fbpx
728 x 90

Світовий ринок слив

Світовий ринок слив

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку слив

Врожай слив у Північно-Західній Європі, як правило, не є великим джерелом доходу для учасників ланцюга, але в цьому році ціни хороші. На деяких ринках відмічають незначний дефіцит. Норвегія постраждала особливо сильно, оскільки 80% врожаю там було втрачено через снігопад у травні. Сливовий сектор у цьому сезоні також відзначається втратою бразильського ринку для іспанських слив. Це призвело до дещо більшої конкуренції для США на ринку Північної Америки та для Туреччини в Індії та Південно-Східній Азії.

Нідерланди: хороші ціни

Площі насаджень під сливою було дещо зменшено в останні роки, і це у прямому і переносному сенсі приносить свої плоди цьогоріч. «Останніми роками сливи не були такими вигідними, але ціни в цьому сезоні хороші. Ціна на плоди сорту «Reine Victoria» становить близько 2 євро, — повідомляє торговець з півночі країни. — «У попередні роки, іноді був надлишок, але тепер подекуди є навіть деякий дефіцит. Іспанська пропозиція кісточкових закінчується, і ми можемо заповнити цю прогалину своєю продукцією. Сезон відпусток тут, на півночі країни, вже закінчився, і це добре для попиту. Голландські сливи продаються в основному всередині країни. Сезон для сорту «Opal» закінчився, а «Jubileum» настільки ж хороший, як і розпроданий, і тепер ми переходимо на «Reine Victoria» та клубні сорти з маркетингової концепції «Lazoet». Ми торгуватимемо ними ще чотири тижні».

Бельгія: менший об’єм через пошкодження морозом навесні

Обсяг бельгійських слив на ринку порівнянний з минулорічним. На початку сезону очікувалося, що виробництво буде більшим, ніж торішнє, але частина врожаю була пошкоджена весняними заморозками. Бельгійські сливи будуть на ринку п’ять–шість тижнів. Плоди мають гарний вигляд. Спека, що спостерігалася минулого тижня, спричинила пошкодження сонячними опіками, але постраждали лише ті плоди, що розміщені на верхівках дерев. Попит на бельгійські сливи зростає з кожним роком.

Німеччина: сезон розпочався винятково рано

У німецькій торгівлі нині переважає локальна продукція, особливо сорти «Top», «Hanita» та «Cacaks Schöne». Іспанія та Італія експортують великі партії, тоді як частка східно-європейських слив, вочевидь, зменшується, за винятком боснійських партій сорту «Стенлей» (Stanley). Оскільки пропозиція була більш ніж достатньою, виникли труднощі в реалізації дрібних та недозрілих плодів. Ціни у діапазоні від 1 євро за кг для боснійської продукції до 2 євро для вітчизняної «Чачакської лепотіки» (Cacaks Schöne). Більше того, великі обсяги «Чачакської лепотіки» зараз імпортуються з Польщі, Чехії та Сербії.

Сливовий сезон у Німеччині розпочався надзвичайно рано цьогоріч. Урожай вже у розпалі в основних районах вирощування Баден-Вюртемберг (Baden-Württemberg) та Рейнланд-Пфальц (Rhineland-Palatinate). «Ми очікуємо менший урожай через весняні заморозки; однак поточний прогноз все ще є позитивним», — заявляють кооперативи в Мідделбадені та Пфальці (Middelbaden and Palatinate).

Південнонімецькі кооперативи також інвестують у нові сорти. Як повідомляють представники виробничого кооперативу Obstgroßmarkt Mittelbaden (OGM), у цьому році, після трирічного періоду випробувань буде зібрано перший комерційний врожай сорту «Franzi». Ця продукція буде спрямована у німецьку роздрібну торгівлю. Компанія VOG Ingelheim також нещодавно оголосила, що запустить нові сорти у партнерстві з селекціонерами.

У будь-якому випадку німецький ринок виділяється своєю любов’ю до сортотипу «угорка» («Zwetschgen»). Цей сортотип особливого підходить для промислової переробки (головним чином для хлібопекарських виробів). «Класичні сливи складають лише 10% від наших продажів, решта — «Zwetschgen», каже торговець. Ці сливи особливо популярні в цю пору року, і тому їх часто можна зустріти на прилавках магазинів.

Франція: унікальний рік через ранній початок дозрівання

Винятково раннє дозрівання слив тривало протягом усього сезону, що зробило цей рік особливим. І як наслідок, постачання також закінчиться раніше, ніж зазвичай. Цьогорічний урожай приблизно на третину менший, ніж торішній; однак менші обсяги забезпечують кращу якість з високим вмістом цукрів. Ціни також були досить хорошими протягом сезону, а попит був меншим.

Норвегія: урожай сливи знищений снігопадом

2019 рік був рекордним для норвезьких слив, але ситуація в цьому сезоні кардинально інша. Через снігопад і мороз фермери заявляють про втрати понад 80% врожаю. Норвезькі виробники ніколи не мали такого поганого сезону. Врожай оцінюють у 600–700 т (порівняно з 1900 т минулого року).

Італія: виробники очікували вищі ціни

Повідомляється про хороші ціни на сливу в Північній Італії, але очікували ще вищих. На оптовому ринку Vignola в Модені якість товару хороша, а ціни коливаються від 0,8 до 3,0 євро за кг, залежно від сорту та розміру. Оптовий ринок Vignola є одним із найважливіших для слив. Майже 60% врожаю слив було втрачено через весняні заморозки. Виробники очікували більший попит та вищі ціни. «Regina» — найпопулярніший сорт, ціни у діапазоні € 2–3 за кг. Великим попитом користуються плоди «Grossa di Felisio», ціни на які становлять близько 1,5 євро за один кілограм.

Іспанія: неочікувана втрата бразильського ринку призводить до падіння ціни

Обсяги виробництва сливи в іспанському регіоні Естремадура (Extremadura), найбільшому постачальнику фруктів у Іспанії, приблизно на 25% нижчі, ніж у минулому сезоні. Незважаючи на те, що перша частина сезону була гарною (стосовно попиту та цін), неочікувана втрата бразильського ринку призвела до падіння цін у цьому році. Якби цей ринок не було втрачено, сезон, мабуть, був би гарним, враховуючи падіння виробництва через морози в інших країнах, таких як Італія, Франція, Португалія, Греція. Багато компаній з Естремадури вклали значні кошти в експорт до Бразилії. У минулому сезоні туди було вивезено понад 20 тис. т. Це дуже привабливий ринок завдяки хорошому попиту на калібри від 50 мм і вище та дев’яти кілограмові ящики для реалізації насипом. Хороші результати, досягнуті у цій країні, змусили багатьох експортерів «покласти всі свої яйця в один кошик».

Незважаючи на те, що фрукти певною мірою також постачаються на інші треті ринки, такі як Індія, Європа залишається одним з основних напрямків експорту сливи. Однак у такий рік, вікна, все частіше заповнюють місцеві виробники. Цей рік був важким, але що буде наступного року? Якщо іспанці все ще не зможуть експортувати до Бразилії чи Італії, а інші традиційні країни-експортери матимуть нормальний урожай?

«Сезон іспанської сливи 2018 року характеризувався низькою врожайністю як в Естремадурі, так і в решті Європи, — зазначив експортер. — Але іспанські експортери покладалися лише на ринок Бразилії. Ситуація в цьому сезоні напружена». Правда полягає в тому, що фруктовий сектор в Естремадурі сильно залежить від слив, оскільки персики та нектарини залишилися у минулому і втрачають позиції й в інших виробничих регіонах Іспанії.

Туреччина: збільшується площа сливових садів

Насадження сливи розміщено по всій Туреччині, переважно вздовж узбережжя Середземного та Егейського морів. Виробництво постійно збільшується, оскільки нові насадження продовжують закладати. У наступному році очікується більший врожай. У цьому сезоні погодні умови забезпечили хороший ріст плодів. Попит на японську сливу зростає в Європі, але більшу їх частину Туреччина доставляє до країн Азії, таких як Індія, Сінгапур, Гонконг та Малайзія. Незважаючи на дещо вищі ціни, попит на японську сливу є високим, тому можна сказати, що клієнти готові платити за неї ціну вище середньої.

Південна Африка: виробники в основному переймаються ситуацією в порту

Південноафриканські виробники слідкують за погодними умовами. Щодо водопостачання, справи виглядають добре. Опадів було достатньо, і снігопад забезпечив холод. Однак тепер більшість виробників радіють сонячному теплу, яке може полегшити запилення сливових дерев. Надранні сорти вже відцвіли, а інші квітуватимуть протягом наступних тижнів. Проте, вітри та похмура погода можуть негативно вплинути на запилення.

Щодо управління водними ресурсами, сезон вже виглядає краще, ніж торішній. Однак виробники сливи особливо стурбовані ситуацією в гавані Кейптаун, яка повідомляє про великі затримки у відправленні вантажів та зростанні витрат на електроенергію (постачання якої є нерегулярним в країні) та упаковку. Прогноз врожаю дадуть наприкінці наступного місяця. Перші сливи тут збирають у листопаді.

Китай: різке зниження експорту слив

Сливи сорту «Shuanghua», нині є найпопулярнішими на китайському ринку. Середня ціна становить 4 юані / кг (0,49 € / кг). Однак найексклюзивнішим сортом є «Fengtang», за ціною майже 72 юані / кг (8,80 € / кг). Останнім часом слива «Xiangcui» набирає популярність і культивується у все більшій кількості регіонів. Цей сорт також експортується в Південно-Східну Азію. Однак у квітні погодні умови були поганими, що вплинуло на якість. У зв’язку з коронавірусом та екстремальними погодними умовами цього року, обсяг експорту різко зменшився. Більше того, ціна на оптовому ринку впала майже на третину. Експортний сезон Китаю триває з липня по жовтень. США та Туреччина є основними конкурентами для китайців у регіоні.

Північна Америка: конкуренція Іспанії на внутрішньому ринку

Постачання слив у США досить обмежене. У Каліфорнії виникли проблеми з цвітінням деяких сортів, внаслідок чого зменшилися обсяги. В основному це пов’язано з тим, що погода була холодною та дощовою у період запилення. Однак ті плоди, які залишилися на деревах, мають більші розміри і високу якість. Наразі виробники стикаються з новими проблемами через погоду. «Зараз ми спостерігаємо рекордну спеку в регіоні, тому ми знімаємо зайві плоди», — каже виробник.

Цьогоріч, в основному спостерігається конкуренція з боку Іспанії на внутрішньому ринку, оскільки ця країна втратила ринок Бразилії. «Ми зазвичай не бачимо стільки іспанських слив на ринках США, Канади та Мексики, як у цьому році», — зазначає торговець. Однак, конкуренція не сильно заважає, адже попит на сливи на внутрішньому ринку хороший, як і ціни. З рекордним урожаєм у США все було б інакше. Американські виробники також експортують частину своєї продукції на ринки Південно-Східної Азії, але попит на сливи там також лише середній через іспанську конкуренцію. Ціни як на внутрішньому, так і на експортному ринках вищі, ніж у минулому році.

Австралія: сильне зростання експорту в Китай

Згідно з останньою статистикою Hort Innovation, у попередньому маркетинговому році, що закінчився у червні 2019 року, виробництво сливи в Австралії було трохи вищим, ніж у попередні роки. Обсяги зросли на 8%, до 32241 т, а вартість продукції збільшилася на 4%, до 75,7 млн. австралійських доларів. Експорт збільшився на 29%, до 6839 т, а його вартість зросла на 25%, до 25 млн. австралійських доларів. Експорт до Китаю особливо різко збільшився з моменту отримання доступу на цей ринок — із 1 т у 2017 році до 2604 т у 2019 році, що становить 38% експорту Австралії (найбільша частка експорту на будь-який міжнародний ринок).

Нова Зеландія: прихильність до нових сортів

Після передчасного закінчення попереднього сезону, новозеландські виробники сливи сподіваються на тривалішу кампанію 2020-21 рр. Що стосується експорту, то продажі сливи значно нижчі ніж 60 т, про які повідомлялося п’ять років тому, але, згідно з даними Summerfruit NZ, вони можуть бути початком зростаючого тренду. У минулому сезоні експорт зріс до 29 т, з 21 т в кінці сезону 2018-19 рр., а США — основний ринок призначення.

Новозеландські фермери закликають випробовувати нові ідеї, нові сорти та ще більше дослідити користь для здоров’я червоних слив, багатих антоціаном. Один виробник із затоки Хоук (Hawke’s Bay) отримує феноменальні врожаї з трирічних дерев. «Flavor Blast» — один із найновіших сортів сливи, що успішно вирощують у Новій Зеландії.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів