fbpx
728 x 90

СВІТОВИЙ РИНОК ЦИБУЛІ

СВІТОВИЙ РИНОК ЦИБУЛІ

Наведено сучасний стан кон’юнктури світового ринку цибулі, підготовлений авторитетним виданням Фрешплаза (Freshplaza)

Чи буде цибулева кампанія сезону 2018/2019 найбільш хвилюючою за останні роки? У всьому світі погода сильно вплинула на врожай. Не тільки Європа постраждала від спеки, стовпчик термометра піднімався високо також в Каліфорнії. Інші частини США зазнали впливу опадів, а новини, що надходять з Азії, також не дуже добрі. Це спричинило напруженість і спекуляцію. Чи є достатня кількість великого калібру доступною? Чи доцільно продавати зараз за гарною ціною, чи є сенс ризикувати очікуючи на можливе підвищення ціни пізніше в цьому сезоні? Чи достатньою є якість продукту для зберігання протягом всіх цих місяців? Так багато питань, так багато відповідей

Нідерланди: на 30% менше цибулі; брак великих калібрів

Ціни цього року знову є незвичними. Через менший на 30 відсотків урожай, що становить близько 40 тонн з га, замість звичайних 60 тонн, доступні значно менші обсяги цибулі для експорту. Є достатня кількість дрібної та середнього розміру цибулі; однак, постачання великих розмірів значно менше, і преміальний товар також дуже рідкісний. У першій половині сезону, коли великі обсяги цибулі малих та середніх розмірів продаються у Західну Африку, експорт не відчує значного впливу. Проте, після лютого, коли ринки призначення вимагатимуть більші розміри, пропозиція, ймовірно, буде дефіцитною, і для цього не буде достатньо менших розмірів. Звичайно, високі ціни мають негативний вплив на попит, але той факт, що в Нідерландах буде на 30% менше цибулі, а у Європі обсяги зменшаться на понад 1 млн. тонн, матиме негативний вплив на ринок. Деякі сортувальні компанії замислюються, чи буде у них достатньо роботи протягом другої половини сезону, тому що щотижневий обсяг навряд чи досягне 15 000 тонн, а сортувальна потужність перевищує 40 000 тон на тиждень.

Іспанія має достатньо великих калібрів

Збирання врожаю цибулі в розпалі на піренейському півострові, особливо в регіонах Кастилія-Ла-Манча (Castile-La Mancha), Валенсія (Valencia) та Мурсія (Murcia). Незважаючи на те, що більшу частину ще потрібно зібрати, очікується менший урожай порівняно з минулим роком. Це обумовлено, в основному, частими буревіями, що періодично супроводжувалися градом.

«Сильні дощі на початку вересня сповільнили збір врожаю, але якість, як правило, гарна», — стверджує трейдер. Особливо це стосується цибулі, на яку не вплинув град. Іспанія може отримати користь від браку великих розмірів в Європі цього року, особливо в Нідерландах. «Загалом, іспанські цибулі мають хороший розмір», — говорить виробник. Провінції, такі як Сьюдад-Реаль (Ciudad Real), в Кастилії-Ла-Манчі (найважливішому цибулевому регіоні Іспанії) безперечно розраховують на наявність великих розмірів. «Ми бачимо, що попит на великі цибулі щодня зростає». На даний момент ціна виробника коливається від 0,18 до 0,20 євро за кілограм, хоча ринкова ціна — 0,28 євро. У результаті маржа для трейдерів невелика. «Нині ціна є низькою, але вона зросте до середини жовтня».

Німеччина: високі ціни компенсують втрати

Нині ціни на цибулю майже вдвічі перевищують показники, зафіксовані минулого року. Трейдер пояснює: «деякі з виробників зазнали втрат до 40%, залежно від регіону і виробництва. Проте, висока і стабільна ціна компенсує ці втрати». Зазвичай, існує великий тиск на ціни в цей період. «Покупці, як правило, хочуть максимально знизити ціни, однак зараз існує певна єдність серед виробників, торговців та покупців, що призводить до незвичної стабільності на ринку».

Якість цибулі варіює, тому багато чого потрібно зробити з точки зору сортування. «Ми повинні прикласти значні зусилля для того, щоб поставляти якісну цибулю нашим клієнтам», — каже трейдер. «Іноді нам буде важко задовольнити попит». Високий попит передбачає лояльність з боку споживачів. Виробники задоволені ціною. Продажі розвиваються добре, а це позитивно з огляду на відсутність гарантій щодо довготривалого зберігання цибулі. «Як правило, є пік попиту якраз перед Різдвом, але це азартна гра, зберігати цибулю, замість того, щоб продавати її за гарною ціною». Ситуація в майбутньому не сильно зміниться. Останніми роками ринок не був таким захоплюючим, тому не очікується жодних великих інвестицій або розширення площ.

Франція має невеликий урожай

Трейдер боїться, що ринок цибулі постраждає від сухої погоди останніх місяців. «Точно так само, як у північній Європі, обсяги у Франції, значно нижчі за середній показник. Через це ринок буде перевернутий, і ми повинні почекати і подивитися, які будуть наслідки».

Суха погода не є єдиним фактором, який спричинив зменшення французьких обсягів. Раніше цього року великі території країни постраждали від сильних опадів. У Севенни (Cеvennes), відомому регіоні з виробництва для солодкої цибулі, втрачено від 25 до 30% урожаю. Навіть зростання цін було недостатнім для покриття збитків.

У будь-якому випадку, інвестиції все ще вкладаються у виробництво цибулі. Кооператив з 55 виробників, який останнім часом інвестував у сучасне обладнання для доробки, з оптичним сортуванням, здатним виявити будь-які недоліки в цибулі, як всередині, так і зовні цибулини. Інвестиції в розмірі 10 мільйонів євро повинні гарантувати, що повернення продукції зменшиться на 50%, що оцінюється в 300 000 євро на рік.

Україна починає кампанію з великими калібрами

У цьому році український цибулевий сектор має можливість проявити себе на європейському ринку, враховуючи той факт, що в багатьох частинах Європи спостерігається низька урожайність цибулі. Експортери прагнуть заповнити прогалини, залишені північноєвропейськими країнами. «Більшість конкурентів стали клієнтами», — каже експортер. На європейському ринку спостерігається дефіцит калібру 60–80 мм. В Україні в цьому році розміри також трохи менші, але, за словами трейдера, цибулі в категорії 80-100 мм досить. Країна не тільки експортує до європейських країн, а й до Індонезії, Сінгапуру та Малайзії. «Ми сподіваємось закріпитися в Азії», — заявив експортер, виклавши амбітні плани на цей сезон.

США: змішані повідомлення, більше розмірів Jumbo

Виробники оцінюють урожай в Каліфорнії. Останньою цибулю збирають у долині Сан-Хоакін (San Joaquin Valley). Сезон, який розпочався у травні, відзначився хорошими урожаями, незважаючи на сильну спеку в літні місяці. Минулого року виробництво склало 6767 вантажівок; в цьому році ця цифра трохи знизилася, до 6 620 вантажівок. Відкрила сезон збору врожаю солодка цибуля у травні в районі Стоктона (Stockton). У наступні тижні, збір врожаю посунувся далі на північ, у напрямку до долини Сан-Хоакін, після чого потік перемістився на північний захід та в Айдахо (Idaho). Ринок цього року був слабким для каліфорнійської цибулі. Ті виробники, які не змогли підписати контракти, мали складний рік.

В інших частинах США погода також стала визначником кількості і якості врожаю. «Схоже, ми будемо мати великий урожай, але у Вашингтоні та північній частині штату Орегон у нас було багато дощів у літні місяці», — зазначає торговець. Багато дощів було також в інших регіонах, і південний захід стикався з деякими кліматичними проблемами.

Загалом, пропозиція з Колумбійського басейну (Columbia Basin) була подібна до торішньої, можливо трохи меншою. Незважаючи на те, що виробники зможуть скористатися перевагами світового ринку, внутрішній попит зараз гарний. «Я думаю, що ми отримаємо кращий попит, коли врожай буде зібрано, і ми знатимемо, що маємо», — заявив трейдер.

На Північному заході, виробники задоволені початком сезону. Врожай почався вчасно, і погода залишалася сприятливою. Єдине, що варто відзначити, — це перспектива більшої доступності великих розмірів у цьому році. «Збір урожаю почали у серпні, і з того часу все йшло відповідно до плану», — говорить трейдер. На початку сезону було більше попиту на білу цибулю, ніж на іншу. Незважаючи на позитивні повідомлення, витрати на логістику стануть викликом у майбутньому. З огляду на відпустки і на постійний дефіцит водіїв, очікується, що у четвертому кварталі перевезення вантажів здорожчає.

Канада: менші розміри цибулі через спеку

У цьому році очікується, що у Квебеку (Quebec) урожай цибулі буде складатися, переважно, з менших калібрів. Це є результатом спекотної погоди, відміченої у липні. У цьому місяці позначка на градуснику сягала майже 40 °С. Очікується, що загальний урожай буде на рівні минулорічного. На думку трейдера, менші розміри є прийнятними, і споживачі не помітять різниці, оскільки це всього лише кілька міліметрів. Зі слів трейдера, попит був нижчим за норму. Крім того, найближчим часом на ринку може з’явитися великий об’єм, якщо дрібні виробники, у яких відсутні потужності для зберігання, вирішать продати цибулю. Хоча минулорічна ціна коливалася від 17 до 18 доларів, у цьому році вона становила 15 доларів. У листопаді та грудні попит знову підвищиться.

Австралія хоче збільшити експорт

Австралійський сектор готується до літнього піку. Отже, експортери будуть зосереджені на міжнародній торгівлі. Цей рік є другим для «Цибулі Австралії» (Onions Australia) — п’ятирічного експортного плану, призначеного для країн Азії та Близького Сходу. Одним з викликів є надмірне постачання в поєднанні зі стійким попитом. Згідно з останніми показниками ХотІнновейшн (Hort Innovation) (до червня 2017 р.) обсяг цибулі зменшився майже вдвічі, з 43 888 тон у минулому році до 24 798 тонн цього року.

Нова Зеландія: турбота про холодну зиму

Архіпелаг має такий же план, як сусідня Австралія. До 2025 року обсяг експорту, досягнутий у 2012 році, повинен подвоїтися. У 2012 році вартість експорту становила 62 мільйони доларів. До кінця 2016 року ця цифра вже досягла 116 мільйонів, тому цей сектор прямує до досягнення своєї мети, також у планах є збільшення обсягів експорту до 330 000 тонн; однак, було попереджено, що холод зафіксований минулої зими призведе до зменшення обсягів виробництва. Проте, за даними галузевої організації, все ще надто рано робити чіткі заяви стосовно цього.

Китай: різна урожайність, повільний експорт

Цей сезон розпочався у травні цього року з різною урожайністю залежно від регіону. У деяких частинах країни виробництво зросло, тоді як в інших районах, включаючи Шаньдун (Shandong) обсяги зменшилися. Це все пов’язано із зафіксованими екстремальними погодними умовами, які мали серйозні наслідки для врожаю в деяких районах.

Експорт цибулі повільний. Попит на експортних ринках, таких як Тайланд, Філіппіни, Південна Корея та Малайзія, знизився порівняно з минулим роком. Ситуація є протилежною для замороженої цибулі, експорт якої продовжує зростати. Морожену продукцію поставляють в основному до Єгипту, Індії, Південної Америки та Європи.

Великий урожай в Тайланді та Філіппінах впливає на китайські ціни. Ці країни експортували великий обсяг у Китай, тим самим впливаючи на ціну.

Перу: малі розміри та урожай через хмарну погоду

Сезон солодкої цибулі розпочався кілька тижнів тому і триватиме до лютого наступного року. Ринок США перейшов на імпорт перуанської солодкої цибулі. Коли сезон закінчиться, американський ринок буде перехоплений Мексикою та штатом Джорджия (Georgia).

Виробництво цибулі в Перу трохи менше через похмуру погоду. Це також негативно вплинуло на розмір, які є меншим. За словами американського імпортера, в Перу був незвичайний сезон. Через відсутність достатньої кількості годин сонячного світла, калібри менші, а урожайність нижча. Він говорить про середній рівень виробництва. Попит на солодку цибулю в США гарний, а ціна становить 18 доларів.

Джерело: freshplaza.com

 

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів