fbpx
728 x 90

Світовий ринок яблук

Світовий ринок яблук

Author / Interpretation: by Ivan Kotyash / Іван Котяш

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку яблук

Тепер, коли збір яблук завершено або ж він наближається до закінчення, у багатьох регіонах Європи початкові прогнози було скориговано. Перші серпневі оцінки Прогнозфрут (Prognosfruit), які передбачали європейський урожай на рівні 12,6 млн тонн, було зменшено до 12,5 млн тонн. Незважаючи на те що спекотне літо та стійка посуха спричинили виклики виробникам яблук, врожай все одно був високим. Трейдери говорять про якісний врожай з гарним забарвленням плодів та високими смаковими якостями

Велика Британія радіє новому врожаю

Яблучний сезон розпочався дещо раніше, ніж зазвичай, але не так рано, як очікувалося. Збір урожаю стартував в серпні і буде завершено в цьому місяці. «Цей сезон був більш компактним, ніж попередні, завдяки спекотному літу. У нас було 94 дні без істотного дощу, що ускладнило ситуацію для тих виробників, які не могли зрошувати», — говорить торговець. Через високу температуру обсяги зменшилися. «Великий плюс полягає в тому, що завдяки цій погоді ми збираємо найкращі плоди за останні роки». Трейдер має на увазі смак та колір яблук.

Останні партії минулорічного врожаю було продано навесні, тому перехід між сезонами не відбувся гладко. Тепер трейдери бачать перекриття між закордонним та внутрішнім сезоном. Це призводить до значного дисконтування яблук на полицях. «Британські яблука завжди отримують гарне місце на полицях супермаркетів, і багато британців лояльні до британських продуктів».

Іспанія: найменший урожай Голден Делішеса за останні 10 років

Нині фермери збирають останні яблука Гренні Смітта (Granny Smith). Урожай інших сортів Голден, Ред Делішес, Гала тощо (Golden, Red Delicious, Gala etc.) уже зібрано. Згідно з повідомленням фермера в Жироні (Girona), важливому виробничому регіоні в Іспанії, обсяг виробництва менший, ніж минулого року. Те саме стосується і Льєйди (Lleida). Урожай Голдена (Golden), найбільш культивованого сорту в Іспанії, був найменшим за останні десять років. Більше того, склади порожні. Згідно з даними цього фермера і експортера, менші обсяги будуть доступні, аніж передбачала Прогнозфрут (Prognosfruit). Він також указує на те, що Китай, наприклад, очікує менший урожай. «Деякі європейські ритейлери використовують цифри Прогнозфрут, щоб поставити ціну під тиск, але ще зарано говорити про тенденції. Сезон тільки почався, і є багато невизначеності. Цей рік є важким, щоб робити якісь прогнози».

Італія очікує нормальний сезон

Цифри Прогнозфрут підтверджують, що врожай в Італії досяг рівня, передбаченого на початку серпня. Загалом якість, розмір і забарвлення добрі, що є результатом гарної погоди під час збору врожаю. Град випав у деяких регіонах, таким чином, більші обсяги, ймовірно, підуть на переробку. Сезон стартує в найближчі дні, але трейдери вже зайняті підготовкою. Під час презентації виставки Інтерпома 2018 (Interpoma 2018), серед іншого, відбулися дискусії про зростаючу популярність органічних яблук як для свіжого ринку, так і для переробки. Усе більше і більше гектарів трансформуються, особливо в Альто-Адідже (Alto Adige), але вони все ще шукають потрібні сорти.

Яблука Вал Веноста (V.I.P. Val Venosta apples)

«Після двох років низьких врожаїв, зумовлених екстремальною погодою, цього року в нас нормальний урожай середніх обсягів». Перші плоди нового врожаю Гали вийшли на ринок на початку вересня, а потім наступні, такі як Ред Делішес, Голден Делішес, Пінова і Канзі (Red Delicious, Golden Delicious, Pinova and Kanzi). Сорт Енві (Envy) закриває сезон збору врожаю у листопаді. Продаж Ред Делішеса розпочався 39 тижня, а через тиждень з’явилися Голден і Канзі. У середині жовтня підійшла черга першої Амброзії (Ambrosia). «Ми очікуємо гарних і вище середніх урожаїв для Голдена і Ред Делішеса, що дозволить нам забезпечувати безперервну потребу на ринках Італії та Іспанії».

Пропозиція органічних яблук повертається до нормального рівня після двох важких років. Продажі почалися наприкінці серпня з першими врожаями Гали. Ці яблука будуть доступні до серпня наступного року. Також очікується 200 тонн органічної Амброзії, вони будуть доступні у період з середини жовтня до середини грудня. Цей обсяг збільшуватиметься в найближчі роки. Боніта (Bonita) біо — це новий сорт (батьківські форми якого  — Кріпс Пінк і Топаз), очікуваний обсяг цього сорту — 200 тонн. Це яблуко з’являється на ринку в період з січня по квітень і призначене переважно для експорту до Німеччини та Північної Європи. Доступним є також органічний Канзі, урожай якого становить 1000 тонн. У наступні три роки обсяги зростуть до 2000-2500 тонн.

Експортери намагаються зайти на нові ринки за межами Європи. Гонконг, Малайзія та Сінгапур надають перевагу солодким яблукам. Бразилія — цікавий ринок, тому що органічне вирощування там неможливе, а вимагає ця країна плоди сортів Гала, Ред і Голден Делішес та Фуджі (Gala, Red Delicious, Golden and Fuji). Нарешті, Ізраїль та Об’єднані Арабські Емірати також згадуються як привабливі ринки.

Консорціум ВОГ (VOG Consortium)

Кооператив очікує на врожай обсягом 550 000 тонн у всіх його членів разом. Це на 17% більше, ніж у минулому році, але не настільки, як у рекордному 2016 році — 600 000 тонн. Стартував збір урожаю з другого тижня серпня. Першою зібрали Галу (Gala). Яблука добре росли навесні, але їх ріст уповільнився протягом спекотних тижнів липня та серпня, розміри плодів є середніми.

Тим часом органічне виробництво становить 22 000 тонн, що на 48% більше, ніж в 2017 році. Органічну пропозицію становлять яблука сортів Гала (Gala), Бреберн (Braeburn), Пінова / Евелінатм (Pinova / Evelinaтм) та Кріпс Пінк / Пінк Ледітм (Cripps Pink / Pink Ladyтм).

Мелінда

У Мелінді (Melinda) сезон розпочався як завжди Галою (Gala), а продовжився — Ренетта-Канада (Renetta Canada), Ред Делішес (Red Delicious) та Голден Делішес (Golden Delicious). Наступними були Евеліна (Evelina) і Фуджі (Fuji). Як і слід було очікувати, у Трентіно було зібрано 460 тис. тонн яблук, з яких 400 тис.тонн — у Валь-ді-Нон і Валь-ді-Соле (Val di Non and Val di Sole).

Кооперація для експорту

Яблучний ринок Азії під прицілом італійського партнерства «Омніфреш»

Три італійські компанії об’єднали свої зусилля і представили консорціум «Омніфреш» для ексклюзивного експорту в Азію. Рівойра (Rivoira), РК Гроуерз (RK Growers) і Ван Веноста (V.I.P Van Venosta) націлені на азіатський ринок під назвою Омніфреш (Omnifresh), а саме на: Гонконг, Сінгапур, Малайзію, Індонезію, Китай, В’єтнам, Тайвань, Таїланд, Корею та Японію. До цього часу доступ було отримано в Гонконгу, Сінгапурі та Малайзії. Є надія, що Тайвань і В’єтнам також незабаром відкриють свої кордони.

Франція: ринок усе ще переповнений

У Франції було зібрано багатий урожай. У зв’язку з раннім достиганням багатьох сортів через теплу погоду останніх декількох місяців цей врожай має обмежений термін зберігання. Тому є деякий тиск на ринку. Трейдер очікує, що ситуація незабаром поліпшиться. «Виробництво класичних сортів було низьким, що матиме позитивний вплив на ціни».

У французькому яблучному секторі найяскравішими тенденціями є органічне вирощування та клубні сорти. Найбільші яблучні кооперативи в країні працюють протягом багатьох років, щоб спробувати збільшити виробництво на обох фронтах. «Існує великий попит на клубні сорти, вони забезпечують менший фінансовий ризик, оскільки їх виробництво обмежене», — говорить експортер.

Німеччина: термін зберігання яблук менший через спеку

Збір яблук у Північній Німеччині наближається до завершення. До кінця 43 тижня будуть зібрані останні партії. Як і в більшості регіонів Європи, Німеччина мала гарний урожай з великими обсягами. Також було зібрано гарної якості клубні яблука: Цунамі (Junami) і Канзі (Kanzi). Лише Елстар (Elstar) дещо відстає за показниками розміру плодів та урожайністю (-25%). У будь-якому разі продажі вітчизняного продукту нині надзвичайно складні. Німецький роздрібний сектор закуповує лише обмежені обсяги, що шкодить виробникам та оптовикам.

На півдні Німеччини, а саме на Боденському озері (Lake Constance),  цього року літні температури були зависокі, що вплинуло на термін зберігання яблук. Щоб запобігти тому, що велика частина врожаю може не попасти на ринок, трейдери встановлюють гнучкі ціни. Крім того, німецькі трейдери також спрямовують увагу на Польщу та Південний Тироль (South Tyrol), що ще більше впливає на ціни. Проте нині на німецькому ринку досі є значна пропозиція німецьких яблук.

Нідерланди: збір яблук майже завершено, тиск на ринку спадає

У Нідерландах збір урожаю яблук майже завершено, більшість плодів уже в камерах. Отже, тиск залишив ринок. На відміну від груші, яблука призначено переважно для внутрішнього ринку. Торговці стверджують, що супермаркети організовують вдалі кампанії з голландськими яблуками. Ціни залишаються на стабільному, дещо зростаючому рівні. Наприклад, Елстар (Elstar) — найпопулярніший сорт яблук у Нідерландах, продається за 60–70 центів (75 калібр). Ціна Джонаголда (Jonagold) коливається від 50 до 60 центів, хоча експорт великих розмірів дещо складніший.

Чехія коригує прогнози

Країна очікує зниження на 15%  порівняно з початковою оцінкою 128 тис. тонн. На зменшення валового збору врожаю вплинула стійка посуха та високі температури, починаючи з квітня. Як наслідок, плоди менші і більше піде на переробку.

Польський уряд розглядає можливість полегшення ситуації на ринку

Польські виробники мали хороший урожай. За словами трейдера, яблука солодші та дещо менші звичайного. Це дві сприятливі якості для експорту до Китаю, — пояснює він. «Ось чому ми, мабуть, маємо зосереджуватися на азіатському ринку, оскільки Європа не вимагає стільки яблук, скільки це було раніше». Експортер бачить більші можливості на Близькому Сході та у Північній Африці. Польський уряд, можливо, викупить 500 тис. тонн яблук з ринку за фіксованою ціною, щоб полегшити ситуацію виробників. Цей захід ще не виконано, але, на думку трейдерів, це може допомогти у найближчій перспективі.

Росія: ціна на промислові яблука під тиском

Згідно з повідомленнями, ціна на промислове яблуко в Росії різко впала. Вітчизняний врожай все ще надходить, і постачання промислових яблук з Білорусі збільшилося. Як результат ціни падають майже щодня. На початку 41 тижня ціна становила $0,12 за кілограм. Наприкінці тижня ціна була на 2-3 центи нижче. Нині переробні підприємства більше не купують яблука дорожче $0,09 за кілограм. Місцеві виробники швидко реагують на зміни цін.

Україна: дрібні виробники зупинили збір урожаю

Дрібні виробники перестали збирати урожай через низькі ціни. За словами виробника, продаж продукції є невигідним, якщо витрати на вирощування яблук є вищими, ніж ціна реалізації. Ось чому багато дрібних виробників не збирають пізніх сортів. Ці виробники, зазвичай, не мають холодильних камер і тому зацікавлені продати свої яблука безпосередньо з саду. Згідно з повідомленнями, вартість збору та транспортування яблук приблизно така сама, як і ціни, які зараз пропонуються. Щоб отримати свої гроші, фермеру потрібно чекати кілька місяців, оскільки немає прямих платежів.

Гарною новиною для українського сектору є повідомлення про те, що Індія відкриває свої кордони для наших яблук. Ця східна країна вже є найважливішим експортним ринком для України. Доступ до індійського ринку дозволить збільшити експорт. Трейдери прогнозують, що Індія замінить російський ринок, який був колись найважливішим експортним ринком.

Швейцарія: більше яблук для сидру

Завдяки чудовим погоднім умовам, урожай був розкішний, як результат холодильники були переповнені. На реалізацію піде лише продукція найкращої якості. У регіоні Тургау (Thurgau) урожай настільки великий, що більшість його піде на переробку, а саме для виготовлення сидру. Цьогорічні показники врожаю суттєво контрастують з тими, які були у 2017 році, оскільки вони були незначні.

США: У різних штатах результати неоднакові

Різні штати мають різні перспективи на сезон. Очікується трохи вищий урожай у Нью-Йорку. Виробник повідомляє, що «ми, безумовно, маємо більше яблук для споживачів, це гарний урожай з чудовим забарвленням та стандартним розміром плодів». Найпоширенішими сортами є Імперія (Empire), Макінтош (McIntosh), Кортленд (Cortland), Делішес (Delicious,), Гала (Gala), Фуджі (Fuji), Ханікрісп (Honeycrisp), Снепдрегон (Snapdragon) і Рубіфрост (Rubyfrost). «Загалом урожайність усіх цих сортів відповідає нашим очікуванням». Торік на території цього регіону випав град, внаслідок чого врожай був низький. Цього року урожай хороший, хоча на заході штату був затриманий на 5 до 7 днів, тому що виробники чекають належного забарвлення плодів. Останні яблука будуть зібрані в перший тиждень листопада.

Менший урожай очікують у Вашингтоні, але якість має бути хорошою. Останні оцінки свідчать про незначне зниження врожаю. Попередня оцінка 131 млн ящиків зменшилася до 116,8 млн ящиків. Однак є перехід від старих сортів до нових. Найпопулярнішими у Вашингтоні є Гала (24%), Ред Делішес (21%), Фуджі (13%), Гренні Сміт (13%), Ханікрісп (11%) та Пінк Ледітм / Крісп Пінк (4%). Площі, відведені Голден та Ред Делішесам, перебувають під тиском. Ред Делішес (Red Delicious), найпоширеніший у США протягом десятиліть, віддав свою провідну позицію сорту Гала (Gala).

У Мічигані урожай більший, ніж торік, але менший від очікуваного. На початку місяця було зібрано Світ Танго (SweeTango), Роял Гала (Royal Gala), Макентош (McIntosh), Джонаголд (Jonagold) і Ханікрісп (Honeycrisp), потім – Голден Делішес (Golden Delicious) і Ред Делішес (Red Delicious). Завершили збір урожаю сортами Канзі (Kanzi), Кіку (Kiku), Фуджі (Fuji) та Еверкрісп (Evercrisp). Внаслідок зміни погодних умов деякі регіони почали збір урожаю раніше, ніж звичайно. В інших районах багато опадів у вигляді дощу накрили території за 2-3 тижні перед збором.

Через теплу погоду попит зменшився у літні місяці. Вересень ще був теплим, що сприяло постачанню плодів кісточкових культур. У жовтні ринок зріс. Сектор стурбований торгівельними бар’єрами, коли йдеться про експорт. Нещодавно Індія запровадила зворотні санкції, збільшивши тарифи на яблука.

Австралія бачить потенціал в експорті яблук

Нова Стратегія виробництва яблук та груш 2018-2023 років охоплює зміни в ланцюжку постачання для топових фруктів. З преміальними брендами та новими експортними ринками (особливо на китайському) сектор вбачає великий потенціал для яблук. За маркетинговий рік, що закінчився червнем 2017, було зібрано 319686 тонн яблук, з яких 29% пішло на переробку. Австралія експортувала 4950 тонн, що було незначним збільшенням порівняно з попереднім роком. Чверть експорту було направлено у Велику Британію. Незважаючи на те, що з’являються нові інтродуковані сорти, Пінк Ледітм (37%), Гала (23%) і Гренні Смітт (20%) все ще залишаються першими у виробництві. Уряд розглядає можливі ризики імпорту яблук з північного заходу США (Орегон, Айдахо і Вашингтон). Першу версію протоколу очікують у березні 2019 року.

Китай: нижчий врожай через екстремальну погоду

У цьому році обсяг виробництва яблук у Китаї залежить від екстремальних погодних умов, як наслідок, отримали набагато нижчий вихід з гектара  порівняно з попередніми роками. У районах вирощування яблук Шеньсі, Ганьсу та Шаньсі (Shaanxi, Gansu, and Shanxi) обсяг виробництва зменшився приблизно на 20-50%. Зимові яблука збирають нині, і через низький рівень виробництва деякі райони закінчують збір значно раніше, ніж зазвичай. Зважаючи на те, що обсяги цього року значно скоротилися, ціни на яблука зростають. Поточна ціна яблук продовжує збільшуватися. Фактичне підвищення цін залежить від сортів та виробничих площ. Проте загалом ціна на яблука зросла щонайменше на 40% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Вартість яблук деяких сортів зросла навіть на 100%, таких як Квінгуан (Qinguan) із Шаньсі.

Це добре для компаній, що продають продукцію на внутрішньому ринку, але погано для еспортерів. Ціни на яблука зараз значно вищі, що ускладнює конкуренцію з іншими країнами. Для експорту Китай стикається з ще двома проблемами: в Америці тарифи все ще застосовують для імпорту китайських яблук, а в Індії уряд не скасував заборону на імпорт китайських яблук. Це два важливі пункти експорту для китайських яблук. Однак китайським компаніям вдалося знайти інші місця для їх експорту, тому вони все ще можуть продати свою продукцію.

Джерело: www.freshplaza.com

 

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів