fbpx
728 x 90

Виробництво та реалізація органічних ягід як системний бізнес — проблеми та шляхи вирішення

Виробництво та реалізація органічних ягід як системний бізнес — проблеми та шляхи вирішення

Владислав Шевченко, молодший спеціаліст відділу збуту ТОВ «Беррі Органікс»

Органіка — це не легкі гроші, а вміння конкурувати на ринку

Вирощування органічних ягід серед українських господарств набирає шаленої популярності. Об’єктивними факторами є зростання попиту на органічну продукцію у всьому світі, зокрема на ягоди та продукти їх переробки, що зумовлено розвитком культури здорового та безпечного харчування

За оцінками експертів, ринок органічних ягід у світі зростає на 10-15% щороку, а обсяги виробництва в Україні подвоюються впродовж останніх декількох років. Суб’єктивними чинниками стрімкого розвитку органічного виробництва є думка фермерів, що органіка — це легкі та великі гроші, а також панацея від проблеми високої конкуренції на ринку ягід. Але поширеною є ситуація, коли фермер, виростивши органічну ягоду, не вміє ефективно її реалізувати та зазнає збитків (або недоотримує прибутків).

За неофіційною статистикою, 70-80 % «органічних» господарств віддають перевагу вирощуванню органічної малини, споживання та використання в продуктах харчування якої зростає з високим платоспроможним попитом. Ми провели опитування серед учасників українського ринку виробництва та реалізації замороженої органічної ягоди, зокрема малини, як найбільш поширеної органічної культури в Україні, щодо проблем та труднощів процесу реалізації своєї продукції. В опитуванні брали участь виробники (фермерські господарства та одноосібні фермери), учасники органічного ягідного кооперативу, власники бізнесу з виробництва та переробки ягід. Серед усіх труднощів процесу реалізації органічної ягоди учасники опитування виділили такі найбільш важливі:

– Високий рівень конкуренції між виробниками (за найманий персонал, потужності переробки, канали реалізації).
– Непрофесіоналізм учасників ланцюга реалізації.
– Складність та дорожнеча отримання органічних сертифікатів.
– Відсутність контрактів або їх непривабливі умови.
– Нестача доступних підприємств з охолоджування/заморожування, неякісні послуги.
– Низька вхідна якість виробленої свіжої продукції.

Водночас на основі опитування фахівців, які особисто займаються організацією та супроводом експортних угод з реалізації органічної ягоди, а також власного досвіду ми визначили такі основні проблеми під час експорту органічної малини:

– Кінцева продукція має бути певного стандартного та незмінного рівня якості, який декларується в специфікації та має залишитися таким під час розвантаження в покупця. На кінцеву якість продукції впливають такі чинники: якість вхідної свіжої продукції, тара для транспортування, відстань до підприємства заморожування, якість послуг заморожування та пакування продукції, умови зберігання та транспортування, кількість фізичного впливу на кінцеву продукцію.

– Малому господарству з непрофесійним підходом важче, ніж підприємству, що стратегічно вибудовує культуру якісного виробництва, переробки та пакування, а також розвиває надійні партнерські відносини з покупцем.

– Негативний вплив таких зовнішніх чинників, як нестача та непрофесійність підприємств заморожування та пакування продукції, висока вартість логістики до країн західної Європи, складність співпраці із сертифікаційним органом, поганий імідж України на міжнародному ринку.

Наші пропозиції щодо зменшення негативного впливу від цих проблем:

1. Ставлення до бізнесу.

Усвідомлення виробниками органічної продукції, що для забезпечення прибуткового розвитку підприємства необхідно відійти від парадигми заробітку легких грошей на «органіці». Підприємству потрібно розвивати відповідальну культуру виробництва та реалізації продукції.

2. Оптимізація культур за строками збору врожаю.

Організація системи вирощування таким чином (наприклад, вирощування декількох культур), щоб підприємство знаходило та залучало на роботу збиральників на довготривалий період.

3. Стовідсоткова органічність плюс відповідальне виробництво.

Покупець має бути впевненим у тому, що продукцію виробляють за регламентом та відповідно до всіх вимог сертифікаційного органу. Це — мінімум, а краще проводити заходи щодо отримання додаткових сертифікатів безпечності харчової продукції, управління, соціальної відповідальності тощо. Такі сертифікати надають додаткові переваги під час просування продукції.

4. Система мотивації збиральників та контроль якості під час приймання свіжої ягоди.

Збиральник має бути мотивованим підтримувати максимальну якість забраної продукції. Контроль якості під час приймання та гнучка оплата результатів праці забезпечить високу якість вихідної свіжої продукції.

5. Партнерство з підприємством-заморожувальником або власне заморожування.

На якість кінцевої продукції дуже впливають відстань до переробника, а також якість послуг із заморожування (якість власного заморожування), пакування та зберігання.

6. Під час виробництва малини — дослідити прибутковість реалізації декількох видів кінцевої продукції («екстра», «80/20», грис, тощо). Існує практика відмови від проведення ручної інспекції та продажу замороженої малини «як є». Кожному окремому підприємству необхідно виділити найбільш вигідне виробництво та реалізацію кінцевого продукту залежно від якості вхідної продукції та домовленостей з покупцем.

7. Налагодження довгострокових відносин з покупцем.

Головне правило у висококонкурентному ринку — орієнтація на потреби покупця. Підприємству необхідно чітко розуміти потреби та можливості покупця, проводити системну комунікацію, забезпечувати всією необхідною інформацією, за потреби — запрошувати на власне підприємство. Основним бажанням покупця здебільшого є довгострокова стабільна торгівля якісною продукцією.

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів