fbpx
728 x 90

Драйвери ринку лохини України

Драйвери ринку лохини України

Компанія «Розетта Агро» провела День поля спільно з ТОВ «Бетек» (25.06.2019, с. Барвинівка на Житомирщині)

Останній тиждень першого місяця літа 2019 р. ознаменував в Україні офіційний старт сезону реалізації лохини з відкритого ґрунту. Це ідеальний час, щоб зібратися разом — вирішили у компанії «Розетта Агро» і провели 25 червня на базі товариства «Бетек» навчальну зустріч для українських фермерів, що займаються промисловим виробництвом цієї ягоди та орієнтовані на її експорт. Перебуваючи у найпотужнішому «лохиновому» господарстві нашої держави, яке знаходиться у селі Барвинівка, що у Новоград-Волинському районі Житомирської області, виробники мали унікальну можливість перейняти передовий світовий досвід, що ним щиро ділилися господарі та запрошені спікери під час теоретичної частини. На практиці побачили, як виглядає холодний ланцюг лохини (від організації збору ягід на полі, доставки їх до сховища та післязбиральної доробки з охолодженням, сортуванням, пакуванням та довготривалим зберіганням у регульованому середовищі), а також оцінили стан рослин і дегустували ягоди нових інноваційних сортів на демонстраційній ділянці.

З вітальним словом до учасників зустрічі звернулася власник ТОВ «Розетта Агро» Фредеріка Вогель, яка тепло привітала ключових клієнтів компанії, голландських партнерів та спеціально запрошених гостей з «Ahold» — оператора міжнародної мережі супермаркетів.

Фредеріка Вогель: «Для нас усіх важливо тримати репутацію на найвищому рівні і це те заради чого ми зібралися»

Для закріплення на нових ринках треба бути кращим ніж найкращі

Споживання лохини щороку зростає, і саме споживачі рухають роздрібну торгівлю у напрямку сталості і соціальної відповідальності з дотриманням чесності та прозорості. Найбільша потреба у ягоді виникає на ринку під кінець сезону. Зокрема, наприкінці сезону 2018 р. деякі європейські компанії не могли виконати взяті на себе зобов’язання щодо постачання лохини і шукали її в Україні. Це свідчить про існуюче вікно можливостей для українських експортерів цієї популярної ягоди.

«Але для закріплення на міжнародних ринках українським експортерам ягідної продукції необхідно дбати про якість ягід вздовж усього холодного ланцюга, адже один невдалий крок окремого виробника може зіпсувати репутацію цілої країни. — зазначила спікер — Оскільки ви виходите на нові ринки, якість вашої продукції має бути не просто дуже високою, а кращою ніж у найкращих».

Участь у Дні поля взяли промислові виробники лохини, які орієнтовані на її експорт

Пані Вогель подякувала приймаючій стороні в особі власника «Бетек» Володимира Федончука та директора Віктора Фарафонова за гостинність й готовність ділитися з колегами своїм багаторічним досвідом з виробництва та експорту ягід лохини та побажала усім вдалого сезону.

«Для нас усіх важливо тримати репутацію на найвищому рівні і це те, заради чого ми зібралися».

Майстри своєї справи або холодний ланцюг в дії

Чим живе нині і які плани на майбутнє має найбільша в Україні та одна з найбільших в Європі плантацій лохини присутні могли почути з презентації директора товариства «Бетек» Віктора Фарафонова.

«Розпочинали ми свою діяльність у 2010 р. з детального вивчення ринку і об’їздили провідні країни-виробники лохини. Відвідали багато сучасних плантацій лохини у США, але своєю відкритістю нам імпонувала Fall Creek. Вони допомогли нам не лише з технологіями, а й багато з ким познайомили».

У ТОВ «Бетек» займаються вирощуванням винятково лохини. Перші 154 га висадили у 2011 р. завезеними зі Сполучених Штатів, і дорощеними на місці до відповідних розмірів саджанцями Дюка, Блюкропа, Блюголда та Елліота. Головні фахівці господарства працюють тут з перших днів, тому вже достатньо добре відпрацювали технологію. Це помітно з відмінного стану рослин та їх навантаження врожаєм. Міжряддя утримують під задернінням, а гряда накрита мульчувальною плівкою, під якою прокладено трубки краплинного зрошення. На основі даних ґрунтової та листкової діагностики з поливом вносять необхідні кількості добрив. Є тут і власна пасіка з майже 200 вуликів, але крім бджіл для кращого запилення застосовують також джмелів та осмій.

Віктор Фарафонов: «Ми розпочинали свій бізнес з Fall Creek і зараз продовжуємо працювати з Fall Creek»

За рекомендаціями американських консультантів місцеві агрономи у перші два сезони формують кущ і не дозволяють рослинам плодоносити. Тож перший промисловий врожай тут отримали у 2014 р. Після того як «Розетта Агро» зареєструвала у «Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні» нові сорти лохини, збільшили площі за рахунок Аврори та Ліберті. Наразі під насадженнями лохини у господарстві зайнято 325 га, і це не межа — власники планують розширення, але поки вирішують, яким сортам віддати перевагу, щоб бути конкурентними на європейському ринку.

«Ключова роль належить сорту, але свої корективи можуть внести погодні умови, одномоментно знищивши весь урожай. Ось, буквально три дні тому у нас пройшов сильний град і за годину випало 55 мм опадів. Ми спрацювали своїми градобійними пушками, але на 100% захистити врожай не змогли», — хвилюється директор.

Розуміють проблему й власники, які не перестають інвестувати у інноваційний розвиток господарства. Для нівелювання природних катаклізмів на площі 70 га встановили протиградову сітку з антидощовою плівкою, яку розкривають у період збору врожаю. Шість гектарів відвели під закритий ґрунт, що також дозволяє прискорити плодоношення на два тижні. Збудували сучасний комплекс для післязбиральної доробки і зберігання продукції. Це дає можливість колективу впевнено дивитися у майбутнє.

У сезон масового достигання лохини, ТОВ «Бетек» забезпечує роботою до 2000 людей

А він тут не малий — на постійній основі в господарстві працює понад 100 працівників. І хоча тут є власний самохідний комбайн для збору ягід, увесь врожай тут збирають вручну для отримання ягоди найвищої якості. У сезон масового збору на полі з 8 до 17 год задіяні майже 2000 збирачів, їх щодня комфортабельними автобусами, яких у власному автопарку є 10, з усієї округи вранці доставляють на роботу і ввечері відвозять по домівках.

Щоб отримати ягоду найвищої лежкості, потрібно витримати весь холодний ланцюг: вирощування, вчасний збір, швидке транспортування та охолодження, рітейл. Ви можете виростити ягоду найвищої якості, але без наявності класного холоду її якість може погіршитися настільки, що важко буде реалізувати.

У Бетек ягоду з поля одразу після збору автомобілями доставляють у сховище. Тут її приймають, формують палету стандартної висоти, а спеціалізована «кастомізована» програма генерує для неї етикетку, на якій вказано відведене їй місце у складі. Після прийому палети в базу вона одразу вирушає до прекулєра (камери шокового охолодження), де за дві години температура ягоди спадає з 30 до 2 °С. Потому ягода потрапляє до холодильника або камери з газовим середовищем, де вона може зберігатися 6–10 тижнів до моменту відвантаження замовнику.

Консультант з вирощування Fall Creeek Маріуш Падевскі не на словах знає як суттєво покращити якість ягід та збільшити урожайність

Битва за якість є ключем до успіху в умовах зростаючого ринку лохини

Консультант з вирощування Fall Creeek Маріуш Падевскі (Mariusz Padewski) презентував українським фермерам практичні аспекти збільшення продуктивності насаджень лохини завдяки використанню прецизійних технологій в управлінні водоспоживанням та мінеральним живленням рослин.

«Результати десятирічних досліджень американських вчених показують, що лише завдяки додаванню у гряді лохини другої стрічки краплинного поливу урожайність зростає на 15%»!

До слова, нещодавно партнери ініціаторів семінару голландська компанія «VGB Watertechniek» встановила у демонстраційному саду Розетта Агро у с. Небелиця автоматизовану систему поливу та фертигації з віддаленим доступом 24/7, де воду та добрива подають на основі потреби рослин.

За словами експерта, 90% доступної води рослина витрачає на транспірацію, 1% використовує для фотосинтезу, а 9% — для росту та поділу клітин. Також завдяки руху води  рослиною відбувається її охолодження і різниця між температурою повітря і рослини може сягати до 4 °С. Важливе значення має якість води: вміст у ній солей, мінеральний склад тощо.

Обмін враженнями від побаченого

Стосовно підживлення Падевскі рекомендує за сезон робити 3–4 рази аналіз рослинного матеріалу, ґрунту та поливної води на вміст елементів живлення і на їх основі приймати рішення, оскільки як нестача, так і надлишок окремих елементів може мати негативний вплив на ріст та розвиток рослини. Для прикладу, результати досліджень води показали, що залежно від пори року може змінюватися її мінеральний склад. Зокрема, спостерігали зміни концентрації бору, який відіграє важливу роль у репродуктивних процесах, а його надлишок може бути токсичним для рослини, тощо.

«Застосування цих прецизійних технологій позитивно впливає не лише на урожайність, а й на якість ягід та їх лежкість».

У собівартості продукції ціна діагностики становить дуже мізерний відсоток і навіть допомагає зекономити кошти завдяки нормованому внесенню добрив. Нині необхідно застосовувати смарт-технології, щоб збільшити урожайність та довести якість ягоди до ідеалу, оскільки на якісну ягоду завжди легше знайти ринок збуту.

Як вийти на європейські мережі? Представники «Ahold»: Поль Шольман, Франк Біркман та Жуст Классен (Paul Scholman, Frank Brinkman, Joost Claessens) розповіли, яким вимогам має відповідати виробник, щоб постачати свіжу продукцію до провідної голландської мережі супермаркетів «Альберт Хейн» (Albert Heijn).

Для цього потрібно контрактувати з «Бакер Барендрех» (Bakker Barendrech), яка є сервісною платформою для мережі і забезпечує стабільне цілорічне постачання плодоовочевої продукції, щоб супермаркет міг зосередитися винятково на торгівлі.

Споживання лохини у мережі «Альберт Хейн» зростає швидкими темпами і за три роки з 2015 до 2018 збільшилося майже втричі з 1,7 до 4 тис. тонн. В акційний тиждень тут продають до 0,5 млн пінеток масою 300 г, а в звичному режимі щотижня мережа реалізовує майже 40 т лохини, з яких 1,5 т відповідає вимогам органічного виробництва.

Для Albert Heijn ми закуповуємо свіжу продукцію у виробників, які розташовані якомога ближче або так далеко наскільки це потрібно

Оскільки лохина є найдорожчою ягодою на полиці супермаркету, то якість відіграє найважливішу роль. Якщо покупцеві вона буде не до вподоби, то наступного разу він може і не купити.

Цікавим є алгоритм співпраці мережі з постачальниками, яких вони знають особисто, часто відвідують плантації та формують міцні довгострокові партнерські відносини. Обов’язковим є наявність сертифікатів GlobalGap, а для пакувальної станції BRC або FSCC та соціальний аудит BSCI або SMETA. Перед початком сезону складається програма постачання з прогнозованими обсягами та «правильною» ціною, яка б влаштувала постачальника, мережу і кінцевого споживача.

«Ми закуповуємо продукцію безпосередньо у виробників, які розташовані якомога ближче та за необхідності так далеко, наскільки це потрібно. Важливо, щоб наш постачальник дотримувався принципів сталого виробництва і соціальної відповідальності, був інноваційним і міг забезпечити низьку собівартість продукції поряд з її високою якістю».

Власники Бетек не перестають інвестувати у інноваційний розвиток господарства (градобійні пушки управляються радаром)

Огляд світового ринку лохини та існуючі можливості для українських виробників представив менеджер з роботи з ключовими клієнтами Fall Creek у Європі Ронні Керстен (Ronnie Kersten).

Багато лохини споживають у Сполучених Штатах — 1150 г/особу, тобто 0,5 млн тонн. Меншим попитом вона користується на європейському континенті, де у 2017 р. спожили лише 160 тис. тонн цієї ягоди. Це майже 180 г на одну особу, але у Центральній Європі споживання є значно вищим — 550 г.

У Великій Британії за один рік, з 2017 по 2018, споживання ягід лохини зросло на 66% з 55 до 90 тис. т, що у розрахунку на душу населення становить 1400 г.

Основними постачальниками лохини на світовий ринок у холодну пору року є Перу, Чилі, Марокко, Іспанія. Потім сезон стартує у Голландії, Германії, Польщі, але з вересня на ринку спостерігається певний спад, що відкриває можливості для України.

Менеджер по роботі з ключовими клієнтами Fall Creek у Європі Ронні Керстен вірить у велике майбутнє для лохини

Доповідач зазначив, що, за їх даними, попит на лохину у всьому світі зростатиме й надалі, проте існує конкуренція з нездоровими снеками (чіпси, солодкі батончики тощо), які мають стабільну якість у будь-якому куточку світу. Тому на успіх в ритейлі зможуть розраховувати лише ті виробники лохини, хто зможе забезпечити найвищу якість продукції.

«У майбутньому ринок лохини буде більш вертикальним, а мережі закуповуватимуть ягоду якомога ближче від себе та за необхідності так далеко, як потрібно. Зростатиме популярність локальної продукції для локального споживання».

Головні спеціалісти господарства працюють тут з перших днів і добре розуміють важливість таких навчальних зустрічей

На думку експерта, кожен з учасників ланцюга руху ягід «від поля до виделки» має свої специфічні вимоги до лохини, на основі яких і будують сучасні селекційні програми. Виробнику важливо, щоб сорт був високоврожайним, технологічним з концентрованою віддачою врожаю і високою ціною. Для ритейлу має значення відмінний смак та щільна консистенція ягід, їх одномірність й крупноплідність і низька закупівельна ціна. Споживач найбільшу увагу звертає на зовнішній вигляд, смак, щільність ягоди та її доступність на полиці супермаркету.

«По усіх регіонах прогнозується зростання площ під лохиною, тому у нашому ретельно продуманому асортименті є велика кількість сортів для різних зон морозостійкості».

Фахівець рекомендував українським фермерам висаджувати сорти різних строків достигання для подовження сезону постачання і запросив взяти участь у «Дегустаційних днях» у США (15 – 19 липня) і Голландії (30липня – 1 серпня), де можна буде оцінити товарно-смакові якості ягід найновіших сортів селекційної програми Fall Creek.

Демонстраційну ділянку закладено у 2017 р. найновішими сортами селекційної програми Fall Creek

Сорти на будь-який смак для різних зон морозостійкості

Завдяки прецизійним технологіям можна поліпшити якість ягоди, але значною мірою вона залежить від сорту та якості садивного матеріалу.

Впроваджуючи нові сорти у виробництво, необхідно спочатку випробувати їх на придатність до умов певного регіону. Тому з особливим інтересом присутні оглянули демонстраційну ділянку, закладену сортами Fall Creek. У ролі екскурсовода був власник господарства Володимир Федончук, який відверто відповідав на запитання фермерів стосовно адаптивності нових сортів лохини до умов Житомирщини, та власне вони й самі усе бачили за станом рослин.

Володимир Федончук відверто відповідав на запитання фермерів стосовно адаптивності нових сортів лохини до умов Житомирщини

З моменту комерційного поширення і донині Дюк (Duke) залишається найнадійнішим сортом, якому немає заміни у сегменті ранньостиглих. Характеризується стабільно високою урожайністю завдяки достатній для умов України зимостійкості. Недоліки сорту: невиразний смак, розмір ягід з віком куща зменшується, тому потребує щороку ретельної обрізки.

Зі слів Керстена, лише в Європі Fall Creek виробляє 1,2 млн саджанців цього сорту, але останніми роками прослідковується тенденція до зменшення.

У Європі Fall Creek щорічно виробляє понад мільйон саджанців сорту Дюк, але останніми роками прослідковується тенденція до зменшення.

У сезоні 2019 Дюк почали збирати 24 червня і очікують отримати понад 15 т/га

ВалорТМ (ValorTM) є середньостиглим як і Блюкроп, але, на відміну від нього, дуже врожайний, має великі одномірні ягоди, які можна зібрати за 2 рази. Смак їх спочатку терпкуватий, але вони гарно тримаються на кущах і за повної стиглості набувають солодкого смаку. «Цей сорт дозволяє вам вирізнятися у сегменті середніх сортів, там, де конкуренція є найвищою. За дослідженнями Fall Creek, він є одним з найбільш зимостійких», — зазначив Ронні Керстен.

Середньопізній сорт Ліберті (Liberty) набув популярності у фермерів завдяки високій урожайності та чудовим смаковим якостям ягід. Це також підтвердив власник «Бетек», але додав, що у наших умовах він характеризується повторним ростом молодих пагонів восени, через що ті можуть підмерзати. Ситуацію прояснив Маріуш Падевскі: «Цей сорт потребує на 20% більше води, і для коригування ростових процесів необхідно раніше весною розпочинати азотне живлення, щоб до кінця літа рослина сформувала гарний листовий апарат на однорічних приростах і це стримає активний повторний ріст».

Рослини сорту Ліберті потребують на 20% більше води

Ласт Колл (Last Call). Цей дуже пізньостиглий сорт у багатьох країнах потенційно може замінити Аврору та Елліот. Плоди великі, солодкі з легким ароматом. Кущ має прямостоячий габітус і характеризується дуже великою силою росту.

У перспективі сорт Ласт Колл може замінити у насадженнях Аврору та Елліот

Аврора (Aurora) — це один з найпізніших сортів. Він не такий сильнорослий, як Ласт Колл та більш зимостійкий. Його розлогий кущ потребує освітлення у середині під час обрізки. Поспішати зі збором ягід не потрібно, вони гарно тримаються на суцвітті та набирають смакові якості.

У середині жовтня, в центрі куща сорту Аврора можна знайти надзвичайно смачну та дуже дорогу ягоду

Сорт Аврора надійно захищений протиградовою сіткою з антидощовою плівкою

«У середині жовтня, там в центрі куща можна знайти надзвичайно смачну та дуже дорогу ягоду», — напівжартома зазначив Володимир Федончук. Про високі смакові якості соку з ягід Аврори повідомив Падевскі.

Сама назва сорту говорить про те, що рослини Карго (Cargo) полюбляють навантажувати себе врожаєм. Вони відзначаються сильнорослістю, вертикальним габітусом і це слід враховувати під час проведення обрізки (сильніше прорідження).

Рослини Карго (Cargo) полюбляють навантажувати себе врожаєм, через що сорт й отримав таку назву

Потому відвідали промислові насадження сорту Дюк у відкритому ґрунті, де другий день тривав збір ягід лохини. Віктор Фарафонов зазначив, що допоки немає масового плодоношення щодня тут задіяно лише 1000 збирачів!!!

Холодне сьогодні — холодне завтра

На завершення плідного навчального дня родзинкою на торті була екскурсія у «пакхауз» компанії Бетек. Це дійсно надсучасне сховище, укомплектоване передовим європейським обладнанням: камери шокового охолодження (прекулєри) та камери зберігання з РГС виробництва голландської компанії Van Kempen, сортувальна лінія BBC Technologies тощо.

Франк Буйєн (Frank Boeijen), комерційний директор «Van Kempen» — лідера в галузі холодильних технологій — з гордістю демонстрував особливості роботи встановленого ними тут обладнання і відповідав на виникаючі запитання.

«Тут ми встановили 4 камери зберігання та 2 прекулери (шокового охолодження). Автоматику і програмне забезпечення наша команда розробила і спроектувала самостійно. У попередньо зібраному стані обладнання привозять до замовника і місцеві партнери «Van Kempen» в Україні встановлюють його та беруть на сервісне обслуговування.

Завдяки цілодобовій службі підтримки, «Van Kempen» може віддалено контролювати обладнання, комерційний директор Франк Буйєн

Володимир Федончук: «Якщо ви хочете отримати якісний холод, то рекомендую звертатися до компанії «Van Kempen»

У камері шокового охолодження (прекулера) за дві години температуру ягоди понижують з 30 до 2 °С

Уся система управляється автоматикою, яка має інтерфейс з інтуїтивно зрозумілим управлінням. Завдяки цілодобовій службі підтримки ми маємо можливість віддалено контролювати якість роботи обладнання, адже маємо 70 років досвіду із зберігання плодоовочевої продукції. Ми не просто знаємося на холодильному обладнанні — ми розуміємо біологію продукту».

Найцікавіше було почути оцінку роботи системи з вуст Володимира Федончука: «Якщо ви хочете отримати якісний холод, то рекомендую звертатися до компанії «Van Kempen». Прекулєри потужні та прості в управлінні, адже встановлено дисплеї безпосередньо на кожній камері, які відображають температуру продукції та повітря. Така сама інформація доступна також дистанційно з будь-якого гаджета».

Лохина може зберігатися 6–10 тижнів у камері з регульованим газовим середовищем (вміст СО2 не більше 10%, а О2 – 5% за температури 0°С)

«Ми не хочемо ніяких коливань температури, тому холодне сьогодні — буде холодним завтра», — резюмував Буєн.

Усі учасники семінару залишилися задоволеними, адже кожен отримав для себе інноваційні ідеї від спілкування з іноземними експертами та менеджментом ТОВ «Бетек».

Фотозвіт заходу можна переглянути тут: www.facebook.com

Команда ProfiHort Media дякує організаторам за можливість взяти участь у цікавій події та нагадує, що придбати сертифіковані саджанці лохини Fall Creek та холодильне обладнання VanKempen можна в офіційного представника в Україні — ТОВ «Розетта Агро».

Надсучасний «пакхауз» компанії Бетек укомплектовано холодильним обладнанням Van Kempen та сортувальною лінією BBC Technologies

Дякуємо команді «Розетта Агро» за чудовий День поля

1 comment
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

1 Comment

  • […] Последнюю неделю первого месяца лета 2019 ознаменовал в Украине официальный старт сезона реализации голубики с открытого грунта. Это идеальное время, чтобы собраться вместе — решили в компании «Розетта Агро» и провели 25 июня на базе предприятия «Бетек» учебную встречу для украинских фермеров, занимающихся промышленным производством этой ягоды и ориентированых на ее экспорт. Находясь в самом мощном «голубичном» хозяйстве Украины, которое находится в селе Барвиновка, что в Новоград-Волынском районе Житомирской области, производители имели уникальную возможность перенять передовой мировой опыт, которым искренне делились хозяева и приглашенные спикеры во время теоретической части. На практике увидели, как выглядит холодная цепочка голубики (от организации сбора ягод на поле, доставки их в хранилище и послеуборочной доработки с охлаждением, сортировкой, упаковкой и долговременным хранением в регулируемой среде), а также оценили состояние растений и дегустировали ягоды новых инновационных сортов на демонстрационном участке. Смотреть статью по этому мероприятию. […]

    REPLY

Останні новини

Найбільш коментарів