fbpx
728 x 90

СВІТОВИЙ РИНОК ЛОХИНИ

СВІТОВИЙ РИНОК ЛОХИНИ

Author / Interpretation: by Ivan Kotyash / Іван Котяш

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку лохини підготовлений авторитетним профільним виданням www.freshplaza.com

Лохина залишається популярним продуктом. У Латинській Америці великі інвестиції, як і раніше, вкладають у вирощування цих ягід. Чилі є лідером на ринку в цей період року, але Перу має амбіції стати найбільшим світовим експортером у найближчі два роки. Інші країни також бачать можливості для експорту продукції. Північна Америка залишається основним напрямком постачання, але експорт до Європи та Азії також зростає.

Обсяги чилійського експорту залишаються в межах прогнозованих

Згідно з останнім звітом Чилійського комітету з лохини (Chilean Blueberry Committee), експорт знову відновився на 52-му тижні і сягнув 9870 тонн. Найбільший обсяг надходить з Центральної долини Чилі (регіон, що простягається від 32° до 37° південної широти — ред). Це доводить валовий збір поточного сезону до 45556 тонн, що відповідає початковим прогнозам. Порівняно з попереднім сезоном валовий збір збільшився на 1,6%. За даними комітету, портові страйки не викликали жодних проблем в експорті ягід, оскільки експортери використовували інші порти. Лісові пожежі також не мали жодних наслідків для збирання лохини. Хоча у деяких місцевостях повідомляли про пожежі, збір врожаю вже було завершено. Кілька тижнів тому декілька плантацій були уражені градом, але град не мав негативного впливу на загальні цифри. Виробник пояснює, що старі сорти замінюють новими.

Експортовані 9 870 тонн розподілилися між Північною Америкою (49%), Європою (36%) та Далеким Сходом (15%). Повідомляється про зростання обсягів органічної лохини. Впродовж 52-го тижня було експортовано 636 тонн органічних ягід. Загалом експорт цього сегменту становив 3595 тонн, або на 39% більше, ніж на цю саму дату попереднього сезону. Хоча Північна Америка залишається найважливішим ринком, Європа також виділяється. Порівняно з попереднім сезоном обсяги подвоїлися.

Найбільшим конкурентом для чилійських експортерів є Перу. Досі сезони добре доповнюють один одного. «Перу зупиняється, коли починається Чилі. Аргентина і Колумбія мають менші обсяги і тому не становлять загрози».

Аргентина починає експортувати в Китай

У листопаді перші кілограми лохини відправили повітряним шляхом до Китаю. Сектор пишається цим досягненням. Торік США, Велика Британія та Європа були основними напрямками. Завдяки зусиллям уряду Аргентини та приватного сектору до списку було додано Китай. Сезон тривав не довго після відвантаження першої лохини. Трейдери сподіваються збільшити експорт до Китаю з початком нового сезону в серпні.

Перу хоче стати найбільшим експортером

Перуанський сезон завершується, як тільки Чилі виходить на ринок. Експорт швидко зростає протягом останніх п’яти років. За даними системи комерційної розвідки (ADEX Data Trade Commercial Intelligence System), експорт у січні-жовтні минулого року збільшився в 23 рази порівняно з аналогічними місяцями 2014 року. За чотири роки ця цифра зросла до 381,1 мільйона доларів. За той самий період року експорт збільшився на 54% порівняно з роком раніше і становив 247,4 млн доларів. Таке зростання має продовжуватися. «Ми очікуємо, що Перу стане найбільшим експортером лохини до 2021 року, перевершивши Чилі», — сказав один з експортерів. За словами перуанського міністерства, Перу нині перебуває на другій сходинці в світовому рейтингу.

У період з січня по жовтень США були найважливішим експортним ринком (195 млн дол.); далі у рейтингу йдуть Нідерланди (84), Велика Британія (35), Китай (24), Іспанія (16) і Канада (10 млн дол.). Для того щоб продовжувати зростати, сектор має зосередитися на ринку Азії. Переговори щодо угоди про вільну торгівлю з Індією теж сприймаються як позитивний крок.

Мексика розтягує кампанію

Ягідний сезон стартував у жовтні і триватиме до травня. Перспективи хороші, незважаючи на запізнілий старт. Трейдер говорить, що нормальний урожай очікують у Халіско та Мічоакані (Jalisco and Michoacan).

Як і США, Канада є важливим експортним ринком. Експортують також до Європи та Азії. Трейдер повідомив нам, що нові насадження тепер вступають у плодоношення, тому обсяг зростатиме. Основну увагу приділяють раннім та пізнім сортам з метою продовження сезону. Експортери помічають, що виробництво зростає і в інших країнах; як результат, стає все важче конкурувати на світовому ринку.

Колумбія прагне вийти на світовий ринок

Минулого року група підприємців вирішила, що настав час почати експортувати чорницю. Досі акцент був лише на внутрішньому ринку. На думку людей, що стоять за цією ініціативою, виробництво розвинуто достатньо для початку експорту. Три великі зростаючі компанії об’єднали зусилля і презентували себе на великих виставках. Враховуючи отримані позитивні відгуки, компанії сподіваються експортувати більше лохини цього року. США, Францію, Іспанію, Італію та Велику Британію було визначено як потенційні ринки.

Гватемала почала експортувати

Вперше 13 контейнерів було експортовано до Великої Британії. «Це перший раз, коли ми зробили відправку в Європу і знайшли експортний ринок», —говорить експортер. На додаток до Європи ягоди також відправлено у Північну Америку. За останні п’ять років було проведено багато досліджень з вирощування лохини, які показали, що цілорічне вирощування можливе в регіоні Чимальтенанго (Chimaltenango).

Виробництво у Південній Африці зростає

Сезон добігає кінця. Тільки в Джорджі, Південному Кейпі (George, South Cape) триває збір останніх ягід лохини сортотипу Rabbiteye. Пік урожаю припадає на серпень – вересень/жовтень. На півночі країни сезон закінчився наприкінці жовтня, тоді як у Західно-Капській провінції (на яку припадає 60% виробничих площ), збір врожаю тривав до кінця грудня. Завдяки поліпшенню ситуації з водними ресурсами в Кейпі (Cape) виробники не постраждали від посухи. Але цього не скажеш про північ країни, де виробники повідомляють про нестачу води. Виробництво лохини розширюється. П’ять років тому в країні було лише 500 гектарів лохини, а у поточному році виробничі площі становлять близько 1700 га.

США: затишшя на ринку

Хоча на ринку ще є певна кількість лохини з Перу, нині Чилі є основним постачальником. «У Чилі був повільний старт, але тепер країна набрала обертів і підтримуватиме хороші темпи в найближчі тижні», – говорить трейдер. На відміну від минулого року, коли Перу закрив сезон рано, фрукти залишатимуться цьогоріч на ринку довше. Трейдер говорить, що все це пов’язано з гарною якістю продукту. Мексика, як і Чилі, почне сезон з невеликою затримкою через прохолодну погоду. Хоча Північна Америка залишається найбільшим ринком збуту для чилійських експортерів, вони відмічають збільшення обсягів постачання в Європу цього року. Азія є меншим ринком. Ціни стабільні цього року, і американські супермаркети залишають більше місця на полицях для ягід.

Іспанський сезон надранньої лохини затримується

Перші ягоди лохини надранніх сортів нині збирають в Уельві (Huelva). Сезон почався з невеликою затримкою через низькі температури. Зазвичай, кампанія стартує наприкінці грудня. Саме тому на ринку надрання лохина перекриватиметься ранньою наприкінці січня. Це такі сорти, як Сноухейзер (Snowchaser), Віндзор (Windsor) і Емеральд (Emerald). Незважаючи на погоду, сектор очікує нормальний сезон, тому що низькі температури взимку часто супроводжуються теплою весною. У минулому році в Уельві була холодна весна, а в решті Європи — тепло. Внаслідок цього в Іспанії був коротший експортний період.

Валовий збір буде більшим цьогоріч, водночас площа дещо зменшиться. Це пов’язано зі вступом у повне товарне плодоношення нових насаджень, закладених чотири-п’ять років тому. Чилі нині експортує як повітряними, так і морськими шляхами. Найбільші обсяги очікують на кінець місяця. Іспанські трейдери також мають доступ до надранньої марокканської та португальської лохини. Як і в Уельві, старт сезону у цих країнах дещо запізнився через холодний період.

Італія: стабільний ринок

Попит на лохину залишається стабільним протягом усього року. За словами трейдера, немає реальних пікових періодів. Імпортер на оптовому ринку в Падуї каже, що зараз вони імпортують лохину з Чилі та Уругваю. Ягоди з Перу, які є останніми в сезоні, мають деякі проблеми з якістю. Напередодні свят лохину постачали великим ритейлерам та кейтеринг-індустрії за ціною 12 євро за кілограм. У літню пору, коли локальна і європейська (Іспанія, Португалія, Польща) продукція є доступною, ціни нижчі, завдяки великій пропозиції. У перші дні нового року з’явилася перша лохина з Марокко.

Франція: популярність лохини поступово зростає

Порівняно з іншими європейськими країнами споживання лохини у Франції відстає. Однак трейдери вважають, що ситуація поступово змінюється. Основні райони вирощування розташовані в долині Луари (Loire Valley), на південному заході і Рона-Альпи (Rhone-Alpes). Французький сезон триває з червня по вересень. Нині лохину імпортують з південної півкулі. На французькому ринку існує чіткий розподіл  між дикою чорницею і культивованою лохиною.

Німеччина: велика пропозиція, падіння цін

Після різдвяних свят ціни на лохину дещо знизилися на німецькому ринку. Орієнтовна ціна покупки становить майже 6 євро за кг, тоді як торговельні ціни нині перебувають у діапазоні 7-8 євро за кілограм. У грудні середня ціна кілограма ягід значно перевищувала 8 євро, як стверджує імпортер. Чилі повільно переймає естафету від Перу. Чилійські поставки прибули приблизно на тиждень раніше, ніж минулого року, хоча очікується, що обсяги залишаться стабільними. Перу, швидше за все, зникне з ринку до кінця місяця. Після цього, відповідно до очікувань, Марокко також займе частку німецького ринку.

Загалом, продажі протягом Різдвяного періоду були високими. Через великий запас перуанських товарів роздрібні програми були з легкістю задоволені. Було лише невелике зниження обсягів відвантажених повітрям. Торгівля органічною лохиною не була такою успішною; пропозиція в цьому випадку була помірною, на відміну від попиту.

Трейдери бачать деякі взаємозв’язані довгострокові події на ринку ягід. Наприклад, Мексика нині нарощує експорт в Європу, водночас у минулому вона була майже повністю сфокусована на Північній Америці. За словами трейдерів, це може з часом стати цікавою альтернативою Марокко та Іспанії, наприклад, якщо урожай в цих районах вирощування буде не на належному рівні. Іншою важливою тенденцією в німецькій роздрібній торгівлі є більша потреба у великих упаковках. У минулому популярним був формат 12×125 грамів; тепер переважає 12×300 грамів. Це пов’язано з постійно зростаючими продажами.

Нідерланди: велика пропозиція чилійської лохини

Незважаючи на те, що в грудні доступним був менший обсяг, нині лохина з Чилі надходить у великій кількості, як повідомляє голландський імпортер. На щастя, ринок добре поглинає ці обсяги. Напередодні Різдва було надзвичайно «гаряче», і зараз ще існує багато активних акцій. Нині Чилі посідає домінуюче положення. З шостого тижня чилійські обсяги скоротяться, а Марокко вийде на ринок. Відпускні ціни зараз коливаються між 10,5 і 11 євро для упаковки ягід 12×125 грамів. Стосовно якості відмінності досить помітні і, загалом, термін лежкості на полиці чилійського продукту досить короткий.

Китайський попит зростає напередодні Нового року

В останні роки популярність лохини в Китаї зростає. П’ять років тому попит був ще невеликим, але тепер він значно виріс. Як і у випадку з авокадо, зростання відбувається повільно, відповідно до того, як споживачі знайомляться з продуктом. Китай сам виробляє лохину, але не може робити це цілий рік. Тому великі обсяги імпортують також з Перу та Чилі. Лохина з Перу прибула в серпні і вересні, а з Чилі — у грудні. Лохину і досі імпортують з Чилі і тепер, напередодні Китайського Нового року, попит зростає. Ціна на лохину, наразі, теж досить висока.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів