fbpx
728 x 90

«Ягоди України-2018: заморозка і свіжий ринок»

Підсумки дев’ятої міжнародної конференції

На дев’ятій міжнародній конференції «Ягоди України-2018: заморозка і свіжий ринок» в Дніпрі 24-25 травня зібралося понад 250 професійних гравців ягідного ринку

За словами організаторів події, представників проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти», кількість учасників заходу стала рекордною за всю історію проведення конференції. Крім того, значно розширилася і географія учасників: році цього року в конференції взяли участь представники 11 країн світу, таких як Велика Британія, Швеція, Швейцарія, Польща, Італія, Німеччина, Словаччина, Білорусь, Росія і, звичайно ж, Україна.

Генеральним спонсором конференції виступила компанія Syngenta. Спонсор заходу — Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва. Партнер події — Fairplant BV. Конференція відбулася за підтримки Української овочевої компанії (UVC). Генеральним медіа-партнером був журнал «Ягідник», а ексклюзивним медіа-партнером конференції —  журнал «Пропозиція». Інтернет-партнером події — медіа-проект ProfiHort.

«Така кількість учасників конференції говорить, перш за все, про дуже високий потенціал ягідного сектору України. Інше питання, чи зможуть українські садівники цим скористатися? Чи змогли вони врахувати всі свої помилки попередніх сезонів? Чи вдалося їм зробити правильні висновки і знайти перспективні вектори розвитку бізнесу?» — говорить Олександр Хорєв, керівник проекту« АПК-Інформ: овочі і фрукти».

При цьому експерт підкреслює, що, на відміну від попереднього року, в поточному сезоні небесна канцелярія була вельми прихильною до українських виробників ягід. Крім того, за низкою культур відзначається і розширення посадкових площ.

«Як результат, за нашими прогнозами, в нинішньому сезоні варто очікувати збільшення виробництва по всім ягодам, за винятком смородини, яка так і залишається аутсайдером у цьому сегменті. Однак не варто забувати, що збільшення врожаю може як дати можливість українським садівникам встановити нові рекорди експорту і значно розширити географію поставок, так і призвести до обвалу внутрішнього ринку. Це дві сторони однієї монети, до того ж ця монетка вже підкинута », — каже О. Хорев.

Експерт зазначає, що за останні роки спостерігається досить позитивна динаміка  розвитку каналів збуту свіжої ягоди. Так, за даними проекту, близько 28% всього врожаю в комерційному секторі відвантажується на експорт, до того ж на зовнішні ринки реалізують, як правило, лохину, суницю, малину і черешню.

«При цьому необхідно відзначити зростання частки роздрібних мереж. Так, якщо ще 3 роки тому на полицях більшості українських супермаркетів було досить складно знайти ягоди місцевого виробництва, то вже сьогодні на цей канал реалізації припадає близько 15% внутрішніх продажів », — підкреслює А. Хорев.

Водночас, за його словами, однією з головних проблем ягідного сезону залишається нестача робочої сили. За оцінками проекту, ця стаття витрат зросте мінімум на 30%, однак і це не гарантує господарствам відсутності дефіциту сезонних працівників.

При цьому варто відзначити, що ягоди залишаються світовим трендом. Споживання цієї продукції стрімко зростає. Більш того, за словами Ірини Кухтіної, президента асоціації «Ягідництво України», позитивна динаміка переважатиме на глобальному ринку мінімум до 2020 р.

При цьому експерт підкреслює, що зростатиме не тільки споживання, але і вимоги покупців.

IX Міжнародна конференція “Ягоди України-2018: заморозка і свіжий ринок”

«Необхідно усвідомлювати, що переваги кінцевого споживача змінюються дуже швидко. Сьогодні вони шукають не просто смачну і корисну їжу, але і хочуть, щоб вона була привабливою на вигляд, зручно упакованою, порціонною. До того ж останні два пункти для них дуже важливі, адже темп життя мегаполісів продовжує прискорюватися, а отже, у людей все менше часу залишається на споживання їжі. Найчастіше таким вимогам відповідає продукція в супермаркетах, тому вона і коштує на 20-30% дорожче. Ось це, до речі, і є та сама додана вартість, про яку останнім часом так багато говорять. Іншими словами, це не те, наскільки більше може заробити виробник, а те, наскільки більше готовий заплатити покупець», — каже І. Кухтіна.

Така ситуація на світовому ринку ягід забезпечує високий інтерес садівників до ягідних культур. При цьому в їх поле зору потрапляють не тільки традиційні ягоди, а й нішеві, такі як жимолость і ожина. Про це в ході виступу повідомив Олександр Ярещенко, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН України. Експерт зазначив, що ринок ожини  сьогодні активно набирає обертів. Ця ягода вже добре відома українським споживачам і користується підвищеним попитом на міжнародному ринку. Водночас у сегменті жимолості не все так «солодко».

«Ринок жимолості як український, так і міжнародний загалом поки так і залишається «віртуальною реальністю». З одного боку, все більше компаній виявляють інтерес до цієї культури. З іншого ж, як і раніше немає жодних статистичних даних про обсяги її виробництва в жодній країні», — коментує експерт.

При цьому А. Ярещенко вважає жимолость недооціненою культурою, оскільки ця ягода є справжнім джерелом цілої низки корисних мікроелементів. Однак він упевнений, що це — питання часу.

«На те, щоб ягода стала популярною і щоб цей сегмент почав розвиватися, потрібен час, можливо, навіть не одне десятиліття. Такий приклад у нас в Україні вже є з лохиною. Адже необхідно, щоб покупці дізналися про ягоду, полюбили її, потрібно, щоб склалася певна культура споживання… Упевнений, що у жимолості ще все попереду», — резюмує А. Ярещенко.

Іще одним трендом, який активно розвивається на міжнародному ринку ягід, залишається органічна продукція. Про це заявив Юрій Танцюра, засновник компанії «ДВІПА». За його словами, це сегмент набирає обертів і в Україні: щороку з’являється все більше господарств, які відходять від конвенційного садівництва і роблять ставки на органічні технології.

«Ми самі пройшли шлях від інтенсивних яблуневих садів до органічних ягід. Так, на цьому шляху ми наступили на одні граблі, але водночас ми розуміли, що це ринок великих можливостей, і саме це мотивувало нас не зупинятися. Сьогодні майже весь обсяг нам вдається продавати на європейський ринок, і попит з боку Європи продовжує зростати », — зізнається експерт. При цьому Ю. Танцюра підкреслює, що тим садівникам, які планують розвивати цей напрям, перш за все, необхідно усвідомити, що органічне виробництво — це не технології як такі. Це філософія виробництва, світогляд і стиль життя.

Крім того, в Україні зростає виробництво ягід у закритому ґрунті. За словами Ростислава Шитикова, директора компанії «Агросільпром», такий вид вирощування хоч і вимагає більш серйозних інвестицій, але при цьому має низку переваг.

Перш за все, виробництво ягідних культур у теплицях дозволяє мінімізувати ризики втрат через несприятливі погодні умови, а також значно розширити сезон реалізації, отримавши при цьому преміальну ціну.

Про високий потенціал сектора заморожених ягід розповів Юрій Біліченко, директор компанії «Роздольне».

Як зазначив експерт, експортний потенціал цієї продукції в Україні досить високий, при цьому географія поставок може бути досить широкою і не обмежуватися тільки країнами Євросоюзу.

Але при цьому експерт підкреслює, що така ситуація на ринку ягід нерідко залучає в цей бізнес «ситуативних» учасників, які не мають належного досвіду і подекуди підходять до питання непрофесійно. Зокрема, за словами Тараса Баштанника, директора компанії «Українська ягода», кількість таких гравців у сегменті лохини щороку зростає, що має негативний вплив на сектор загалом.

«Лохина залишається однією з найдорожчих ягід не тільки в Україні, але і в світі, саме цей факт привертає в цей бізнес ті компанії, які хочуть заробити, але мало знають про зазначену культуру. Водночас успішне вирощування лохини вимагає високого рівня агрономії і знань », — підкреслює експерт.

Більше того, за словами Т. Баштанника, просто виростити якісну ягоду недостатньо, оскільки для сучасного покупця це всього лише сировина, а не продукт.

«Так, багато хто вже навчився вирощувати, але ось продавати так і не навчилися. А для цього необхідно розуміти, що вимоги споживачів зростають дуже швидко. Наприклад, в Європі покупці вже не просто купують ягоду, а й мають власні сортові переваги. Тому на полицях супермаркетів вже можна побачити розбивку лохини за сортами. І це я вже не кажу про вимоги до упаковки та фасування », — коментує експерт.

Окрім ринкової інформації, делегати конференції змогли взяти участь у практичних майстер-класах від провідних експертів-практиків.

Зокрема, Вадим Дудка, директор компанії «Агроанализ», розповів про те, як можна мінімізувати ризики від погодних форс-мажорів, а також про те, як необхідно діяти у разі, якщо плантації все ж постраждали від примх небесної канцелярії.

Володимир Воєводін, експерт зі спеціальних культур компанії «Сингента», провів майстер-клас на тему ефективних препаратів для захисту ягідних насаджень від хвороб і шкідників.

У свою чергу, Олег Босий, експерт ягідного ринку, розповів про проблеми плодових розсадників в Україні, а також про недосконале законодавство в цій сфері щодо стандартизації саджанців.

Також міжнародні фахівці представили до уваги учасників новітні технології з догляду за плодовими насадженнями, добору безвірусного садивного матеріалу, оптичного сортування, заморожування і упаковки ягідної продукції.

Крім того, мова йшла і про переваги кооперації дрібних ягідних господарств, про що в ході своєї презентації розповів Олександр Ткачук, директор агрофірми «Весна-2011». Як заявив експерт, виходячи з власного досвіду, саме об’єднання відкриває для невеликих виробників нові перспективи і ринки.

У свою чергу, Андрій Ярмак, економіст інвестиційного центру FАО, запропонував учасникам конференції розглянути ТОП-10 країн з найбільшим експортним потенціалом для свіжих і заморожених ягід з України. В основу складання цього рейтингу покладено результати дослідження, яке проводилося спільно з аналітиками проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти» і базувалося на результатах повного аналізу світових трендів, сезонності, а також ланцюжків поставок.

«Ягідний сектор може бути справжньою золотою жилою для українських фермерів за умови грамотного підходу до всіх етапів виробничого процесу, — резюмував Федір Рибалко, директор Української плодоовочевої асоціації. — При цьому необов’язково зациклюватися тільки на ринках ЄС, є ще і ринки Середньої Азії, де українські ягоди також успішно продаватимуться. Потрібно просто переходити від слів до справи і діяти!».

У другий день події всі делегати першого дня конференції мали можливість взяти участь у практичному бізнес-турі в провідне господарство Дніпропетровської області — компанію «Агросільпром», в ході якого вони на практиці змогли ознайомитися з особливостями вирощування п’яти ягідних культур як у відкритому, так і закритому ґрунті. Фотозвіт з бізнес-туру дивіться на нашій сторінці в соцмережі Facebook.

Команда «АПК-Інформ: овочі і фрукти» сердечно дякує всім партнерам і учасникам конференції за проявлений інтерес до події. Ми впевнені, що саме ваші прагнення і професіоналізм і є головною гарантією того, що Україна вже найближчим часом посяде належне місце серед провідних гравців на міжнародній ягідній арені! Ми ж, у свою чергу, докладемо максимум зусиль, щоб надати вам необхідну інформаційну підтримку. Дякуємо, що були з нами, і з нетерпінням чекаємо зустрічей на нові події!

ВІДГУКИ УЧАСНИКІВ

 Олег Ахтирко, аудитор Paradise Fruits Freeze Dried

На такого роду події був вперше, і мені дуже сподобалося! Було багато нової інформації, всі озвучені презентації були цікаві і корисні. Не менш цікавим було особисте спілкування з учасниками. Оскільки я новачок на таких конференціях, завів багато нових знайомств. Цілей, які перед собою ставив, досяг на 100%. Єдине побажання до організаторів — проводити обід і фуршет було б зручніше в форматі «сет-ап». Вже з нетерпінням чекаю ваших наступних подій!

В’ячеслав Бублик, початківець-виробник ягідних

На конференції все сподобалося. І практична, і теоретична інформація була доречною. Було інформативно, цікаво, корисно. Сподобався добір доповідачів, було пізнавально. Особливо можу виділити Володимира Воєводіна з компанії Syngenta, сподобалася така велика презентація з практичними кейсами, і Юрія Біліченко, спікера на тему заморозки. Організація на найвищому рівні! Відмінне місце проведення, якісна підготовка події і дуже смачний борщ! Як початківцям-виробникам конференція була корисна для старту і налагодження нових контактів. Ми, наприклад, з однією з компаній вже всерйоз ведемо переговори. Досягли всіх цілей, які ставили перед собою. З радістю братимемо участь у майбутніх подіях «АПК-Інформ: овочі і фрукти»!

Євген Дмитренко, директор «Любокут-Агро»

Конференція для мене пройшла нормально. Рівень організації просто відмінний! Цікаво було б отримати більше практичної інформації саме щодо малини, очікував більшого. Але це було компенсовано спілкуванням з учасниками — завів нові контакти і зі старими знайомими поспілкувався. Співпрацюю з «АПК-Інформ: овочі і фрукти» не перший рік, тому впевнений, що на наступних заходах буде ще краще!

Олексій Довгополий, регіональний менеджер AGRID

Враження від конференції позитивні. Перший день був хороший і низкою корисних презентацій, і спілкуванням з учасниками. Незважаючи на велику кількість знайомих облич і вже відомих партнерів, вдалося знайти і нові контакти. На події у нас був виділений рекламний майданчик, і робота виявилася досить ефективною, незважаючи на незвичайні умови. Розташування на вулиці дало можливість врахувати специфіку продукції та дати максимальну представленість — габаритні зразки не перекривали один одного, людям було легко «зачепитися поглядом», розглянути тощо. Із мінусів — тіснувате, на мій погляд, місце проведення для такої великої кількості учасників. Але це єдине зауваження, суто технічного характеру, в іншому організація на дуже високому рівні. Хотілося б ще більше часу для неформального спілкування, щоб розслабитися і, не поспішаючи, вдумливо обговорити всі бажані питання. Мені було не просто корисно, а й приємно особисто брати участь. Другий день пройшов навіть краще за перший! Якби потрібно було оцінити за 5-бальною шкалою, я б поставив навіть 5 з плюсом. Мало того, що прямий контакт зі 100% нашою цільовою аудиторією, так ще й максимально предметне спілкування. Це вдалося за рахунок того, що представники — майже всі власники і директори, і вони вже мали конкретні запитання.

Мені здається, такі конференції підняли б мислення і рівень знань наших виробників на якісно новий рівень. хотілось би бачити більше таких чудових заходів у Центральній і Південно-Східній Україні. Тому, будь ласка, продовжуйте проводити такі події і обов’язково кличте нас!

Джерело: fruit-inform.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів