fbpx
728 x 90

Світовий ринок томатів

Світовий ринок томатів

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку томатів

Світовий ринок томатів нині характеризується невизначеністю. Багато виробників та трейдерів стурбовані тим, як розвиватиметься попит після свята. Зараз ціни на помідори все ще ростуть, але як зміниться ситуація після Великодня?

У багатьох країнах Західної Європи та Північної Америки сезон скоро розпочнеться, і пропозиція збільшується. Наразі торговці змушені розраховувати на ритейл та переробну галузь. Індустрія громадського харчування зупинилася, і нішева продукція страждає від цього найбільше. Те, наскільки ціни зараз зростають або падають, сильно залежить від «накопичувальних тенденцій» місцевого населення, що варіює в залежності від країни.

Нідерланди: пощастило з повільним дозріванням плодів

Новини щодо коронавірусу непередбачувані, це стосується і поточної ситуації на ринку томатів, яка дуже неспокійна. Невдовзі після «вибуху коронавірусної бомби» в Нідерландах на 12-му тижні, спостерігалися масові закупівлі та зростання цін. Незабаром відбулося падіння, пов’язане з тим, що люди наситили свої запаси, і ціни впали. Зараз, у зв’язку з великоднім попитом, ціни знову ростуть, але ніхто не знає, що буде після Великодня.

Пощастило, що голландське виробництво почалося повільно. Брак сонячного світла в січні та лютому, загальмував достигання плодів, а це означає, що обсяги все ще обмежені. Тому наявна пропозиція все ще добре продається, зокрема, на такому традиційно важливому ринку як Німеччина. Виробництво в Нідерландах обмежене, але поставки з Іспанії також мінімальні внаслідок всіх проблем, викликаних коронавірусом, а Марокко припинило експорт раніше, ніж зазвичай, з тієї ж причини.

Очікується, що більші обсяги вийдуть на ринок через 5–6 тижнів, і залишається питання: що робитиме ринок далі? Цілком очевидно, що, нішеві томати зазнали найважчого впливу, у порівнянні з іншими тепличними культурами. На жаль, галузь громадського харчування закрита, а далекі ринки, такі як Близький Схід та США, є не досяжними. Роздрібна торгівля вирішила створити додатковий простір на своїх полицях для сипучих продуктів. Отже, на полицях є менше місця для нішевих товарів. Ціни можуть бути додатково знижено після Великодня, якщо продажі будуть слабкими, але врожай ще є.

Бельгія: етап накопичення залежить від країни

Для цієї пори року ціни на помідори в Бельгії на 13-14 тижні були «достатніми». Частково це пояснюється дещо більшою кількістю покупців, орієнтованих на вітчизняну продукцію. Традиційно ціни напередодні Великодня падають, оскільки склади вже заповнено, а експорт в основному відбувся. Етап накопичення, який вже позаду у Нідерландах та Бельгії, відбувався в інших європейських країнах в інший час, іноді стимулюючи попит.

Є сподівання, що ринок стабілізується, і це може відбутися, враховуючи обмежені обсяги. Це, як і в Нідерландах, пояснюється повільним дозріванням, внаслідок нестачі сонячного світла в січні та лютому. Однак, що насправді станеться, залишається загадкою, враховуючи, що «ніхто не має досвіду з тим, що нині коїться у всьому світі».

Читайте також: Томат YOOM™ виборов золото FLIA 2020

Німеччина: наявні великі обсяги вітчизняного виробництва

У Німеччині вітчизняне виробництво зараз помітно зростає за обсягом. З початку квітня сектор томатів збирає та продає великі кількості. Через брак сонячного світла в січні та лютому сезон трохи затягнувся, але гарна погода останніх кількох тижнів це швидко компенсувала. «Отже, ми очікуємо на хороші обсяги та високу якість продукції», — каже Карстен Кнодт (Carsten Knodt), тепличник з кооперативу Ландгард (Landgard). Німецька фруктово-овочева група вирощує свіжу продукцію майже на 120 га. Урожай томатів йде також повним ходом в інших садівничих регіонах, таких як Кноблауксленд (Knoblauchsland) біля Нюрнбергу, Бранденбург та Мекленбург-Західна Померанія (Brandenburg and Mecklenburg-Western Pomerania).

Проте, голландські та бельгійські помідори, вирощені за штучного світла, як і раніше відіграють важливу роль на німецькому ринку, особливо на роздрібному та оптовому ринках Рурського регіону (Ruhr region), де помідорами з сусідніх країн торгують у великих обсягах. Щодо ціноутворення, спалах коронавірусу спричинив надзвичайні коливання на ринку: ціни на стандартні овочі, включаючи помідори, злетіли в середині березня. Тепер, коли більшість федеральних земель Німеччини закрили свої заклади громадського харчування, ця продукція повинна продаватися в іншому місці, і за логікою ціни впадуть. Однак ця картина відрізняється в залежності від регіону.

Франція: уряд закликає споживачів купувати французькі томати

У ці кризові часи уряд Франції просуває споживання французьких продуктів. Тому великий попит на французькі помідори. Ціни навіть піднялися вище 3,0 євро/кг за помідори на китиці. З цієї причини багато голландських торговців також продають свої помідори у Франції. Попит на іспанські помідори ще тримається, але через погодні умови та проблеми в логістиці й робочій силі обсяги сильно обмежено.

Іспанія: великий попит і високі ціни, а як буде після Великодня?

Сезон в Іспанії зараз у самому розпалі, оскільки розпочався раніше, ніж у попередні роки. Продажі помідорів зросли на 20% у роздрібній торгівлі з моменту початку спалаху коронавірусу. Адже помідори дуже універсальні на кухні. Коли люди в деяких країнах почали скуплятися про запас у перші тижні, продажі томатів зросли до 180%. Після цього попит дещо стабілізувався. Продажі все ще вищі, ніж зазвичай, у цей час, але експортери обережні, оскільки продажі зазвичай зростають перед Великоднем. Людям особливо цікаво, що буде після свята.

Протоколи соціального дистанціювання, вищі витрати на виробництво та підвищений попит підштовхнули ціни та розворушили вільний ринок поза встановленими програмами. Сливові, «черрі» та коктейльні томати — найдорожчі, тоді як насипом та на китиці — дешевші. Продавати продукцію другого сорту стало важче, відколи закрита галузь громадського харчування.

Італія: виробники задоволені ціною

На Сицилію припадає 40% виробництва томатів в Італії. Виробник, який бере участь у програмі інтегрованого захисту рослин, задоволений продажем своїх помідорів на китиці за середньої ціни €0,63 за один кг. Водночас він продовжує збирати «черрі» (1,20 євро/кг), пікаліллі (0,90 євро/кг) і сливові (1,25 євро/кг). Ціни досить високі як для цього періоду року, а якість та обсяги хороші, особливо завдяки м’якій зимі. На оптовому ринку у Вітторії (Vittoria) сливові продаються по 2,61 євро за кг, «черрі» коштують 1,50, гладенькі круглі помідори 0,95, а ціна міні сливових становить 1,87 євро/кг.

Наразі врожай в самому розпалі на півночі Італії. Ряд виробників тут вирощують на гідропоніці у своїх теплицях, і якість їхніх виноградних, коктейльних та «черрі»-томатів є чудовою. Продажі для роздрібної торгівлі тривають нормально, хоча зафіксовано складнощі у продажах гуртовикам. У центральній Італії попит на помідори різко зростає між серединою квітня та кінцем травня. «Ми почнемо збирати місцеву продукцію в травні, — каже фермер. — Тоді попит на помідори знову впаде, але ми також побачимо зменшення пропозиції. Ситуація цього року є несприятливою для кольорових помідорів, які зазвичай призначені для сектору громадського харчування. Попит відсутній, а ціни падають».

Південна Африка: сильне зростання ціни

Ціни на помідори за останній тиждень зросли на 58%, сягнувши середнього рівня € 0,49/кг (9,68 ZAR), через низьку пропозицію на ринку. Очікується, що високі ціни триматимуться два тижні. Деякі регіони Лімпопо з наближенням осені припинили виробництво, тоді як прикордонний з Мозамбіком Коматипорт (Komatipoort ) починає зимове виробництво. Південна Африка має постійне постачання з виробничих регіонів по всій країні, з переважанням продукції відкритого ґрунту. Лише біля East-London (провінція Східний Кейп) є захищене вирощування в тунелях. Все більше і більше виробників відкритого ґрунту переходять на вирощування під сітками. Сезони дозрівання у різних регіонах все більше перекриваються, тому коливання ціни стає все меншими.

Читайте також: Нова томатна зірка виходить на орбіту!

США: «Люди купують менше, ніж Макдональдс»

Наразі на ринку США достатньо помідорів. Запаси надходять як від вітчизняних виробників, так і з сусідньої Мексики. Велику пропозиція пов’язують зі зміною попиту, а точніше його втратою з боку сектору гостинності. Кілька тижнів тому продажі супермаркетів збільшилися, але після того, як минула «хвиля запасання», ринок став тихішим, і не всю продукцію можна продати роздрібним торговцям. «Люди не купують таку кількість, як Макдональдс», — сумує техаський фермер. Він очікує, що роздрібний попит на його помідори знову відновиться. Щодо ціни, його заява коротка і зрозуміла: «Ви можете платити будь-яку ціну нині».

Канада: фермери стурбовані попитом на ринку

Виробництво тепличних томатів знову збільшується в Канаді. Пік сезону припадає на період з кінця травня по липень. Перші оцінки обсягів цього сезону вказують на їх відповідність минулорічним. Ціни також будуть схожими. Попит на ринку викликає занепокоєння у виробників; однак продажі в інтернеті зросли. Продажі тепличних продуктів здаються трохи повільнішими. Наразі важко робити прогнози. «Це все є новим для нас», — каже виробник.

Мексика: експорту до США не перешкоджає коронавірус

Цьогоріч менше «сливочок» (Roma tomatoes) прибуває з Мексики через погодні умови та меншу кількість плантацій, оскільки у новій Угоді (Suspension Agreement on tomatoes in the US) було багато невизначеностей. Хоча ціни досягли найнижчого рівня з початку 2020 року, це звична практика для цієї пори року. Незважаючи на вірус, інспектори на в’їзді до США працюють, тому експорт є можливим.

Китай: «черрі»-томат набирає популярності

Помідори вирощують у багатьох районах Китаю, тому пропозиція дуже велика. Нині багато помідорів із Сичуань, Юньнань, Шаньдун, Шаньсі і Ганьсу (Sichuan, Yunnan, Shandong, Shaanxi and Gansu). Як результат, на ринку є достатня пропозиція. Наразі логістика залишається проблемою, і це сповільнює продажі. Труднощі транспорту — ще один наслідок коронавірусу.

Ціна залишається досить стабільною протягом останніх місяців, що є позитивним для ринку. Оскільки новий сезон зараз починається для багатьох виробничих районів, пік пропозиції очікується в червні. Наразі, все ще вирощують багато великих помідорів, але популярність «черрі» швидко зростає на китайському ринку. Попит високий і багато зусиль вкладається для подальшого збільшення виробництва. Наприклад, багато нових теплиць було побудовано для покращення якості та пропозиції і, відповідно, задоволення попиту на «черрі».

Читайте також: Ринок томатів: стійкий ріст споживання в Китаї та Індії рухає світовий ринок

Австралія: ціна помідорів на китиці нижча через збільшення обсягу

Вартість помідорів зросла на 11% у сезоні 2018–2019 років, тоді як обсяг зменшився на 3%. На споживання в свіжому вигляді йде 53% всього виробництва, а інші 47% — на переробку. З майже 470 тис. т у минулому сезоні було експортовано 1000 т, а 899 імпортовано. Найпоширенішим залишається польовий помідор (41%), за ним слідують — на китиці (35%), «черрі» (21%) та сливочки (3%). Один із найбільших виробників тепличних помідорів повідомив, що поточне сезон йде добре, незважаючи на низькі ціни з листопада по січень. Ціни знову зросли в лютому та березні. Ціна на помідори на китиці, як правило, нижча, через великі обсяги насаджень. Суха погода на півдні країни, періодично спричинює різке зростання ціни. Натомість, схоже, що вартість продукції не зросла внаслідок масових закупок про запас в австралійській роздрібній мережі.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів