fbpx
728 x 90

Ягідний післясмак сезону 2019!

Ягідний післясмак сезону 2019!

Підсумки року в галузі ягідництва підвели учасники III Міжнародної конференції «Ягідництво і переробка 2019» та збудували курс на майбутнє

Українському ягідному бізнесу бути! Галузь активно розвивається, вітчизняні господарства поступово виходять в лідери на світових ринках, мають великі перспективи. Це яскраво продемонструвала III Міжнародна конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації», яка з успіхом пройшла у Рівному 12-13 грудня. Захід відбувся на високому рівні, що відзначали всі учасники. А це понад 320 ягодоводів, експертів ринку, трейдерів, експортерів з 10 країн, представники 50 компаній-виробників. На конференцію завітали вітчизняні фермери  зі всієї України – від Заходу до Сходу, іноземні спеціалісти з Польщі, Італії, Франції, Нідерландів, Чехії, Молдови, Білорусі та інших країн.

– З року в рік ми спостерігаємо, – і активно цьому сприяємо! – як розвивається ягідництво в Україні. Вітчизняні виробники стрімко розвивають галузь, займаючи гідне місце серед лідерів на плодово-ягідному ринку, – відзначила на відкритті заходу Катерина КОНЄВА, СЕО медіа-групи «Технології та Інновації», автор ідеї конференції. – Ми ж працюємо, щоб розвивалося кожне окреме виробництво та галузь загалом! Саме для цього створені професійний журнал «Ягідник», однойменний сайт та щорічна конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації».

Цьогорічна конференція відбулася за підтримки Агенції США з міжнародного розвитку USAID, Асоціацій «Ягідництво України» і «Укрсадвинпром», Інституту садівництва Національної академії аграрних наук, Рівненської облдержадміністрації.

– Ягідництво сьогодні успішно створює робочі місця не тільки в Рівненській області, а й в цілому в Україні. Насамперед, саме такий напрямок бізнесу обирають дрібні сільськогосподарські виробники і фізичні особи. Ще один тренд – галузь, значною мірою,  орієнтується на органічне виробництво. Приємно, що розвиваючи аграрний бізнес, створюючи робочі місця, маючи якісну продукцію, ви сьогодні позитивно впливаєте на екологію держави. Тому ще раз дякую організаторам конференції: торішній захід, який ви проводили, тільки для Рівненщини дав результат у вигляді збільшення кількості виробників ягідної продукції, які сьогодні на шляху легалізації свого бізнесу. Саме таке об’єднання практиків і компаній-партнерів сприятиме у подальшому розвитку галузі! – відзначила у вітальному слові керівник департаменту агропромислового розвитку Рівненської ОДА Наталія ПЕРЕХОДЬКО.

Обмінятися досвідом, отримати цінні знання, розширити власні горизонти інноваціями на конференцію завітали представники великих і не дуже ягідних господарств, що вирощують увесь спектр ягід – лохину високорослу, суницю садову, малину, жимолость, смородину, обліпиху та інші. Також люди, які вміють творити дива з ягід – чудові вина, лікери, наливки, сушину, компоти, соки, вони створюють додану вартість, тобто робочі місця і добробут для себе й своєї країни.

– Дуже добре, що конференція стає традиційною. З кожним роком захід набуває більшої пізнавальності, й надзвичайно важливо, що люди збираються в цей клуб друзів, – ділиться Павло ПИЯЙКО, представник компанії «Лібро Агро». – Впевнений, що наш клуб буде тільки розширятися, і завдяки організаторам, вони мають можливість в кінці сезону поспілкуватися, обговорити плани на майбутнє і, звичайно, поділитися проблемами й здобутками цього року. Дуже гарний майданчик, по-перше, для нових знайомств, по-друге, для підтримання відносин і спілкування в одному місці, як з давніми партнерами, так і новими.

Переглянути фотоальбом

Якісна аналітика дає змогу приймати правильні рішення та обирати вірний напрямок ведення бізнесу

Розпочалася конференція з обговорення підсумків року та головних тенденцій, які матимуть вплив на галузь й наступного сезону.

– 2019 рік був непоганий з точки зору врожаю, але з точки зору грошей він був дуже важкий. Відповідно, якщо минулий рік був складним через ціни, то цей рік складний по-іншому. Наступний теж легким не буде ніде. Штука в тому, щоб зрозуміти, що відбувається, і що з цим робити, – пояснює Ірина КУХТІНА, президент Асоціацій «Ягідництво України», «Інноваційне фермерство та кооперація». – Говоримо про ягідну галузь в Україні, і сьогодні це експортно-орієнтована галузь. Як вирощуються ягоди, зрозуміло, але як вони потім споживаються – важливе питання. Більшість ягід і фруктів вживаються у свіжому вигляді – 55%. Статистика свідчить про те, що споживання ягід зростає у світі швидше, ніж споживання інших фруктів. Цей тренд зберігається вже кілька років. Зростає частка малини й ожини. Наприклад, у країнах ЄС активніше споживають малину, натомість у США цю ягоду з ринку витісняє ожина. Ягідний ринок є глобальним, тож на ціну лохини в Україні впливає ціна в Чилі, США та в країнах ЄС. Сам ринок доволі динамічний: з року в рік спостерігаються істотні коливання ціни. Королевою ягід лишається суниця садова з обсягом 9 млн тонн. На мапі України поки що майже немає експортерів свіжої суниці, через проблеми з дотриманням технологій, низьку якість продукції та незадовільну логістику.

Головними покупцями українських ягід стали країни ЄС. Найбільші покупці плодово-ягідної продукції: Польща, Франція, Туреччина, Білорусь, Німеччина, Греція, Нідерланди. На жаль, світовий споживач ще не знає, що таке Україна. Вітчизняні ягоди часто продаються або як просто ягоди, або виробником вказана інша країна, де проводиться багато робити з передпродажної підготовки.

– В Україні все більше господарств вирощують ожину, малину, смородину, полуницю, вишню, лохину на продаж. Це вигідно, якщо побудувати правильну бізнес-модель, знайти якомога більше каналів збуту, – продовжує Тетяна ГЕТЬМАН, керівник департаменту «Маркетинг-Аналітика» гуртового ринку «Шувар». – Вирощування ягід – сезонний бізнес. Найбільше їх купують в червні-серпні. Полуниці і черешні на продаж найбільше вирощують в червні, вишні – в липні. Малина найбільший прибуток фермерам приносить в липні-серпні. Лохина – одна з найдорожчих ягід в Україні, а також лідер по зростанню кількості плантацій. Водночас ціни на неї знижуються швидше, ніж на інші ягоди. Це пов’язано з великою конкуренцією виробників. Через це з’явилося багато неякісної та невідкаліброваної лохини.

Спеціаліст наголошує, що сьогодні українські мережі та виробники мають дуже низький рівень довіри один до одного, через що страждає і  якість продукції. Доробка, логістика створюють додаткову вартість, але якщо від початку продукт неякісний, то він стане тільки дорожчим, і отримати за нього справедливу ціну вже стає набагато складніше. Відповідно, коли порушена комунікація між всіма учасниками ланцюга поставок, сам фермер не розуміє, чому так сталося. Не робляться належні аналіз і висновки, щоб уникнути такої ситуації в майбутньому.

Одночасно з цим зростає рівень обізнаності українського споживача. Насправді, він ще пробачає виробникові те, чого б вже ніколи не пробачив європейський споживач. Але ненадовго. Збільшувати споживання вітчизняних ягід, особливо на внутрішньому ринку можна, розуміючи й використовуючи основні споживчі тренди: здоровий спосіб життя, емоційність, урбанізація, цінність часу, життя он-лайн, відповідальне ставлення до екології тощо.

Сучасні технології ягідництва – як основа успішного ягідного бізнесу

Вирощуванню якісної продукції була присвячена окрема секція конференції. Модератором виступив Василь МАРТЮК, керівник соціально-інвестиційного відділу Контінентал Фармерз Груп, засновник Тернопільської аграрної дорадчої служби. Нові технології, передовий досвід та інноваційні методики з вирощування як популярних, так і нішевих ягідних культур презентували компанії Bayer Україна, «Ягоди Волині», «БТУ-Центр», «Долина Агро», ДП «Проектно-технологічне бюро», ICompany, «Полив Сервіс», ТОВ «Агрітема», Global G.A.P. Цінні поради надали польські експерти й науковці – Павел ВАВРИЩУК, представник компанії Polana і розсадника Polska Borowka, Лешек ОРЛИКОВСЬКИЙ, професор Instytut Ogrodnictwa, Skirniewice, Тадеуш КУСІБАБ, засновник компанії In-Vitro Kusibab.

Протягом всього конференц-дня понад 50 компаній презентували на виставці найсучасніші технології вирощування і переробки ягід: обладнання, добрива, засоби захисту рослин, інструменти, пакування, допоміжні матеріали. Це провідні вітчизняні та європейські виробники: PIGO, «Фруктовий Сад», Bayer, WDK Tunnels, Адана-3 ТОВ, «Полив Сервіс», Unimasz, «Долина Агро», «Пахаренко і Партнери», Pepinieres Escande «Millet», Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha, F.H.U. Tomasz Wałach SuperBorowka, ТОВ ПРОФПОЛИВ, ПТБ, «АГРО ФРОСТ РІВНЕ», «Агропереробка», ТОВ «Лібра Агро», «Incools Engineering», «Евкаліпт Р», ТОВ «Волошин», «Церес Україна», «БТУ-Центр», «Толсма», ТМ Famberri, «Cмарт Агро», «Альфаінтерпласт», TIMAC AGRO, «Агровесна-маркет», «Пак-Трейд» та інші.

Надзвичайно цікавими та інформативними стали виступи успішних практиків галузі. Наприклад, Віктора Фарафонова («БЕТЕК») – про тонкощі ведення великого ягідного господарства, Ірини БАРЗО (ICompany) – про черговий досвід виробництва суниці садової в сезоні 2019 року; Віталія ІШМУРАТА – про 10 причин не починати бізнес з вирощування ягід, Тадеуша КУСІБАБ – про 4-річний досвід вирощування жимолості.

Програма охопила весь ланцюжок процесів: від підготовки ягідного поля – до позиціювання свіжої чи переробленої продукції на міжнародних ринках. Активний інтерес викликала Дискусійна панель «Створення і захист бренду. Врегулювання суперечок» від Генерального юридичного партнера конференції ППФ «Пахаренко і партнери», модератором якої виступила Вероніка БЕРЕЗАНСЬКА. Взяли участь в обговоренні та поділилися практичним досвідом успішні українські ягідники Олег НАУМЕНКО (СВК «Ягідка»), Тарас БАШТАННИК (U-berry), Ліліана ДМІТРІЄВА («Брусвяна»). А юридичні питання цього напряму висвітлили у своїх виступах експерти компанії, Анастасія МІНДРУЛ, Лариса СЕВОСТЬЯНОВА. Створення і захист бренду – дуже важливий етап при виході підприємства на експорт, якому приділили багато уваги спікери. Приємно, що цього року вітчизняні виробники зробили ще один крок у напрямку розширення географії експортних поставок, наприклад, українську лохину, крім Білорусі, Молдови та країн ЄС, купували Гонконг, Сінгапур, Малайзія та ОАЕ.

Передпродажна підготовка продукції й технологічна переробка, як обов’язкова складова конкурентоздатності

Відзначимо, що, за даними експертів ринку, реалізовувати вітчизняну ягоду за межі країни цього сезону було важче через високу конкуренцію на головних ринках збуту. Яскравим прикладом стала лохина: її експортна ціна була нижчою від ціни внутрішнього ринку. Адже майже вся українська лохина сортується та пакується руками під час збирання, а в розумінні європейських баєрів – це сировина. Та розвиток експорту стратегічно важливий для українського бізнесу, адже мова йде про побудову довготривалих бізнес-стосунків із клієнтами.

Тема правильного зберігання і високотехнологічної переробки продукції ягідника стала однією з головних на конференції. З інноваційними технологіями та підходами ягодоводів познайомили вітчизняні та закордонні компанії: UNITEC – Ексклюзивний партнер конференції, «Волошин», «Інсолар-холод», PIGO, «4 стихії». Успішним досвідом переробки поділилися виробники ТМ Famberry, «АГРО ФРОСТ РІВНЕ».

Переглянути фотоальбом

Смачним акцентом конференції стала презентація ягідних вин, соків прямого віджиму, наливок, медово-ягідних вин і настоянок, презентація сирів і ягідних сиропів!

За словами експертів, щоразу з’являються нові приводи з’їсти ягід, а значить, – і нові теми для розвитку ягідного  бізнесу. Наприклад, у багатьох країнах сублімована полуниця в шоколаді, батончики з сублімованими фруктами – це приємний подарунок, набирають популярності смузі, функціональна їжа та напої, специфічні дієти й харчові добавки. В Україні кілька років поспіль популярні фруктові чаї на базі замороженого соку, концентровані витяжки з ягід. Діти вподобають пюре, пастилу, яким можна надавати різну форму, морозиво з фруктів, органічні напої з ягід. З огляду на ці тренди, можна формувати нові й нові пропозиції.

Приємним завершенням насиченого конференц-дня став розіграш цінних подарунків від партнерів: «Байєр», «Пахаренко і партнери», «Тімак Агро», «Церес Юкрейн», ТМ Famberry, UNI-MASZ, ТМ «Щедрик», БТУ-Центр, «Росана 1», «Полив-Сервіс», «4 стихії», «Спориш», MCT-Company, Garden Tools Ukraine, I Company. Троє учасників конференції виграли річну передплату на авторитетне професійне видання «Ягідник». Своїми враженнями поділилися одні з переможців лотереї:

– Велика вдячність організаторам, конференція проведена на високому рівні! І сподіваюся, що наступні надбання вашої роботи надалі працюватимуть на покращення України та її економічного, сільськогосподарського блоку, – відзначив Битий Анатолій Іванович, представник ДП «Городоцьке». Підприємство займається широким спектром сільськогосподарського виробництва, зокрема, вирощує зернові, яблука, суницю садову, малину. В майбутньому аграрії сподіваються запровадити власну переробку, частково вже мають напрацювання в цьому напрямі.

– Заходом дуже задоволений, дуже круто! Я вперше у вас на конференції, і наступний рік теж буду, але вже зі своїм столом, – говорить Андрій ФЕДИК, представник компанії «Харвест Центр».

Обговорити нову інформацію, презентації та доповіді, поділитися враженнями учасники конференції мали нагоду на урочистому фуршеті.

Практичне продовження конференція мала 13 грудня під час бізнес-туру на провідні підприємства Рівненщини: завод «Агропереробка» та  підприємство із заморожування органічних ягід «АГРО ФРОСТ РІВНЕ». Учасники туру мали унікальну можливість перейняти передовий досвід колег, зрозуміти принципи їх роботи та пересвідчитися в тому, що переробка формує суттєву додану вартість та дозволяє вийти на нові ринки й рівень прибутків.

Які ж головні висновки? Ягідний бізнес бурхливо розвивається, і дуже скоро українські ягоди завоюють світ! В країні збільшуються насадження лохини, суниці, малини, саджають обліпиху, кизил, журавлину, жимолость. І багатьох, як стверджували учасники, надихнула саме конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації»!

– Мені дуже сподобалася конференція. Було багато виступів, що важливо, стислих і професійних. Інформація доносилася  зрозуміло й доступно. Варто окремо відзначити підготовку спікерів! Звичайно, приємно було й зустрітися з колегами, обмінятися досвідом. Найбільше цікавила технологія  флюідизаційної заморозки ягід. Загалом протягом усього дня щось дізнавався. Конференції, безумовно, дуже важливі. Я, до речі, після такого заходу й почав садити, – ділиться враженнями Василь МИХАЛЬЧУК, голова ФГ «Сад Михальчуків».

– Хочу відзначити, що сьогоднішній захід зібрав дуже цільову аудиторію. Багато людей працюють в кулуарах, діляться досвідом. Я реально це чув. І багато клієнтів, з якими ми цілий рік проводили роботу, сьогодні домовилися з нами про конкретні проєкти, співпрацю. Крім того, познайомилися з фермерами, про яких ми до цього не знали. Тож конференція, справді, корисна як для практиків, так і виробників технологій та рішень! – коментує Андрій ОЛЕКСЮК, представник компанії «Волошин».

Ця зустріч наприкінці року вже традиційно стає чудовою нагодою підбити підсумки сезону, обговорити виклики та шляхи їх вирішення, поділитися досвідом й будувати плани на майбутній сезон. Всі виступи конференц-програми разом можуть скласти цілий том про сучасний ягідний бізнес і технології. Актуальні теми будуть висвітлені згодом у журналі «Ягідник».

Переглянути фотоальбом

АНОНС! Наступна конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації» відбудеться у Львові 10-11 грудня 2020 року.

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів