fbpx
728 x 90

Світовий ринок лохини

Світовий ринок лохини

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку лохини

Висока маржинальність виробництва та зростаюче споживання ягід лохини, останніми роками призвели до збільшення обсягів світового виробництва та кількості країн, що створюють комерційні насадження цієї культури. У Південній Америці існує жорстка конкуренція між найбільшим виробником Чилі та претендентом Перу. Нині обсяги, очевидно, зростають швидше, ніж попит, тому ціни на світовому ринку перебувають під тиском.

Південна Африка: експорт збільшився на 4000 тонн; очікується подальше зростання

У Південній Африці експортний сезон вже закінчився. Остаточні показники цього сезону поки невідомі, але за першими даними було експортовано 12200 тонн, що на 4000 т більше, ніж у попередньому сезоні 2018/2019 (7572 т). Це зростання відповідає очікуванням сектору.

Перспектива полягає в тому, що в найближчі роки буде закладено ще 1000 гектарів. Таким чином за п’ять років, загальна площа насаджень лохини становитиме 3400 га, а у 2013 році у ПАР було лише 437 га зайнято під цією культурою. Західний Мис (Western Cape) є домінуючим регіоном вирощування лохини, хоча воно здійснюється в усіх куточках країни. Це стало можливим завдяки стрімкому створенню та виведенню на ринок сортів південної лохини, не потребуючих значної кількості низьких температур. У перші роки вирощування лохини у ПАР, на ринку було лише кілька виробників та експортерів, але сучасні та відкриті (неліцензійні) сорти лохини знизили поріг інвестицій, необхідних для вступу в цей бізнес нових виробників та експортерів.

Внутрішні ціни значно впали. Найнижчий рівень цін, за весь період спостережень, було зафіксовано у грудні 2019 року — 1,48 євро / кг (28 ZAR). Чотири роки тому найнижча ціна становила 12,70 євро / кг (240 ZAR).

Мексика: низькі ціни викликають занепокоєння у виробників

Сезон триває з вересня по червень, з піком у лютому-квітні. Цього року були певні затримки через нижчі температури в країні, але це не вплинуло ні на обсяг, ні на якість. Обсяг лохини з Мексики зростає, і це штовхає ціни. На ринку є більше країн з більшими обсягами та хорошою якістю; як результат, лохина вже не так легко продається. Виробники в Мексиці розглядають питання вирощування спеціальних сортів, таких як сортотип Джамбо (jumbo blueberries). За класифікацією компанії Дріскольз (Driscolls), діаметр ягід лохини сортотипу Джамбо повинен становити понад 20 мм. Північна Америка залишається найбільшим ринком для Мексиканської лохини.

Чилі: фокус на органічному виробництві лохини

Більшість лохини надходить з центральних регіонів країни. Обсяги виробництва у Чилі також більші, ніж торішні. Більшість лохини експортують до США, але обсяги падають. На противагу цьому, експорт до Європи та Азії зростає. Чилі зосереджується на органічному вирощуванні лохини, кількість якої в 2019 році зросла на 35% порівняно з 2018 роком.

Перу: боротьба за лідерство

Останніми роками, перуанське виробництво та експорт лохини сильно зросли. Наразі Перу йде із сусіднім Чилі «ніздря в ніздрю» у гонці за право стати світовим експортером лохини №1. Як і у випадку з Чилі, більшість продукції експортують до США, але експорт до Європи та Азії також зростає.

Читайте також: Сортостворення лохини — драйвер розвитку «Долина-Агро»!

Нідерланди: великі обсяги лохини на ринку

На думку місцевих імпортерів, продажі лохини нині є складними, в тому сенсі, що обсяги дуже великі, а попит низький. Доступними є значні обсяги продукції, зараз більше з Чилі, ніж з Перу. Ціни на низькому рівні і, фактично, знаходяться там з Різдва. На додачу, якість ягід дуже непередбачувана. Зараз збирають першу марокканську лохину.

Німеччина: Перу домінує, Чилі тисне на ринок

Наразі, лохина надходить на німецький ринок переважно з Перу, Чилі та Марокко; однак, це не єдине джерело, тобто, спостерігається надмірна пропозиція і, як наслідок, тиск на ціни. «Ми усвідомлюємо той факт, що продажі, як правило, падають щороку у січні та лютому, оскільки попит є відносно невеликим. Ритейлери намагаються вирішити цей дисбаланс між попитом та пропозицією, пропонуючи лохину як рекламний продукт. Проте, існує також величезна пропозиція на оптовому ринку», — каже трейдер, який купує переважно на оптовому ринку Франкфурта. Великі калібри популярного сорту Дюк продаються на німецьких оптових ринках в середньому по 4,75 євро.

Німеччина також вирощує все більше лохини. У землі Нижня Саксонія (Land of Lower Saxony) вісім виробників об’єдналися і продають свої товари під брендом Blaubeergarten GmbH. Німецьку лохину сортують та упаковують в одній локації протягом сезону (червень-серпень). «Наступний наш крок — продовжити сезон максимально довго, використовуючи сучасну технологію охолодження. Ми також хочемо, ближчим часом, організувати сортування та упаковування органічної лохини на цій же локації», — зазначає керівництво фірми.

Франція: лохина з чотирьох країн присутня на ринку

Попит на лохину у Франції зростає з року в рік. Нині на ринку є продукція з чотирьох різних країн: Перу, Чилі, Іспанія та Марокко. Чилійські ягоди продавали за низькими цінами від початку сезону, хоча їх якість була вищою, ніж торішня. Однак, загалом, якість не настільки добра, як у продукції з інших країн. В основному це пов’язано з тривалим транспортуванням (більше 5 тижнів морем) та старими сортами.

Італія: виробники хочуть продовжити сезон

Нині на ринку не має італійської лохини. На оптовому ринку є перуанська лохина, за ціною 12,0–13,5 євро за панетку. Італія хоче продовжити власний виробничий сезон, для зменшення імпортозалежності. Площі під лохиною різко розширюються. Драйвером споживання лохини є гарна репутація ягід, як суперфуду. Лохину все частіше включають в закусочні пакети.

Читайте також: Світові тенденції сортименту лохини

«Наразі сезон у нас триває 4–5 місяців», — каже працівник італійської компанії-виробника лохини. — «З новими сортами та технологіями вирощування ми можемо розширити сезон до 8 місяців. Ціни на продукт залишаються стабільними протягом року. Виробничі витрати в Італії високі; принаймні 80% з них це витрати на оплату праці; однак якість продукції є високою, тому клієнти, як правило, віддають перевагу місцевій лохині».

Іспанія: надлишки та перекриття — виклики сезону

Збір урожаю лохини розпочався в Уельві (Huelva) з невеликих обсягів ранніх сортів. Сезон розпочався трохи раніше цього року, але дощова погода не сприяла дозріванню плодів. До середини лютого істотних обсягів не очікується. Марокко все більше присутнє на європейському ринку, проте більшість іспанських компаній імпортують чилійську та перуанську лохину, а також останні плоди з Південної Африки. Мексика також набирає оберти в Європі. Очікується, що обсяги з Чилі досягнуть свого піку на 7–9 тижнях, що призведе до перекриття з іспанським сезоном. Нині, іспанська лохина має привабливу ціну, але вищу, ніж чилійська.

Читайте також: Драйвери ринку лохини України

У попередньому сезоні спостерігався надлишок з катастрофічними наслідками для сектору. Цього року очікується ще гірша ситуація. Сектор сильно зростав протягом останніх семи років, і насадження ще не вийшли на максимальний врожай. У квітні–травні, постачається 70% загального обсягу, коли збір врожаю вільних сортів Стар (Star) та Вентура (Ventura) знаходиться на піку.

Китай: все більше країн експортують на китайський ринок

У Китаї виробництво лохини сконцентроване у кількох регіонах, але жоден з них наразі не перебуває в сезоні збору врожаю. Очікується, що кампанія розпочнеться в березні–квітні. Лохина зараз в основному імпортується. Найбільшими постачальниками до Китаю є Чилі та Перу. Перу почало експортувати у вересні, коли на ринку була висока ціна. Чилі розпочало експорт трохи пізніше, коли перуанський сезон вже повинен був закінчитися, і китайські свята майже починалися.

Все більше і більше країн отримують дозвіл на експорт лохини в Китай. Наприклад, Аргентина вперше зайшла на цей ринок у 2019 році, але опинилася у скрутному становищі. Конкуренція з Перу та Чилі вплинула на продаж аргентинської лохини. Проблема полягає в тому, що їхня продукція ще не така відома місцевим споживачам, тому їм потрібно створити собі репутацію.

Читайте також: Українська лохина з міжнародним присмаком

Уругвай також здійснив першу доставку до Китаю в жовтні, але їм важко конкурувати через 30% податок на імпорт. Тим часом, два найбільші конкуренти, Перу та Чилі, насолоджуються нульовим ввізним митом. Мексика також підписала угоду, щодо експорту лохини в Китай наприкінці 2019 р.

Висновок полягає в тому, що ринок лохини добре розвивається в Китаї: пропозиція збільшується з кожним роком, але попит також зростає.

США: ринок відновлюється після низьких цін у грудні

Ціни на лохину в США піднімаються до нормального рівня. У грудні, ціни впали через великі обсяги на ринку. Ціна фактично провалилася нижче точки беззбитковості, що є абсолютно протилежною до ситуації грудня 2018 року, коли на ринку були високі ціни.

Все більше країн експортує лохину до США, тому наявні обсяги в грудні зросли. Крім традиційних постачальників, а саме Чилі та Аргентини, до США потрапляє лохина з Перу та Мексики. Чилі досі залишається домінуючим гравцем. Невеликий обсяг надходить з Каліфорнії.

Австралія: суперечливі дані про перспективи сезону

Пік сезону австралійської лохини вже на горизонті, але існують суперечливі повідомлення про умови вирощування. Суха погода, схоже, вплинула на ферми на півночі Нового Південного Уельсу (New South Wales), як і дефіцит води та шторми з градом, про які повідомлялося ранньою весною. У інших звітах, зазначається про великий обсяг високоякісної продукції, а отже, тривалий сезон. У січні збір врожаю також йде повним ходом у Тасманії та Вікторії.

Хоча валове виробництво в країні зросло більше ніж на 42%, за період з 2017 по 2018 рік, експорт впав на 38% за той самий період.

Нова Зеландія: сподівання на гарний рік

Новозеландські виробники сподіваються, що поточний сезон буде схожий на минулорічний, коли було спожито рекордні 7 млн упаковок лохини, а продажі супермаркетів становили 14,9 млн євро.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів