fbpx
728 x 90

Світовий ринок кісточкових плодів

Світовий ринок кісточкових плодів

Наведено сучасний стан кон’юнктури ринку абрикосів, персиків та нектаринів

У 2020 році європейське виробництво абрикосів, персиків та нектаринів оцінюється нижчим, ніж минулого сезону. Це пов’язано, з одного боку, з багаторічними проблемами, а з іншого — цьогорічними погодними умовами, включно з м’якою зимою (що не дуже добре для абрикосів) та пізніми заморозками в Арагоні, Каталонії, долині Рони та північній Італії (Aragon, Catalonia, Rhone Valley). Каліфорнія також зіткнулася з такими погодними умовами.

Італію накрили весняні заморозки, і регіон Емілія-Романья (Europêch 2020) очікує зниження врожаю на 80%, порівняно з минулим роком. Прогнозується, що обсяг виробництва в Італії впаде нижче 1 мільйона тонн, що не траплялося за останні 25 років. Питання, яке найбільше хвилює сектор, — це коронавірусна криза та її подальший розвиток. Чи відкриються кордони в межах Європи для туристів, або вони залишаться закритими? У будь-якому випадку, попит з боку супермаркетів підтримує високу загальну активність. Австралійська продукція зазнала більшого впливу коронавірусу, коли значна частина експортної продукції застрягла в «рефах» у портах.

Нідерланди: високий попит та обмежена доступність кісточкових фруктів

На голландському ринку нині великий попит на нектарини, але спостерігається їх дефіцит. Імпортери очікують, що ціни залишаться на високому рівні, поки північна Іспанія не потрапить на ринок. Постачання парагвайських персиків (Paraguayo peaches) постійно зростає. Вони добре реалізовуються, ціни на досить високому рівні. Попит існує переважно на крупні персики, оскільки дрібні є доступнішими. Перспектива полягає в тому, що паралельно зі зростанням постачання, ціни дещо знизяться.

Німеччина: великим попитом користуються дорідні нектарини

Зараз сезон кісточкових фруктів у розпалі. Минулого тижня на німецький ринок прибули перші парагвайські персики (Paraguayo peaches) з Іспанії, тому зараз доступний весь асортимент кісточкових фруктів. «Попит на кісточкові плоди досить хороший в усьому світі, — повідомив імпортер. — Дорідні плоди нектарину нині особливо популярні у споживачів. Персики також добре продаються, хоча в останні роки нектарини, як правило, приносили більше продажів».

На початку сезону, який розпочався безпосередньо перед Великоднем, шторми в Іспанії викликали занепокоєння у секторі кісточкових фруктів. Через надлишок опадів, урожай перших абрикосів затримався. Незважаючи на складний старт, постачання зараз, здається, повертається до нормального. Тепер нам доведеться зачекати на перші французькі абрикоси. На деяких оптових ринках Німеччини вже доступні невеликі обсяги, але більшість імпортерів все ще чекають на перші поставки.

Франція: менший урожай абрикосів через погодні умови

Збір абрикосів стартував на південному заході Франції минулого тижня, на тиждень раніше, ніж минулого року; проте дощ та град пошкодили значну частину врожаю. Тому з садів надходять менші обсяги, тоді як попит на кісточкові плоди гарний, а ціни високі. Дозрівання перших персиків та нектаринів передбачається наступного тижня, а краща якість очікується на персики, ніж на нектарини. Були деякі проблеми із захворюваннями та погодними умовами, але очікуються гарні обсяги.

Іспанія: високі ціни на плоди кісточкових культур

Ситуація з іспанськими кісточковими зовсім інша, якщо порівняти з минулим роком. Це насправді добре, адже якби нічого не змінилося, цього року була би катастрофа. Запаси обмежені порівняно з минулим роком. Попит був хорошим на початку сезону, який стартував на два тижні раніше, ніж минулого року.

Рекордні температури та тепла погода в декількох країнах Північної Європи також дають поштовх попиту на кісточкові плоди. Через коронавірус людей також більше турбує здорове харчування. Хоча цей сектор спочатку постраждав від блокування та обмежувальних заходів у різних країнах, попит з боку супермаркетів забезпечував гарні оптові продажі, а холодильники порожніли наприкінці дня. Очікується, що попит також продовжить зростати внаслідок відновлення роботи підприємств громадського харчування в Європі. Втрата туризму в Іспанії спочатку викликала занепокоєння, але попит у країнах, звідки ці туристи часто приїжджають, зростає, і це підтримує рівновагу.

Скорочення обсягів виробництва в Іспанії та інших середземноморських країнах має прямий вплив на ціни, які є вищими, ніж минулого року. Всього очікується зібрати 1 млн 415 тонн нектаринів та персиків, що на 12% менше, ніж минулого року. Зокрема, нектарини зазнали зниження урожайності та деяких проблем з якістю, тому їх виробництво на 20% менше, ніж минулого року. Проте, найбільше зріз попит саме на них. Персики округлі та парагвайські зростають у попиті та ціні.

Абрикоси також досить дефіцитні на ринку, але спостерігається більше спекуляцій щодо ціни продажу. Цьогоріч попит є більшим, а ціни вищими (залежно від якості). Попит вищий, тому що багато торговців, які зазвичай отримують свої товари з Франції та Італії, почали звертати свої погляди в бік Іспанії. Валовий збір абрикосів оцінюється майже в 94 тис. тонн (на 15% менше, ніж у минулому сезоні). Це зменшення в основному є наслідком холодної зими й морозів у Каталонії й Арагоні; граду й штормів у Кастилії-Ла-Манчі (Castile-La Mancha) на початку квітня. Каталонія втратила 26% свого виробництва через мороз у Таррагоні та Лериді (Tarragona and Lleida). Очікується, що високі ціни на персики, нектарини та абрикоси залишатимуться на цьому рівні протягом усього сезону. Врожай в Арагоні, Каталонії та Естремадурі (Aragon, Catalonia and Extremadura) зазнає нестачі польових працівників, через введені прикордонні обмеження для запобігання поширенню коронавірусу.

Італія: зниження валового збору

Цьогоріч обсяг кісточкових плодів низький. Це пов’язано зі структурними проблемами, які тривають роками; пізніми морозами наприкінці березня-початку квітня; а також тому, що було важко знайти працівників через коронавірус. Загальний обсяг врожаю абрикосів оцінюється в 136 тис. тонн, що на 56% менше, ніж минулого року; і на 40% менше середнього значення за 2014–2018 рр. Після років розширення, площа цього року не змінилася. Валовий збір персиків та нектаринів очікується на рівні майже 820 тис. т (на 28% менше, ніж минулого року). Це падіння не тільки через цьогорічні проблеми, а й через щорічне (майже 5%) зменшення площі насаджень. Зменшення обсягів павії сягає до 44% порівняно з минулим роком.

Збір абрикосів в Емілії-Романьї розпочався 10 травня з гарним ринковим попитом. Урожай кісточкових фруктів розпочався також в Апулії (нектарини сорту «Patagonia») і Базилікаті (абрикоси сортів «Mogador» та «Pricia», а пізніше «Flopria», «Orange Rubis», «Kiota», «Faralia та Farbela»). У Калабрії сорт «Мікадо» збирають та пакують для продажу у супермаркети Італії та Австрії. На Сицилії виробництво відповідає торішньому. Основна увага приділяється раннім сортам, середня ціна яких зросла на 10%. Ціна залежно від сорту становить 0,4–0,7 євро/кг. У цьому році відчувається потужна конкуренція збоку Іспанії та Греції.

Греція: валовий збір на 10% нижчий

З-поміж усіх європейських країн Греція є найбільшим виробником павії (Pavia, відома як жовтий персик, має чудовий аромат із соковитою та солодкою м’якоттю, яка, можливо, перевершує більшість солодких кісточкових плодів —ред.). За попередніми оцінками, цьогоріч планують зібрати 415 тис. т (на 8% менше, ніж минулого сезону). Загальне ж виробництво кісточкових плодів (абрикоси, персики, нектарини) в країні, очікується, на 10% меншим порівняно з минулим роком. Морози в Македонії, де вирощується основна маса цієї продукції, є однією з причин. Проте прогнозований обсяг на 3% перевищує середній показник за 2014-2018 роки.

Туреччина: невизначеність щодо попиту на кісточкові фрукти

У Туреччині відмічають менший попит на нектарини у порівнянні з минулим роком. Споживачі не так сильно, як зазвичай, купують їх через погану лежкість. Проте, очікується, що ситуація дещо покращиться, тому країна все ще може збільшити експорт. «Обсяги та якість гарні, але попит дещо відстає, — заявив турецький експортер. — Лежкість плодів (shelf life) на полиці трохи менша, ніж у іспанських колег».

Однак експорт країни складається здебільшого з персиків та абрикосів, і ці фрукти фіксують щорічний ріст. Обсяги в 2019 році були меншими, ніж у 2018 р. Турецький сезон триває з травня по вересень; він починається на південному сході і продовжується на узбережжі Середземного моря, а потім на півночі. Турецькі кісточкові плоди в основному призначені для таких ринків, як Росія, Україна, Румунія, Балкани, Німеччина та Ірак. Невеликі кількості також надходять до Білорусі, Великобританії, Латвії та Литви.

Китай: очікується зменшення експорту через падіння попиту в Південно-Східній Азії

Сезон кісточкових розпочався в Китаї. Перші ранні персики зараз надходять з Хубея (Hubei), великого виробничого регіону з акцентом на вирощування персиків. Ринок все ще трохи жорсткий, і продажі тому повільні; проте, попит на китайському ринку існує, тому продажі продовжуються. Цього року кілька районів зазнали впливу сильного граду у квітні, який вплинув на поставки кісточкових фруктів загалом. У деяких випадках втрачено більше половини врожаю. Сорти, які зараз потрапляють на полиці, є ранніми. У червні загальне виробництво швидко зросте.

Крім внутрішнього ринку, частина продукції експортується в країни Південно-Східної Азії, проте, попит там значно впав, і залишається спостерігати за розвитком ситуації.

Китай також імпортує багато кісточкових фруктів. Цьогоріч сезон чилійських солодких слив пройшов дуже добре. Деякі кісточкові фрукти також прибувають з Австралії.

Північна Америка: дрібніші плоди

Очікується, що найближчим часом обсяг кісточкових плодів на ринку Північної Америки зросте. Перспектива серед виробників Каліфорнії полягає в тому, що розміри плодів також поліпшаться, оскільки вони наразі є дрібними. Коротший період між цвітінням і достиганням плодів та екстримальні перепади температури в Каліфорнії, вважаються причиною формування дрібніших плодів. Виробники задоволені якістю плодів, яка краща, ніж у попередні роки.

Сезон розпочався на тиждень пізніше, ніж минулого року, а потім затягнувся. Як результат, очікується, що в Каліфорнії сезон кісточкових фруктів триватиме довше. Виробники розраховують, що зможуть постачати дорідні плоди у червні; проте, попит з боку роздрібної торгівлі залишається хорошим, і ціни суттєво не змінилися, порівняно з минулорічними.

Штат Джорджія очікує на великі обсяги персиків, хоча вони не досягнуть рекордних минулорічних показників. Незважаючи на те, що у персиків невисока лежкість, попит на продукт дуже хороший, а ціни на рівні минулорічних.

Австралія: багато продукції у портах через коронавірус

Австралійський сектор, в основному, задоволений зростанням обсягів у сезоні 2019/2020. Незважаючи на те, що на національному та міжнародному рівнях вже було досить багато проблем, фактичний вплив коронавірусної кризи на ринок залишається незрозумілим, оскільки вірус почав сильно поширюватися в експортний сезон. Наприклад, частина продукції залишалася у портах, і її не можна було забрати з «рефів». Що стосується вирощування, деякі регіони зіткнулися з градом або високими витратами на воду. У сезоні 2018/2019 зросли обсяги, як абрикосів (+17%, до 9 тис. т), так і нектаринів/персиків (+4%, до 120 тис. т).

Нова Зеландія: фокус на сезон 2020/2021

У Новій Зеландії експорт абрикосів збільшився на 50%; відмічено також зростання експорту інших фруктів. Насправді затока Хоуке (Hawke’s Bay) мала один з найкращих виробничих сезонів за останні роки. Зараз у центрі уваги сезон 2020/2021.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів