fbpx
728 x 90

Огляд глобального ринку кісточкових

Огляд глобального ринку кісточкових

Представляємо сучасний стан кон’юнктури світового ринку кісточкових плодів

Європейські товаровиробники кісточкових плодів, нарешті, здається, цього року знову зароблять гроші. Скрізь, за винятком Греції, обсяги виробництва значно нижчі. Це призводить до надзвичайно високих цін на іспанські плоди. Південна Африка доставляє свої останні сливи в Європу, але європейські споживачі не зовсім розуміють особливості ціноутворення (високі ціни). У Південній Кароліні обсяги виробництва повернулися до звичайного рівня після дуже низької урожайності минулого року.

Іспанія: зовсім інший рік з високими цінами та дефіцитом

Іспанія має цілком інший сезон кісточкових фруктів цього року порівняно з 2017 роком. Якщо торішній сезон був ознаменований надмірною пропозицією, і це призвело до катастрофічних цін та доходів, цього року всі регіони-виробники мають затримку у дозріванні плодів та нижчі обсяги, що робить продажі простішими, навіть з деякими труднощами задоволення попиту.

Наприклад, Мурсія (Murcia), найбільший виробник ранніх кісточкових фруктів, сильно постраждала від штормів з дощами та градом. Як результат було зібрано значно менше абрикосів, персиків, інжирних персиків, нектаринів і слив. Це мало значний вплив на інші виробничі регіони, такі як Севілья (Seville) та Уельва (Huelva), оскільки ринок був відносно порожній. Цього року експортери мали проблеми для задоволення попиту в Європі, внаслідок чого експорт до третіх країн був значно меншим.

В Уельві старт тепличного сезону на плоди кісточкових культур був відзначений невеликою конкуренцією та гарними цінами. «Ми зіткнулися з набагато меншими проблемами, ніж в інші роки, — пояснює експортер. — Ми думали, що у нас пізній старт, але  порівняно з Мурсією та Севільєю ми все ще ранні, і це дало нам багато місця на ринку. Оскільки ми вирощуємо в теплицях, на нас не впливає дощ чи град. Ціни як і  минулого року, але ми не спостерігали звичайного падіння цін у травні, і в будь-якому випадку очікується, що дефіцит продовжуватиметься до прибуття урожаю з Естремадури (Extremadura) та Льєйди (Lleida). Крім того, дозрівання плодів у відкритому ґрунті почалося пізніше, а урожайність менша».

У Севільї сезон почався через десять днів, а також з меншими обсягами через кількість опадів. Севілья переважно виробляє персики, нектарини та плуоти (наполовину сливи, наполовину абрикоси). Кампанія триватиме ще три-чотири тижні. Ціни високі порівняно з минулим роком, після низки поганих сезонів поспіль. Після закінчення кампанії стане зрозумілим, чи зможуть гарні ціни компенсувати нижчі обсяги продукції.

Естремадура спеціалізується на вирощуванні сливи та є найважливішим іспанським виробником цього фрукта. Збір врожаю починається приблизно на п’ятнадцять днів пізніше цього року. Це також стосується абрикосів, персиків та нектаринів. Очікується падіння виробництва приблизно на 40%, що спричинить дефіцит слив. Найбільш ранні сорти сливи були пошкоджені заморозками під час цвітіння, а пізніші сорти зазнали втрат від надмірних опадів та граду. Крім того, сорти типу ‘Fortuna’, які, зазвичай, не пошкоджуються, можуть зіткнутися з деякими проблемами. Чилі перестала експортувати сливи кілька тижнів тому, а сезон у Південній Африці також закінчився, тому існують певні прогалини на ринку. Протягом наступних трьох тижнів у будь-якому разі буде дефіцит, і очікується, що ціни будуть дуже високими. Як результат виробники та експортери зосередяться на європейських напрямах та проігнорують ризиковані закордонні напрями, такі як нещодавно відкритий китайський ринок. Естремадура разом з Мурсією є регіоном, який зазнав найбільшого удару від дощу та граду. З огляду на прогноз шторму на наступний тиждень, можливо, знову буде значне падіння виробництва.

Достигання плодів в Каталонії (Catalonia) очікується на початку другої декади червня, і ймовірно, обсяг виробництва знизиться на 17% (до 471 тис. т). Обсяг персиків на 13% нижче (114 тис. т), і очікується, що урожай плодів інжирного персика буде на 18% нижче (128 тис. т). Прогнозується, зменшення на 19% (до 207 тис. т) обсягів виробництва нектаринів, а урожай з Павії (Pavia) впаде на 12%, до 22 тис. т. Це падіння виробництва пов’язане з низкою факторів, включаючи тривалий і неоптимальний період цвітіння, а потім проблемами з дозріванням плодів. Також варто відзначити вплив нічних морозів у лютому та березні, особливо на ранні сорти, а також вплив граду в квітні та травні. З огляду на меншу кількість плодів на деревах, очікується, що їх розміри будуть більшими. Крім того, було зменшено на 2% площі під персиками і нектаринами. Площі, зайняті інжирними персиками, також зменшилися, а території, засаджені круглими персиками, фактично розширилися.

Про запізнення зі збором плодів на 15 днів повідомляють в Арагоні (Aragon). Очікується, що загальна кількість фруктів буде на 15% нижча. Тільки вишня врятувала цю тенденцію, оскільки обсяги її виробництва зростають.

Італія: падіння виробництва викликає оптимізм

 Італійський ринок кісточкових плодів бореться з наслідками погодних умов та труднощами збільшення рівня споживання. Але з огляду на те, що обсяги, доступні в 2018 р., будуть нижчими, ніж прогнозовані в 2017 р., існує певний оптимізм на ринку Італії. Виробничі прогнози щодо персиків та нектаринів підтверджують зниження, оголошені на початку травня. Загалом очікується виробництво 3,670 млн т — на 8% менше, ніж в 2017 році. Якщо не брати до уваги персики «перкоче» (ред. — гібрид персика з абрикосом), які переважно призначені для переробної промисловості, падіння фактично становить до 11%. Греція є єдиною країною зі збільшенням обсягів виробництва (+ 20%), але ефект від цього для європейського ринку буде обмеженим, оскільки це збільшення стосується, перш за все, вищезгаданих «перкоче». Італія очікує зниження на 16%  порівняно з минулим роком; на півдні цей відсоток фактично перевищує 20%. Існує також менше проблем з продажем персиків і нектаринів меншого розміру, оскільки розміри переважно великі (A, AA, AAA). До речі, у Польщі та Скандинавії є хороший попит на персики середніх та малих розмірів. Для того щоб кампанія могла тривати з початку травня по жовтень, нектарини у Кампанії (Campania) вирощуються як в теплицях, так і у відкритому ґрунті. Трейдери не стурбовані іспанською пропозицією, але грецькі експортери застосовують більш агресивну маркетингову стратегію.

Італійський ринок є чистим імпортером інжирних персиків сорту ‘Сатурн’. Хоча традиційні персики втрачають своє значення для італійських споживачів, ці плоскі персики продовжують добре продаватися. Крім того, вони часто мають більш рівномірний смак, на відміну від традиційних персиків, чий смак більш різноманітний. У перші роки Італія створила низку успішних сортів інжирного персика, але на ринку до цих пір переважають іспанські. Платерини (Platerinas) не можуть досягти такого самого рівня успіху, і вони займають лише 5% у сегменті сплющених персиків. Тим часом виробництво в італійському регіоні Марше (Marche) розпочалося невеликими обсягами. Цей сезон завершиться 15-20 серпня. Нижчі обсяги очікуються через втрати в ранньому сегменті.

Оскільки виробництво абрикосів на 30-40% нижче, ніж у минулому році, тут також очікується кращий початок сезону. Врожай у повному розпалі на півдні Італії, а на півночі — лише нещодавно стартував. Дощові зливи у травні мали певний вплив на органолептичну якість плоду та, як наслідок, споживання є трохи нижчим. Тепер, коли сонце та високі температури повернулися, сподіваються на відновлення ринку. Більшість втрат зафіксовано в Базилікаті (Basilicata) через мороз наприкінці лютого. Сезон червоного абрикосу почався в Калабрії (Calabria). Незважаючи на дощ та мороз протягом періоду цвітіння, обсяги виробництва порівнянні з врожаєм 2017 року. Врожай ранніх сортів ‘Pricia’ і ‘Tsunami’ розпочався на рівнині Сібарі (Sibari), і найближчим часом ‘Orange’, ‘Orange Rubis’ та ‘Rubistà’ будуть зрілими. Сезон закінчиться в липні.

Нарешті, варто зауважити, що на італійському черешневому ринку все добре, хоча клімат вплинув на виробництво ранньої продукції. Проте немає жодних недоліків. Сезон на піку в Апулії (Puglia) з основним сортом ‘Ferrovia’, що характеризується відмінною якістю плодів. Ціни на фрукти були непоганими наприкінці травня 2018 року. На старті сезону достигання черешень типу бігаро на плодах все ще були деякі тріщини, але різновиди ‘Ferrovia’ та ‘Giorgia’ мають більш високу якість. Проте торговці скаржаться на те, що ситуація на черешневому ринку не настільки добра, як на інші кісточкові фрукти. Останніми роками площа земельних ділянок значно зросла, і це не полегшує торгівлю черешнею.

Франція має дивний сезон

«Через погодні умови ситуація на французькому ринку була жорсткою, — каже трейдер. — У нас практично ніколи не було такого поганого травня, з дощем, градом, коливаннями температури та вітром, що призвело до затримання достигання плодів на 15 днів. Продажі ще досі не відновилися».

Фрукти мають гарну якість і добрий розмір, але споживання все ще дуже низьке. Враховуючи обмежене виробництво, всі чекають, що ціни швидко зростатимуть. Персики знову стають дорожчими і ціна коливається від € 2 до € 3, залежно від розміру та сорту.

Абрикоси залишаються популярними у Франції. Перші іспанські сорти, які потрапили на французький ринок, ще не були оптимальними щодо смаку, але якість починає поліпшуватися, а французьке виробництво незабаром буде доступним.

США: виробництво Південної Кароліни повертається до рівня 2016 року

Після суттєвого зменшення врожаю 2017 року внаслідок погодних умов Південна Кароліна почала нинішній сезон з великим обсягом персиків. «Джон Йонсе, з однойменної виробничої компанії (J.W. Yonce & Sons Inc.) з Джонстона (Південна Кароліна), розповів нам про те, що вони почали збір продукції раніше цього року після холодної зими зі здоровим квітуванням, яка перетворилася на теплу весну. Ми почали пакувати 1 травня і очікуємо, що сезон триватиме до 15 вересня. Після 20-відсоткового падіння виробництва, яке регіон зафіксував  минулого року, тепер очікується знову нормальний обсяг».

Якість плодів виглядає добре, а смак теж гарний, і обсяги також починають збільшуватися. Плоди ранніх сортів були ще незначним у калібрі, але зараз, починаючи з червня, всі розміри упаковуються. Водночас попит на них великий. Йонсе навіть вважає це напрочуд вдалим, оскільки літо ще не розпочалося, і попит часто виникає на другому або третьому тижні червня.

Каліфорнія також постачає персики, надаючи широкий вибір розмірів. Ранній врожай з Джорджії (Georgia) був обмежений, але зараз на ринку очікується більше руху. Ціни знаходяться на рівні, який можна порівняти з показником 2016 року. Заготівельник підкреслює, що постійна пропозиція була забезпечена, а пропозиція та попит були в належному балансі. Хоча компанія постачає кісточкові плоди фрукти в Нью-Йорк, Детройт і Чикаго, заготівельник у цьому році спрямовує свої погляди також і на південь. Причиною цього є збільшення витрат на перевезення вантажів та нове законодавство щодо вантажних автомобілів, яке спричинює затримки у прибутті продукту до місця призначення.

Південна Африка: опір у Європі проти високих цін на сливу наприкінці сезону

Сьогодні постачаються останні обсяги південноафриканських слив, переважно ‘Angeleno’ та ‘Flavor Fall’, але деякі великі експортери вже закінчили сезон. Південноафриканські сливи мали гарну весну і осінь. Обсяги падали, коли попит був дуже високим. Однак наприкінці сезону на європейському ринку виникла певна резистентність проти високих цін. Як результат, окремі експортери вирішили уникнути деяких європейських напрямків і працювати лише з британськими супермаркетами. Сезон інших кісточкових, таких як персики, нектарини та абрикоси, уже завершено.

Німеччина: драматичний дефіцит абрикосів

Попит та пропозиція нині дуже незбалансовані на німецькому ринку. Внаслідок несприятливих погодних умов у південній Європі спостерігається значний дефіцит абрикосів як з Іспанії, так і з Франції, де сезон розпочався приблизно на 10 днів пізніше із сортами ‘Colorado’ та ‘Pricia’. Однак з Іспанії є більша пропозиція ‘Red Orange’. Французький фрукт сьогодні коштує на 40 центів за кілограм дорожче іспанського. Порівняно з минулим роком ціна за кілограм зросла на 50 центів.

Що стосується нектаринів і персиків, то існує дефіцит плодів великого розміру, які, однак, дуже популярні на німецьких оптових ринках. Проте у роздрібній мережі порівняно невеликі плоди (такі, як сорт ‘Morena’) добре продаються в різних упаковках. Постачання в цьому сегменті також майже винятково з Іспанії. Крім того, інжирні персики знову виходять на ринок, а ціни нині становлять близько 2,6 євро за кілограм (АА).

Нідерланди: високі ціни на кісточкові плоди в 2018 році після драматичного 2017 року

За словами великого голландського імпортера, після надзвичайно поганої кампанії кісточкових в 2017 році за цінами ситуація цього року виглядає повною протилежністю. Він говорить про високі ціни по всій лінійці. «Постачання інжирних персиків є досить нормальним. Ситуація на ринку персиків зараз також повільно повертається до нормального стану, оскільки сезони в Італії та Бадахозі (Badajoz) поступово вдаються до своїх кроків, але це було особливо добре. Виробництво слив також сповільнюється, а нектарини залишаються гарячим предметом. Отже, ціни на упакований продукт значно вище (на 0,60-0,70 євро за кілограм), ніж  минулого року. Із поточною сонячною погодою кісточкові фрукти продають, як гарячі торти.

Постачання з Мурсії, яке в іншому випадку може спричинити деяке падіння на ринку, пройшло протягом двох тижнів і також постраждало від заморозків. Севілья мала достатній урожай і отримала від цього користь, але в Європі все ще існує величезна нестача кісточкових. Весь експорт, що слідував від Севільї та Мурсії, йшов із затримкою у два тижні, тому експортер очікує, що ринкові умови залишаться належними. Загалом виробництво значно нижче (-25%), але рік може закінчитися приємними результатами, коли мова йде про ціни.

Бельгія: високі ціни та споживання

До теперішнього часу кісточковий сезон пройшов добре завдяки гарній погоді в Бельгії. Проте пропозиція не дуже велика, особливо у випадку з нектаринами. Для жовтих нектаринів є навіть невеликий дефіцит. Порівняно невелика пропозиція є наслідком помірної погоди в Іспанії. Ціни на кісточкові плоди залежно від сорту та калібру досить високі і коливаються від 2,80 до 3,50 євро за кілограм. Якість нині дуже добра. Перспектива полягає в тому, що обсяги продажів та пропозиція знову зростатимуть у червні, але це також залежатиме від погоди.

Ізраїль: пізній початок ніколи не годиться для експортних цін та обсягів

Після запізнілого початку ізраїльський урожай кісточкових плодів зараз у повному розпалі. Прохолодні періоди наприкінці зими у поєднанні з сильними дощами відтермінували урожай на кінець квітня, але, згідно з першими повідомленнями, виробництву це не зашкодить. Незважаючи на те, що обсяги виробництва не постраждають від пізнього початку, на експортний потенціал ізраїльських кісточкових фруктів це вплине, оскільки експорт до Європи є можливим тільки на початку сезону, перш, ніж Іспанія вийде на ринок. У цьому сенсі пізніший початок ізраїльського сезону призводить до негараздів з позиції як експортних цін, так і обсягів. Як наслідок, ціни на місцевому ринку наприкінці травня були дещо нижчі, ніж у попередні роки. Абрикоси продавалися по 4-5 євро за кілограм, сливи — 5-6, а персики і нектарини — 2-3 євро за кілограм.  На майбутні тижні очікується досить стабільний ринок. Серед кісточкових персики і нектарини становлять приблизно половину обсягу споживання в Ізраїлі, дещо менше — сливи та абрикоси.

Після декількох гарних років для товаровиробників кісточкових плодів було висаджено 200 гектарів нових садів, які почнуть плодоносити в найближчі роки. Щоб запобігти ситуації із надмірною пропозицією, Міністерство сільського господарства Ізраїлю розробило програму, яка заохочуватиме виробників концентрувати увагу на експортному ринку там, де це можливо. Програма передбачає гранти та поради виробникам, які працюють з ранніми, якісними сортами для експорту до Європи та Великої Британії.

Австралія: нектарини домінують на місцевому ринку, експорт у Китай процвітає

Австралійський сезон кісточкових фруктів був кращим щодо термінів та якості, ніж у попередньому році. Внутрішній попит був невеликий, але смак і розмір фруктів все ще привертали певних споживачів. Нектарини були легкодоступні, але не було надлишкового постачання, тоді як було менше слив, ніж у попередньому сезоні, а урожай абрикоса був дещо нижчим. Нектарини продовжують домінувати у продажах на австралійському ринку, а жовті нектарини переважають над білим.

Експорт австралійських кісточкових збільшився на 167% за обсягом у минулому році  порівняно з 2016 роком переважно завдяки новим протоколам, наданим для персиків і слив, які дали їм доступ до китайського ринку, і які слідують за аналогічними для нектаринів, що були зроблені роком раніше. Абрикоси також мають доступ до цього ринку, але оскільки це досить делікатний плід, необхідні уточнення ринкових протоколів для того, щоб для китайський споживач мав доступ до якісного продукту першого класу.

Джерело: freshplaza.com

 

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів