fbpx
728 x 90

Майстерня картопляних бізнес-інновацій

Майстерня картопляних бізнес-інновацій

Цивілізоване регламентоване застосування засобів захисту рослин і добрив та безпечність продукції — це основні принципи, вкладені компанією «Сингента» та її партнерами у дорожню карту розвитку галузі картоплярства, яку було представлено наприкінці січня у Києві на «Картопляній Майстерні». Цей захід вже став традиційним місцем зустрічі досвідчених гравців українського ринку картоплі та фермерів-початківців. Отже, перед початком нового сезону оператори ринку картоплі зібралися, щоб обмінятися досвідом, обговорити поточну ситуацію і разом окреслити шляхи розвитку галузі картоплярства в Україні.

Як відомо, «Сингента» сповідує комплексний підхід у захисті, вирощуванні та технологічному супроводі виробників картоплі, зокрема з управлінням ризиками, оскільки:

— портфель засобів захисту рослин компанії представлений дуже широкою лінійкою продуктів, чергування яких дозволяє уникати резистентності;
— діагностичні центри та лабораторії безкоштовно для клієнтів «Сингента» здійснюють скринінг фітопатологічних та вірусних захворювань картоплі (єдині на ринку України!);
— наявний відмінний пул фахівців — як технічних спеціалістів, так і менеджерів з продажу, які проконсультують з питань отримання будь-яких сервісів.

Допоки захід не розпочався – є можливість поспілкуватися у міні-групах

Курс на цивілізований ринок картоплі

Слід визнати, що за минулий рік компанія «Сингента» зробила чимало відчутних кроків у цивілізованому напрямі плодоовочевого, зокрема ринку картоплі України. Тут спадає на думку і створений в 2018 р. у партнерстві з USAID «Клуб стратегічних партнерів плодоовочевого бізнесу», і багато інших цікавих ініціатив.

У межах роботи Клубу було проведено багато переговорів і досягнуто домовленостей з виробниками, рітейлерами, представниками бізнесу HoReCa, закладами громадського харчування, що дало можливість розробити стратегію розвитку цього бізнесу в Україні.

Кожен зареєстрований учасник, отримував від організаторів також і пульт для інтерактивного голосування

До початку конференції залишилися лічені хвилини

«Ми разом з вами, шановні картоплярі, стали на нелегку дорогу, але у фіналі цього шляху ми мусимо досягнути того, що якість, як комплексний показник (зовнішній вигляд бульби, калібрування, пакування, рекомендації на етикетці стосовно призначення сорту: для варіння, запікання, фрі тощо) та безпечність (залишки шкідливих речовин) продукції — ці два моменти стануть головними критеріями конкуренції на ринку», — зазначив керівник відділу маркетингу засобів захисту рослин Микола Довгаль, відкриваючи захід.

Микола Довгаль, відкриваючи захід, запевнив, що компанія «Сингента» прикладе максимум зусиль щоб якість та безпечність продукції стали головними критеріями конкуренції на плодоовочевому ринку

У гармонії з Європою

Зараз Україна активно проходить фазу інтеграції та гармонізації з Європейським Союзом, і в угоді про гармонізацію багато нормативних документів має бути імплементовано в Україні. Допустимі рівні залишкових кількостей певних пестицидів у с.-г. продукції в Україні та ЄС відрізняються. У цьому контексті доцільно згадати Директиву ЄС № 396/2005, яка встановлює рівні максимально допустимих кількостей пестицидних залишків у продуктах харчування.

Свідомі виробники картоплі разом з «Сингента» на шляху до цивілізованого прозорого ринку якісної та безпечної плодоовочевої продукції

Проте, як повідомив Олександр Бондар, менеджер з розвитку ЗЗР у Східній Європі: «Слід розуміти, що європейські норми, якими ми користуватимемося, імплементувавши їх в Україні після 2020 р., значно ускладнюватимуть експорт нашої продукції. Я маю на увазі не лише свіжу картоплю, яку ми не можемо експортувати через фітосанітарні норми, а й продукти переробки (чіпси, крохмаль, фрі), які потенційно можна буде експортувати».

Менеджер з розвитку ЗЗР у Східній Європі Олександр Бондар, зосередив увагу фермерів на необхідності витримувати період очікування, норми внесення та кратність обробітків пестицидами

Річ у тім, що в європейському співтоваристві поряд із загальнодержавними нормами та регламентами вмісту пестицидних залишків є й ті, якими користуються мережі супермаркетів, а їх вимогою є мінімізація пестицидних залишків у готовій продукції або наявність максимум однієї діючої речовини у пестицидних залишках.

До речі, це стало причиною того, що там до багатьох фунгіцидів та інсектицидів розвинулася резистентність, оскільки у гонитві за залишками лише однієї діючої речовини у кінцевій продукції для споживання фермери використовують по 8-10 разів один і той самий продукт впродовж сезону. А за такого підходу до захисту рослин резистентність до цього продукту з’явиться за 2-3 сезони. Для запобігання таким негативним явищам діючі речовини потрібно чергувати у системі захисту.

Саме такий вигляд повинна мати конкурентоздатна продукція для кінцевого споживання

У будь-якому випадку і на цьому особливо акцентував експерт: «Усі пестициди, якими ви користуєтеся, повинні обов’язково мати реєстрацію в Україні, а також слід дотримуватися регламентів застосування, витримуючи як період очікування, так і кратність обробітків».

Саме особливостям реєстрації засобів захисту рослин у світлі гармонізації законодавства та важливості їх регламентованого застосування для гарантування безпечності готової продукції був присвячений виступ керівника відділу реєстрації «Сингента» Богдана Шпака.

«Якщо ви в Україні застосовуєте пестициди згідно з рекомендаціями на етикетці та дотримуєтеся норм, кратності, строків очікування до збирання врожаю — це гарантує, що рівні залишкових кількостей відповідатимуть законодавству, встановленому в Україні, але можуть відрізнятися від встановлених в інших країнах».

Здійснюючи експортну діяльність, слід враховувати, що у різних країнах та різних системах оцінювання безпеки, максимально допустимі рівні залишків у харчових продуктах відрізняються. Проте здебільшого українські нормативи допустимих кількостей залишків виявляються найнижчими  порівняно з іншими країнами.

Важливості регламентованого застосування ЗЗР для гарантування безпечності готової продукції був присвячений виступ керівника відділу реєстрації «Сингента» Богдана Шпака

Проблему іноді важче виявити, ніж її вирішити

Якісний насіннєвий матеріал картоплі є відправною точкою на шляху до високих якісних врожаїв, але, використовуючи лише органолептичну оцінку, дуже важко ідентифікувати вірусну інфекцію, що часто є у бульбах.

І тут на допомогу клієнтам компанії «Сингента» прийде унікальна програма технічної підтримки «АгроГід», яка охоплює безкоштовні послуги 4 діагностичних центрів у Білій Церкві, Харкові, Одесі та Хмельницькому, що спеціалізуються на певному виді аналізів, але класичну фітоекспертизу рослинного матеріалу здатний забезпечити кожен з них.

Лише нова та цікава інформація у презентаціях спікерів – запорука максимальної концентрації уваги слухачів

Проте з 2018 р. компанія «Сингента», до речі, єдина на ринку України, почала працювати з молекулярно-генетичними інструментами, що дає можливість діагностувати збудника на рівні ДНК (послуга доступна у Білоцерківському ДЦ) — на цьому наголошувала у своїй презентації керівник діагностичних центрів компанії Юлія Шевченко.

«Картоплярам, плануючи свою роботу, варто звернути увагу на різну тривалість виконання аналізів. Якщо це класична фітоекспертиза, то термін становить 7–10 діб, а якщо застосовують високорепрезентативні молекулярні методи (ІФА- та ПЛР-діагностика), за якими ми вбачаємо майбутнє, то термін дослідження скорочується до 2–3 діб, але у випадку з бульбами їх необхідно попередньо проростити, а на це піде 30 діб».

Перевагам унікальної програми технічної підтримки «Агрогід» був присвячений виступ керівника діагностичних центрів компанії «Сингента» Юлії Шевченко

Також фахівець нагадала фермерам про доцільність узгодження з технічним експертом правильності відбору зразків, їх пакування у брендовані пакети з етикеткою (можна знайти на сайті в розділі «Сервіси») та швидке надсилання до лабораторії, що забезпечить якісне виконання усіх необхідних аналізів.

Окремо пані Юлія зупинилася на програмі «АгроГід», реєстрація у якій дає можливість, окрім використання накопичених за придбані препарати балів, замовляти в режимі он-лайн лабораторні сервіси. Окрім зручності це дає ще й низку значних переваг, як-то першочерговість — зразок вже зареєстровано у системі, вами відслідковується його статус і після надходження у лабораторію він одразу йде в роботу, а протокол досліджень з результатами експертизи зразка, висновком і рекомендаціями технічного експерта постійно зберігатиметься в електронній формі у вашому особистому кабінеті.

На інтерактивній дискусійній панелі, усі присутні мали можливість висловити свою точку зору на найпроблемніші питання, що гостро стоять перед вітчизняними виробниками картоплі

Безпечний захист — вдалий збут

Своїм баченням того, як має виглядати якісна та безпечна система захисту рослин картоплі з учасниками конференції поділився Володимир Борисенко, технічний експерт напряму овочі та картопля компанії «Сингента», який, відвідуючи як великі, так і «гектарні» господарства, на власні очі бачив в дії не одну систему захисту картоплі різної ефективності.

Яку систему захисту обрати? Система з використанням генеричних продуктів, яка часто зустрічається на українських полях, є дешевшою, але виробникам, що віддають їй перевагу, розраховувати на високі врожаї не доводиться, оскільки недосліджені генерики характеризуються нестабільністю протягом вегетаційного періоду.

Оптимальна система, на думку експерта, має відзначатися певною послідовністю розташування оригінальних продуктів з таким розрахунком, щоб вони за своєю біологічною ефективністю (терміном дії) перекривали один одного і робили рослину «токсичною» для патогенів.

«Вибудовуючи власну систему захисту картоплі, компанія «Сингента» враховує необхідність чергування препаратів за діючою речовиною та розміщує їх за періодом застосування, що гарантує мінімізацію ризиків та дозволяє розраховувати на максимальний врожай».

Технічний експерт напряму овочі та картопля Володимир Борисенко, представив виробникам систему захисту картоплі, яка мінімізує ризики та дозволяє розраховувати на максимальний врожай якісних бульб

Якісний контроль сисних шкідників-переносників вірусної інфекції (попелиць, цикадок) дозволяє обмежити їх поширення на полі, адже, використовуючи інфіковані вірусами бульби, виробникам навіть за найкращого догляду важко буде реалізувати генетичний потенціал сорту.

Для цього, як зазначив Олександр Бондар, у портфелі компанії є новітній інсектицид Ампліго з пролонгованою дією проти шкідників усіх поколінь, який отримав офіційну реєстрацію на картоплі (дозування 0,15 л/га).

Ампліго — це унікальний препарат, що поєднав дві діючі речовини: хлорантраніліпрол+лямбда-цигалотрин, забезпечує тривалий розгорнутий захист і має швидкий нокдаун-ефект для гусениць та імаго, а ЗЕОН-технологія мікрокапсуляції забезпечує швидке поглинання і оптимальне розподілення діючої речовини по листу.

За дослідженнями науковців, нині в Європі розвинулося багато генетичних рас фітофторозу картоплі, кожна з яких характеризується різною стійкістю і потребує підбору фунгіцидів.

Надійним і перевіреним часом продуктом проти фітофторозу є системний фунгіцид Ридоміл Голд, який також має побічну дію проти альтернаріозу. Застосувавши його двічі на початку вегетації, ви забезпечите тривалий захист нового приросту та бульб навіть за несприятливих умов.

Кожен аграрій добре усвідомлює, що засоби захисту рослин краще застосовувати превентивно, але якщо не вдалося попередити хворобу, то на допомогу прийде Ревус Топ. Цей фунгіцид має неперевершену лікувальну (до 5 діб) та захисну (до 14 діб) дію від фітофторозу та обох форм збудника альтернаріозу (Alternaria alternata та Alternaria solani).

Гарну ефективність на картоплі показує стимулятор росту Ізабіон. Перше внесення з нормою 1-2 л/га доцільно провести за висоти пагонів 15 см, що дозволить подолати гербіцидний стрес, а повторне обприскування (2 л/га) у фазу формування бульб сприятиме кращому закладанню врожаю.

Для максимального контролю зооспор на поверхні ґрунту найкраще підійде контактний фунгіцид Ширлан. Першу обробку слід робити за висоти рослин 15 см, а другу перед усиханням бадилля для запобігання зараженню бульб фітофторою під час збирання.

Картопляна Майстерня – чудова можливість налагодити ділові контакти

Юніформ-технологія. Як відомо, зрідженість сходів картоплі через ураження ризоктоніозом, антракнозом і сріблястою паршею може досягати 40 %. Для формування оптимального фітосанітарного стану у насадженнях картоплі першочерговим є застосування фунгіцидів для обробки насіннєвих бульб або внесення їх у ґрунт під час садіння картоплі. Для застосування на картоплі в Україні зареєстровано декілька протруйників, а от для внесення у борозну лише один продукт — Юніформ.

Цікавими новими результатами виробничого експерименту із застосування Юніформ із Селест Топ, проведеного у минулому сезоні на базі господарства ТОВ «Біотех ЛТД», де було закладено демонстраційне поле з вивчення системи захисту картоплі сезону–2018, поділився з учасниками Володимир Борисенко. Суть досліду полягала у тому, щоб встановити різницю в ефективності застосування протруйника Селест Топ (1-й варіант — Юніформ 1,5 л/га + Селест Топ 1 л/га (обидва продукти в ґрунт безпосередньо під час садіння; 2-й — Юніформ 1,5 л/га (в ґрунт безпосередньо під час садіння) + Селест Топ 1 л/га (протруєння бульби на столі за декілька днів до садіння). Дослідженнями підтверджено, що за умови калібрування розпилювачів та регламентованого застосування ґрунтового фунгіциду Юніформ та протруйника Селест Топ забезпечується однаково високий рівень захисту бульб.

Ми вже повідомляли раніше про те, як на початку липня всі учасники Дня поля в ТОВ «Біотех ЛТД» могли особисто пересвідчитися у надійності Юніформ-технології. Для цього експерти «Сингента» у польовому класі відкопували вегетуючі рослини, і разом із гостями заходу оцінювали стан кореневої системи картоплі.

Лише комплексний підхід до системи захисту картоплі забезпечить високий врожай якісних бульб, який можна буде реалізувати за найвищою ціною.

Яка вона, якісна та безпечна бульба?

Для отримання якісної картоплі, перш за все, необхідно використовувати якісний насіннєвий матеріал, оскільки жоден найкращий препарат не зможе забезпечити надійний захист від патогенів, вже накопичених у насіннєвій бульбі. До того ж картопля накопичує багато вірусів, які неможливо ідентифікувати органолептично, а потрібні лабораторні аналізи.

Шлях з поля на полицю через лабораторію. «Розуміючи це, «Сингента» розробила контракт на вирощування якісної продукції (Food Quality Contract), що гарантує мінімальні залишкові кількості пестицидів у продукції, — продовжував Олександр Бондар. — Цю програму ми презентуватимемо цьогоріч в Україні. Фермери-учасники програми отримають від «Сингента» протокол вирощування картоплі, тобто технологію захисту з аналізом насіннєвого матеріалу та регламентований пакет продуктів, який дозволить мінімізувати кількість пестицидних залишків у готовій продукції».

А для отримання лабораторного висновку щодо вмісту залишків пестицидів у готовій продукції та подальшого її успішного збуту потрібно звертатися до акредитованих лабораторій, які мають достатній кадровий потенціал та працюють на сучасному обладнанні. Наразі в Україні їх не так вже й багато, тому учасники зустрічі з цікавістю слухали виступ Ольги Дигун, директора з маркетингу, акредитованої за стандартом ISO 17025 лабораторії Прайм Лаб Тек (PLT), яка за методикою рідинної хроматографії проводить аналізи на залишки пестицидів у воді, ґрунті, продуктах харчування тощо.

«Необхідність проведення лабораторних аналізів з визначення забруднення нелегкими пестицидами та нітратами готової плодоовочевої продукції, у т.ч. картоплі, не якісь далекі перспективи, а вже наше з вами сьогодення. — зазначила доповідач. — Наш пілотний проект з мережею Ґуд Вайн (Good Wine) з визначення пестицидних залишків у фруктах і овочах був успішним і матиме продовження. У подальшому плодоовочева продукція локальних виробників-постачальників мережі, перевірена нашою лабораторією, маркуватиметься логотипом PLT».

Ольга Дигун, директор з маркетингу лабораторії Прайм Лаб Тек (PLT) наголосила на необхідності проведення аналізів з визначення забруднення нелегкими пестицидами та нітратами готової плодоовочевої продукції, задля вдалого її збуту

Трендові сорти на будь-який смак. Нині в Україні, незважаючи на те, що картопля є однією з найрентабельніших культур, ми можемо спостерігати, що реалізаційна ціна на бульби для безпосереднього споживання є невтішною для виробників, хоча ситуація з картоплею на переробку є набагато кращою. Тому, на думку експертів, переробка та експорт є запорукою розвитку картоплярства в Україні.

«Ринок картоплі в Україні суттєво змінюється — маємо мінятися й ми», — таким був лейтмотив презентації керівника компанії «Агріко Україна» Миколи Гордійчука.

Спікер поділився з учасниками Майстерні своїм розумінням процесів, що відбулися за останні 3–5 років на ринку сортів картоплі України. Раніше у фокусі українських виробників картоплі була урожайність. Відомо, що на заході лідерами з урожайності є компанії, що вирощують картоплю загального призначення (general purpose), яку використовують для різних потреб. Але сьогодні акцент зміщується у бік сортів спеціального призначення, які поряд з врожайністю характеризуються високими смаковими якостями.

Керівник компанії «Агріко Україна» Микола Гордійчук, представив трендові сорти картоплі для кінцевого споживача та переробки і проаналізував зміни в секторі картоплярства

У минулому сезоні на Дні поля, організованому спільно «Агріко Україна» та «Сингента», було представлено 42 сучасні сорти крохмалистої, що відрізнялися як забарвленням м’якоті, так і призначенням (запікання, варіння, смаження, виготовлення чіпсів, фрі, переробка на крохмаль).

Проведені дослідження дали можливість виділити такі сорти: Арсенал — для чіпсів, Констанс, Мадлен, Пікассо – для торгових мереж, Курас — для крохмальних заводів.

За обговоренням почутого

Надрання продукція — захмарні прибутки. Менеджер з продажів компанії «Сингента» Юрій Устюжанін поділився багаторічним практичним досвідом вирощування надранньої та ранньої картоплі неперевершеної якості на полях ПП «Александр А. Синенко» (Голопристанський р-н, Херсонської обл.) — лідера ринку України з виробництва надранньої та ранньої картоплі.

Сортовий склад картоплі у господарстві: надранні — Коломбо, Рів’єра; ранні — Каррера, Волюмія; середньоранні — Лаперла, Ланорма, Ред Скарлет, Арізона та чіпсовий сорт  Карлена.

Основні стресові фактори, які доводиться долати виробникам ранньої картоплі південних регіонів, — це холод; посуха і раптова спека, тобто активний перехід із зими у літо, практично минаючи весну; пестицидне навантаження; забур’яненість та високий інфекційний фон за умов зрошення.

Менеджер з продажів компанії «Сингента» Юрій Устюжанін поділився багаторічним практичним досвідом вирощування надранньої та ранньої картоплі неперевершеної якості

«Усі стресові фактори можливо подолати, грамотно використовуючи засоби захисту, зокрема з нашого досвіду на картоплі 75% — це продукти компанії «Сингента»… Для отримання картоплі найвищої якості (на митій картоплі помітні найменші плями ураження паршею, ризоктонією та ін. проблеми бульб), гарно себе зарекомендували такі препарати: протруйник Селест Топ, інсектициди Ампліго та Енжіо, гербіцид Примекстра TZ Голд, фунгіциди Ридоміл Голд та Ревус Топ, десикант Реглон».

За словами пана Юрія, у зв’язку з надраннім (наприклад, у 2013 р. — 22 лютого) висаджуванням насіннєвого матеріалу у холодний перезволожений ґрунт раніше спостерігалося масове поширення ризоктоніозу, оскільки протруйник за час яровизації бульб втрачав свою дію. Тому, опираючись на власний практичний досвід, було прийнято рішення працювати протруйником Селест Топ уже по пророщеній картоплі, давши їй 2 доби просохнути, тому що не бажано висаджувати у холодний ґрунт вологі бульби. За такого замочування у розчині протруйника на надранній картоплі практично відпадає необхідність застосовувати інсектициди у полі.

З кожним роком збільшується кількість свідомих агровиробників, які разом з компанією «Сингента» обрали собі за вектор руху — цивілізований плодоовочевий ринок України. На дискусійній панелі, яка підбила підсумки конференції, завдяки залученню інтерактивних технологій кожен з них мав можливість висловити свою позицію щодо найпроблемніших питань, які гостро стоять перед вітчизняними товаровиробниками картоплі.

Обмін досвідом та ідеями – важлива складова таких заходів

Насичений важливою інформацією день закінчувався неформальним спілкуванням учасників конференції

Усі отримали нову цікаву інформацію та масу позитивних емоцій від спілкування на Картопляній Майстерні «Сингента»

Команда ProfiHort Media залишала захід з надією, що усі, хто пройде цим непростим шляхом, обов’язково відчує, як моменти коректної прозорої конкуренції зроблять його бізнес рентабельнішим, а економіку України міцнішою.

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів