fbpx
728 x 90

МАЙСТЕРНЯ ПРОФЕСІЙНОГО ТА ПРИБУТКОВОГО ОВОЧІВНИЦТВА

МАЙСТЕРНЯ ПРОФЕСІЙНОГО ТА ПРИБУТКОВОГО ОВОЧІВНИЦТВА

Компанія «Сингента» провела конференцію «Овочева Майстерня» у відповідності з найкращими бізнес-традиціями

Компанія «Сингента», будучи R&D компанією, постійно створює інноваційні продукти та нові знання, якими радо ділиться зі своїми партнерами та клієнтами. Саме для здобуття корисної інформації та обміну досвідом виробники картоплі та овочів південного регіону нашої держави зібралися у Херсоні на традиційну «Овочеву Майстерню», присвячену безпечності готової до споживання продукції. Виступи спікерів конференції розкрили надактуальні для України на найближчу перспективу теми, зв’язані з гармонізацією нашого права з європейським, а інтерактивна дискусійна панель дала можливість дізнатися позицію фермерів стосовно важливих для розвитку вітчизняного плодоовочевого бізнесу питань.

Захід розпочався з вітального виступу Костянтина Мішина та Олександра Капліна, які побажали виробникам овочевої продукції вдалих врожаїв, сприятливої погоди, гарних цін та міцного здоров’я. Звертаючись до учасників конференції, вони, перш за все, подякували партнерам та клієнтам за те, що напередодні старту нового сезону знайшли можливість відвідати «Овочеву Майстерню». Спікери повідомили, що за останні місяці команда менеджерів і консультантів компанії «Сингента» у південному регіоні зросла майже у 2,5 рази і підсилення відбулося переважно  експертами з напряму спеціальні культури (овочі, картопля, сад, виноград).

Директор бізнес-регіону Південь Костянтин Мішин зазначив: «Компанія продовжує інвестувати у свій розвиток. Ми виводимо на ринок України нові продукти та розробляємо новітні технології, про які ви дізнаєтеся сьогодні».

«Ми ніколи не цураємося виїжджати у поля і ділимося своїми знаннями з фермерами, адже рівень експертизи нашого колективу є передовим на ринку», — підтримав свого колегу Олександр Каплін, керівник підрозділу відділу продажів у Миколаєві та Херсоні.

Світовий рівень генетичних інновацій

Гібриди овочевих культур компанії «Сингента» заслуговують на увагу,  особливо це стосується різних видів капуст, кавуна, цукрової кукурудзи та й щодо інших овочів компанія посідає лідируючі позиції у світовому рейтингу.

Менеджер маркетингу бізнесу насіння овочевих культур Євген Колінько розповів про зміни вимог споживачів до гібридів та окреслив нові тенденції ринку насіння овочевих культур в Україні та світі.

Капуста на будь-який смак. Відомо, що у нашій країні, велику частку в сегменті білоголової капусти займає гібрид Агресор. Нещодавно компанією «Сингента» було створено і виведено на ринок України ще два гібриди – Професор та Саксесор. Усі три продукти досить схожі один з одним і пропонуються під брендом «Champions Team» (команда чемпіонів).

Які ж основні відмінності Агресора від Саксесора і Професора?

Саксесор F1 дозріває на 5 днів раніше, має стандартну головку масою 3-4 кг, яка майже не переростає, що важливо для постачання у супермаркети, і може зберігатися до 6 місяців. Це потенційний бестселер для півдня України, враховуючи традиційно пізніші терміни садіння (задля уникнення проблем з трипсом) і відмінну, кращу ніж у Агресора лежкість головок.

Професор F1 — характеризується довшим на 5-7 днів вегетаційним періодом (125 днів з моменту висадки розсади) та вищою на 10-12 т/га урожайністю, але однорідність головок може втрачатися, оскільки у зріджених насадженнях окремі з них можуть сягати до 7 кг, що забезпечує великий вал.

Усі три продукти будуть одночасно присутні на ринку і доповнюватимуть один одного. Тобто фермер матиме можливість вибрати гібрид для певних потреб: якщо основна мета виростити капусту для реалізації головок на свіжий ринок — оптимальний варіант Саксесор, на переробку — Професор, а тим хто не готовий експериментувати, допоможе перевірений часом Агресор.

Нова на українському ринку лінійка білих цвітних капуст Ріал Вайт, у яких головки не жовтіють за перестоювання у полі. Гібриди білої цвітної капусти Гохан F1 та Лєкану F1 можна вживати сирими без термічної обробки, оскільки у них немає гіркоти, що є особливо популярним у Голландії та Франції. Заслуговує на увагу новий гібрид капусти броколі — Бесті F1 (найстійкіший до спеки, не стрілкується).

«Цікавий нішевий напрям, який з року в рік набуває все більшої популярності у секторі ХоРеКа, — це «кольорові цвітні» капусти (жовта, фіолетова, зелена). Хтось їх вирощує на експорт, хтось на внутрішній ринок, але це те, чим потрібно зараз зайнятися, набути досвід і за 3-4 роки можна буде отримувати гарні результати, адже за цим майбутнє».

Віратоба F1 — перший на ринку України гібрид савойської капусти зі стійкістю проти бактеріозу. Він не є лідером за урожайністю, проте головки відмінно піддаються переробці під час зберігання. Головка невелика в середньому 2 кг. Має лише до 12% відходів під час зберігання, що найменше серед інших гібридів.

Новинки ринку томатів, які дозволяють виробникам урізноманітнити сортимент, привабити більшу кількість покупців та підвищити конкурентоздатність — це гібриди Хапінет та Санміно.

Хапінет F1 — новий рожевоплідний гібрид для відкритого ґрунту зі стійкістю до розтріскування, спеціально створений для транспортування. Плоди округлі, тверді, рівномірно забарвлені, середньою масою 250–280 г. За смаковими якостями і зовнішнім виглядом на ринку можна позиціонувати як тепличний, а вони, як відомо, дорожчі, тобто є можливість додаткового заробітку. Сегмент плівкових рожевих томатів зрівнявся 50% на 50% (45 на 55), у минулому році він був 20 на 80%. Це новий ринок і з таким якісним продуктом можна спокійно конкурувати із плівковими виробниками.

Унікальність гібриду Санміно F1 полягає у поєднанні високих смакових якостей з придатністю для комбайнового збору. Щільні червоні плоди масою 25–30 г, ростуть китицями. Господарська урожайність зафіксована на Харківщині, становила 130 т з га. Вміст сухих речовин до 8° за Бріксом. Дуже смачний, а деякі фермери продавали навіть на стаканчики як снеки.

Кавун і цукрова кукурудза — розширять ваш асортимент. Як відомо, компанія «Сингента» є визнаним у світі лідером у селекції кавунів. У портфелі компанії є найрізноманітніші за строками достигання, за формою, з насінням і без насіння гібриди кавуна, здатні задовольнити запити найвибагливіших споживачів.

Фасинейшен F1 — єдиний наразі зареєстрований в Україні безнасінний гібрид кавуна, є світовим еталоном якості та смаку, який навіть закуповує армія Держави Ізраїль через високу щільність м’якоті та можливість нарізати кубиками. В Україні ринок безнасінних кавунів є нішевим, перебуває на етапі зародження, той хто навчиться їх вирощувати, матиме можливість постачати як у мережі так і на експорт.

Гібрид кавуна Мірсіні F1 через унікальне рубінове забарвлення м’якоті та темної шкірочки яскраво виділяється і гарно запам’ятовується покупцями на ринку. Має дрібне насіння, вагу до 9 кг, щільну блискучу шкірку, яка дає можливість без проблем транспортувати плоди на далекі відстані.

Лінійка (Sh2) суперсолодких гібридів цукрової кукурудзи (Світстар F1, Мореленд F1, Тусон F1 тощо), придатні для реалізації у торговельній мережі у свіжому, замороженому та консервованому вигляді.

«Саме кавуни і цукрова кукурудза – є тими овочевими культурами, що дозволяють фермерам південного регіону України конкурувати із ягідним бізнесом завдяки розширенню асортименту».

Трендові сорти картоплі для південного регіону України охарактеризував Ігор Мотько, агроном ТОВ «Агріко Україна». За даними доповідача, великим попитом у фермерів користуються такі сорти, як: надранній Рів’єра, що на 38 день вегетації формує 35 т/га бульб; Арізона — ранній стресостійкий сорт, здатний забезпечувати вал 60–70 т/га товарної картоплі; з червоним забарвленням шкірки і кремовою м’якоттю сорт Еволюшн; Ероу — стійкий до посухи сорт з білою м’якоттю, завдяки якій гарно реалізовується; Есмі — новий високоврожайний стійкий до парші та посухи сорт з видовжено-овальними бульбами; придатний для якісної механічної післязбиральної доробки та фасування сорт Мадлен — закриває лінійку ранніх сортів.

Прозорість та відстежуваність плодоовочевої продукції у ЄС

Наприкінці 2020 р. відбудеться гармонізація національного законодавства України з правом ЄС. Тому виробникам плодоовочевої продукції важливо заздалегідь підготуватися до існуючих у країнах європейського співтовариства вимог.

Олександр Бондар, менеджер з розвитку засобів захисту рослин у Східній Європі, порівнюючи максимально допустимі рівні (МДР) пестицидних залишків в Україні, ЄС та Китаї за такими овочевими культурами, як картопля, томат, цибуля та ін., акцентував на тому, що дозволені в нашій країні норми є навіть нижчими ніж у Європі за деякими ключовими діючими речовинами. Фахова думка доводить, що регламентоване застосування пестицидів українськими фермерами є ключем до успішного експорту овочевої продукції.

«Вихід на експортні ринки зумовлений не лише наявністю якісної продукції, яку можна отримати за допомогою наших продуктів, але й її безпечністю, зокрема мінімальною наявністю дозволених пестицидних залишків».

Якщо розглянути, як у Європі відбувається моніторинг безпечності харчової продукції, то можна побачити, що держава за допомогою агрохімічних лабораторій, у т.ч. й комерційних, повністю контролює увесь виробничий ланцюг від поля, через переробку, до реалізації кінцевому споживачу. Великі європейські ритейлери та гуртові ринки мають власні лабораторії, які здійснюють обов’язкову перевірку на пестицидні залишки плодоовочевої продукції, що потрапляє на їхні полиці,  щоб убезпечити своїх покупців від неприємних несподіванок.

Досвіду співпраці агрохімічної лабораторії PLT з провідними торговельними мережами України був присвячений виступ Ольги Дигун, директора з маркетингу ТОВ Прайм Лаб Тек.

Послугу з визначення залишків пестицидів компанія запустила у 2018 р. і перший пілотний проект був з торговою мережею преміум сегменту Гуд Вайн. У планах на 2019 р. продовження співпраці та підписання річного контракту на проведення аналізів плодоовочевої продукції на вміст пестицидів і нітратів з маркуванням проаналізованих фруктів та овочів логотипом PLT, що гарантуватиме їх безпечність для споживання.

«Аналіз на залишки пестицидів та нітрати збільшує собівартість продукції, але цим буде підтверджено її якість та безпечність, а отже вона матиме вищу реалізаційну ціну», — зазначила експерт.

Безпечний захист овочів та картоплі протягом сезону

Запорукою отримання якісної та безпечної плодоовочевої продукції, яка буде придатною для свіжого споживання, переробки та експорту, поряд з якісним вільним від інфекції садивним та насіннєвим матеріалом, оптимальним удобренням та зрошенням, сучасними засобами механізації та автоматизації виробничих процесів є грамотна система захисту рослин. Цій темі присвятив свою презентацію Володимир Борисенко, технічний експерт напряму овочі та картопля компанії «Сингента».

«Система захисту овочевих культур компанії «Сингента» побудована на чергуванні впродовж вегетаційного періоду продуктів з різною діючою речовиною, а це забезпечує мінімізацію ризиків фермера та дозволяє розраховувати на максимальний врожай».

Особливості застосування засобів захисту рослин на картоплі, цибулі, томатах, моркві та ін. овочевих культурах навів Олександр Бондар.

Ізабіон, як і всі антистресанти або амінокислоти, не можна вносити з гербіцидами або мідьвмісними препаратами. Перше внесення потрібно здійснити на картоплі та томатах (1 л/га) за висоти рослин 15 см для уникнення гербіцидного стресу, а для закладання більшої кількості бульб повторне внесення у фазу бутонізації та цвітіння. Це дозволяє отримувати на картоплі понад 2 т/га більшу урожайність, що повністю окупає затрати на препарат.

Серед новітніх інсектицидів, які компанія «Сингента» може запропонувати для інтегрованого захисту капусти, томату, картоплі та деяких плодових культур, займає Ампліго, у якому дуже вдало поєднано діючі речовини, які закривають усі фази розвитку лускокрилих шкідників (колорадський жук, картопляна міль, совка, томатна міль, капустяна міль).

Застосовуючи препарат, необхідно враховувати, що його дозування змінюється залежно від культури, а за консультаціями необхідно звертатися до фахівців компанії. Хлорантраніліпрол має трансламінарну дію, завдяки чому протягом однієї години потрапляє в рослину, а лямбда-цигалотрин забезпечує миттєву візуалізацію завдяки нокдаун-ефекту.

Циделі Топ — надійний двокомпонентний фунгіцид з лікувальною дією від борошнистої роси та альтернаріозу, що дозволяє отримувати якісний стандартний врожай моркви для реалізації в мережі, переробки або експорту. У ЄС продукт зареєстровано також на кабачках, суниці, дині, баклажанах, перці та ін. культурах і термін очікування становить лише 3 дні. Системно-трансламінарну дію забезпечують дифеноконазол та абсолютно нова д.р. цифлуфенамід, які дають можливість отримати мінімальні кількості залишків пестицидів у готовій продукції. Не поступаючись конкурентним продуктам за якістю, Циделі Топ має доступнішу для фермерів «гектарну» вартість і повністю окупає витрачені на нього кошти.

Юрій Устюжанін, менеджер з продажів «Сингента», маючи восьмирічний практичний досвід з вирощування продовольчої картоплі та овочів на Херсонщині, акцентував на деяких агротехнологічних моментах, які забезпечують отримання продукції найвищої якості.

Підвищену увагу за умов зрошення, на думку пана Юрія, потрібно приділяти фунгіцидному захисту і перший продукт, який становить основу захисту, — це Ридоміл Голд, одна обробка яким забезпечувала належний фунгіцидний захист надранньої картоплі та відсутність залишків пестицидів у продукції.

Ридоміл Голд — є дійсно системним фунгіцидом з лікувальною дією, який має у складі також і контактного характеру діючу речовину манкоцеб, що унеможливлює розвиток резистентності до основної д.р. продукту — металоксилу. Дворазове його застосування на початку сезону з інтервалом 7-12 днів забезпечує рослинам гарний старт, а проти вторинного ураження нового приросту фітофторозом та альтернаріозом найкращу ефективність проявляє стійкий до опадів трансламінарний фунгіцид Ревус Топ (мандіпропамід+дифеноконазол).

Для якісної десикації стебел картоплі найкраще використовувати контактні продукти, зокрема Реглон (400 л/га робочого розчину). Надійно запобігає спороутворенню як на рослинах, так і на поверхні ґрунту контактний продукт Ширлан, який у поєднанні з десикантом Реглон запобігатиме перезараженню картоплі під час збору врожаю. Кращий ефект на чіпсовій та насіннєвій картоплі зафіксовано від дрібного внесення десиканта Реглон дозуванням 0,7; 0,9 та 1,1 л/га з інтервалом 3-4 дні.

Застосування, як з превентивною так і лікувальною метою ґрунтового фунгіциду Юніформ через краплинне зрошення на баштані з нормою 0,7 л/га, забезпечувало надійний захист рослин від ураження фузаріозом.

«Оригінальні препарати працюють надійно — про це свідчить досвід експорту кавунів до Італії, які без зауважень та претензій проходили контроль лабораторії Єврофінс», — резюмував Устюжанін.

Партнерство заради успіху: технічні сервіси від компанії «Сингента»

Розпочавши сім років тому з класичних методів фітоекспертизи, компанія «Сингента» щороку розширює спектр аналізів та збудників хвороб і нині учасники програми «АгроЛіга», скориставшись онлайн-сервісом, можуть абсолютно безкоштовно замовити необхідну експертизу в одному з чотирьох діагностичних центрів, які спеціалізуються на певному виді аналізів.

Можливості кожного з центрів представила менеджер Одеського діагностичного центру Ольга Жужуян. Спікер зазначила, що білоцерківська лабораторія спеціалізується на високоточних методах молекулярної біології (ДНК-діагностика та імуноферметний аналіз), за допомогою яких овочівники можуть діагностувати у зразках рослинного матеріалу наявність таких збудників хвороб томатів: бактеріальний рак томатів, чорну бактеріальну плямистість та некроз серцевини стебла, а також у цьому сезоні планується додати діагностику вірусів томатів. Харківський діагностичний центр спеціалізується на вивченні домінантної раси вовчку, що, крім соняшнику, актуально також і для томатів.

Куди рухається ринок?

Зацікавлення аудиторії викликав озвучений Євгеном Колінько прогноз ринку овочів на сезон 2019 р., складений фахівцями «Сингента» на основі щомісячного моніторингу ринку.

Зокрема, експерти прогнозують збільшення ринку моркви майже на 10%, а цибулі на 8%, але великі фермери, усвідомлюючи наслідки перевиробництва, не ризикують раптово збільшувати свої ділянки. Буряк столовий підтримуватиме тенденцію останніх років до незначного росту обсягів виробництва. У секторі томатів прогнозується зменшення ринку відкритого ґрунту за рахунок буш-томатів; ціна на помідори із закритого ґрунту зростатиме, але площі будуть стабільними.

Щодо кукурудзи цукрової прогнозується невеличкий приріст, переважно через відкриття нових ринків збуту для переробленої продукції у Канаді та Ізраїлі. Ринок гібридних кавунів переживатиме майже 10-відсоткове падіння, через низькі минулорічні ціни. Великі господарства-виробники капусти білоголової через відсутність працівників на зборі та поширення трипса не готові різко збільшувати площі, тож прогнозується невелике (близько 5%) зменшення ринку.

Ігор Мотько, агроном компанії «Агріко Україна», представив увазі присутніх дані маркетингового дослідження Клеффман Групп, згідно з яким ринок картоплі в Україні зменшився у грошовому вимірі з 130 млн дол. у 2013 р. до майже 34 млн дол. у 2018 р, а площі під культурою наразі становлять понад 66 тис. га. Останніми роками ціна на картоплю перебуває майже на рівні собівартості.

Думка фермерів найважливіша

Інтерактивна дискусійна панель стосувалася безпечності готової до споживання продукції, та дала можливість дізнатися про позицію фермерів стосовно надважливих для розвитку плодоовочевої галузі України питань.

Серед понад 50 опитаних виробників овочевої продукції 94% вважають можливим захист овочів і картоплі від шкідників та хвороб з чітким дотриманням регламенту застосування препаратів для отримання безпечної продукції. Переважна більшість (85%) респондентів готові використовувати лише оригінальні ЗЗР для захисту картоплі, а 87% готові перевіряти свій продукт на пестицидні залишки перед поставкою до торгової мережі чи на переробку.

Серед п’яти чинників ключовим бар’єром у впровадженні протоколів вирощування для отримування безпечної продукції для кінцевого споживання, 33% фермерів вважають недосконалість законодавчої бази, а 30% вказали на контроль за впровадженням та дотриманням цих протоколів з боку господарств.

На запитання «Які бар’єри ви вважаєте нині ключовими для створення кооперативів на плодоовочевому ринку України?», — голоси розподілилися таким чином: страх конкуренції – 4%, відсутність успішного досвіду роботи кооперативів в Україні – 17, відсутність законодавчої бази – 20, ментальність – 28 і відсутність достатніх знань про всі переваги кооперативів – 31%. Проте 89% фермерів готові об’єднуватися задля виходу на нові ринки.

Підведення підсумків

Протягом конференції усі доповідачі підкреслювали важливість регламентованого застосування засобів захисту рослин протягом сезону для гарантування безпечності готової продукції, що є обов’язковою умовою її збуту торговельним мережам.

Команда Profi Hort Media дякує організаторам за можливість взяти участь у «Овочевій Майстерні».

Маємо надію, що завдяки ініціативам «Сингента» плодоовочевий бізнес в Україні поступово зазнаватиме якісних змін, а українці матимуть можливість, незважаючи на сезон, за доступними цінами придбати якісну та безпечну свіжу продукцію.

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів