fbpx
728 x 90

Прибуткова картопляна майстерність від компанії «Сингента» і ТОВ «Біотех ЛТД»

Про секрети прибуткового картоплярства з вуст лідерів галузі

Про секрети прибуткового картоплярства з вуст лідерів галузі

Майже 100 учасників із різних регіонів України та з-за кордону зібралися, щоб ознайомитися із інноваціями у професійному картоплярстві. Щорічна «Картопляна Майстерня», організована компанією «Сингента», відбулася на початку липня у с. Городище на Бориспільщині. Захід охоплював лекційну та польову частини, де було представлено основні складові технологій вирощування картоплі: від оператора глобального ринку ЗЗР — система захисту насаджень, а від ТОВ «Біотех ЛТД» — система живлення та удобрення. ТОВ «Чіпси Люкс» навело стандарти якості та безпечності вирощування картоплі промислової для переробки

Картопляна Майстерня — бренд, що не потребує особливого представлення, адже давно на слуху у людей, дотичних до картопляного бізнесу. Щороку компанія «Сингента» запрошує усіх, хто цікавиться інноваціями у професійному картоплярстві, отримати актуальну інформацію щодо організації прибуткового виробництва. Отже, 5 липня 2018 р. у с. Городище Бориспільського р-ну, на базі ТОВ «Біотех ЛТД», товаровиробники картоплі мали змогу оновити свої знання та поліпшити майстерність: у підготовці ґрунту та бульб до садіння, у догляді за насадженнями (зокрема з удобренням та живленням); оцінити, як працює система захисту картоплі від компанії «Сингента» в умовах реального господарства; ознайомитися із сучасним сортиментом картоплі вітчизняної та зарубіжної селекції; дізнатися про технологічні вимоги до вирощування бульб для переробки; наочно побачити досягнення автоматизації та механізації основних виробничих процесів, зокрема захоплення учасників викликало викопування картоплі інноваційним причіпним комбайном. Не викликає сумніву те, що після впровадження усіх цих інновацій фермери зможуть зробити якісний крок вперед задля сталого розвитку своїх господарств та держави.

Знання за плечима не носити

Гостинно вітаючи учасників заходу, до них звернувся керівник підрозділу маркетингу засобів захисту рослин компанії «Сингента» Микола Довгаль: «Раді вітати вас, друзі, на нашій сьогоднішній «Картопляній майстерні». Ми знаходимося на землі справжніх майстрів своєї справи, які із задоволенням приймають нас і дають можливість поділитися нашим досвідом з вами. Напевно, 80 % інформації, яку ви сьогодні почуєте,  вже знайомо вам. Але, якщо ви застосуєте у своїй практиці ті 15-20% нових для вас знань, впевнений, це забезпечить ваш успіх у бізнесі. Я бажаю вам продуктивного дня, сонячної погоди і запрошую на наш захід».

Далі слово взяв керівник товариства «Біотех ЛТД» Анатолій Бикін: «Шановна картопляна сім’я, дуже радий вітати на території нашого господарства. Нам дуже легко було співпрацювати з компанією «Сингента» для підготовки цього заходу, але довелося докласти певних зусиль, щоб зробити комфортним ваше перебування тут. Хотів би завжди вас бачити такими усміхненими, з гарним настроєм. Також ми підготували вам певні технологічні новинки, які будуть представлені на локації нашого господарства. Бажаю усім плідної праці та корисної інформації».

Біотехнологічне підґрунтя у впровадженні сучасних сортів

Завдячуючи двом тисячам гектарів родючої землі Чернігівщини та Бориспільщини, досвідченому керівництву та наполегливій праці, компанія ТОВ «Біотех ЛТД» понад 10 років успішно співпрацює з гігантами харчової промисловості ТОВ «Крафт Фудз Україна» та ТОВ «Чіпси Люкс». «Наше господарство протягом 18-ти років займається вирощуванням картоплі. Насіння еліти та першої репродукції вирощуємо щороку на площі 200 га, в умовах максимального обмеження розвитку переносників вірусних захворювань. Більший масив відведено під товарну картоплю», — говорить головний агроном компанії Сергій Жереб.

Керівник господарства, доктор с.-г. наук, професор, завідувач кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва НУБіП України Анатолій Бикін розкрив секрети вирощування якісної, конкурентної за ціною картоплі. Він дуже простий, але потребує чималих зусиль — основні свої інновації у технології колектив спрямовує на те, щоб допомогти рослині подолати дефіцит вологи і температурний стрес вегетаційного періоду.

Як зазначив головний агроном, господарство щороку випробовує нові сорти з метою вияву кращих та вдосконалення елементів сортової технології. Учасники «Картопляної майстерні» мали можливість на власні очі побачити цей своєрідний випробувальний полігон. Тут проводять свої досліди науковці, студенти, представники вітчизняних та світових компаній. За отриманими результатами захищаються кандидатські та докторські дисертації, а кращі рішення впроваджуються у виробничу діяльність підприємства.

На ділянках сортовивчення присутніх вразило потужне здорове зелене бадилля, а також було продемонстровано потенціал кожного сорту за накопиченням бульб. Проте остаточно про врожайність сортів можна буде говорити восени, а про лежкість бульб — весною наступного року.

У розрізі сучасних сортів столової картоплі, нині плідною є співпраця господарства з ТОВ «HZPC-Україна», яка представляє сорти Коломба, Каррера, Ред Скарлет, Евора, Мемфіс, Фламенко, Інноватор, Сіфра, кожен з яких має як свої переваги, так і недоліки та вимагають підбору сортових технологій вирощування.

На фоні голландських сортів не погано себе показала лінійка сортів селекції Інституту картоплярства НААН України: Летана, Околиця, Случ, Скарбниця. Спираючись на дані попередніх випробувань, головний агроном рекомендував звернути увагу на сорт Скарбниця, який на поливі минулого року забезпечував 30 т/га насіннєвої фракції. Нині господарство вже має близько 20 га товарних насаджень цього сорту, тож зможе забезпечити потреби покупців.

Основна перепона у поширенні сортів вітчизняної селекції — це відсутність необхідних обсягів насіннєвого матеріалу. Для прискореного розмноження українських сортів та забезпечення потреб ринку господарство створило власну біотехнологічну лабораторію. «У цьому році ми висадили на адаптацію у теплицю 15 тис. мікророслинок картоплі сортів української селекції — Тирас і Скарбниця», — повідомив Анатолій Вікторович. Раніше господарство вже мало позитивний досвід клонального мікророзмноження сорту Фантазія, коли з 1,5 тис. мікророслинок за 5 років було отримано 1 тис. тонн першої репродукції. «Для захисту рослин картоплі від хвороб і шкідників застосовуємо, переважно, препарати компанії «Сингента». Починаючи від протруювання бульб, баковою сумішшю Юніформ та Селест Топ і далі впродовж вегетації Ревус Топ, Ридоміл Голд, Ширлан, Воліам Флексі та інші».

Захистити врожай та зберегти довкілля

Лекційна частина заходу пройшла цікаво, оскільки містила елементи інтерактивного навчання. Вона була насичена цікавою інформацією про нові препарати та необхідність їх застосування у певну фазу вегетації картоплі, також увагу було приділено важливості правильного налаштування розпилювачів та безпечному поводженню з пестицидами.

За словами фахівців, «Сингента» інвестує значні кошти у розвиток досліджень і випробувань нових препаратів. Цю віртуозну роботу спочатку проводять у лабораторіях, потім на дослідних ділянках не менше трьох років спостерігають вплив препарату на рослини. Таким чином, проходить  7-8 років, допоки новий продукт вийде на ринок.

Олександр Бондар, який в компанії «Сингента» відповідає за портфель фунгіцидів для захисту овочів, картоплі, садів, виноградників у Східній Європі, аргументовано переконав присутніх у тому, що система захисту від світового лідера побудована таким чином, щоб мінімізувати ризик виникнення резистентності та допомогти рослині максимально реалізувати потенціал, захистивши її від пошкодження шкідниками та ураження хворобами. Також він представив два нових продукти від компанії «Сингента». Отже, Квадріс Топ — це системний та трансламінарний фунгіцид, який швидко проникає в рослину та водночас працює проти фітофторозу та альтернаріозу, має потужну лікувальну і тривалу захисну дію. Друга новинка — це двокомпонентний інсектицид Ампліго, який характеризується гарним нокдаун-ефектом, високою ефективністю у широкому діапазоні температур та тривалою захисною дією. «Нині компанія «Сингента» пропонує найширший портфель продуктів, які мають світову визнану якість та авторитет. Використовуючи наші пестициди, українські виробники можуть вільно експортувати свою продукцію, оскільки вони працюють із зареєстрованими в Європі препаратами за правильними регламентами застосування».

Для своїх клієнтів компанія пропонує унікальну програму технічного сервісу АгроГід, яка покликана допомогти аграріям розкрити потенціал урожайності рослини, а отже, збільшити прибутковість бізнесу. Інтерактивний майстер-клас у виконанні Степана Деркача, менеджера з якості внесення продуктів, був присвячений особливостям внесення продукту Юніформ в борозни під час садіння картоплі. «Перш за все, необхідно перевірити реальний вилив робочого розчину на гектар (попередньо вимірявши вилив з кожного розпилювача) та правильно налаштувати кути розпилу розпилювачів, один з яких має наносити робочий розчин на дно, а другий — на боки борозни».

Окрім прибутковості, на думку експертів, важливим є безпечність агровиробництва, адже саме від докладених тут зусиль залежить тривалість та якість життя людей. Саме на цьому акцентувала менеджер з охорони праці «Сингента» Світлана Рубель, яка розповіла учасникам заходу про п’ять золотих правил безпечного використання пестицидів. Коротко вони звучать так: будьте максимально уважні під час роботи, усвідомлено читайте етикетку, підтримуйте особисту гігієну, правильно добирайте засоби індивідуального захисту, слідкуйте за технічним станом форсунок та інших деталей оприскувачів. Представники компаній «3М» Максим Шостак та «Укртекстиль» Оксана Панова продемонстрували присутнім засоби індивідуального захисту, спецодяг, рукавички, взуття та особливості правильного їх вибору за роботи з агресивними аерозолями, парами газів, кислотами та іншими небезпечними речовинами.

Ринок переробки вимагає високоякісну продукцію

Дружна команда представників найбільшого виробника картопляних чіпсів в Україні — ТОВ «Чіпси Люкс» навела технологічні вимоги до вирощування якісної картоплі промислової для переробки на чіпси. Зокрема, Володимир Корбеляк подякував приймаючій стороні за багаторічну співпрацю і зазначив, що господарство «Біотех» справжній лідер у справі картоплярства, стрімко розвивається, інвестує у технології, працює відкрито і намагається поширити кращі практики серед картоплярів України. «Ми працюємо більше ніж з 40 господарствами по всій Україні. Нині уже розпочали переробку нового урожаю, зокрема, вперше в історії нашої багаторічної співпраці компанія «Біотех» постачає ранню картоплю. І це ще одне свідчення того, як розвиваючи технології, можна в умовах Київщини конкурувати з південними виробниками в частині вирощування ранньої картоплі на переробку».

Завдяки постійному поліпшенню якості продукції, в Україні спостерігається зростання ринку картопляних чіпсів. Відповідно зростатиме потреба у сортах картоплі для переробки. Проте виробникам необхідно звернути увагу на застосування сучасних технологій і робити інвестиції у зрошення насаджень. «Без поливу та використання сучасних препаратів для захисту рослин виростити якісну картоплю для переробки неможливо», — впевнений пан Володимир.

«Після надходження партії картоплі (з супровідними документами, що підтверджують її якість) на фабрику, ми відбираємо зразки для проведення аналізів відповідно до показників ДСТУ», — зазначила технолог компанії-переробника Світлана Порохніцька, характеризуючи залежність якості чіпсів від сировини. «Основну увагу звертаємо на вміст сухих речовин у бульбах (від 19 до 25%), фракційний склад (40—80 мм, але оптимальний діаметр — 60 мм), наявність пошкоджень (понад 20 видів) та інші показники».

Координатор аграрної програми ТОВ «Чіпси Люкс» Володимир Левківський акцентував увагу на тому, що у контракті з фермером передбачена рамкова технологія вирощування із зазначенням норм та строків внесення лише якісних сучасних пестицидів, які не мають післядії на картоплю. Переважно це препарати компанії «Сингента». «Оскільки наша продукція йде на експорт, ми закріплюємо фахівця, який веде супровід вирощування картоплі у господарствах-партнерах від садіння аж до збирання, що гарантує повну простежуваність польових процесів».

Філософія вирощування якісної картоплі: від садіння до збору врожаю

У кожного свій рецепт успіху. Так, у польовому класі товариства «Біотех» Анатолій Бикін представив власну філософію водоощадного господарювання, яка спирається на багаторічний досвід вирощування високих врожаїв якісних бульб.

«Ми вирощуємо картоплю без оранки, останній раз плуг працював на полі у 2009 році. Натомість застосовуємо щілювання — цей захід допомагає накопичити близько 60 мм додаткової вологи. Після збору попередника, переважно це рання картопля або колосові зернові, робимо органо-мінеральну мульчу з решток, дискуємо на глибину 5–6 см з сівбою насіння сидератів. Восени скошуємо сидерати і щілюємо на глибину 40 см. Весною закриття вологи здійснюється дискатором, а потому комплексний агрегат забезпечує передпосівну підготовку ґрунту із зонним різноглибинним внесенням добрив. Саджалка у нас дообладнана пристроєм для одночасного внесення ґрунтового гербіциду».

За словами директора, для створення картопляного конвеєра використовують у промисловому виробництві близько 15-ти сортів картоплі вітчизняної та зарубіжної селекції різних груп стиглості. «Для ринку дуже важливим є напрям використання сорту (смаження, запікання, пюре, чіпси, фрі). З поширених в Україні сортів вирощуємо Коломба, Карерра, Тирас (дієтичний), Скарбниця (для перших страв), Фламенко, Сіфра (запікання), Інноватор (переробка)».

Для створення оптимальних умов росту і розвитку рослин картоплі необхідно накопичити, зберегти і правильно використати природну вологу, а також застосовувати штучний полив. Для цього, вирощуючи ранню картоплю сорту Карлена, у 2018 р. провели 4 поливи по 250 мм, що становить 1 тис. м3 води на гектар. У господарстві використовують сучасну дощувальну техніку, зокрема, унікальну фронтальну машину з шириною захвату 300 м і робочою витратою 60 л/с.

Захоплення присутніх викликала демонстрація промислового збирання картоплі сорту Карлена для переробки на чіпси за допомогою причіпного комбайна Кайлер. Присутні на заході керівники кількох господарств підтвердили ефективність цього агрегату в умовах підвищеної вологості ґрунту в сезоні 2017 р.

Оптимальний фітосанітарний стан насаджень картоплі має виняткове значення для отримання високих врожаїв крохмалистої, а для цього необхідно захистити рослини на перших етапах органогенезу. Своїм досвідом у цьому з присутніми поділився головний агроном Сергій Жереб: «Ми постійно займаємося пошуком ефективних інсекто-фунгіцидів для обробки бульб картоплі. Останніми роками проводимо дослідження з препаратом Юніформ. Внесення цього препарату забезпечило нам приріст врожаю 20% і якісну насіннєву картоплю без ознак ураження ризоктонією. крім того, було встановлено, що він поліпшує схожість картоплі».

Технічний експерт з напряму овочі та картопля Володимир Борисенко під час польового класу компанії «Сингента» на демонстраційному майданчику представив якість захисту рослин картоплі сортів Скарбниця, Фламенко та Інноватор за застосування «Юніформ-технології», яка мінімізує ураження кореневої системи і забезпечує дружні сходи та максимальну кількість продуктивних стебел на гектарі. На викопаних рослинах візуально не було помітно ознак ураження кореневої системи та стебел від ризоктоніозу. Коренева система була біла, отже, фізіологічні процеси в рослині йдуть за планом.

«Для зниження шкодочинності основних ґрунтових патогенів: ризоктонії, антракнозу, сріблястої парші та пітіуму першу обробку провели безпосередньо під час садіння картоплі в борозну. Для цього застосовували бакову суміш двох продуктів від компанії «Сингента»: добре відомого вам протруйника Селест Топ (1 л/га) і нового ґрунтового фунгіциду — Юніформ (1,5 л/га), який протягом 60 діб захищає корені та стебло від фітофторозу, ризоктоніозу та антракнозу. Коли рослини досягли висоти 15—20 см, провели обробку фунгіцидом Ширлан з нормою 0,4 л/га — для пригнічення розвитку збудників фітофторозу, що знаходяться на поверхні ґрунту. Третя обробка відбулася через 10 днів: баковою сумішшю фунгіциду Ридоміл Голд (2,5 кг/га), який захищає листкову поверхню від фітофтори і альтернарії) та амінокислотного препарату Ізабіон (1 л/га) який зменшує стрес рослин картоплі від застосування гербіцидів та допомагає фунгіциду краще проникати в рослину. Четверту обробку провели 7.06 сумішшю Ридоміл Голд (2,5 кг/га) та інсектициду Ампліго (0,2 л/га) для захисту від підгризаючої совки та сисних шкідників. Через 10 днів, для уникнення резистентності, провели внесення препарату з іншого класу діючих речовин — Ревус Топ (0,6 л/га) який продовжує захист від фітофтори та альтернарії +Ізабіон (2,0 л/га), задля збільшення кількості столонів. Через 10 днів проводили обробку одним з кращих препаратів від фітофтори — Ревус (0,6 л/га). Далі заплановане внесення Квадріс + Ампліго з дозуванням 0,6 і 0,2 л/га відповідно, а наступна восьма обробка буде здійснена фунгіцидом Ревус Топ (0,6 л/га). Остання обробка перед викопуванням буде проведена баковою сумішшю трьох препаратів: для десикації — Реглон Супер (2,0 л/га); для запобігання зараженню бульб фітофторою під час збирання — Ширлан (0,4), а Карате Зеон (0,2) — забезпечить рослинам захист від переносників вірусів».

Не роботою єдиною

Завдяки старанням організаторів, у центрі уваги гостей під час відкриття заходу був доглянутий смарагдовий газон, що розкинувся на площі близько 7 га. Тут було організовано зручну лаунж-зону та місце для фотосесії. На завершення офіційної частини там, неначе з-під землі, виросло міні гольф-поле, де усі охочі могли відпрацьовувати техніку влучного удару.

Крім того, виробники, переробники, науковці, студенти, постачальники обладнання та інші оператори ринку мали можливість у невимушеній обстановці обмінятися інформацією, дізнатися про тенденції ринку та стандарти якості картоплі промислової для переробки, підвищити свій професіоналізм, зрештою, приємно провести час зі старими знайомими та встановити нові ділові контакти.

Команда ProfiHort Media залишала захід, усвідомлюючи, що українська картопляна сім’я рухається у правильному напрямку, але, щоб оминути перепони на шляху, потрібно час від час зустрічатися та обмінюватися знаннями, аналізувати нову інформацію, переймати передовий досвід – вдосконалювати свою майстерність.

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів