fbpx
728 x 90

Мільйон з гектара: реальність чи лише нездійсненна мрія?

Мільйон з гектара: реальність чи лише нездійсненна мрія?

У Кропивницькому 27 вересня п.р. відбулася четверта національна конференція «Мільйон з гектара» в рамках масштабної агропромислової виставки «AgroExpo»

Як відзначають організатори події, представники проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти», географія конференції, присвяченої перспективам виробництва нішевих культур, постійно розширюється. Про те, як заробити мільйон з гектара, вже говорили у Львові, Дніпрі та Запоріжжі. Більш того, організатори наголошують, що це вже друга подібна подія цього року, що свідчить про високу зацікавленість агровиробників, їхнє бажання диверсифікувати виробництво і освоювати нові напрями.

Партнерами події традиційно виступили Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) в рамках ініціативи EU4Business, а також Продовольча сільськогосподарська організація ООН.

Нішеві культури: потенціал сектору і помилки виробників

Галузеві експерти запевняють, існує безліч нішевих напрямів, які можливо цілком успішно реалізувати навіть на невеликих площах в умовах України. Однак незалежно від вибору культури в гонитві за високою маржею фермери нерідко припускаються грубих помилок, багато з яких можуть бути фатальними для бізнесу.

«Мільйон з гектара — це не єдина мета, хоча такий виторг уже давно є реальністю в Україні. Це скоріше символ ефективного використання землі. Деякі фермери не розуміють, що виторг — це не завжди прибуток. Більш того, поки продукція не продана — це тільки витрати!» — підкреслив у ході свого виступу Андрій Ярмак, економіст інвестиційного центру FАО.

Експерт зазначає, що головною помилкою багатьох аграріїв є переконання, що вибір правильної «ніші» — це запорука перманентного успіху бізнесу. Більш того, фермери нерідко роблять акцент саме на вирощуванні продукції, а не на її подальшій реалізації.

«Недостатньо просто навчитися вирощувати! Потрібно навчитися робити продукт, який був би затребуваним покупцями та відповідав би сучасним стандартам », — сказав Кейс Кьолеман, координатор проектів консультаційної підтримки для малих і середніх підприємств.

При цьому обидва експерти зійшлися на думці, що саме фермер має бути зацікавлений у просуванні свого продукту на ринку. Тому відсутність у бізнес-плані пункту про маркетинг вони вважають неприпустимим.

Підхід до вибору культури для малих господарств або ж диверсифікація виробництва

Грамотний підхід до вибору нішевої культури, на думку фахівців, безумовно, є  запорукою успішного бізнесу. Однак при цьому вони підкреслюють, що одна тільки ідея бізнесу нічого не варта. Важливо розуміти шляхи досягнення мети, проаналізувати ризики, прорахувати можливі виробничі витрати. Зокрема, у ході майстер-класу в рамках конференції Олександр Ярещенко, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ, розповів про те, що за правильних розрахунків цілком ефективною може бути й сімейна ягідна ферма з вирощування малини на невеликій площі.

Крім того, вибір перспективних нішевих культур для виробництва на малих площах дуже великий, до того ж деякі з них добре відомі споживачам, однак, поки так і залишаються в сегменті нішевих. Такою культурою, наприклад, є часник, про експортний потенціал якого мова йде вже не один рік. Однак, за словами Анни Морозової, керівника часникового кооперативу «УкрАП», перш ніж підкорювати міжнародні ринки, український часник має «освоїти» безпосередньо ринок самої України, витіснивши звідти імпортну продукцію.

Нові ніші — нові перспективи

Водночас в Україні з кожним роком з’являється все більше нових перспективних напрямів. До того ж багато цих культур уже успішно вирощують в інших країнах і вони навіть встигли вийти з розряду нішевих. Для України вони ще швидше екзотика, проте їх цілком могли б вельми успішно вирощувати в наших кліматичних умовах. Яскравим прикладом є артишок. За даними Вадима Дудки, директора компанії «Агроаналіз», світове виробництво артишоків досягає 1,5 млн т на рік. Лідерами в цьому сегменті є Італія (440 тис. т), Єгипет (260 тис. т), Іспанія (230 тис. т), Аргентина (105 тис. т), Перу (103 тис. т). Для України  артишоки поки є новинкою. Однак експерт запевняє, що ця культура оптимально підходить для вирощування в нашій країні. Більш того, вона відрізняється гарною транспортабельністю і лежкістю, а також її можна цілком ефективно вирощувати навіть на площі в 1 га.

Водночас кизил уже почав поступово підкорювати український ринок. За словами Євгена Постоленка, завідувача відділу захисту рослин та аналітичних вимірювань Дослідної станції помології ім. Симиренка,  сьогодні в Держреєстр сортів, придатних для вирощування в Україні, вже внесено 16 сортів кизилу. Основним каналом збуту цієї ягоди є переробка, проте асортимент продуктів з кизилу дуже широкий — від заморозки, джемів і желе до компотів та купажних соків.

Вибір величезний, потрібно лише трохи креативу і нестандартний підхід

Експерти підкреслюють, що під час вибору нішевих культур не варто обмежуватися тільки плодоовочевим і ягідним сегментами. Вельми перспективним варіантом для виробництва на невеликих площах в умовах України може стати і вирощування лікарських рослин, наприклад валеріани. Як зазначив під час свого виступу Євген Шумейко, директор компанії «Добротрав», обсяг світового ринку продуктів з валеріани досягає $ 400 млн. При цьому тільки в 2017 році Україна імпортувала цієї продукції на $ 250 тис.

Крім того, мільйон з гектара можна заробити і завдяки бджільництву. За словами Мирона Пундора, експерта українського ринку, всупереч загальній думці основним продуктом бджільництва є не мед. Набагато більший прибуток приносить оренда садівникам бджолиних сімей для запилення.

«Прямий внесок бджіл як комах-запилювачів у виробництво продовольства в світі оцінюється більш ніж в $ 250 млн. За даними досліджень, кількість зав’язей плодів на 70% залежить саме від комах-запилювачів. При цьому за перехресного запилення врожайність абрикосів збільшується майже в 6 разів, слив — у 11 разів, а вишні та черешні — більш ніж в 20 разів!» — аргументує свою позицію експерт.

Команда «АПК-Інформ: овочі і фрукти» дякує всім учасникам за проявлений інтерес до події і активні дискусії. Сподіваємося, що кожен з вас зможе знайти свою нішу на ринку і вже на наступній події розповість про свій досвід і досягнення. Організатори ж, у свою чергу, продовжать вивчення перспективних нішевих напрямів, щоб внести їх в програму п’ятої ювілейної конференції «Мільйон з гектара»!

Джерело: www.fruit-inform.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів