fbpx
728 x 90

Світовий ринок суниці

Світовий ринок суниці

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку суниці

Ринок суниці страждає від наслідків коронавірусних обмежень. Оскільки споживачі нині віддають перевагу фруктам з тривалим терміном зберігання, суницю ігнорують. В Іспанії, через це, пропозиція перевищує попит, тоді як виробники Каліфорнії ретельно працюють над тим, щоб уникнути перевиробництва. У Франції, однак, ситуація є цілком протилежною. Завдяки закликам уряду купувати місцеві продукти та відмові від імпорту іспанської суниці, попит переважає пропозицію.

Нідерланди: сонячний старт для тепличної суниці

На думку нідерландських трейдерів, початок місцевого сезону тепличної суниці пройшов легше, ніж у попередні роки. Зростання площі суниці у теплицях в Нідерландах не було настільки великим, як у попередні роки, але, коли іспанський та марокканський сезони закінчилися швидше, через негоду та дефіцит збирачів, відбувся швидкий перехід на голландську продукцію. Як і очікувалося, попит напередодні Великодня був хорошим, і наступне його зниження не було таким серйозним, як у попередні роки, а це означає, що обсяги можна продавати за розумними цінами.

З гарною погодою на наступні тижні, Днем матері та національним святом у Норвегії, перспективи щодо попиту виглядають веселими. Щоденна торгівля зараз опинилася під певним тиском, коли ціни виплат коливались від 2,40 до 2,80 євро за кілограм, але голландські торговці не турбуються про це напередодні наступного тижня.

Бельгія: сезон розпочався непогано

Бельгійський суничний сезон розпочався добре. Якість була високою, а ціни також були на сприятливому для споживачів рівні. Наразі бельгійські продажі суниці йдуть добре, зокрема й внаслідок раннього переходу бельгійських ритейлерів на продукцію вітчизняного виробництва. Бельгійська суниця також виграла від збільшення продажів фруктів та овочів у супермаркетах під час коронавірусної кризи. Обсяги зараз починають зростати, а експорт тільки починається, але оскільки експортні ринки також зазнали впливу коронавірусу, і перебувають на різних стадіях обмежувальних заходів, це може бути проблематичним.

Німеччина: ринок суниці збалансований

Незважаючи на трохи пригнічений настрій через коронавірус, сезон німецької суниці в самому розпалі. Вітчизняне виробництво вже кілька тижнів присутнє на ринку, конкуруючи з голландською продукцією. Цьогоріч великодні вихідні знову спричинили помітний пік продажів. Незважаючи на тривожні повідомлення про дефіцит збирачів та експоненціальне зростання цін, вартість суниці на рівні минулорічної, повідомляє торговець з Дюссельдорфа.

Незважаючи на стабільний розвиток вирощування у захищеному ґрунті в Німеччині, суниця відкритого ґрунту все ще домінує на ринку. «Ми все ще покладаємось на Нідерланди та Бельгію щодо тепличних та тунельних суниць», — сказав торговець. Щодо сортів, то переважають, майже виключно, Ельсанта та Сенсейшн (Elsanta and Sonsation). Наразі ідея цілорічної доступності вирощеної в Німеччині суниці, здається немислимою. Частково це пов’язано з високими (недотованими) витратами на енергоносії в Німеччині, які часто в п’ять разів вищі, ніж у Нідерландах. Це свідчить про невигідність нових концепцій вирощування, таких як світлокультура.

Незважаючи на велику популярність, суниця є відносно дешевим продуктом, що ускладнює накладання вищих виробничих витрат на роздрібну ціну, зазначає виробник. З цієї причини фермери насторожено ставляться до розширень сезону. «Торговці все ще віддають перевагу дешевшій імпортній суниці».

Франція: раптовий поворот на внутрішньому ринку

Ринок суниці постраждав через коронавірус. Споживачі не цікавилися швидкопсувними фруктами, віддавали перевагу базовим фруктам й овочам із більшим терміном зберігання. Ситуація змінилася досить раптово, і попит на французьку суницю перевищив пропозицію, що призвело до підвищення ціни. Причиною такого різкого повороту на ринку стало звернення французького уряду, щодо популяризації споживання французької продукції та скорочення імпорту іноземної суниці. Зокрема, іспанський імпорт різко впав через дефіцит робітників у країні.

Іспанія: страх скорочення площі насаджень у майбутньому

Падіння цін на суницю, через введення запобіжних заходів проти коронавірусу, особливо останніми днями, мотивувало деяких виробників Уельви залишити суницю незібраною на полі за півтора місяця до фінішу сезону.

Хоча цьогорічний обсяг був меншим через погодні умови (більше опадів та нижчі температури, ніж зазвичай), пропозиція переважає попит. Враховуючи нинішні ціни, існує побоювання, що площа в майбутньому може скоротитися. Незважаючи на ситуацію, компанії продовжують збирати та упаковувати, щоб стимулювати виробництво наступному сезону.

Зміна споживацьких уподобань стосовно методів купівлі, через локдаун та закриття індустрії громадського харчування, спричинило зниження попиту на суницю. Адже споживачі віддають перевагу фруктам, які мають тривалий термін зберігання, щоб зменшити кількість відвідувань супермаркету. Також існує дефіцит працівників, які фермери намагаються вирішити наймаючи звільнених працівників із інших секторів. Однак більшість із цих людей, попрацювавши кілька днів більше не приходять, оскільки вони не спеціалізуються на цих роботах і не мають досвіду.

Італія: розпочався сезон на півночі країни

У регіоні Базиліката (Basilicata) зібрано 60% очікуваного обсягу суниці з площі 830 га. Сезон триватиме до перших днів червня. Ціни на італійську суницю в діапазоні від 2,50 до 3,50 євро за кг. За останній тиждень попит здебільшого зростав на ринках північно-центральної Італії. У Кампанії (Campania) обсяги є нижчими. Наразі попит також вищий ніж пропозиція, що забезпечує високі ціни. Таке зростання попиту — результат літньої погоди.

На півночі Італії вже почали збирати суницю в тунелях. Це сорти з високим вмістом цукрів. Ціни хороші, але перед Великоднем багато споживачів скаржилися, що вони зависокі. Деякі фермери, вирощують у тунельних накриттях та гідропонних теплицях, і мають змогу постачати на ринок італійську суницю протягом 7 місяців.

Туреччина: зростаючий попит з боку східноєвропейських країн

Турецька суниця нині у виграшному становищі, через певні труднощі зі збиранням у сусідній Греції та завдяки зростаючому попиту на російському та білоруському ринках. Турецький виробник бачить можливості для своєї суниці, якщо не буде проблем з обсягами. Однак турецька суниця має певні проблеми, коли мова йде про збирання та транспортування. «Суницю потрібно зібрати, упакувати та відправити за один день», — каже виробник. — «Якщо на якомусь етапі щось піде не так, весь ланцюг буде під загрозою. Також не можна затримувати транспорт, оскільки це дуже чутливий товар». Виробник в основному постачає свою продукцію на східноєвропейський ринок.

Китай: великі обсяги, але слабенький попит

Продажі суниці на китайському ринку за останні кілька місяців були помірними. Сезон почався в січні, коли суниця користувалася великим попитом через Китайський Новий рік. У цей час, суниця завжди добре продається у подарунковій упаковці. Найнапруженіший період для збору врожаю — це завжди січень-березень. Цьогоріч погода була дуже сприятливою для культури, тому в більшості випадків урожайність була вищою, ніж минулорічна.

Проте продажі пішли вниз у середині лютого, коли коронавірус масово поширювався в Китаї. Стало набагато складніше перевозити суницю і знаходити збирачів. У результаті, значну частину врожаю була втрачено, через неможливість транспортувати або його взагалі не збирали. Після того, як ситуація стабілізувалася, торговці змогли швидко відновити запаси новими поставками. Однак попит просів, через що ціна на суницю впала нижче минулорічної.

Мексика: незважаючи на брак робітників, передчасного закінчення сезону немає

Сезон мексиканської суниці майже закінчився. Сорт Баха (Baja) все ще буде доступний до другого тижня травня. Експорт відбувається в період з жовтня по березень, а більша частина продукції в квітні та травні призначена для внутрішнього ринку. Хоча експортують у 38 країн, 97% від загальної кількості поступає в США та Канаду. У цьому сезоні коронавірус спричинив значні коливання ціни, а також обсягів експорту. Однак сезон не закінчився передчасно, через нестачу робітників, про яку зараз повідомляється.

США: неминуче перевиробництво

Суниця на північноамериканський ринок наразі надходить переважно з Каліфорнії, яка нині є практично єдиним постачальником. На думку виробників та торговців, обсяги є достатніми. Вони побоюються перевиробництва в найближчі тижні не тільки через теплу погоду в Каліфорнії, яка може призвести до подвоєння обсягів у Салінас / Ватсонвілл та Санта-Марії (Salinas / Watsonville and Santa Maria), а й через втрату сектору гостинності. Партії суниці з Окснарду (Oxnard) вже частково поставляються до переробної промисловості, щоб допомогти зберегти баланс між попитом та пропозицією.

За допомогою рекламних кампаній у США, галузь доволі успішно сприяє продажу суниці в роздрібній мережі. Попит і пропозиція нині врівноважені, тому ціни стабільні. Виробники з нетерпінням чекають початку черешневого сезону в Каліфорнії. Це може послабити попит на суницю, особливо зважаючи на те, що експортні можливості черешні цього року обмежені коронавірусом. Це означає, що на внутрішньому ринку з’явиться більше черешень. Але попереду День матері, а у США це важливе свято, яке традиційно стимулює продажі суниці.

Австралія: старт сезону в Квінсленді

Сезон суниці розпочався на півночі країни, в штаті Квінсленд (Queensland), а деякі місцеві виробники залишаться на ринку до жовтня. Австралія — країна з цілорічним виробництвом суниці. Загальний обсяг впав на 18% у сезоні 2018–2019, порівняно з попереднім — до 76604 тонн. Вартість виробленої продукції знизилася на 12% до AUD 392,4 млн. (236,2 млн. євро). Експортується лише незначна частина (3685 тонн). Для свіжого ринку призначено 88% суниці; з них 85% поглинається роздрібною торгівлею, а інші 15% — індустрією гостинності.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів