fbpx
728 x 90

Фростбастер — «САД ОК» захищає від заморозків

Фростбастер — «САД ОК» захищає від заморозків

Енергоефективні рішення для захисту від заморозків з використанням фазового переходу енергії

Компанія «САД ОК» 25 квітня 2019 р. на базі черешневого саду ТОВ «Уманська фруктова компанія» (м. Умань, вул. Дерев’янка, 26) провела День поля, який зібрав понад 50 фахівців галузі садівництва. Програма заходу передбачала теоретичну частину та демонстрацію роботи теплогенеруючої машини Frostbuster F501 в інтенсивному черешневому саду

З вітальним словом до учасників семінару звернулася Наталія Лут, директор компанії «САД ОК», яка подякувала гостям та партнерам і побажала присутнім продуктивного дня.

«Ми особливо цінуємо те, що ви змогли знайти час і приїхали до нас. Сподіваємося виправдати ваші очікування. Окремо хочемо подякувати Уманській фруктовій компанії, яка гостинно погодилася нас прийняти і надала можливість продемонструвати у своєму саду машину для захисту від заморозків в роботі».

Наталія Лут, директор компанії «САД ОК», що спеціалізується в галузі опорних та захисних систем у фруктово-ягідному секторі, а також є дистриб’ютором компанії «Agrofrost» в Україні.

Нагадаємо, що ТОВ «САД ОК» — спеціалізується в галузі опорних та захисних систем у фруктово-ягідному секторі, а також є офіційним дистриб’ютором «Agrofrost» в Україні. Компанія реалізує комплексні проекти, починаючи від поставки матеріалів до встановлення опорних конструкцій та систем захисту від граду, дощу, птахів і комах.

Пані Наталія запросила до слова Марка Поллеуніса (Marc Polleunis), директора бельгійської компанії Агрофрост (Agrofrost NV), яка є розробником низки машин для захисту від заморозків.

Для довідки: компанія Агрофрост (Agrofrost NV) пропонує найбільший у світі вибір машин для захисту від заморозків: Фростбастер; Фростгард; вітрові машини з обігрівом; систему оповіщення Фрост Аларм. Це єдина компанія, що за останні 50 років впровадила нові ефективні рішення для захисту від заморозків.

Марк Поллеуніс, директор бельгійської компанії Агрофрост (Agrofrost NV), яка займається проблемами захисту саду від заморозків з 1991 р.

У своїй презентації бельгійський фахівець зазначив, що проблемами захисту саду від заморозків займається з 1991 р. Коротко охарактеризував різницю між адвекційними (вітровими) і радіаційними заморозками та детально зупинився на перевагах і недоліках різних способів захисту від них.

Ефективні системи захисту

Важливо пам’ятати, що особливих збитків від заморозків інтенсивністю до −3°С не буде, тому системи, які захищають лише до цієї позначки, є не особливо ефективними і не вартують затрачених на них зусиль і коштів.

У садівництві, за останні 50 років свою ефективність у захисті від заморозків −5…−6°С довели такі системи захисту:

– Система надкронового зрошення.
– Повітрозмішуючі (вітрові) машини.
– Парафінові свічки, або горілки на основі відпрацьованого масла чи дизпалива.
– Теплогенеруючі машини Frostbuster та Frostguard.

Організатори намагалися приділити максимум уваги кожному учаснику

Поєднання систем надкронового зрошення (25–30 розприскувачів) і системи генерування тепла (теплогенератори Frostbuster) забезпечує захист квіток навіть до −11°С.

До 10% бельгійських садів захищено системами надкронового зрошення, але найбільшою їх проблемою є вода, яка потенційно підвищує ризики, зокрема, розвитку бактеріозу на груші та обламування гілок на вишні та черешні. До того ж, не у кожному саду є достатній запас води, а для якісного захисту потрібно не менше 30 м3 води на 1 га на годину.

Участь у таких заходах — чудова можливість встановити нові професійні контакти

Попереджений, отже озброєний: Фрост Аларм — найкраща система оповіщення

Наявність самої лише системи захисту від заморозків не гарантує фермеру збереження врожаю. На думку фахівців, значні втрати врожаю фруктів навесні 2017 р., коли по всій Європі спостерігались суттєві заморозки на фоні низької вологості повітря, були спричинені тим, що майже 80% систем захисту садів від заморозків їх власники застосовували неправильно.

Максимальна зосередженість учасників свідчить про актуальність інформації

Однією з основних помилок був занадто пізній запуск системи захисту через орієнтування лише на показники сухого термометра. Наприклад, за показника сухого термометра 0°С і відносної вологості повітря 50%, волога температура дорівнюватиме вже мінус 2,9°С.

Однією з основних помилок у 2017 р. був занадто пізній запуск системи захисту.

«Метеостанції — це не зовсім те, що потрібно для точного попередження, оскільки, орієнтуючись на сухі показники термометра, ви вмикатимете свою систему захисту на 2–3 години пізніше, ніж того вимагає ситуація», — зазначив бельгійський експерт.

У семінарі взяли участь понад 50 фермерів, науково-педагогічних працівників і студентів університету

Система сигналізації Фрост Аларм (Frost Alarm) вимірює суху температуру,  зіставляє її з вологістю повітря і автоматично видає показник вологої температури, а фермер отримує на свій мобільний пристрій сигнал тривоги, що вже час вмикати систему протидії заморозку.

Фізика процесу фазового переходу енергії

Створивши перші теплогенеруючі машини для захисту від заморозків, у компанії Agrofrost NV помітили позитивні результати  їх роботи в саду, але, як це часто буває, не до кінця розуміли принцип роботи системи та особливості її використання.

Значні втрати врожаю фруктів весною 2017 р. були спричинені неправильним використанням систем захисту садів від заморозків.

«З вихідного сопла машини видувається тепле повітря, яке потрапляє на траву, листки, квіти, плодові утворення та інші частини дерева. Під дією теплого повітря частина кристалів льоду, наявних на рослинах, перетворюється у газоподібний стан, а за той час, поки тепле повітря з машини рухається в іншому напрямку, молекули води у газоподібному стані охолоджуються та осідають на квітах у вигляді льоду, тобто йде зворотній процес з виділенням енергії», — пояснював розробник системи.

Система працює завдяки енергії, яка вивільняється під час трансформації молекул із газоподібного стану у лід. При цьому вивільняється латентне тепло.

Тобто система працює завдяки енергії, яка вивільняється під час трансформації молекул із газоподібного стану у лід. При цьому вивільняється латентне тепло.

Краще зав’язування плодів — додаткова перевага Фростбастер

Розуміння фізики процесу потрібне для правильного використання системи.

Використовуючи теплогенеруючі машини Фростбастер, клієнти спостерігали краще формування зав’язі у своїх садах. Це  пояснюється кращим перехресним запиленням рослин завдяки струменю повітря, що виходить з сопел машини під час проїзду по  саду. Якщо погода сприятлива для цвітіння, то навіть немає необхідності застосувати газ, а за умов підвищеної вологості і понижених температур (менше 15°С) можна активувати пальник.

За показника сухого термометра 0°С і відносної вологості повітря 50%, волога температура становитиме вже −2,9°С.

Краще один раз побачити…

Найбільшу цікавість аудиторії викликала демонстрація роботи машини Frostbuster F501 — топ-моделі третього покоління (рік виходу на ринок 2018) у інтенсивному черешневому саду Уманської фруктової компанії.

Як зазначили розробники: «Пересувна машина Frostbuster F501 здатна захистити 8–10 га саду за температури до −5,5°С, рухаючись через кожні 100 м у зворотному напрямку, оскільки тепле повітря з сопел машини видувається  на 50 м у протилежних напрямках. Для оптимальної роботи системи одну й ту саму  точку потрібно проходити з інтервалом 8,5–10 хв. Важливо також, не збільшувати температуру вихідного повітря з 70–80°С до 200–400°С, як намагаються робити окремі садівники, оскільки це порушуватиме принцип роботи системи».

Головними перевагами машини є безпека (звукове оповіщення, контролер, датчик іонізації), тривала автономна робота (до 10 год), зручність управління (автоматичне вмикання та вимикання пальника).

Найбільшу цікавість аудиторії викликала демонстрація роботи машини Frostbuster F501 в інтенсивному черешневому саду

Регулювання вихідної температури повітря безпосередньо з кабіни водія — одна з переваг Frostbuster F

Підсумки

Порівнюючи різні системи захисту від заморозків, можна дійти таких висновків:

– Системи надкронового зрошення захищають за температури до −6°С і практично в усіх ситуаціях без винятку вони забезпечують позитивний результат, але потребують до 30 м3/га води на 1 годину.
– Вітрові станції (змішувачі повітря), можуть працювати до −5°С, але є малоефективними за адвекційних або змішаних заморозків, що їх спостерігають останнім часом.
– Пересувні (Фростбастер) чи стаціонарні (Фростгард) теплогенеруючі машини забезпечують захист до −5,5°С.
– Парафінові свічки є надзвичайно дорогими у використанні.

Для оптимальної роботи системи, машина має проходити одну й ту саму точку з інтервалом 8,5–10 хв.

Практичний досвід застосування машин Агрофрост у різних країнах

Андрій Ролько, агроном компанії SAD, Чехія (400 га саду, у т.ч. 110 га черешня): «Для захисту черешні під час цвітіння у попередні роки ми використовували парафінові свічки, які досить ефективно вирішували проблему заморозків, але, враховуючи високу їх ціну, ми вимушені були шукати альтернативні варіанти. Нам порадили спробувати теплогенеруючу машину Фростбастер виробництва Агрофрост (Agrofrost NV)…

Андрій Ролько, Чехія: «Система захисту від Агрофрост дозволила нам зберегти майже 100% врожаю»

Після вдалого досвіду використання Фростбастер 301 наша компанія вирішила придбати дві стаціонарні машини Фростгард. Ми їх застосовували на черешні у поєднанні з накриттям саду у 2017 р. за морозів 3,5…4,5°С протягом усієї ночі у фенофазу масового цвітіння черешні. Така система захисту дозволила нам зберегти майже 100% врожаю, адже врожайність становила 15 т/га, а на сусідній ділянці без захисту — лише 0,5 т/га.

Така система захисту дозволила нам зберегти майже 100% врожаю.

Нині, ми вирішили придбати модель Фростбастер 501, яка, на відміну від попередніх моделей, економніше використовує газ зі своїх 10 балонів і має два низько розташованих вихідних сопла, що дозволяє захистити до 8–10 га саду».

Пересувна машина Frostbuster F501 здатна захистити 8–10 га саду за температури до −5,5°С

Нині не існує дешевшої альтернативи для захисту від заморозків у розрахунку на одиницю площі — доведено Frostbuster F 501

Лукаш Бжезінські (Lukasz Brzezinski), фермер з Польщі: «Найкращу ефективність у захисті від заморозків у нашому саду проявляє машина Фростбастер. Ми придбали її у 2011 р. і з того часу лише одного сезону не використовували її через відсутність заморозків. Також застосовуємо її для поліпшення зав’язування плодів».

Герхарт Шміт (Gerhard Schmitt), Німеччина: «Разом з дружиною та сином ми володіємо п’ятигектарним черешневим садом, накритим захисною плівкою від дощу та сіткою проти птахів.

Шукаючи захисну систему від заморозків, зупинили свій вибір на Фростбастер 401, оскільки не маємо достатніх запасів води для системи надкронового зрошення. У нашому саду 24 квітня 2017 р. ми зафіксували заморозок 4°С на фоні низької вологості повітря, що є великою проблемою…

Герхарт Шміт, Німеччина: «Зупинили свій вибір на Фростбастер, оскільки не маємо достатніх запасів води для системи надкронового зрошення»

Загалом у сезоні 2017 ми застосовували машину вісім разів, зазвичай перед світанком, коли спостерігали зниження температури на фоні морозного вітру. Результат був сенсаційним: ми отримали повну урожайність і навіть більше ніж зазвичай, завдяки використанню СО2 для кращого запилення. У радіусі 10 км на Пн і Пд було 6°С і тамтешні садівники зібрали лише 10% від запланованого врожаю, оскільки не застосовували ніякого захисту».

Використання джмелів у садівництві — тренд чи необхідність?

Домен Труйле (Domaine Treuillet), власник 15-ти гектарного виноградника у Франції: «Щороку ми виробляємо 80 тис. пляшок Pouilly Fume. У 2017 р. протягом однієї ночі температура опускалася до 5°С. У центрі свого виноградного насадження ми розмістили стаціонарну машину Фростгард (FrostGuard GC 20 eco). Запускали машину шість ночей поспіль, як тільки температура опускалася до +1,5°С.

Домен Труйле, Франція: «Інвестиції у машину Фростгард окупили себе у перший рік»

Наші сусіди не мали захисту і втратили до 90% врожаю. Ми ж зберегли майже весь урожай винограду, навіть на відстані 60 м від машини. Інвестиції у систему захисту швидко повернулися — у перший же рік Фростгард стала для нас прибутковою».

Фростбастер — найдешевша та найекономніша система захисту від заморозків у розрахунку на гектар!

Унікальна можливість отримати консультації експертів світового рівня з технологій вирощування черешні

Команда ProfiHort Media дякує організаторам за можливість взяти участь у Дні поля, а українським садівникам бажаємо щорічних високих врожаїв та не знати проблем із заморозками.

Для більшої інформації:

ТОВ «САД ОК»,

Україна, 21021, м. Вінниця,
проспект Юності, 18,
офіс 619

info@sadok.in.ua
098 445 16 86
098 445 17 13
050 965 62 96

Фоторепортаж заходу дивіться тут

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів