fbpx
728 x 90

Європейський ринок картоплі

Європейський ринок картоплі

Наведено сучасний стан кон’юнктури європейського ринку картоплі

Минулого літа, багато регіонів Європи потерпали від спеки. Стійкі літні температури безпосередньо впливали на урожай картоплі. Нижчу врожайність було зареєстровано у країнах Північної Європи, але яка ситуація нині? Чи буде раннє закінчення сезону у Північній Європі?

Нідерланди: попит на хорошу картоплю для фрі збільшується, а експорт падає

Ситуація на ринку картоплі у Нідерландах не є однобокою. З однієї сторони, переробники продають більше, тому виробники зберігають свої продажі. Тепер, коли в Європу прийшли морози, постачання картоплі продовжує падати. Більше того, попит на хорошу картоплю для фрі зростає. З іншого боку, високі ціни є перешкодою для експорту свіжої картоплі. Довгий час Африка купувала картоплю у великих кількостях, але нині кілька країн закрили свої кордони, щоб стимулювати локальний урожай. Дані голландської організації картоплярів (Dutch Potato Organization, NAO) показують, що експорт столової та промислової картоплі зменшився. Із загального обсягу картоплі зібраного у 2018 році, 367 тис. т. було відправлено закордон до кінця грудня. Роком раніше ця цифра становила 385 тис. т. Зниження відбулося в основному за рахунок зменшення попиту з Африки (з 88 до 47 тис. т.). Експорт насіннєвої картоплі, урожаю 2018 року, до кінця грудня також значно нижчий, ніж за аналогічний період 2017 року. Зокрема, скоротився експорт до країн Азії та Африки.

Бельгійці тримають продукцію у сховищах

Бельгійська торгівля, наразі, спокійна. Це результат завищених цін і азартних ігор виробників з подальшим підвищенням ціни. Проте настане час, коли потрібно буде виймати картоплю зі сховищ і продавати її, оскільки, як каже торговець, «виробники ризикують не продати продукцію на хороших умовах». Також торговці можуть мати труднощі зі своїми контрактами. Якість картоплі розчаровує, що змушує їх замислюватися, чи можуть бути забезпечені ці контракти. Очікується, що це не стане зрозумілим раніше квітня. На вільному ринку, ціни на сорт Бінтьє (Bintje) коливаються від 15 до 30 євро, залежно від якості. Для інших сортів зазначаються ціни вище 30 євро. Контракти – це виклик для ринку. Трейдери прогнозують, що не кожен з зможе їх задовольнити. «Цього року компанії збанкрутують через контракти», – повідомив один трейдер.

Хороша ринкова ситуація у Франції

У Франції переробна промисловість почала купувати рано. Це дало ринку сильний імпульс від початку кампанії. Ціни продовжують зростати, а попит залишається високим, незважаючи на високі ціни. «Картопля вважається основним інгредієнтом. Споживачі не зможуть купувати менше», – пояснює трейдер. Досі експортується багато французької картоплі. Національний союз виробників картоплі (UNPT) повідомив, що експорт досяг 478588 т. у період з серпня по листопад, що на 10% більше, ніж у попередньому сезоні. Після Франції, Іспанія є найважливішим покупцем французької картоплі, а за нею йде Італія. Інший трейдер говорить, що з початку січня попит зі сторони Іспанії, Італії та країн Східної Європи різко збільшився з початку січня. Їхні власні запаси вичерпуються, тому вони вдаються до імпорту із Франції.

Німеччина: після тижнів ступору, нарешті рух

Короткий застій у торгівлі картоплею на німецькому ринку завершився в середині січня. Після підвищення цін, відбулося різке зростання на ринку, особливо у північній Німеччині (Нижня Саксонія), і виробники, нарешті, готові продавати свою картоплю. Ціни зросли приблизно на 5 євро (за 100 кг) по всій країні. Більше того, ринок також потребує стійкого постачання, оскільки середня якість картоплі залишає бажати кращого, головним чином через спекотну погоду, яка була минулого літа і восени. У Нижній Саксонії, на основі поточних прогнозів, передбачається, що наявних запасів вистачить лише до кінця березня.

Окрім того, очікується, що постачання більш крохмальних сортів почнеться трохи раніше, можливо, на початку березня. Якою буде ситуація на ринку в той час, також залежатиме від дати, коли такі країни як Єгипет або Ізраїль почнуть збирати урожай. Оскільки вони традиційно експортують багато картоплі до Німеччини під час перехідного періоду. Очікується також, що деяка кількість картоплі буде імпортована із Франції у березні-квітні, до того, як перші вітчизняні сорти вийдуть на ринок.

Італія у виграші від дефіциту Північної Європи

Ціни високі. Ця позитивна ситуація є наслідком дефіциту в Північній Європі. Італійські виробники з великими запасами якісної картоплі, особливо в регіоні Емілія Романья (Emilia Romagna), роблять гарний бізнес. Продажі були заплановані і перспектива у тому, що обсягів буде достатньо на весь сезон, який триватиме до кінця квітня.

Торговець картоплею та цибулею говорить, що 2018 рік був гарним роком для його компанії. Нестача в Північній Європі та тиск зі сторони переробної промисловості створили сприятливе середовище. За словами трейдера, споживання хороше: «Холодна погода, безумовно, допомагає. Обсяги не відстають, тому ми очікуємо, що зможемо забезпечити ринок до появи нового врожаю».

Спостерігається гарний попит на органічну картоплю з Калабрії (Calabria). Виробник зазначив: «Ми зараз опрацьовуємо замовлення на насіннєву картоплю. У нас є близько 100 тонн на зберіганні; майже 20 тонн кожного сорту». Зокрема, такі сорти: Кенебек (Kennebec), Марабель (Marabel), Дезіре (Desireè), Діва (Divaa), Спунта (Spunta) і Агрія (Agria). Розміри коливаються між 28 і 65 мм. На відміну від інших районів вирощування у Європі, протягом періоду цвітіння тут було достатньо дощів. У деяких регіонах дощ пошкодив від 20 до 30% виробництва, але решта врожаю відмінної якості.

Іспанія сподівається на прибуткову весну

Нині, більша частина поставок надходить із Франції, за винятком деяких традиційних, місцевих сортів із півдня, на які у цьому році зафіксовано було незначне зростання попиту. Врожайність у Франції була нижчою, тому ціни високі. Трейдери не скаржаться на якість. Враховуючи поточну ситуацію, виробники в Іспанії вважають, що перші ранні сорти картоплі з Севільї і Картахени (Seville and Cartagena), які з’являться на ринку весною, швидше за все, матимуть високу ціну. Очікується, що площі у цих регіонах зростуть порівняно з минулим роком, коли валовий збір був меншим через суху погоду. Таким чином, площі під картоплею відповідатимуть цифрам дворічної давнини.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів