fbpx
728 x 90

Великі проблеми малого виробника

Саме про їх вирішення йшла мова на семінарі «Підвищення ефективності та конкурентоспроможності у секторі плодоовочевого виробництва», що відбувся 15.03.2018 у м. Вінниця.

Vin_08

Захід зібрав малих і середніх виробників регіону, які працюють у плодоовочевому секторі. Організатор заходу – проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка аграрного і сільського розвитку» («Агросільрозвиток»)

Зі вступним словом до учасників семінару звернувся старший радник розвитку аграрних ринків Проекту USAID «Агросільрозвиток» Володимир Бурий, який закликав не бути пасивними слухачами, а разом проаналізувати нинішню ситуацію в секторі,  встановити, які стримувальні фактори стоять на заваді розвитку прозорого ринку овочів та фруктів і напрацювати можливі шляхи входження України до глобального плодоовочевого ланцюжка. Своїм надихаючим і емоційним виступом пан Володимир задав тон роботи на весь день. Усі наступні виступи, модератором яких він був, супроводжувалися відкритою дискусією та сесією запитань-відповідей.

Доповідач ознайомив присутніх з діяльністю проекту USAID «Агросільрозвиток», який реалізується консалтинговою компанією «Кемонікс Інтернешнл Інк.». Впровадження проекту сприятиме формуванню кращих умов для діяльності малих і середніх аграрних підприємств (МСП), зростанню конкурентоздатності сектору, зокрема через впровадження міжнародних стандартів якості та безпечності продукції.

У своєму виступі директор ТОВ «Фруктона-ВН» Костянтин Кузьменко поділився досвідом розвитку співпраці між малими виробниками вінницького регіону, як одного з найбільш спеціалізованих на вирощуванні ягід та фруктів, проаналізував особливості складного для садівників сезону 2017 р. і озвучив перспективи розвитку очолюваного ним холодильного комплексу із заморожування (зокрема шокового), переробки та зберігання ягід, фруктів, овочів і грибів. А це і створення кластера, і розвиток власної сировинної бази, і робота з фермерами за давальницькими схемами, і виготовлення фруктових наповнювачів. Також доповідач поділився враженнями як учасник Національного павільйону України на виставці органічної продукції BioFach 2018 в Німеччині.

Як українському виробнику не залишитися осторонь глобальних процесів і вийти зі своєю продукцією на світові ринки присутні дізналися з виступу експерта проекту «Агросільрозвиток» Юрія Оглашеного. Доповідач акцентував увагу операторів ринку на дотриманні вимог харчового законодавства України і навів переваги впровадження міжнародних стандартів якості. Він наголосив, що у квітні цього року вступає в силу Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (т.з. «Харчовий закон»), яким запроваджуються досить жорсткі вимоги до виробників (перевірки операторів ринку без попередження, ризик-орієнтований підхід тощо) і серйозні штрафні санкції за його порушення. Від виробників звучало багато запитань стосовно вартості послуг індивідуальної та групової сертифікації (кооператив, кластер тощо), особливостей проходження сертифікації Global G.A.P. та HACCP і відмінностей між ними. На всі з них він надав вичерпні відповіді. Отже, слухачі отримали багато інформації для роздумів.

Під час обідньої перерви учасники мали можливість обговорити наболіле, поспілкуватися у групах та відновити сили, адже попереду їх чекав не менш насичений конкретною інформацією другий блок семінару.

По обіді, відповідно до програми заходу, виступив директор UFP Trade Павло Яковлєв. Він представив своє бачення і можливості створення доданої вартості у ланцюжку виробництва плодової та ягідної продукції, коротко зупинився на історії та передумовах створення у м. Малин, що на Житомирщині, кластера UFP на базі заводу із шокової заморозки. Доповідач зазначив, що лише за умови взаємодовіри один до одного та розуміння спільної мети, від такого об’єднання зусиль усі будуть у виграші. Виступ викликав жваву дискусію і детальне обговорення, що й не дивно, адже підприємство має успішний досвід як грантоотримувач проекту USAID «Агросільрозвиток». Присутні на семінарі малі та середні виробники ягід та фруктів мали можливість вияснити умови співпраці. Водночас, оскільки нині усіх операторів ринку найбільше цікавить компроміс чи консенсус у ціноутворенні, усі охочі вже «за лаштунками» могли поспілкуватися і на ці теми.

Як збільшити свої прибутки та зменшити ризики учасники дізналися із виступу генерального директора Лабораторії «Прайм Лаб Тек» (PLT) Людмили Василенко. За її словами, це можливо зробити за рахунок оптимізації системи живлення, на основі проведеного якісного аналізу ґрунту. Вона зазначила, що очолювана нею лабораторія функціонує на Бориспільщині з 2015 р. і була створена завдяки гранту USAID за програмою AgTechXchange. Лабораторія має найсучасніше обладнання для проведення цілої низки аналізів ґрунту та рослинного матеріалу, а висококваліфікований персонал працює за міжнародним стандартом ISO 17025. Наразі між Лабораторією PLT та USAID за проектом «Програма підтримки аграрного і сільського розвитку» підписана нова грантова угода, за якою буде встановлено прилади, які чи не єдині в Україні дадуть можливість визначати токсичні залишки пестицидів у продуктах харчування та об’єктах навколишнього середовища. Продовжила виступ директора керівник відділу маркетингу Лабораторії Ольга Дигун, яка представила реальні кейси, створені на базі одного з ягідних господарств Тернопільської обл. В кейсах було чітко доведено, на основі технологічної карти і розрахунків, економію на витратах добрив близько 9 тис. у.о. на площі 20 га. А ціна аналізу ґрунту на всій ділянці становила близько 300 у.о. Присутніх виробничників дуже зацікавила наведена інформація, яку вони взяли на озброєння для прийняття правильних управлінських рішень.

Екс-працівник банківського сектору, а нині радник проекту USAID «Агросільрозвиток» Сергій Сліпченко, відведений йому час присвятив аналізу існуючих на ринку, але не усім відомих, джерел та інструментів додаткового фінансування аграрних МСП. На його думку, банківський сектор має певну недовіру до малих виробників і неохоче з ними працює. Причин тут декілька, зокрема відсутність основних засобів виробництва як заставного майна. Проте не все так безнадійно. Всі учасники мали можливість побачити і почути про прості перші кроки на шляху до дешевих кредитів (з відсотковою ставкою 7–8,5%). Перш за все, потрібно вести чіткий управлінський та фінансовий облік – на жаль, якщо його немає на отримання кредиту годі й сподіватися. Потрібно створити маркетинговий план, об’єднати зусилля і показати свою здатність працювати на зовнішніх ринках, тобто, експортувати продукцію з доданою вартістю.

7

Як знайти покупця на свою продукцію, не виходячи з дому, йшлося у виступі радника проекту USAID «Агросільрозвиток» Володимира Бурого. Доповідач порушив питання прозорості торгівлі на наших гуртових ринках, де укладають найбільші угоди. Виробникам досить важко ефективно збути врожай через глобальне нерозуміння особливостей ціноутворення. Отже, галузь потребує нових інструментів, які покликані врегулювати реалізацію плодоовочевої продукції і викорінити нецивілізовані стосунки. Ефективним і зручним інструментом для вирішення цієї проблеми може стати мобільний додаток «PROD», розроблений завдяки проекту USAID «Агросільрозвиток». Додаток дає можливість моніторити актуальну базу цін на овочі та фрукти по всій Україні. Також у додатку можна розміщувати власні оголошення про купівлю або продаж овочів чи фруктів, напряму контактувати з продавцями і покупцями через додаток і швидко укладати угоди. Завантажити мобільний додаток можна за пошуковим словом «PROD» у маркетах GooglePlay або AppStore.

Підсумовуючи роботу Регіонального семінару, Радник проекту USAID «Агросільрозвиток» Олександр Шабалков зосередив увагу присутніх на проблемах, що існують у секторі фруктів та овочів. Варто зазначити, що відкрита дискусія вдалася. Усі учасники зійшлися на тому, що головними регуляторними і адміністративними бар’єрами, що стоять перед операторами плодоовочевого ринку є: застосування ЗЗР на ягідниках, реєстрація сортів у Держреєстрі, ситуація на ринку посадкового матеріалу, складнощі із офіційним працевлаштуванням сезонних робітників тощо.

Модератор семінару подякував усім учасникам за активну участь у дискусії та запевнив у подальшій підтримці з боку проекту USAID «Агросільрозвиток» у створенні ефективного та конкурентоспроможного плодоовочевого бізнесу в Україні та розвитку сільських територій. Закінчувався продуктивний захід вже неформальним, але від того не менш плідним спілкуванням учасників за кавою.

Юрій Андрусик, головний редактор ProfiHort Media 

Profihort
ADMINISTRATOR
PROFILE

Радимо також прочитати

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Останні новини

Найбільш коментарів