісах, в основному на півночі країни та у Карпатах. Завдяки унікальному клімату та родючим ґрунтам, українська лохина як дикоросла, так і садова мають надзвичайно гармонійний смак та високі товарні якості плодів.

Висока реалізаційна ціна лохини на внутрішньому ринку та поступове знайомство споживачів з ягодою, сприяли притоку інвестицій у сектор. Від року до року у різних регіонах країни почали з’являтися нові комерційні насадження цієї культури. Таким чином, за десять років площі насаджень під лохиною в Україні стрімко збільшилися з 200 га у 2010 до понад 2000 га у 2020 рр. Найбільші плантації зосереджено у Київській, Житомирській, Закарпатській, Волинській та Чернігівській областях. Через молодий вік рослин, більшість плантацій ще не вступили у повне товарне плодоношення. Проте, з кожним роком валовий збір ягід лохини в Україні зростає, і країна стає помітним гравцем на світовому ринку лохини.

Суттєво сприяє виходу української ягоди на міжнародні ринки, у т.ч. й участь наших фермерів у міжнародних галузевих виставках, таких як SIAL, ANUGA, BIOFACH, Fruit Logistica тощо. Для компаній участь у таких виставках — це можливість розширити свій бізнес, дізнатися більше про тенденції формування світової харчової промисловості, розповісти іноземним покупцям про свій бренд та знайти нових партнерів. Проте самостійна участь компанії у якості експонента міжнародної виставки – задоволення не з дешевих і не кожному доступне.

Завдяки спільній роботі Проєкту «Готовність до Торгівлі», який впроваджується International Trade Centre в Україні та Асоціації «Ягідництво України» наші ягідні компанії протягом останніх трьох років мають можливість долучитися до роботи колективного українського стенду на міжнародних виставках.

Проєкт ITC «Східне партнерство: Готовність до Торгівлі – Ініціатива ЄС для бізнесу» за фінансуванням ЄС в рамках ініціативи EU4Business, працює з малими та середніми підприємствами у Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові та Україні, щоб допомогти їм орієнтуватися та виходити на зовнішні ринки, з акцентом на країни Європейського Союзу.

Об’єднуйся або «помри»

Проте, для подальшого нарощування міжнародного потенціалу нашим фермерам потрібно об’єднуватися, щоб мати можливість формувати товарні партії якісної ягоди. Саме шляхом кооперації рухаються виробники у інших країнах світу, створюючи навіть міжнародні кооперативи. Зокрема, для забезпечення майже цілорічного постачання ягід лохини в Азію, компанії з Іспанії, Португалії, Польщі й Хорватії у позаминулому році створили кооператив. І це не поодинокі приклади, а тренд – світовий ринок глобалізується. Наші ягідівники теж добре відчувають світові тенденції, проте об’єднуватися поспішають не всі. Але тут дуже актуальними можуть стати слова пісні — «… В ряд ставай, щоб не було запізно!…».

У лютому 2020 р., під час однієї з найбільших у світі виставок свіжих харчових продуктів, послуг та інновацій Fruit Logistica 2020, що відбувалася у Німеччині, три українські ягідні компанії-учасники делегації Проекту International Trade Centre: «Східне партнерство: Готовність до Торгівлі – Ініціатива ЄС для бізнесу» оголосили про створення BigBerry Cooperative — першого в Україні кооперативу виробників лохини.

Ідея створення кооперативу виникла у власників трьох ягідних господарств: Олега та Олени Воробйових (ФГ «ГрассАвеню», ТМ Starberries), Олега Науменка (СВК «Ягідки», ТМ BigBlue) та Віктора Дитинка (ФГ «БерріХіллс»).

«Об’єднання відбулося, мабуть, на етапі первинної довіри. На основі навіть не партнерських, а більше дружніх відносин, що встановилися між нами за декілька років спілкування на виставках, конференціях та інших профільних заходах», — розповідає Олена Воробйова, співвласниця ФГ «Грасс Авеню».

Головною метою об’єднання господарств у кооператив, була потреба створення товарних партій ягідної продукції для системного постачання у роздрібну мережу. Незважаючи на те, що насадження лохини площею 50 га вважається великим господарством, але для формування товарної партії лохини потрібно мати у розпорядженні 30–50 га одного сорту. Інша перевага — це можливість підтримати, підставити плече. Коли у когось із членів кооперативу виникають певні проблеми, для прикладу затяжні дощі, які унеможливлюють збір ягід або заморозки тощо, завдяки кооперації з’являється можливість допомагати один одному виконувати підписані контракти і залишатися надійними партнерами для покупців.

«Величезною перевагою кооперативу є масштабування в усьому: від колективних закупівель засобів захисту рослин, добрив, тари тощо до спільних відвантажень ягоди. Завдяки об’єднанню з’явилася можливість виконувати більші замовлення» — приєднується до розмови менеджер з реалізації Олексій Прокопчик.

Як зазначила пані Олена, початково було бажання, щоб до складу кооперативу ввійшли не лише компанії з сусідніх Київської та Житомирської областей, а й з інших регіонів. І час підтвердив наскільки правильним і далекоглядним було таке рішення. Показовим у цьому сенсі став досвід цього сезону, коли в одному регіоні йшли дощі й не було можливості збирати врожай, а контракти потрібно виконувати. Завдяки кооперації на допомогу прийшло господарство з іншого регіону, де стояла сприятлива для збору ягід погода.

Питання кооперації, особливо в розумінні українських фермерів, є дуже складним. Через природню недовіру люди вважають, що за рахунок них хтось буде жити і заробляти. Але, насправді все не так, навпаки, для засновників кооперативу це ще додаткове навантаження. Не дивлячись на це, у наступному сезоні кооператив буде відкритий для інших фермерів, що забажають долучитися до цієї ініціативи. Звичайно, за умови якщо майбутні члени кооперативу прийматимуть активну участь у його роботі, а не чекатимуть, щоб хтось інший виконав усе за них, а вони лише отримали фінансову винагороду.

«Вимоги жорсткі, але надзвичайно прості та зрозумілі, — запевняє Олексій Прокопчик. — Це прозорість в усьому та висока якість продукції. Обов’язковою умовою є наявність сертифікату GlobalG.A.P., а також сертифікату Organic Standard (за умови постачання органічної продукції). Якщо потенційно нові члени кооперативу готові до прозорого ведення бухгалтерії та відповідають іншим вимогам, то ласкаво запрошуємо приєднуватися до кооперативу. Адже, за умови збільшення кількості учасників, відкриються можливості виходу на нові ринки з вигіднішими умовами контракту як по ціні, так і по відвантаженню продукції».

Сертифікати та сортимент

Наразі ж загальна площа насаджень лохини учасників кооперативу становить майже 250 га, а основу сортименту складають Дюк, Блюкроп, Елліот та деякі інші сорти. Проте сортимент постійно оновлюється та розширюється за рахунок закладання нових плантацій. Зокрема, ягідник господарства «Грасс Авеню» нещодавно поповнився ліцензійними сортами Ліберті, Аврора, Ласт Колл. Завдяки широкій географії учасників та наявності сортів різних груп стиглості, сезон збору ягід є розтягнутим у часі, що дозволило сформувати у 2020 р. конвеєр постачання свіжої лохини від початку липня до вересня.

Ягідні ферми у кооперативі сертифіковані за GlobalG.A.P., а СВК «Ягідки» має ще й сертифікат Organic Standard. Це дає можливість кооперативу постачати на ринок як конвенційну, так й органічну лохину. Восьмого вересня 2020 р. СВК «Ягідки» першою в кооперативі отримала сертифікат GlobalGRASP, який засвідчує високу соціальну відповідальність компанії. Найближчим часом інші учасники об’єднання теж планують пройти сертифікаційний аудит GRASP, який стане додатковою перевагою на міжнародних ринках, адже такий сертифікат вимагають більшість європейських покупців.

«Ми повинні ґарантувати безпечність нашої продукції, підтримуючи високу культуру виробництва, а це організує і нас як керівників й усіх співробітників. Тож сертифікацію ми розглядали не лише як потрібний для експорту процес, а й власне як систему необхідну для організації роботи підприємства. І такої ж думки й інші учасники кооперативу, оскільки ми об’єднувалися за ідеологічними принципами» — впевнена пані Олена.

Професійний холодний ланцюг розширює бізнес можливості

Найважливіше у постачанні якісної ягоди — це, звичайно, забезпечити професійний холодний ланцюг на кожному з логістичних етапів. Адже без нього не можливо системно працювати навіть всередині України, не говорячи вже про експорт. Добре розуміють це й учасники першого в Україні кооперативу виробників лохини «Big Berry Cooperative».

У 2020 р. власники ФГ «Грасс Авеню» запустили в роботу сортувально-пакувальний склад, загальною площою 700 м2, до якого учасники кооперативу звозять зібрану ягоду для подальшого охолодження, сортування, пакування, тимчасового зберігання та відвантаження клієнту.

«Після надходження продукції в холодний склад спеціальна програма займається її доробкою етикує, зазначаючи якого сорту та з якого поля ягода надійшла та хто її зібрав; її зважують, прикріплюють етикетку та відправляють у камеру шокового охолодження. За визначений час, температура ягоди тут падає до +2°С і далі вона транспортується у склад сировини холодильник у якому зберігається до подальшого сортування. За наступні 20 хв ягоду калібрують, розфасовують у потрібну тару, і вона переходить у камеру готової продукції. Протягом усього процесу сортування та пакування зберігається холод для того, щоб на ягоді не утворився конденсат і вона у відмінному стані доїхала до покупця» — розповідає Олена Воробйова.

Для сортування лохини у господарстві використовують іспанську оптичну машину останнього покоління Elifab, яку виробником було спеціально адаптовано згідно з вимогами замовника. Українські фермери придбанням дуже задоволені, оскільки машина зберігає восковий наліт на поверхні ягід. Окрім цього, вона компактна, що зручно для малих підприємств і проста в управлінні. До того ж, машина здатна сортувати ягоди лохини за 38 показниками, даючи на виході щогодини 800 кг ягоди преміум-класу. Автоматична фасувальна лінія MAT Exacta, та машина для наклеювання етикеток PAKFRUT довершують процес автоматичного пакування ягоди у тару від 125 г до 500 г. Залежно від вимог покупця, лінію можна доукомплектувати під тару будь-якого розміру та об’єму.

Перші результати експортної діяльності кооперативу

У цьому році кооперативом було підписано контракти та здійснено перші відвантаження у роздрібні мережі України та Об’єднаних Арабських Еміратів. В Україні продукція об’єднана брендом кооперативу BigBerryCooperative представлена у таких мережах супермаркетів, як Сільпо, Метро, Мегамаркет, WineTime. А у Арабських Еміратах українську лохину можна знайти у роздрібній мережі Carrefour.

«Вихід на ринок ОАЕ став можливим завдяки участі компаній, що представляють наше об’єднання виробників у виставці «Фрут Логістика» у Німеччині. Адже з партнерами з Еміратів ми познайомилися саме на виставці у Берліні, будучи учасниками колективного стенду України, організованого Проєктом ITC «Східне партнерство: Готовність до Торгівлі – Ініціатива EU4Business» спільно з Асоціацією «Ягідництво України» — резюмує менеджер кооперативу Олексій Прокопчик.

«Ми були впевнені у якості нашої ягоди, у її смаку, але «схід справа тонка», тому дуже переживали чи вона прийдеться до смаку арабським споживачам. Було поставлено першу пробну партію 700 кг, другу – 1500 кг. І ми отримали просто неймовірні відгуки, що такої крупної, смачної, солодкої ягоди вони ще не куштували і ні від кого не отримували.

Це була найкраща оцінка для нас, яка зобов’язує тримати себе в тонусі, щоб надалі постачати якісну продукцію. Бо принцип кооперативу це «ягода преміум класу»: крупна, солодка і задовольняюча вимоги найвибагливішого покупця у будь-якій точці земної кулі» — додає пані Олена.

Як зазначає менеджер кооперативу Олексій Прокопчик, через особливості клімату ОАЕ та недосконалість українського транспортного ринку, — найскладнішим завданням було довести ягоду цілою і непошкодженою. І кооперативу, фактично з першої спроби, вдалося за один день доставити ягоду з України у ОАЕ літаком, навіть незважаючи на проміжний етап з перевантаженням продукції у Стамбулі. Ягода долетіла у чудовому стані, завдяки підтриманню постійної температури на рівні 2-2,5 °С. Для цього на палети одягали спеціальні термочохли з маленьким ноу-хау. Дотримання усіх температурних норм засвідчують дані отримані з термологерів.

Але найвагомішим доказом якості української лохини, є фотографії холодної вітрини супермаркету, надіслані арабськими партнерами з Дубай. Це, очевидно, успіх, коли поряд на полиці стоять панетки з лохиною від трьох виробників, серед яких два відомі світові виробники-бренди, один із яких Driscoll’s, а продукція українського кооперативу майже вся розкуплена.

Зупинятися на цьому кооператив не планує, адже тут добре розуміють, що успіх довго приходить, але дуже швидко може піти. Тому запрошують виробників лохини до спільної праці та підкорення нових вершин!

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів