fbpx
728 x 90

Світовий ринок томатів

Світовий ринок томатів

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку томатів

Нині становище на ринку томатів досить нестабільне. Вирощування у відкритому ґрунті переходить із Північно-Західної Європи до Південної Європи. Ця зміна чинить певний тиск на ціни, але у перспективі вони стабілізуються. Площа насаджень під томатами у Південній Європі останніми роками зменшується, і цьогоріч скорочення становить 10-20%. Але ця тенденція не вплине на ціну продукції, оскільки зменшення компенсується, з одного боку, врожаєм відкритого ґрунту з Польщі, Нідерландів та Франції, а з іншого – із закритого ґрунту країнами-конкурентами, такими як Марокко. На інших континентах ціни зростають. Китай має дефіцит; Мексика розпочинає новий сезон; у Південній Африці через надмірну кількість опадів ціна останнім часом різко зросла. Однак незабаром ціни відновляться. У США ціни низькі через достатню пропозицію.

Нідерланди: піки і падіння ціни

Як тільки закінчується постачання томату з відкритого ґрунту, та Іспанія починає поставляти більше, ціни попадають під тиск, і наразі є нижчими у порівнянні із початком листопада.

Таке ж падіння цін можна спостерігати і в Бельгії. Були певні підйоми та падіння, але у перспективі ринок відновиться. Загалом ризику перевиробництва продукції із закритого ґрунту немає, оскільки його обсяги під чітким контролем, тому немає великих надмірних поставок. Більше того, багато продукції вирощують згідно з контрактами.

Якщо подивитися на попередній сезон, то можна побачити, що ринок томатів характеризується більшою кількістю підйомів та падінь стосовно постачання продукції та ціни на неї, ніж зазвичай. Це пов’язано з екстремальними температурами, зафіксованими влітку, через що рослини часом зазнавали сильних стресів, що негативно відобразилося на стабільності виробництва.

Загалом, літній сезон був помірно позитивним, навіть не зважаючи на занепокоєння щодо вірусу коричневої зморшкуватості плодів томата (Tomato brown rugose fruit virus, ToBRFV), який із листопада поточного року набув статусу карантинного у ЄС. Згідно із останніми повідомленнями, було два підтверджених випадки та п’ятнадцять «серйозних підозр» щодо цього вірусу.

Загалом ціни не розчаровують. Насправді вони навіть перевищили п’ятирічні середні показники. В основному це було пов’язано з вищими середніми цінами на помідори влітку; у жовтні вони впали, але великі літні обсяги, продані за високими цінами, вирівняли середні показники.

Бельгія: зростає вирощування у світлокультурі

Після вдалого літнього сезону з хорошими цінами, ситуація на ринку томата змінилася. Поступово закінчується постачання продукції відкритого ґрунту, нішу заповнюють томати закритого ґрунту. Восени ситуація дещо ускладнилася, відповідно ціни перебувають під тиском. Урівноважують торгівлю зараз іспанські помідори, які повертаються на ринок.

У Бельгії багато виробників досі інвестують у розбудову нових теплиць з сучасним досвічуванням, незважаючи на те, що іноді дещо складно справу втілити у життя. Крім того, є бельгійські компанії, які розширюють своє виробництво на півночі Франції, де вирощування помідорів ще дуже обмежене.

Німеччина: марокканські томати захоплюють ринок

Що стосується томатів на китиці, то голландські та бельгійські виробники закритого ґрунту домінують у постачанні на оптовому ринку Німеччини. Зі свого боку, Іспанія та Марокко утримують ринок великоплідних помідорів, зокрема, значно збільшується пропозиція марокканських томатів. Люди, як правило, задоволені якістю наявної продукції.

Що стосується томатів «черрі», то їх кількість довелося зменшити у декількох місцях, оскільки надходили повідомлення про надмірне постачання. Що стосується турецьких томатів на китиці, то ціни впали, щоб стимулювати продажі.

Франція: томатний сезон закінчується

У Франції зараз збирають останні помідори літнього сезону. Окрім французьких томатів, на ринку є багато продукції із Іспанії та Марокко. Через низькі температури споживання у листопаді було досить мізерним. Ціни падають через велику пропозицію та низький попит.

Іспанія: площі під томатом зменшилися на 20%

У цьому сезоні площі, під томатами в Альмерії, скоротилися на 10-20%. Більші витрати на виробництво, зростаюча конкуренція з боку інших країн та поширення шкідників, таких як томатна мінуюча міль (Tuta absoluta), ускладнюють вирощування помідорів в Альмерії, відповідно прибутки падають. За останні п’ять років це призвело до зменшення площ під томатом, що, в свою чергу, поступилися місцем насадженням овочів із меншими витратами на виробництво та стабільнішими цінами, таким як кабачки, перець та кавуни.

Тим не менш, спад пропозиції не відображається на цінах, оскільки падіння частково компенсується постачанням томатів із закритого ґрунту Нідерландів, Польщі та Франції, а також із Марокко. Для помідорів на китиці в Альмерії найкращі ціни все ж платять на аукціонах. Загалом, протягом осені 2019 року ціни на помідори та інші овочі залишалися низькими.

Італія: виробництво томатів падає

Відбулося скорочення площі під томатом. Виробництво в Іспанії впало на 20%, і Сицилія має таку ж тенденцію. Ціни у новому томатному сезоні досить стабільні. З серпня по нині, ціна на томати «черрі» (найтиповіші на ринку Південно-Східної Сицилії) становить близько 1,30 євро/кг.

«В останні кілька днів ми продавали томати за ціною 1,3-2,0 євро/кг великим роздрібним торговцям, — каже великий трейдер з Північної Італії. — Різниця у ціні залежить від походження та сорту. Наприклад, «біфи» надходять із Бельгії, а томати на китиці з Італії та Іспанії».

Цілий ряд факторів призвів до скорочення обсягів, а отже, до зростання виробничих витрат. Кліматичні умови та патогени, такі як томатна мінуюча міль (Tuta absoluta) та різні віруси, в основному викликають проблеми у літній період. Прибутковість виробництва томатів у порівнянні з минулими роками зменшилася, і зараз виробники шукають альтернативи.

Китай: ціни на томат продовжують зростати

Ціна на помідори в Китаї зростає із жовтня. З одного боку, це пов’язано, головним чином, з тим, що на ринку менша кількість даної продукції, а температура повітря падає. З іншого боку, пропозиція надходить в основному з теплиць у Хайнані (Hainan), де виробничі та транспортні витрати вищі, тому ціни зростають.

Поточна ціна на китайському ринку вища, ніж у листопаді минулого року. І виробники, і торговці задоволені нинішніми ринковими умовами. Ціни на томати ростуть з грудня 2018 року, але це не вплинуло на оптовий ринок або супермаркети. Ціни в 2017–2018 роках були низькими, а це означає, що багато виробників перестали культивувати томат. Це, у поєднанні з погодними умовами, й призвело до нинішнього зростання ціни.

Деякі особливі сорти нині користуються винятково добрим попитом у Китаї. Це «суничні» томати (strawberry tomato), сезон їх триває з середини листопада до початку травня, і томат «черрі» (з січня по серпень). Обидва ці сортотипи вирощують в Шаньдуні (Shandong). Ціна на плоди цих сортів вища і наразі коливається в межах 15 юанів за півкілограма (1,92 євро), що на 50% більше порівняно з ціною, зафіксованою минулого року, коли було 10 юанів (1,28 євро).

Південна Африка: рясні опади (тимчасово) викликають зростання цін

Поставка томату на ринок є меншою, ніж у попередні тижні через опади, зафіксовані на півночі країни. Отже, на минулому тижні ціна зросла на 24%. Середня ціна у країні зараз становить 7,18 Rand (0,43 євро), що на 21% більше, ніж середньорічна ціна 2019 р. Однак, якщо більші обсяги знову надійдуть на ринок у грудні, то ціни впадуть.

У Кейптауні (Cape Town) помідори коштують у середньому 2 ранди/кг і є дорожчими, ніж в Йоганнесбурзі. 52% усіх томатів реалізують на ринку Йоганнесбурга, а потім ця продукція потрапляє на муніципальні ринки.

Мексика: позитивні прогнози на наступний сезон

Мексика постачає томати цілий рік, головним чином на ринок Північної Америки. Помідори вирощують у теплицях, а найважливішим мексиканським регіоном для томатів є Куліаканський Синалоа (Culiacan Sinaloa). Сезон триває з грудня до кінця травня. Очікують гарний урожай після сприятливих погодних умов останніх днів. Найважливіші сортотипи томатів — «італійський» (Roma), «черрі», «волове серце» (Oxheart) та томати на китиці. Ціни дещо вищі, ніж зазвичай, тому що збирання ще не починається. Тим не менш, у даний час ціни майже на рівні середніх минулорічних.

США: потужна пропозиція томату-сливки на ринку

Наразі, помідори широко доступні та завезені здебільшого з Мексики та Флориди. «Запаси у цьому році більші, ніж у минулому, — відмічає трейдер. — «Минулого року ми зазнали шкодочинних впливів ураганів, повеней та морозів, на відміну від цього року». Особливо вагомим є збільшення частки сливочок.

У цьому сезоні у Флориді були певні проблеми, які спричинили погіршення якості томатів. Ситуація зміниться на краще, якщо погода стане прохолоднішою. Щодо попиту, торговці очікують, що до свят він збільшиться. Ціни зараз низькі через велику кількість помідорів та дещо нижчу якість. Ціна на томати-сливочки нижча, ніж минулорічна, хоча торговці відмічають певну стабільність на ринку і навіть незначне зростання цін з минулого тижня.

Забігаючи наперед, січень місяць особливо хвилює північноамериканський ринок. Погана погода у Флориді може вплинути на ринок, і на другий тиждень січня зазвичай на полицях потрапляє багато помідорів з Мексики.

Австралія: зростають площі закритого ґрунту

У 2018 році виробництво томатів у Австралії зросло на 14%, сягнувши майже 485 тис. тонн. Після картоплі томат є основною культурою за обсягом виробництва у країні. Вартість помідорів впала на 5%. Експорт збільшився більш ніж на 52%, але залишається помірним — всього 804 тонн. Тим часом було імпортовано 926 тонн. Хоча більшість продукції вирощують у відкритому ґрунті, площі теплиць збільшуються.

Нова Зеландія: експорт томатів падає

У 2018 році був пік імпорту томатів, він фактично подвоївся порівняно з попереднім роком, тоді як експорт впав. Відбулося неабияке падіння попиту з боку Австралії, тоді як ринок Японії став важливішим.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів