fbpx
728 x 90

Капуста 2017/18 – підсумки сезону

Капуста 2017/18 – підсумки сезону

Спілкування з трейдерами дозволило встановити основні тенденції ринку капусти

Хоча споживання капусти є традиційним у Східній Європі, попит тут перебуває під тиском. Частково це є результатом зниження потреби через закриття російського кордону для європейської капусти. Ринок пекінської капусти виглядав краще завдяки меншим обсягам виробництва. У Франції все більше споживають сирою як закуску попередньо розрізану цвітну капусту. У той час як в Європі наприкінці зими — на початку весни ринок характеризувався низьким попитом, у США він був на піднесенні напередодні Дня Святого Патрика. В Ізраїлі попит також збільшувався через свята, такі як Пасха та Новий рік.

 Українські виробники в складній ситуації

Хоча білоголова капуста залишається лідером на ринку України, з виробництвом 1,5 млн тонн на рік; але через зменшення попиту, після втрати Криму і конфлікту на сході країни виробникам капусти дуже важко «триматися на плаву». Після падіння споживання 90% продукції було продано на спотовому (місцевому) ринку, де угоди укладали «на полі». Червоноголова і пекінська капуста посідають друге і третє місце після білоголової, відповідно. Хоча виробники знали, що споживання зменшилося, вони не мали повноцінної картини ринку, оскільки продали все на місцевому ринку. «Важко зрозуміти ці зміни, тому вони реагували єдиним способом, який вони знають: зменшенням посівних площ», — стверджує трейдер.

Польща: трагічний сезон білоголової капусти

Сезон білоголової капусти трейдер описав як «трагічний», зважаючи на великі (останніми роками валовий збір становив близько 1,0 млн тонн) обсяги в сховищах, звідки капусту, переважно, постачали у переробну промисловість або навіть знищували. «Попит у Європі низький, як результат – низькі ціни», — зазначає трейдер. Водночас ситуація виглядає набагато краще для експортерів пекінської капусти. Те, що пекінська капуста почувається краще, ніж інші види капусти, ймовірно, є результатом меншого обсягу виробництва. Трейдер повідомив, що вони експортували в Нідерланди, Данію та Німеччину, але виробники не отримали прибутку від цієї ситуації, оскільки ціна на 0,07 € за кілограм менше, ніж у минулому сезоні.

Холодна погода загальмувала відвантаження французької капусти

Великий французький кооператив, який у минулі сезони за перший березневий тиждень, зазвичай, продавав від 80 до 100 тис. головок цвітної капусти, у сезоні 2017-2018 реалізував у цю пору лише третю частину запланованого. На французькому ринку особливо вражає, як все більше і більше споживачів їдять як закуску сирою, попередньо розрізану цвітну капусту. Що стосується міні-капустяних, то вони майже винятково мають попит під час Великодня та Різдва. У Франції є обмежена кількість ресторанів і магазинів, які продають їх цілий рік. Ринок для них невеликий, але стабільний.

Італія: мороз пошкоджує урожай капусти

У січні на ринку було багато поставок з італійських регіонів Пулія (Puglia) та Венето (Veneto). Погана погода, що прийшла на зміну, вплинула негативно на виробництво (хоча у 2016 р. воно становило близько 270 тис. тонн). Капусту імпортували з Іспанії та Португалії, а також з інших країн. «Ціна залишалася на низькому рівні, коливаючись від 0,50 до 0,70 €/кг», — пояснює трейдер. Савойська капуста є більш популярною, і тому вона досягає більш високих цін, близько 0,70 €/кг.

Іспанія переважно вирощує для експорту

Іспанське виробництво (близько 150 тис. тонн) було орієнтоване на експортний ринок і мало за мету заповнити прогалини в європейському сезоні. Споживання на місцевому ринку дуже низьке, проте, стрімко зростає експорт до Сполученого Королівства; до того ж найпопулярнішим є сорт Duchy із загостреною головкою. У минулі роки експортний сезон для іспанського сектору був кращим, тому що британські роздрібні торговці не дозволяли місцевим виробникам зберігати капусту. Це обмеження було скасовано два роки тому, тим самим зміщуючи іспанський експортний сезон з листопада-червня на грудень-травень. «З таким пізнім початком ми не маємо часу, для ротації культури та вирощування нових рослин», — каже виробник.

Німеччина: маленький попит та історично низькі ціни

Зважаючи на невеликий попит на внутрішньому ринку та 20-ти відсотковий профіцит порівняно з минулим роком, ціни впали на рекордно низький рівень. Що стосується білокачанної капусти, то великі головки (понад 3 кг) реалізовували приблизно за 0,05 €/кг. Середні (2-3 кг) ­ трохи дорожче. Навіть найбільш необхідні невеликі (до 2 кг) ледь досягали ціни 0,15 €. Ціна прийнятного рівня лише для спеціальних видів капусти, таких як знаменитий Jaromakohl. Це сорти, які сьогодні вирощують за кордоном, так що витрати на виробництво та транспортування також вищі. Те саме стосується і загострених капуст. Ринок, частково, залежний від поставок з південних європейських країн, але їх ціни були також значно нижчі, ніж у попередні роки.

Голландська торгівля вважає сезон капусти втраченим

Врожай у Нідерландах у цьому сезоні був надзвичайно великим. Переважно спостерігали профіцит білоголової капусти «36-го калібру». Ціни були драматично низькі. Білоголова капуста «36-го розміру» коштувала 5 євроцентів за кілограм; менші головки мали кращу ціну: 25 євроцентів за кілограм. Низькі ціни також на червоноголову капусту: 6 євроцентів за кілограм для 36 розміру; 16 євроцентів за кілограм для 60-го калібру.

США: Ціни виросли напередодні Дня святого Патрика 

Практично вся пропозиція капусти надійшла до ритейлерів в рамках програм, підписаних напередодні Дня Святого Патрика, коли традиційно вживають страви з капустою. «Обсяги були кращими, ніж торік, коли погода завдала певних збитків», — зазначає трейдер. За його даними, капуста на 10% була дорожча в цьому році порівняно з минулим. Рівень виробництва капусти в США становив близько 1 млн тонн.

Ізраїль вирішує, чи дозволяти імпорт

У Ізраїлі ціни залишалися стабільними (0,50 €/кг білоголової та 0,80 €/кг червоноголової капусти) як і виробництво (близько 60 тис. т). Весь обсяг реалізований на внутрішньому ринку. Більшу частину врожаю використала переробна промисловість; решту — свіжий ринок. Незважаючи на стабільне виробництво, іноді спостерігався дефіцит у зв’язку зі зростанням попиту, особливо навколо традиційних єврейських свят, таких як Пасха (навесні) та єврейський Новий рік (восени). У відповідь на це уряд Ізраїлю додав капусту до переліку продуктів, для яких імпортні збори можуть бути тимчасово зменшені, щоб запобігти зростанню цін.

Джерело: www.freshplaza.com
Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів