Представлено сучасні тенденції у реєстрації інтелектуальної власності на сорти лохини
Джерелом інформації, про тенденції у реєстрації інтелектуальної власності на сорти лохини за останнє десятиліття (листопад 2009 р. — листопад 2019 р.), були дані бази UPOV (УПОВ)
Міжнародний союз з охорони прав на сорти рослин, (УПОВ, UPOV), має відомості про реєстрацію: авторських прав селекціонерів рослин (PBR), патентів на сорти рослин (PLP) та національні реєстри сортів рослин (NLI).
«За останнє десятиліття у світі було зареєстровано 342 унікальних сорти лохини (авторство на сорт, патент на сорт, національний реєстр сортів рослин (PBR / PLP / NLI)» такі дані наводить на свій сторінці у соціальній мережі Патрісіо Бревіс (Patricio Brevis).
Серед них найкомерціалізованішими були:
— ‘Ridley 1403’ відомий як ‘Eureka’: 15 країн/регіонів
— ‘Ventura’: 14 країн/регіонів
— ‘Blue Ribbon’: 13 країн/регіонів
— ‘Ridley 1111’ відомий як ‘Opi’: 13 країн/регіонів
Зареєстровані сорти лохини належать 55-ти сортовласникам. Чільну десятку за кількістю зареєстрованих сортів складають такі компанії:
Табл. 1. Топ-10 власників майнових прав на сорти лохини у світі (2009—2019)
Варто зазначити, що даний рейтинг має певні обмеження, оскільки сорти з більшою кількістю реєстрацій було визначено як найкомерціалізованіші, але без урахування площі, яку сорт займає у насадженнях. Адже відомо, що деякі країни є більшими ринками з виробництва ягід лохини, ніж інші. Проте, певне розуміння сучасних тенденцій ринку лохини він дає.
За період з 2009 по 2019 рр. сорти лохини було зареєстровано у 30-ти країнах світу, а також у Європейському Союзі. Кількість зареєстрованих сортів у розрізі регіону чи країни представлено у таблиці.
Табл. 2. Кількість зареєстрованих сортів лохини за країнами (2009—2019)
Але перш ніж впроваджувати нові сорти у виробництво, необхідно спочатку випробувати їх на придатність до умов певного регіону та врахувати до якої групи належить сорт (північні високорослі, південні високорослі, «кроляче око» та ін.).
Про біологічні особливості сучасних сортів і селекцію лохини, а також на що необхідно звернути особливу увагу, обираючи сорти для створення комерційних насаджень у ґрунтово-кліматичних умовах нашої країни, можна буде дізнатися з виступу директора розсадника «Долина Агро» Олега Базюка на III Міжнародній конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації — 2019» (12-13 грудня, м. Рівне).
Особливістю виробництва саджанців лохини у компанії «Долина-Агро», є те, що садивний матеріал розмножується виключно методом культури тканин «іn vitro», що дає можливість уникати зараження патогенними мікроорганізмами.
Ареал поширення садивного матеріалу виробництва «Долина-Агро» в Україні дуже широкий. За роки діяльності компанії багато українських ягідних господарств довірили їхнім саджанцям та отримали відмінні врожаї якісних ягід.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *