fbpx
728 x 90

Генетичне багатство новинок капуст «Сингента»!

На Дні поля компанія «Сингента» представила нове покоління гібридів капусти

Виробники капусти західного регіону України зібралися 20 вересня 2018 р. у с. Чайчинці Лановецького району, що на Тернопільщині. Саме тут, у господарстві знаного в нашій країні овочівника — Володимира Іщука, компанія «Сингента» провела День поля, акцентувавши увагу овочівників регіону на власних гібридах капусти нового покоління.

У капустяному портфелі компанії «Сингента» є гібриди на будь-який смак і для найрізноманітніших напрямів використання всіх груп стиглості. Наочно у цьому пересвідчилися виробники овочевої продукції на семінарі, що пройшов у господарстві Володимира Іщука.

Незважаючи на складні погодні умови поточного сезону, завдяки генетичній стійкості до екстремальних факторів довкілля, толерантності до збудників хвороб та шкідників, а також дбайливому та професійному ставленню господаря до своєї справи, фермерам вдалося переконатися у неперевершеному господарсько-цінному потенціалі гібридів капусти селекції «Сингента». На демонстраційному майданчику було представлено не всю лінійку гібридів, а лише новинки. З повним сортиментом можна ознайомитися, завантаживши каталог насіння овочевих культур компанії «Сингента» 2018/2019.

Тенденції ринку капусти України

Відкриваючи польову частину семінару, керівник відділу насіння овочевих культур в Україні Олександр Яцик проаналізував сучасний стан на ринку насіння капусти. Нині він динамічно змінюється і етап валового виробництва залишився позаду, а на перший план виходить якість та призначення продукції. Основними споживачами капусти, крім переробних підприємств, є міські жителі, яких не цікавить продукція масою 5-6 кг, проте, великою популярністю у них користуються головки вагою 2-3 кг.

«Є гібриди для довготривалого зберігання та наступної переробки (тут важливою є придатність до пневмоочищення); є такі, що придатні лише для реалізації у свіжому вигляді; проте, є досить універсальні продукти. І, прийнявши рішення зайнятися виробництвом якоїсь продукції, потрібно чітко розуміти, що ви маєте отримати на виході. Лише знаючи це, можна з допомогою менеджерів компанії правильно підібрати гібриди».

Ліричний початок

Здивував учасників семінару господар заходу Володимир Іщук, який запросив до слова свою колегу фермера з душею поета Любов Лук’янівну. Присутнім неабияк запали в душу її слова:

«… Якщо вам заманулось торгувати
І з поля мати щедрі дивіденди
Осмілюсь я пораду щиру дати —
Придбайте все насіння від «Сингента».

Потому пан Володимир коротко охарактеризував технологію, яку застосовують у господарстві. Варто зазначити, що капустяне поле на богарі мало достатньо презентабельний вигляд, враховуючи критичні умови вологозабезпечення поточного сезону. На думку господаря, цьому сприяло те, що розсаду капусти висадили 8 травня, коли було достатньо вологи, що допомогло рослинам на перших етапах. Перед висаджуванням касетну розсаду замочували у розчині протруйника Круїзер, що забезпечило надійний захист рослин від шкідників протягом першого місяця.  «Рік був критичний (два місяці без опадів), але завдяки високому потенціалу гібридів капусти та їх толерантності до патогенів результатом я задоволений. Нові продукти компанії «Сингента» набагато простіші у вирощуванні, якщо порівнювати з конкурентними, завдяки стійкості до хвороб та шкідників, а генетики постійно трудяться над тим, щоб праця фермерів ставала ще ефективнішою».

Стійкість до трипса — конкурентна перевага гібридів «Сингента»

Відповідаючи на запити ринку, селекціонери «Сингента» створюють нове покоління гібридів капусти, які характеризуються комплексом господарсько-цінних ознак. Основними серед них поряд з високою стресостійкістю та врожайністю слід вважати стійкість до трипса та фузаріозу і придатність до механізованого збору та пневмоочищення.

Продікус F1 — новий продукт у сегменті білоголової капусти. Стійкий до фузаріозу та пошкоджень трипсом. Формує головки масою 3-3,5 кг за 130 діб вегетації. Призначений для довготривалого зберігання, за якого біологічні втрати становитимуть не більше 3%.

Лексикон F1 — середньопізній гібрид капусти з найвищою стійкістю до трипса. Через 125 діб з дня висадки розсади формує щільні світло-салатові округло-пласкі головки масою 2,7-3,5 кг. Цей продукт, завдяки своїй універсальності, ламає існуючі стереотипи, оскільки придатний для реалізації у свіжому вигляді, переробки та зберігання понад 7 місяців без втрати товарних та смакових якостей.

Гібрид Сторідор F1 потребує 135 діб вегетаційного періоду (після висаджування розсади). Середня маса головки 3,2 кг. Навіть за критичних умов вирощування стабільно формує врожай. Довго зберігається навіть у примітивних сховищах без втрати зеленого забарвлення та інших товарних якостей. Один із кращих гібридів на розборку для виробництва голубців. Призначений для реалізації після зберігання, а не у свіжому вигляді. Придатний для пневмоочищення та механізованого збирання.

Еластор F1 — стійкий до внутрішніх некрозів, фузаріозу та з високою стійкістю до пошкоджень трипсом гібрид, що з’явився у комерційному продажу на нашому ринку лише у цьому сезоні. Водночас у деяких господарствах площі під ним одразу становили 5-10 га. Качан округлої форми зі щільною структурою. У Польщі посідає перші позиції у використанні на переробку після зберігання. За 100 діб вегетації головка набирає достатню кількість цукрів, завдяки чому гарно реалізується у свіжому вигляді. Без втрати ваги зберігається до семи місяців.

Такі новинки, як Професор F1 та Саксесор F1 належать до «сім’ї Агресора» та покликані доповнити цей добре відомий та досі поширений на пострадянському просторі гібрид, який попри стійкість до трипса, за інтенсивної технології вирощування і «перегодовування» схильний до утворення внутрішніх некрозів.

Професор F1 — стійкий до пошкоджень трипсом та фузаріозу гібрид, придатний для заквашування та короткочасного зберігання (4-5 місяців).

Високою толерантністю до ураження бактеріозом та стійкістю до трипса і фузаріозу відзначається гібрид Саксесор F1. Головки масою 3-4 кг можуть зберігатися до 5 місяців. Основне призначення продукції, що відзначається високими товарними та смаковими якостями, — реалізація у свіжому вигляді, переробка та нетривале зберігання.

Кататор F1 — у сегменті середньостиглих капуст цей гібрид не має рівних за стійкістю до трипса. Він потребує 85 діб вегетаційного періоду для достигання. Зберігається без втрати товарно-смакових якостей протягом двох місяців, а за висаджування у другий оборот (липень) може зберігатися до чотирьох місяців.

Нетрадиційні капусти — можливість більшого заробітку

Для українських виробників капусти білокачанна традиційно залишається основою, але для розширення асортименту фермерам варто приділяти увагу іншим видам. З року в рік пріоритети споживачів змінюються, люди постійно хочуть куштувати нові смаки та продукти. Тому червоноголова, брюсельська, цвітна, броколі, савойська хоч і займають незначний сегмент нашого ринку, але користуються популярністю та матимуть перспективи в майбутньому.

Капуста червоноголова. Значна кількість українських фермерів, а серед них ті, що мають десятигектарні насадження, випробувавши різні конкурентні гібриди червоноголової капусти, зупинили свій вибір на стійкому до фузаріозу гібридові Реск’ю F1. Це пізній гібрид, з вегетаційним періодом 135 днів після висаджування розсади. Компактні рослини завдяки сильній кореневій системі формують вирівняні головки середньою масою 2,5 кг. Без фізіологічних втрат зберігається, практично до нового врожаю.

Капуста брюсельська. Вирощуючи цю капусту, слід звернути увагу на захист від попелиці та білокрилки. Через те, що дозрівання плодів починається з нижніх ярусів до верхніх, після 15 серпня можна робити першу вибірку, після якої необхідно видалити нижні яруси листків не залишаючи пеньків. Прищипнувши за досягнення бажаної висоти рослини верхівкову бруньку, можна досягнути рівномірного розміру качанчиків.

Абакус F1 — гібрид капусти брюсельської з вирівняними плодами та стійкістю до стресів. Період вегетації 115 днів від висаджування розсади. Зібрати бажано до настання сильних морозів. Реалізовувати продукцію можна одразу, а також залишати на зберігання, але може втрачати зелене забарвлення.

Зовсім іншим є пізній гібрид Профітус F1, який без втрати якості може залишатися на полі аж до кінця грудня. За 145 днів вегетації формує вирівняні, дуже щільні продовгуваті головки з довгою ніжкою.

Капуста цвітна. Традиційним регіоном вирощування цвітної капусти є країни Західної Європи (Нідерланди, Бельгія та інші) з достатньою кількістю вологи. Для наших богарних умов нині створено нове покоління цвітної капусти з потужною кореневою системою, яка дозволяє вирощувати якісні головки за умов повітряної та ґрунтової посухи.

Рання цвітна капуста завжди має високу ціну на ринку (понад 50 грн/кг). Але потрібно пам’ятати, що суцвіття ранніх сортів та гібридів не вкриваються самостійно листками. Основним завданням виробників буде вигнати потужний здоровий листковий апарат і зібрати врожай до настання високих температур. На забарвлення головки впливатиме наявність достатньої кількості бору в рослині. Для цього необхідно вносити цей препарат, починаючи з розсадного відділення і щотижня після початку формування головки.

Соліс Стар F1 — новий продукт для вирощування і збирання у весняно-літній період. За 55 діб після висаджування розсади формує білосніжні високоякісні вирівняні головки масою 1,5 кг.

Алмагро F1 — характеризується відмінною стресостійкістю та високою здатністю суцвіття до самовкривання листям. Період вегетації 75 днів, тобто підходить для літньо-осіннього вирощування та збору в другій половині вересня.

Капуста броколі. Цей вид капусти не має здатності до самовкриття, тому не підходить для літнього збирання. Особливістю представлених на ринку конкурентних продуктів є те, що вони формують листковий апарат під кутом 90° до стебла, через це може затягуватися вегетація і пізно починається формування головки. Нові ж гібриди «Сингента» формують листкову пластину під кутом 45°, що дозволяє уникати цих проблем, а також загущувати посіви.

Революційним продуктом для свіжого ринку є Бесті F1 — гібрид капусти броколі з коротким періодом вегетації (55-60 днів від висаджування розсади). Завдяки стійкості до високих температур придатний для вирощування у весняно-літній період. Забезпечує високі врожаї якісних суцвіть масою близько 1 кг. Цей гібрид не придатний для переробки, оскільки має сидяче суцвіття на коротких ніжках і погано розділяється на суцвіття.

Гібрид Монрело F1 — завдяки універсальності використання нині захопив лідерство на світовому ринку за валовим виробництвом. Придатний для різних строків сівби, а період вегетації становить 80 днів. Призначений для свіжого ринку та для заморозки. Формує вирівняні головки масою до 2 кг.

Капуста савойська. В Україні під нею зайнято близько 300 га, що не зрівняно з ринком розвинутих країн ЄС, оскільки там давно сформована культура споживання савойської капусти.

Віратоба F1 — гібрид з високою стійкістю до некрозів, який формує головки масою 2-2,5 кг. Призначений для переробки після зберігання, а вегетаційний період становить 135-140 днів від висаджування розсади.

Професійній підхід до виробництва капусти

Лекційна частина семінару відбулася у сусідньому селі Снігурівка. Представники компанії «Сингента» — Олександр Яцик та Сергій Гедз надали виробничникам професійні поради, щодо технологій вирощування та захисту насаджень капусти з адаптацією до регіональних кліматичних умов.

Щороку вітчизняні фермери зустрічаються з новими викликами. На Західній Україні, ще десять років тому, аграрії, вирощуючи капусту, не мали проблем з капустяною міллю, совкою, трипсом. Нині ж овочівники повною мірою відчувають на собі наслідки глобального потепління. Немає вже типової весни та осені, а повітряна посуха влітку стає нормою, що негативно впливає на ріст рослин капусти. З року в рік усе гостріше постає питання наявності достатньої кількості працівників, особливо на збір врожаю та підготовку до реалізації. Тому придатність гібридів до комбайнового збору та пневмоочищення є надзвичайно актуальною. І все більше професійних українських виробників капусти з площею від 25 га користуються інноваційними засобами механізації трудомістких процесів, які виправдовують себе вже за реалізаційної ціни 3,5 грн/кг.

Значною мірою успіх у городництві залежить від якості розсади. Для цього її потрібно на ранніх етапах (2-3 дні після висіву насіння) захистити від шкідників, а у фазі сім’ядолей повторити інсектицидний обробіток. Внесенням водорозчинного фосфору у фазі першої пари постійних листків ми стимулюємо розвиток кореневої системи. Під час формування другої пари справжніх листків, за посвітління середини рослини, необхідно внести 25 г на 10 л води бору. Утворення фіолетової кайми на листках сигналізує про нестачу магнію. Для нівелювання цього стресу можна внести сульфат магнію (50 г/10 л води).

«Якщо ми не сформуємо на перших етапах кореневу систему, а будемо стимулювати азотом розвиток листкової маси, можемо отримати багато проблем, у т.ч. затягнутий вегетаційний період та погану лежкість продукції», — констатував Олександр Яцик. Фахівці рекомендують висаджувати розсаду білокачанної капусти максимум у фазі чотирьох повністю сформованих листків, а 5-6 на виході. Тоді можна розраховувати на швидке приживлення за умови заповнення чарунок кореневою системою. За 1-2 доби перед висаджуванням розсаду замочують або обприскують (350 мл робочого розчину на 1 касету) тіаметоксамом (Актара, Круїзер), який забезпечить захист від хрестоцвітої блішки, капустяної мухи та ґрунтових шкідників протягом 30 днів. Стратегію гербіцидного захисту висаджених у поле молодих рослин капусти слід будувати на тому, що найефективніше знищувати бур’яни вдається в стадії сім’ядолей.

Інформований — значить озброєний

Як зазначив у своєму виступі Олександр Яцик: «Знати все неможливо —важливо ділитися досвідом». Фахівці «Сингента» дійсно щиро ділилися інноваційними знаннями з учасниками заходу. Вони могли б це робити ще не одну годину, але, на жаль, семінар добігав логічного закінчення, а його учасники, корисно провівши день, змушені були повертатися до своїх буденних справ.

Команда ProfiHort Media залишала Лановеччину з впевненістю, що у наступному сезоні фермери регіону, озброївшись новими знаннями з технології вирощування та захисту насаджень, відкоригують свій сортимент на користь гібридів нового покоління. І, за прикладом господаря семінару Володимира Іщука, на їхніх землях теж зростатиме багатство капусти від «Сингента».

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів