fbpx
728 x 90

СВІТОВИЙ РИНОК КАРТОПЛІ

СВІТОВИЙ РИНОК КАРТОПЛІ

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку картоплі

Ринок картоплі в Європі зараз має чіткі відмінності на півночі та півдні континенту. У країнах, де розповсюджений коронавірус / Covid-19, потреба зростає, але особливо на місцеві продукти. Наприклад, попит в Італії на початку епідемії за короткий час збільшився втричі, а іспанські виробники намагаються йти нога в ногу з попитом. У Нідерландах, Бельгії та Німеччині ринок знову тихий, а це означає, що ціни знаходяться під тиском. Через нещодавні опади картоплю ще не висадили в країнах Бенілюксу.

На ринку Північної Америки, в основному, існує невизначеність щодо запасів картоплі, тоді як в Океанії погодні умови призвели до зниження врожайності з гектара. Ціни на картоплю в Китаї високі через обмежену пропозицію та той факт, що торгівлі перешкоджав коронавірус.

Нідерланди: тихий експорт картоплі; ціни під тиском

Голландський експорт картоплі в даний час тихий. «Країни, які ми зазвичай обслуговуємо, мають достатні запаси», — каже експортер. — Більшість пакувальників не на повну завантажені роботою. Споживання впало, зокрема, й через коронавірус. У нас є дуже багато клієнтів у секторі харчового сервісу, громадського харчування та туризму, і вони купують менше, тому що люди залишаються вдома».

Це чинитиме тиск на ціни. «Ви можете купити картоплю Agria за 19–20 центів, а картопля для свіжого ринку коштує навіть дешевше — 15 центів. Попиту просто не існує, і всі нервують», — зазначає експортер.

«Імпортна картопля теж не чинить тиску на ринок. Перші поставки з Єгипту є на ринку, але обсяги обмежені, і ціни також низькі. Вологі умови в будь-якому випадку не полегшують роботу. У більшості регіонів садіння не розпочнеться раніше квітня, але фермери у Східній Європі вже садять».

Бельгія: дощова погода унеможливлює садіння картоплі

Ринок картоплі нині досить спокійний. Наразі ціни дещо падають, відповідно до зменшення попиту. Через м’яку зиму попит трохи відставав. Якість картоплі хороша, незважаючи на сухе літо. Через значну кількість опадів, зафіксованих за останні тижні, виробники поки не бачать можливості виходу в поле. Якщо погода залишатиметься такою ж дощовою, стара картопля може знадобитися довше.

Німеччина: початок єгипетського сезону

Поставка вітчизняної картоплі із зберігання все ще йде в ногу з попитом. Хоча продажі спокійні, оператори загалом задоволені поточною ситуацією на ринку. Окрім локальної картоплі зі зберігання, поволі починається імпортний сезон. Італія, Кіпр, Ізраїль та Єгипет, серед інших, є найбільшими постачальниками на даний момент. «Донедавна Ізраїль був лідером на ринку; тепер Єгипту вдалося закріпити свої позиції, завдяки гарній якості свого основного сорту – Принцеса (Princess, каже імпортер. Хоча німецька картопля зі зберігання пропонується довше, а рання картопля виходить на ринок раніше, дрібна картопля преміум класу з Єгипту у березні та квітні користується особливою популярністю.

Австрія: відмінні продажі на внутрішньому ринку

Внутрішні продажі в Австрії дещо стабілізувалися. Експорт, з іншого боку, дуже тихий. Обсяги на зберіганні є достатньо значними. Через підвищення температури, картоплю в звичайних сховищах вже не вдасться зберігати дуже довго.

Франція: суттєва різниця між регіонами

Сезон картоплі у Франції має різний графік, залежно від регіону. Обсяги та якість цього року в Шампані (Champagne) були гарними, але в інших регіонах довелося боротися із запізнілим збором врожаю, що вплинуло на якість. Для деяких виробників цей сезон буде довшим, ніж попередній.

Італія: попит на картоплю втричі збільшився за перші дні епідемії коронавірусу

Продажі картоплі значно зросли в роздрібній торгівлі, а також збільшився попит зі сторони переробної промисловості. Продажі на оптових ринках впали, як і попит з боку підприємств громадського харчування.

«На початку епідемії коронавірусу в Італії, особливо в перші дні, коли люди побоювалися карантину, паніка змусила багатьох покупців створити запаси», — повідомив північно італійський трейдер. «Попит з боку роздрібної торгівлі збільшився втричі. Потім ситуація знову нормалізувалася. Ми повернулися до звичних цифр і розпочали перший експорт до Швейцарії». Докладаються великі зусилля, щоб зупинити вірус, але для компаній він працює як завжди. «Ми відчуваємо обмежений вплив вірусу, — каже трейдер — і можемо без проблем замовити упаковку та інші супутні предмети, отже продовжуємо завантажувати та відвантажувати картоплю. Ми будемо продовжувати працювати над запобіганням нестачі в супермаркетах, а з байєрами розмовляємо навіть у неділю, оскільки картопля є універсальним продуктом і користується великим попитом, а 90 відсотків споживачів купують її лише в останні дні тижня.

На Сицилії урожай молодої картоплі неподалік Сіракузи (Syracuse) розпочався тиждень тому, і продажі почалися вдало. «Однак за останні два дні наша робота була обмежена», — повідомив виробник. — «Майбутнє не виглядає дуже світлим, і багато чого залишається незрозумілим».

Іспанія: попит на картоплю зростає

Після двох тихих місяців у січні та лютому, попит на картоплю в Іспанії зростав після виявлення коронавірусу. За словами одного з найбільших іспанських виробників, задовольнити весь попит майже неможливо.

Поки що сезон картоплі виглядав добре з точки зору ціни. У середньому ціна за картоплю найвищої якості піднялася з 28 до 35 центів за кілограм. Завдяки гарним погодним умовам та помірним температурам, урожай ранньої картоплі з Мурсії та Андалусії цьогоріч очікується раніше. Потім розпочнеться збір картоплі в регіонах Кастилія-Ла-Манча та Кастилія-Леон (Castile-La Mancha and Castile-Leon). Наразі картопля на іспанський ринок надходить з Франції (цілорічна доставка), Єгипту, Марокко та Алжиру.

Китай: вищі ціни через незначні запаси та повільну торгівлю

Нині ціни на картоплю є високими на китайському ринку. Це пов’язано не лише з коронавірусом, який ускладнює логістику й сповільнює торгівлю, а й тому, що запаси цього року дещо менші. Тому наразі вища ціна сплачується за нову картоплю, яка виходить на ринок. У Китаї є три регіони, де вирощують картоплю. Наразі поставки надходять з півдня Китаю. У травні нові поставки надійдуть зі сходу.

Китайська картопля також експортується, але торгівля нині сповільнюється внаслідок коронавірусу. Через високу ціну, ця картопля є менш привабливою на міжнародному ринку. У найближчі місяці ціна знову повільно впаде, а потім очікується зростання експорту.

Північна Америка: невизначеність щодо запасів картоплі

Ситуації із запасами картоплі в Північній Америці напружена, але незрозуміло, наскільки. Поставки були обмеженими з початку сезону. Мороз навесні 2019 року вплинув на картоплю. Врожайність з гектара була значно нижчою, а розмір бульб – значно меншим, ніж зазвичай. У жовтні в Айдахо був ще один мороз, який вплинув на 20–25% врожаю і мав великий вплив на пропозицію.

Наразі існує велика невизначеність щодо наявності картоплі на ринку та якості картоплі на зберіганні. Це впливає на торгівлю, оскільки оператори ринку також хочуть продати продукцію до кінця сезону. Невизначеність щодо коронавірусу підсилює ситуацію. Враховуючи обсяг проданої картоплі, за останні 30–90 днів відбувся перехід у роздрібній торгівлі. Супермаркети хочуть виставляти на полиці картоплю, яка буде швидко продаватися.

Пропозиція червоної картоплі зараз невелика, але вона доступна на ринку довше, ніж очікувалося. Нові обсяги жовтої картоплі, яка реалізовується найшвидше, вже в наявності. Запаси картоплі з білою м’якоттю закінчяться цього місяця, і це відкриє шлях першим поставкам нового врожаю у Північній Флориді. Існує ще багато невизначеності щодо червоно-коричневої картоплі, хоча нестачі не очікується до липня. Ціна на останню зросла на 15–20%.

Австралія: суха погода в Тасманії

У 2019 році було експортовано понад 50 тис. т (50005) картоплі, що на 10% більше, а вартість експорту зросла на 4%. Однак виробники в Тасманії, стикаються із самою жорсткою посухою в  період садіння картоплі, хоча управління водними ресурсами постійно перебуває на порядку денному. Проте, це не перешкоджає садити картоплю.

Нова Зеландія: погодні умови призводять до зниження врожаю в цьому сезоні

Погода в Новій Зеландії поки що була досить незвичною в цьому сезоні, і це впливає на врожайність картоплі. На думку деяких експертів, це один з найскладніших сезонів за 10–15 років. Врожайність в основному знизиться в Пукекохе (Pukekohe), тоді як регіон Манавату (Manawatu) очікує середній урожай. Більшість врожаю в Кентербері (Canterbury) буде зібрана в цьому місяці після екстремальних погодних умов на початку сезону.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів