fbpx
728 x 90

Світовий ринок малини, ожини та порічок

Світовий ринок малини, ожини та порічок

Наведено сучасний стан кон’юнктури ринку малини, ожини та порічок

Звідусіль надходять повідомлення про сучасний стан ринку малини, ожини та порічок. Нині на світовому ринку існуюча пропозиція, здебільшого, не відповідає великому попиту. Негативний вплив коронавірусу помітний і на ринку ягід, оскільки продажі в останні місяці були поганими. Найбільше постраждали від цієї проблеми порічки, тому що ця продукція в основному призначена для підприємств громадського харчування. Малина та ожина досі знаходять свій шлях до роздрібної торгівлі. Зараз багато країн збирають урожай або знаходяться на піку сезону. Помітні деякі зміни, а саме: в Японії зростає популярність чорних ягід годжі; в Італії холодильники заповнені порічками; здорожчання малини та порічок у Канаді обумовлене необхідністю покриття виробничих витрат; аномальні коливання ціни у Мексиці.

Нідерланди: стабільний ринок малини, непередбачуваний ринок ожини

Голландський сезон «м’яких» ягід зараз триває. За словами трейдера, зараз дуже хороший попит на голландську малину, яка має стабільні та хороші ціни. Що стосується ожини, ринок є більш непередбачуваним, а ціноутворення — хаотичним. Протягом останніх тижнів існував гарний попит на порічки, які в цій категорії найбільше постраждали, через відсутність або обмеженість сфери харчування, а ціни були стабільнішими. У найближчі тижні все більше країн збиратимуть «м’які» ягоди, тому наразі незрозуміло, як будуть розвиватися попит та пропозиція.

International Trade Centre, проект «Готовність до торгівлі» / “Eastern Partnership – Ready to Trade:
an EU4Business initiative”
, який фінансується ЄС
у рамках ініціативи
EU4Business, допомагає
українським малим
та середнім підприємствам
розвивати ягідний сектор України та виходити на
європейські ринки.
Наразі ITC організовує
участь українських
ягідних компаній
у міжнародній виставці
United Fresh 2020 LIVE,
яка проходитиме 15-19 червня в Сан-Дієго,
штат Каліфорнія (США), про що ви більше можете
дізнатися за посиланням:
www.facebook.com

Бельгія: негативна ситуація в основному для порічок

«М’які» фрукти пережили важкий час через коронавірусну кризу, оскільки значна частина виробництва налаштована на підприємства громадського харчування та ринки, стверджує бельгійський торговець. Зараз продавцям дозволено повернутися на ринки, а галузь громадського харчування відкриється на початку наступного тижня. Найбільше постраждали порічки, оскільки близько 80 % продукції йде для потреб кейтерингу. Багато малини, суниці та ожини також регулярно потрапляють у сферу громадського харчування, але їх часто розкуповують роздрібні торговці, адже в останні тижні погода була сприятлива. Пропозиція «м’яких» ягід на ринку достатня для задоволення попиту, проте надлишкової пропозиції немає. Як результат, ціни знаходяться на нормальному рівні для цієї пори року.

Німеччина: ранній початок малинового сезону та невеликі поставки

Перша місцева тунельна малина потрапила на німецькі прилавки 25 травня. Зазвичай, повідомляє оптовий продавець, перша німецька малина доступна лише на початку червня. Продажі хороші, але пропозиція все ще дуже мала. Ціни також на високому рівні, що частково пояснюється обмежувальними заходами проти коронавірусу та збільшенням виробничих витрат через дефіцит персоналу тощо. На думку трейдера, посушлива погода у багатьох районах Німеччини також може бути проблемою для місцевого виробництва «м’яких» ягід.

Окрім німецької, доступна також португальська та нідерландська продукція. Щодо ожини, наприклад, то галузь все ще повністю залежить від продукції з голландських теплиць. І наразі важко передбачити, коли буде зібрано перший врожай вітчизняної ожини.

Останніми роками зростає місцеве виробництво. Яскравим аспектом цього є перенесення вирощування традиційних культур з відкритого ґрунту у так звані тунелі, особливо у випадку з малиною. Це означає, що всю продукцію можна вирощувати належної якісті, незалежно від погоди. Тому насадження ягідних культур у відкритому ґрунті все частіше використовують для можливості збору врожаю малини самими споживачами.

Франція: малина з Португалії та Іспанії

Із квітня вся малина, яку продавали на французькому ринку, в основному іспанського та португальського походження. Португальська особливо популярна через свій смак та великі розміри. Перші три тижні сезону були важкими для торговців, проте зараз ситуація краща. Ціни помірні і не надто високі. Незабаром на ринки вийде місцева продукція.

Італія: однакові ціни на малину й ожину та надлишок порічок

Сицилійський малиновий сезон закінчився. Виробництво продовжується у Калабрії, Базилікаті й Венеції (Calabria, Basilicata and Venice), незабаром розпочнеться у Трентіно-Альто-Адідже (Trentino-South Tyrol). Якість хороша завдяки різниці денних і нічних температур, але очікують менший обсяг порівняно з 2019 роком. Попри конкуренцію Іспанії та Марокко, попит також був хорошим, тому ціни були кращими, ніж минулорічні. Вирощують ожину в тих же регіонах, що і малину. Виробництво не настільки велике, як минулорічне, і є великий попит, але ще присутня жорстка конкуренція, середня ціна така ж, як у 2019 році. Ситуація із порічками дуже різна. Ринок нестабільний. Коли почалася криза, багато імпортерів заповнили свої склади порічками з Чилі; проте попит впав, і зараз на ринку надто велика пропозиція, тоді як сезон у Венеції та Мантуї (Venice and Mantua) стартує уже вдруге.

У Кампанії (Campania) тенденції на ринку сприятливі для ожини та малини. Щодо решти, то Європа в основному вимагає малини, а внутрішній ринок найбільше зацікавлений у ожині. Конкуренція з Марокко була сильною минулоріч, з великим обсягом за вигідними цінами. Порічки, в основному, закуповує галузь громадського харчування. На Сицилії деякі виробники спеціалізуються на подовженні сезону, розтягуючи його до червня. Характерним також є те, що збір врожаю, зазвичай, проводить двічі на рік. Ціни на ожину та малину помітно не змінилися під час карантину: середні ціни — 13–14 євро / кг (на ринку у Вероні).

Іспанія: сильніша конкуренція з Португалії та Марокко

Цьогоріч сезон іспанської малини розпочався трохи раніше, ніж зазвичай. Ціни знаходяться під тиском, а попит низький через великі обсяги з Марокко та Португалії. За даними іспанських експортерів, конкуренція з Марокко та Португалії в цьому році сильніша. Більше того, у зв̕язку із початком сезону в Німеччині, Франції та Великобританії, Іспанія отримала меншу нішу.

Сезон Марокко продовжується до липня, що відповідно негативно впливає на іспанське виробництво, це стосується також сусідньої Португалії. Криза коронавірусу призвела до того, що у пунктах призначення іспанської малини було доступно менше персоналу, тому тестування якості та перепакування не проводилися на звичайному рівні.

Щороку споживання ожини ледь помітно зростає; однак, окрім одного виробника, ніхто не може запропонувати потрібних сортів, яких бажає ринок в осінні та зимові місяці. Тому в Уельві пік сезону все ще відмічаютьу квітні. Цього року дозрівання ожини розпочалося трохи пізніше, і обсяги врожаю надійшли на ринок одночасно. Попит все ще низький, головним чином через незбалансований обсяг Іспанії, Марокко та Португалії.

Польща: ціна на малину знизилася на 12,5%

Основна проблема в галузі ягідництва — дефіцит польових працівників. Тепер, коли кордони знову відкриваються, а польські працівники з інших секторів допомагають зібрати врожай, виробники малини мають більше варіантів. Ожину, малину та порічки зазвичай реалізують на свіжому ринку, але він закритий через коронавірус. Також багато поляків ходять по продукти лише раз на тиждень, щоб максимально уникати контактів, що негативно впливає на продаж «м̕яких» фруктів. Ціни як на вітчизняну, так і на імпортовану малину впали на 12,5%. Вплив негативних погодних умов, зафіксованих у минулому місяці, ще не враховано, але Польща зазвичай виробляє від 105 до 129 тис. т малини на 27–29 тис. га.

Китай: Нінся очікує нового сезону ягід годжі

Через велику відстань, високі ціни та низьку популярність малини серед населення Китаю, дуже мало цієї ягоди імпортується. Малину вирощують лише у кількох селах, а дозрівання врожаю зараз лише починається. Однак ці ягоди призначені для туристів, а не для торгівлі.

У Китаї набагато популярнішими є ягоди годжі. Під час коронавірусної кризи продажі ягоди в країні майже припинилися. Експорт зупинився на місяць, але знову ожив з травня. Експортували за ціною 8–9 доларів / кг до США та 10–11 євро / кг на європейський ринок, тобто ціни були на тому ж рівні, що і минулого року. Нині великий попит на ягоди годжі з-за кордону. Продукцію продають швидко, і на складах її небагато. Деякі обсяги вже розпродані; однак новий сезон триває з хорошим врожаєм у головному виробничому регіоні Нінся (Ningxia) . Чорні ягоди годжі набувають все більшої популярності, особливо в Японії.

Північна Америка: незначні запаси, подорожчання у Канаді через зростання собівартості

Ожина
Нині запас ожини невеликий. Мексика щойно закінчила кампанію, а штат Джорджія (Georgia) почав постачати свою продукцію на ринок лише минулого тижня. Трейдер розраховує, що Джорджія залишиться на ринку протягом місяця. Запаси залишаються невеликими. Крім Джорджії, є також певний обсяг з Північної Кароліни та цілорічне постачання з Гватемали.

У Каліфорнії очікують пік продукції майже в кінці червня. Перспектива полягає у сподіванні перевершити показники 2019 року, завдяки збільшенню площі насаджень. Другий урожай збиратимуть восени, і розпочинається кампанія у серпні, з піком у вересні. За останні два місяці ситуація була важкою для ожини через низькі ціни, і тому багато торговців припинили імпорт з Мексики. Попит зараз знову зростає, а ціни дещо вищі, ніж у минулому році.

Порічки
Порічки не дуже популярні в США, тому виробництво невелике. В основному свіжі ягоди порічок купують європейці, решту переробляють на джеми та желе.

Малина
У Каліфорнії весняний урожай зараз підходить до свого піку, і очікують, що рівень виробництва однаковий з минулим роком. Крім виробництва з Ватсонвілла (Watsonville), штат Каліфорнія, партії надходять також з Мексики. Ринок малини дуже мінливий, ціни знижуються до 10–12 $ / кг (8,90–10,70 євро) і потім раптово знову піднімаються до $18–24 за 1 кг (16–21 євро). Попит на малину в цьому році був дуже різним через коронавірус, тому важко його оцінити, але ринок, здається, знову піднімається.

У Британській Колумбії до початку сезону ще кілька тижнів. Обсяги невеликі, але вітчизняне виробництво прогнозує великий попит. Один з виробників сподівається, що якщо попит буде такий же як на суницю, то сезон можна ввважати вдалим. У Канаді очікують, що ціна зросте на 20–25% через більші виробничі витрати; частково внаслідок коронавірусних протоколів, а також у зв̕язку з тим, що собівартість м̕яких фруктів протягом кількох років зростає.

Мексика: аномальні коливання ринкових цін, ще до короновірусу

Травень — це пік сезону збору малини в Центральній Мексиці, для ожини — квітень. У Мексиці були деякі проблеми з польовими робітниками, але запаси залишаються стабільними. Основний сезон малини та ожини закінчився, проте у вересні очікують на другий урожай, хоча деякі виробники мають змогу постачати продукцію цілий рік. Мексиканські виробники стикалися з аномальними коливаннями цін на ринку ще до впливу коронавірусу; проте, пандемія погіршила ситуацію. У будь-якому випадку, не зважаючи на коронавірус, сезон закінчився не раніше, ніж зазвичай.

Австралія: зростання виробництва для внутрішнього ринку

Незважаючи на те, що пік сезону досягається влітку, зараз виробник Південного Квінсленду (South Queensland) посередині свого сезону, з великими обсягами та чудовою якістю врожаю в останні тижні. Компанія вирощує малину, виключно, для селекційної програми.

Попри те, що Австралія виробляє лише невеликі обсяги, все ж, торік відзначили значне (37%) зростання. Австралійське виробництво, в основному, призначене для внутрішнього ринку, а експорт відсутній. Асортимент складається з малини (85%), ожини (14%) та невеликих кількостей малино-ожинових гібридів «Бойсенберрі» й «Сілванберрі» (Boysenberries and Silvanberries). Виробництво розповсюджене по всій країні, хоча здебільшого на Півдні та є цілорічним.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів