fbpx
728 x 90

СВІТОВИЙ РИНОК ЧАСНИКУ

СВІТОВИЙ РИНОК ЧАСНИКУ

Author / Interpretation: by Ivan Kotyash / Іван Котяш

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку часнику

За останні кілька місяців у північній півкулі було зібрано більше часнику, ніж у попередньому сезоні, тому зростають побоювання щодо сезону майбутнього. Ціни перебувають під тиском і, на думку виробників з різних країн, вони насправді впали до нестерпного рівня. Аналогічна ситуація існує в усьому світі. У Європі виробники потерпають від конкуренції з боку дешевого китайського часнику. Іспанські виробники замислюються, чи ефективним є застосовування імпортних мит ЄС для захисту внутрішнього виробництва. У Південній Африці виробники ставлять собі таке саме запитання. Ринок заполонив, ймовірно, незаконно ввезений часник, тому податки на імпорт обійшли. Розслідування має пролити світло на ситуацію.

Великий врожай в Китаї тримає ціни під тиском

Виробництво часнику виросло  цього року. У деяких районах воно залишилося незмінним, але в жодному разі не зменшилося. Збір врожаю вже закінчився, і вся продукція тепер на холодному зберіганні. Нині трейдери можуть зберігати продукцію довше, оскільки методи охолодження поліпшено. Як результат вони можуть відразу ж створити запас на наступний рік. Дуже низька ціна часнику  цього року відлякує багатьох людей, так що виробництво знижуватиметься у наступному сезоні. Наскільки конкретно зменшиться — ще не зрозуміло, але посівні площі точно будуть меншими. Однак пропозиція не обов’язково значно зменшуватиметься, оскільки запаси в складах можуть компенсувати зменшення виробництва.

Ринок часнику у Китаї досить великий. Ціна дуже низька, але вона залишається стабільною. Багато часнику експортують в інші країни з огляду на їх конкурентоспроможність на багатьох ринках. Проте експортери стикаються з конкуренцією з боку інших країн, в яких виробництво також нині на підйомі. Китай цього року мав трохи більше проблем з пошуком іноземних імпортерів для свого часнику ніж зазвичай, тому що пропозиція дуже велика. У Європі існують більш високі вимоги щодо імпорту, тому вони мають це враховувати, а отже, намагаються трохи більше продавати на внутрішньому ринку.

Південна Африка: надзвичайно низькі ціни та антидемпінгове розслідування

Виробники закривають дуже складний сезон. Коли збір врожаю лише починався у вересні, великий обсяг імпортованого часнику неочікувано заполонив ринок. Ціни, таким чином, пішли різко донизу. Асоціація виробників і податкова інспекція Південної Африки почали розслідування цього, ймовірно, незаконного імпорту. Наразі немає висновків, але підозрюють, що 107 тонн часнику було ввезено без митного оформлення на обсяг або вартість продукту, щоб обійти ввізні мита. Існують суттєві антидемпінгові імпортні мита на імпорт з різних країн через демпінг у минулому.

Ринок потребує близько двох місяців, щоб поглинути надлишок, і ціна все ще дуже низька. Легальний імпорт з Китаю та Іспанії досі прибуває, переважно для продажу через роздрібні мережі. Південна Африка є нетто-імпортером, але виробництво в країні також є значним. Близько 44% загальної пропозиції надходить від вітчизняних виробників.

Австралія: китайська конкуренція та зміна погоди

Ранній збір врожаю почався в жовтні після важкого року для австралійських виробників часнику. Фермери мали справу з посухою, після якої йшли дощі під час збору врожаю. Досі не доступні будь-які надійні дані щодо обсягів врожаю. Імпорт китайського часнику впливав на ринок протягом останніх десяти років, але сектор сподівається, що користь для здоров’я органічного часнику та впровадження нових сортів запропонують гарне майбутнє виробникам.

Вирощування часнику невелике, але зростає. Нині імпорт часнику має найбільшу частку ринку. У 2016/2017 роках було зібрано 1783 тонни, з яких 31% спрямовано у промисловість. Експорт становить 94 тонни, переважно в Папуа-Нову Гвінею. У вартісному вираженні виробництво становить 7,9 млн доларів. Крім того, було імпортовано 12792 тонни, з яких 8761 тонну — з Китаю. Іспанія і Мексика також експортували понад 1000 тонн в Австралію.

США: Початок короткого аргентинського сезону імпорту

Імпортери в США щойно перейшли на імпорт з Аргентини, який розпочався у вересні. Південноамериканська країна є важливим постачальником, але має короткий сезон, який закінчується в грудні. Після аргентинського сезону Мексика заходить на ринок в квітні і травні, якраз до того моменту, як постачання з північної півкулі знову починає домінувати.

Існують хороші обсяги постачання часнику з північної півкулі. Китай, Іспанія та США мали гарний урожай. Через великі обсяги на складах ціни на новий урожай перебувають під тиском. Китай намагався підняти ціну кілька разів, але безуспішно. Існує також значна кількість продукту низької якості. Як наслідок, ринок загалом є під тиском.

Іспанський сектор стурбований майбутнім

Сектор переживає важкий час, оскільки  цього року виробництво знову збільшилося. Як наслідок, ринкові умови є жорсткими, а виробники не можуть прогнозувати майбутнє. Якість врожаю хороша, але ринок не може швидко поглинати часник. Продажі раннього весняного часнику практично не зупинилися, а фіолетовий часник реалізують повільно. Великий урожай в Китаї згадують як основну причину. За останні два роки в Китаї спостерігали великий урожай, після чого ціни на світовому ринку різко падали. Великий урожай у Китаї є наслідком ситуації, яка склалася кілька років тому, коли погана погода завдала величезних збитків виробництву, а ціни стали високими. Після того виробники вирішили розширити площі, а це спричинило великі обсяги на світовому ринку.

Європейське виробництво захищене торговельним тарифом на імпорт €1,20, але, за даними іспанського сектору, цей захід не є ефективним. «Ми вважаємо, що чесний контроль не застосовують до продукції, що її імпортують у ЄС із третіх країн, де витрати на вирощування, зазвичай, нижчі, ніж у Європі (…). Імпорт з третіх країн, таких як Китай, має податок 1,20 євро, ми вважаємо, що це має бути мінімальна ціна на європейському ринку, але середня ціна значно нижча за цю цифру, отже, щось, мабуть, неправильно».

Італія: проблемний рік для виробників

Цей рік був «проблемним» для італійських виробників часнику через великий урожай у всіх країнах-виробниках. Як наслідок, ціни є низькими. Крім того, імпорт на європейський ринок здійснювали з країн, які, зазвичай, менш сфокусовані на Європі, таких як Туреччина та Єгипет.

Наразі практично немає попиту. «Ось чому ми очікуємо краху ринку до кінця року», — заявив трейдер. Він також не налаштований на оптимізм протягом перших тижнів 2019 року. Урожай Південної Америки більший, ніж  минулого року. У Європі та Китаї урожай був таким, як  минулого сезону, тому ситуація, ймовірно, залишиться незмінною до літа наступного року.

Італійці споживають близько 60 000 тонн часнику, але лише половину з них вирощують самі. Іспанія виробляє близько 260 000 тонн, тому вона перебуває у сильнішому експортному становищі та міцно закріпилася на італійському ринку. Крім того, перевагою Іспанії є краща механізація виробництва, тому витрати на робочу силу нижчі, а виробники мають більше ресурсів.

Для досягнення великого прибутку часник має коштувати 1,50 євро за кілограм у виробників. Нині ціна становить 1 євро, а іноді фіксують навіть нижчі ціни. У будь-якому випадку імпорт з Китаю та Іспанії дешевший. Трейдер попереджає, якщо ціни кілька років будуть настільки низькими, то виробники можуть відмовитися від часнику, щоб спробувати перейти на інші культури.

Трейдер пояснює, що великий врожай у Китаї тримає ціни під тиском у всьому світі. Також більше часнику зберігають у сховищах. Трейдер вбачає у переробній промисловості можливість полегшити ситуацію на ринку. Італійська компанія хоче почати випуск сухого часнику  наступного року.

Французи споживають весь локальний часник самостійно

Останні запаси французького часнику виходять на ринок у січні. Після цього торговці переходять на продукцію з Аргентини, Китаю та Іспанії. Загалом французи  цього року спожили 40 тис. тонн часнику, з яких 20 тис. тонн виросло на французькій землі. Таким чином, французьке виробництво залишилося таким самим, як  минулого року, тоді як в 2016 році воно дорівнювало 16 тис. тонн.

Не дивно, що вітчизняне виробництво зросло. «Французи настільки люблять свій часник, що супермаркети пропонують імпортний лише тоді, коли Франція повністю виходить з ринку», — каже трейдер. Тому французький часник практично не експортують. Порівняно з минулим роком ціни на домашній білий часник виросли на 10%, а на фіолетовий — 15%. Органічний часник також популярний у Франції. Внаслідок сильних опадів на початку весни обсяги зменшилися на 50%, і нині виробники отримують від 4 до 5 євро за кілограм. Ціна на імпортний часник не така приваблива. Іспанський і китайський часник впав у ціні наполовину  порівняно з минулим роком.

Німеччина: європейський часник важливіший

Після гарного врожаю в Європі пропозиція досить велика, і це призвело до низьких цін. Через великий обсяг Китай визначає ціни на німецькому ринку, хоча існує також велика кількість іспанського часнику. Іспанія, Нідерланди, Франція та Італія є основними гравцями на центральноєвропейському ринку. Все більше і більше споживачів вибирають європейські пропозиції. Регіональність стає все важливішим для торговців та споживачів. Вирощування часнику також зростає у Німеччині, і продукція стає популярною у роздрібній торгівлі. Попит на локальний продукт забезпечує конкурентоспроможність європейського часнику на противагу китайському імпорту. Незважаючи на це, китайський часник залишається важливим на ринку. Попит високий напередодні Різдва, хоча ринок свіжого часнику є гарним цілий рік.

За словами німецького трейдера, споживачі віддають перевагу європейському продукту, але він задоволений китайським часником. «Китайський часник має гарний зовнішній вигляд та високу одномірність. Є можливість значну частину операцій у процесі вирощування зробити вручну через низьку вартість робочої сили, що призводить до гарного сортування та високої якості».

Нідерланди: приваблива ціна на китайський часник

За даними голландських імпортерів, нині умови на ринку часнику не такі вже й погані. Ціна білого китайського часнику є привабливою. Крім того, в Європі існує хороший попит, імпортери очікують, що це, безумовно, триватиме до китайського Нового року. Іспанія має серйозні проблеми з якістю, тому імпортери зосереджені на Китаї. Залежно від упаковки та якості ціни становлять €13,50-14,75.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів