fbpx
728 x 90

Світовий ринок яблук

Світовий ринок яблук

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку яблук

Новий сезон яблук у північній півкулі ще не розпочався, але ринок вже перебуває під тиском. За даними Всесвітньої асоціації виробників яблук і груш (WAPA), загальний запас яблук у Європі на 1.05.2019 становить 1561430 тонн, що є найвищим показником за більш ніж 10 років. Тим не менш, обсяги продажів і ціни відрізняються залежно від сорту. Особливий попит мають деякі клубні сорти. Експорт у Європу з південної півкулі знизився через перевиробництво в ЄС, і постачальники спрямовували свої яблука переважно в Азію. Ціна на яблука в Китаї зростає як прямий наслідок торгової війни з США.

Китай: ціна на яблука вдвічі вища, ніж у минулому році

Через низький рівень виробництва у 2018 році на ринку залишилася невелика кількість китайських яблук. Як наслідок, ціна подекуди вдвічі вища, ніж у минулому році. Новий урожай з’явиться на ринку лише у жовтні; тому ціни, швидше за все, залишатимуться високими у короткостроковій перспективі. Крім китайських, на ринку є також яблука, імпортовані з Нової Зеландії. Декілька нових новозеландських сортів привертають увагу китайського споживача, тому попит на них високий. Китайські споживачі, які є найбільш затребуваними імпортерами, надають перевагу солодким і хрустким яблукам,

Нідерланди: спека позначила свій вплив на ринку яблук

Суха погода, зафіксована минулого літа, залишила свій відбиток на нинішньому сезоні яблук. З позиції цін сезон ̒Елстару̓ (ʹElstarʹ) все ще був прийнятним, але були якісні контрасти. На відміну від груші, торгівля яблуками відбувалася переважно на внутрішньому ринку. Трейдери розраховують завершити сезон такими сортами: ̒Джунамі̓ (ʹJunamiʹ), ̒Джонаголд̓ (ʹJonagoldʹ) і ̒Голден̓ (ʹGoldenʹ), поки не прибуде новий урожай. Європа інколи страждає від нестачі органічної продукції влітку, але у поточному сезоні цього не станеться. У цьому році майже немає конкуренції з боку заморських яблук. Виробники з південної півкулі знають, що в Європі є достатньо яблук, тому вони обмежуються лише обсягами перевезень, попередньо узгодженими у контрактах.

Бельгія: ще є запаси

Бельгійський сезон яблук добігає завершення, і на ринку вже є заморські яблука. Проте через драматичний європейський сезон експорт з Південної Африки та Чилі призупинився. Більше того, ритейлери затримали продаж зарубіжних яблук і груш. Запаси бельгійських яблук ще не закінчилися, але якість настільки погана, що роздрібні торговці починають переходити на імпортну продукцію. Плоди, що залишаються, транспортують до біоферментаційних заводів або відправляють після переробки на корм тваринам.

Німеччина: перехід від внутрішньої до закордонної продукції

Загалом німецькі яблука зі сховищ продають так само планомірно, як італійські та французькі. На думку трейдерів, доки якість німецької продукції залишатиметься задовільною, вітчизняному сектору яблук нема чого боятися імпортерів. З позиції цін, сектор також перебуває в сприятливому становищі, маючи подекуди незначний висхідний рух. Це особливо стосується клубних сортів, але сорти ̒Бреберн̓ (ʹBraeburnʹ) і ̒Роял Гала̓ (ʹRoyal Galaʹ) теж продавали за хорошими цінами.

Незважаючи на високу якість вітчизняного продукту, імпорт зарубіжних яблук значно зростає. Нова Зеландія лідирує з сортами ̒Бреберн̓ (ʹBraeburnʹ) і ̒Роял Гала̓ (ʹRoyal Galaʹ).

Франція: запаси можна вважати нормальними

Франція зараз перебуває у міжсезонні, а продажі завершуються, тому ще рано аналізувати майбутню кампанію. Нині є хороші запаси з південної півкулі з постійними поставками, а саме з Південної Африки та Південної Америки. Постачання яблук з південної півкулі має відповідати попиту в Європі і викликатиме невелике надлишкове постачання, коли розпочнеться новий виробничий сезон у північній півкулі.

Більшість яблук у Франції походять з регіону між Монпельє (Montpellier) та Німом (Nimes), що на півдні Франції. Ситуація змінюється залежно від сорту. Урожай ̒Гали̓ (ʹGalaʹ) і ̒Гренні̓ (ʹGrannyʹ) у новому сезоні буде на 10-15% меншим, однак ці прогнози все ще не підтверджені. Що стосується інших сортів, таких як Пінк Леді (ʹPink Ladyʹ), ̒Джоя̓ (ʹJoyaʹ) і ̒Рен де Ренет̓ (ʹReine des Reinettesʹ), то дерева нормально навантажені, тому ми можемо очікувати відповідного врожаю. Загалом обсяг яблук у новому сезоні очікується незначним.

Італія: обсяги продаж і ціни варіюють залежно від сорту

Нині запас італійський яблук становить близько 500 тис. тонн, що є найбільшим показником для травня більш ніж за десять років. Аналогічно до інших європейських країн ринок яблук все ще перебуває під тиском в Італії. Незважаючи на надмірне виробництво на континенті, продажі та ціни сильно залежали від того, що відбувається на різних ринках. Однак існують відмінності у термінах реалізації різних сортів яблук з Італії.

Наприклад, продажі ̒Ред Делішес̓ (ʹRed Deliciousʹ) були хорошими у квітні, переважно завдяки індійському ринку, який відігравав роль ключового споживача. ̒Гала̓ (ʹGalaʹ) також гарно продавали у квітні, та її очікують продати більше ніж планувалося. Як наслідок, в Італії майже немає запасів цього сорту яблук. Для більшості нових сортів на ринку продажі відбувалися згідно з планами. Це, наприклад, було у випадку з ̒Гренні Сміт̓ (ʹGranny Smithʹ). Запас яблук ̒Бреберн̓ (ʹBraeburnʹ) досі досить значний через великі обсяги виробництва та існуючі запаси у Німеччині. Ця країна, по суті, імпортувала яблука ̒Бреберн̓ (ʹBraeburnʹ) з Італії у травні. Запаси ̒Голден Делішес̓ (ʹGolden Deliciousʹ) відповідають прогнозам, незважаючи на те, що у попередньому сезоні виробництво було меншим. Для цього сорту доступні менші розміри, ніж зазвичай.

Нині погода в Італії загалом хороша. Лише деякі регіони підпадали під вплив перепадів температури. Згідно з першими повідомленнями цвітіння підтверджує різний рівень продуктивності для сортів ̒Фуджі̓ (ʹFujiʹ), ̒Ред Делішес̓ (ʹRed Deliciousʹ) або ̒Голден̓ (ʹGoldenʹ) виробництво яких було особливо високим у 2018 році. Однак остаточний вплив перепадів температури на якість яблук залишається невідомим.

Польща: пошкодження морозами знижує врожай на 85%

У Польщі ситуація з яблуками нового сезону поки що драматична. Сильні весняні заморозки і після них посуха нашкодили майбутньому врожаю. Останній сильний мороз було зафіксовано у ніч із 7 на 8 травня. Виробники обприскували дерева антистресантами для захисту від морозу. Однак наприкінці травня з’явилися повідомлення про те, що яблука в Польщі осипаються з дерев.

Дані про збитки відрізняються  залежно від регіону. Деякі виробники повідомляють про втрату від 30 до 40% врожаю, а інші втратили до 100%. Продукція, яку можна зберегти, переважно йде на місцеві ринки. Тому плодів експортної якості набагато менше. Гала̒ і клони ̓Чемпіона̒ зазнали мінімальних втрат, тоді як найбільше постраждали ̓Айдаред̒ і ̓Голден̒.

Підраховано, що лише 40% польського врожаю яблук збережеться. Що стосується обсягів у холодильниках: на 1 травня вони становили 405 тис. тонн, що більше, ніж завжди у цей період у попередні роки.

Азербайджан: зростання експорту до Росії

Експорт яблук різко збільшився у цьому році, а саме на 41,5%  порівняно з аналогічним періодом минулого року. З січня по березень 2019 року відбулося переважно збільшення експорту до Росії на 34,9% (27,5 тис. тонн). Таким чином, Азербайджан виграє від російського бойкоту європейських фруктів і овочів.

Сполучені Штати: хороше постачання вітчизняних яблук, зниження цін  порівняно з минулорічними

Постачання вітчизняних яблук продовжує зростати в США, хоча попит повільно знижуватиметься з наближенням літнього сезону фруктів.

«Ми й зараз постачаємо фрукти з минулорічних запасів. Деякі сорти зберігаються довше інших, а найпопулярніші сорти продаються. Ми продовжуватимемо упаковувати яблука у червні і, можливо, навіть на початку липня», — каже трейдер.

Тим не менш, деякі виробники мають менший урожай. Їх вистачає для внутрішнього ринку, але експорт значно менший, ніж у останні роки. Це пов’язано з імпортною продукцією, великим запасом європейських яблук та поставками із південної півкулі.

Попит нині є нормальним, але в найближчі місяці він трохи знизиться, як тільки черешні та м’які фрукти з Каліфорнії та південного сходу з’являться на ринку. Попит також змінюється залежно від сорту. Досить хороший попит на новий сорт ̓Кора̓ (ʹKoruʹ) через не таку велику пропозицію, як зазвичай. Тим не менше, загальна картина показує нерівномірний баланс. Адже деякі сорти мають хороші ринкові ціни (Фуджі, Гала, Гренні Сміт, Голден Делішес, Ред Делішес), але загалом ціни низькі, враховуючи поточну пропозицію. В останні роки ціна на яблука, зазвичай, зростала у цю пору року, але не цього разу.

Стійкі імпортні ціни

Враховуючи обмеженість запасів, ціна імпортних яблук, таких як ̓Кора̒ (ʹKoruʹ) і ̓Хоней Крісп̒ (ʹHoneycrispʹ), «дуже хороша», як вважає трейдер,  порівняно із минулорічною.

У сезоні 2019 року нью-йоркські виробники стикаються з набагато меншим виробництвом, ніж зазвичай, внаслідок слабшого цвітіння, хоча ці прогнози все ще надто непевні. Однак у Вашингтоні прогнози знову вказують на рекордний обсяг, але пониження температури викликало скорочення виробництва до більш керованих обсягів. У будь-якому випадку, це падіння температури сприймалося як небажане.

Канада: відмінний сезон завдяки низьким температурам

Низькі температури дещо уповільнили період квітування яблуні у регіоні Онтаріо. Фермери очікують розпочати збір врожаю на тиждень пізніше у вересні. Гала (ʹGalaʹ) і Макінтош (ʹMacintoshʹ) будуть основними сортами, які збиратимуть у цьому регіоні. Канадці можуть очікувати на гарний сезон. Внаслідок холоднішої погоди попит на яблука був більшим, а обсяг з холодильників, швидше за все, буде проданий найближчим часом, до того ж більшість виробників отримують середні ціни за свою продукцію.

Південна Африка: зростаючий експорт до Азії, але менший в Європу

Наприкінці 22-го тижня було вивезено еквівалент 14,2 млн 12,5-кілограмових картонних ящиків південноафриканських яблук. Більше яблук експортували на Далекий Схід та Азію (36%), проте, експорт до ЄС (−29%), Великої Британії (−18%) та Росії (−35%) скоротився. ̓Роял Гала̒ (ʹRoyal Galaʹ) і ̓Голден Делішес̒ (ʹGolden Deliciousʹ) все ще є найважливішими сортами для експорту. Спостерігається зростання експорту сортів ̓Фуджі̒ і ̓Кріпс Пінк̒ / Пінк Леді.

Валове виробництво є більшим, ніж у минулому році, але остання статистика з виробництва в кампанії 2018/2019 поки не доступна. Експорт збільшився на 5–6%.

Аргентина: виробництво яблук більше, ніж очікувалося

Хоча виробництво яблук в Аргентині буде більшим, майже 590 тис. тонн, експорт цього року все ще впаде до 90 тис. тонн. Це відбувається переважно через надлишок продукції у північній півкулі, що вплинуло на міжнародний ринок яблук. Тим не менше, урожайність з гектара залишається історично низькою, водночас площі продовжують збільшуватися.

Аргентинські виробники яблук стикаються з низкою проблем у довгостроковій перспективі, особливо через наявність обмеженого капіталу, що унеможливлює адекватні інвестиції у сади.

Чилі: В’єтнам, новий ринок для яблук та черешень

Чилі та В’єтнам 24 травня досягли угоди, яка дозволить першим експортувати яблука і черешні на в’єтнамський ринок. Таким чином, яблука експортуватимуть до В’єтнаму вже у червні. У свою чергу, Чилі імпортуватиме грейпфрути і манго з В’єтнаму. Подальше розширення чилійського експорту фруктів відповідає його стратегії стати конкурентоспроможним на світовому ринку.

Австралія

Компанія Яблука та Груші Австралії (Apple and Pear Australia Limited (APAL) прагне зайняти частину ринку Гонконгу завдяки промоціям та різноманітності. Зрештою, яблука з Австралії та Тасманії повинні мати унікальну якість, якщо вони прагнуть використати свій шанс ствердитися на світовому ринку. Тому деякі виробники працюють зі спеціальними сортами. У Тасманії, наприклад, наступного року планують вирощувати перші яблука з червоною м’якоттю — сорт Ред Мун (Red Moon).

Обсяги яблук в Австралії в цьому році збільшилися на 2%, проте, експорт скоротився на 12%. Найпоширеніші сорти — ̒Пінк Леді̓ (ʹPink Ladyʹ), ̒Роял Гала̓ (ʹRoyal Galaʹ) і ̒Гренні Сміт̓ (ʹGranny Smithʹ). Сезон масового дозрівання розпочинається восени і триває до початку зими.

Нова Зеландія: деякі сорти зміцнюють ринок Північної Америки

Північноамериканський ринок може очікувати приїзду нових яблук з Нової Зеландії у найближчі тижні. На ринку вже є продукція, але більші обсяги очікують з середини червня і вони продовжуватимуть прибувати до середини жовтня. Плоди трохи менші, але якість хороша. Однак це матиме наслідки для постачання найбільших калібрів. Яблука з Нової Зеландії допомагають зміцнювати ринок Північної Америки, але тільки окремі сорти.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів